Lotyšsko
Lotyšsko

Peníze a ceny v Lotyšsku

Euro

Lotyšsko vstoupilo 1. 1. 2014 do eurozóny, platí se zde tak výhradně eurem. Bankovky a mince asi netřeba představovat.

Směnárny a platba kartou

Směnárnu v Lotyšsku asi moc nevyužijete. Eura si výhodněji vyměníte kdekoliv v Česku nebo jednoduše vyberete na místě z bankomatu.

Platby kartou jsou obecně rozšířené o něco méně než v Česku, především na venkově. Platí, že v jakémkoli supermarketu hotovost vůbec nepotřebujete, pro přesuny místní dopravou i ve většině menších restaurací však ano.

Bankomatů je dostatek, před cestou na venkov si vždy vezměte hotovost, s kartou nepochodíte.

Kolik co stojí

Ceny jsou obecně podobné jako u nás, někdy vyšší (pivo a alkohol), někdy nižší (doprava a restaurace na venkově). Hotely, ale i třeba nájmy bytů, jsou pak v Lotyšsku výrazně levnější než u nás. V Lotyšsku stále panuje velká neochota vracet větší obnosy, raději se snažte platit přesně.

Příklady cen:

  • Lístek na MHD ve městě – cca 1,10 €
  • Taxi 1 km – 0,50 až 0,70 € (nástupní sazba kolem 1,50 €)
  • Slazené nápoje 0,5 l – 1,20 €
  • Pivo 0,5 l – 1,50 až 2 €
  • 1 litr benzinu – 1,20 €
  • 1kg jablek – 1 €
  • Chléb – 0,70 €
  • Cigarety – 3,50 €

Spropitné a smlouvání

Smlouvání je vcelku běžné na tržištích, které jsou hojně rozšířené po celém Lotyšsku. Jedná se však spíše o zaokrouhlování cen na desítky centů, nepočítejte, že ušetříte desítky procent.

Spropitné se dává stejně jako u nás, tedy k účtu připočtete cca 10 %. Je velmi vítáno, protože mzdy v pohostinství patří vůbec k těm nejnižším.

Denní rozpočet

Abyste si ucelili představu o tom, kolik v Lotyšsku utratíte v průměru za jeden den, připravili jsme pro vás tři druhy rozpočtů:

Nízkonákladový cestovatel se ubytuje ve společném hostelovém pokoji doslova za pár šupů (maximálně 10 € za noc), kde si i vaří ze surovin zakoupených v supermarketu (denně 200 Kč). Po městě se pohybuje pěšky, během svého pobytu vyjede na jeden výlet mimo město vlakem nebo autobusem, přičemž za jízdenku utratí asi 5 €. Celkem tak nebude mít problém vyžít cca s 500 Kč na osobu/den.

Zlatá střední cesta, kterou zvolí asi většina z vás, zahrnuje ubytování ve dvoulůžkovém pokoji s koupelnou, za noc v průměru kolem 450 Kč na osobu. Přes den lze stravování řešit nákupem v supermarketu, večer si pak zajdeme do restaurace, za jídlo a pití tak denně utratíme zhruba 400 Kč. Občas vyjedeme na výlet na venkov, po městě budeme jezdit tramvají, doprava na den tak vyjde zhruba na 10 € v průměru. Běžný denní rozpočet tak bude činit kolem 1.200 Kč na osobu/den.

Pokud si chceme vyhodit z kopýtka, samozřejmě i v Lotyšsku taková možnost existuje. Luxusnější 4* a 5* hotely vyjdou zhruba na 2.500 Kč na osobu, stravování výhradně v restauracích pak na dalších cca 500 Kč na den. Města jsou malá, takže za dopravu taxíkem moc neutratíme – maximálně 10–15 € denně. Nejdražší varianta tak přijde zhruba na 3.500 Kč na osobu/den.

Chystáš se do Lotyšska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.