Cestování Covid-19

 • Otevřené hranice: teoreticky ano, turistické cesty však nejsou možné
 • Test/karanténa při cestě tam: povinná 14denní karanténa, nelze nahradit testem
 • Test při cestě zpět: bez testu

Aktuality najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Lotyšsko povoluje vstup bez omezení pro občany těch zemí, ve kterých se za poslední týden neobjevilo více než 15 nových případů nákazy nemocí Covid-19 na 100 000 obyvatel. Tuto hranici aktuálně ČR splňuje.

Euro

Lotyšsko vstoupilo 1. 1. 2014 do eurozóny, platí se zde tak výhradně eurem. Bankovky a mince asi netřeba představovat.

Směnárny a platba kartou

Směnárnu v Lotyšsku asi moc nevyužijete. Eura si výhodněji vyměníte kdekoliv v Česku nebo jednoduše vyberete na místě z bankomatu.

Platby kartou jsou obecně rozšířené o něco méně než v Česku, především na venkově. Platí, že v jakémkoli supermarketu hotovost vůbec nepotřebujete, pro přesuny místní dopravou i ve většině menších restaurací však ano.

Bankomatů je dostatek, před cestou na venkov si vždy vezměte hotovost, s kartou nepochodíte.

Kolik co stojí

Ceny jsou obecně podobné jako u nás, někdy vyšší (pivo a alkohol), někdy nižší (doprava a restaurace na venkově). Hotely, ale i třeba nájmy bytů, jsou pak v Lotyšsku výrazně levnější než u nás. V Lotyšsku stále panuje velká neochota vracet větší obnosy, raději se snažte platit přesně.

Příklady cen:

 • Lístek na MHD ve městě – cca 1,10 €
 • Taxi 1 km – 0,50 až 0,70 € (nástupní sazba kolem 1,50 €)
 • Slazené nápoje 0,5 l – 1,20 €
 • Pivo 0,5 l – 1,50 až 2 €
 • 1 litr benzinu – 1,20 €
 • 1kg jablek – 1 €
 • Chléb – 0,70 €
 • Cigarety – 3,50 €

Spropitné a smlouvání

Smlouvání je vcelku běžné na tržištích, které jsou hojně rozšířené po celém Lotyšsku. Jedná se však spíše o zaokrouhlování cen na desítky centů, nepočítejte, že ušetříte desítky procent.

Spropitné se dává stejně jako u nás, tedy k účtu připočtete cca 10 %. Je velmi vítáno, protože mzdy v pohostinství patří vůbec k těm nejnižším.

Denní rozpočet

Abyste si ucelili představu o tom, kolik v Lotyšsku utratíte v průměru za jeden den, připravili jsme pro vás tři druhy rozpočtů:

Nízkonákladový cestovatel se ubytuje ve společném hostelovém pokoji doslova za pár šupů (maximálně 10 € za noc), kde si i vaří ze surovin zakoupených v supermarketu (denně 200 Kč). Po městě se pohybuje pěšky, během svého pobytu vyjede na jeden výlet mimo město vlakem nebo autobusem, přičemž za jízdenku utratí asi 5 €. Celkem tak nebude mít problém vyžít cca s 500 Kč na osobu/den.

Zlatá střední cesta, kterou zvolí asi většina z vás, zahrnuje ubytování ve dvoulůžkovém pokoji s koupelnou, za noc v průměru kolem 450 Kč na osobu. Přes den lze stravování řešit nákupem v supermarketu, večer si pak zajdeme do restaurace, za jídlo a pití tak denně utratíme zhruba 400 Kč. Občas vyjedeme na výlet na venkov, po městě budeme jezdit tramvají, doprava na den tak vyjde zhruba na 10 € v průměru. Běžný denní rozpočet tak bude činit kolem 1.200 Kč na osobu/den.

Pokud si chceme vyhodit z kopýtka, samozřejmě i v Lotyšsku taková možnost existuje. Luxusnější 4* a 5* hotely vyjdou zhruba na 2.500 Kč na osobu, stravování výhradně v restauracích pak na dalších cca 500 Kč na den. Města jsou malá, takže za dopravu taxíkem moc neutratíme – maximálně 10–15 € denně. Nejdražší varianta tak přijde zhruba na 3.500 Kč na osobu/den.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 19 dny
Navrhni úpravu