Průvodce státem
Lotyšsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Lotyšsku

Aktuální kurz 1 € = 25.9 Kč

Euro

Lotyšsko vstoupilo 1. 1. 2014 do eurozóny, platí se zde tak výhradně eurem. Bankovky a mince asi netřeba představovat.

Euro

Směnárny a platba kartou

Směnárnu v Lotyšsku asi moc nevyužijete. Eura si výhodněji vyměníte kdekoliv v Česku nebo jednoduše vyberete na místě z bankomatu.

Platby kartou jsou obecně rozšířené o něco méně než v Česku, především na venkově. Platí, že v jakémkoli supermarketu hotovost vůbec nepotřebujete, pro přesuny místní dopravou i ve většině menších restaurací však ano.

Bankomatů je dostatek, před cestou na venkov si vždy vezměte hotovost, s kartou nepochodíte.

Kolik co stojí

Ceny jsou obecně podobné jako u nás, někdy vyšší (pivo a alkohol), někdy nižší (doprava a restaurace na venkově). Hotely, ale i třeba nájmy bytů, jsou pak v Lotyšsku výrazně levnější než u nás. V Lotyšsku stále panuje velká neochota vracet větší obnosy, raději se snažte platit přesně.

Příklady cen:

  • Lístek na MHD ve městě – cca 1,10 €
  • Taxi 1 km – 0,50 až 0,70 € (nástupní sazba kolem 1,50 €)
  • Slazené nápoje 0,5 l – 1,20 €
  • Pivo 0,5 l – 1,50 až 2 €
  • 1 litr benzinu – 1,20 €
  • 1kg jablek – 1 €
  • Chléb – 0,70 €
  • Cigarety – 3,50 €

Spropitné a smlouvání

Smlouvání je vcelku běžné na tržištích, které jsou hojně rozšířené po celém Lotyšsku. Jedná se však spíše o zaokrouhlování cen na desítky centů, nepočítejte, že ušetříte desítky procent.

Spropitné se dává stejně jako u nás, tedy k účtu připočtete cca 10 %. Je velmi vítáno, protože mzdy v pohostinství patří vůbec k těm nejnižším.

Denní rozpočet

Abyste si ucelili představu o tom, kolik v Lotyšsku utratíte v průměru za jeden den, připravili jsme pro vás tři druhy rozpočtů:

Nízkonákladový cestovatel se ubytuje ve společném hostelovém pokoji doslova za pár šupů (maximálně 10 € za noc), kde si i vaří ze surovin zakoupených v supermarketu (denně 200 Kč). Po městě se pohybuje pěšky, během svého pobytu vyjede na jeden výlet mimo město vlakem nebo autobusem, přičemž za jízdenku utratí asi 5 €. Celkem tak nebude mít problém vyžít cca s 500 Kč na osobu/den.

Zlatá střední cesta, kterou zvolí asi většina z vás, zahrnuje ubytování ve dvoulůžkovém pokoji s koupelnou, za noc v průměru kolem 450 Kč na osobu. Přes den lze stravování řešit nákupem v supermarketu, večer si pak zajdeme do restaurace, za jídlo a pití tak denně utratíme zhruba 400 Kč. Občas vyjedeme na výlet na venkov, po městě budeme jezdit tramvají, doprava na den tak vyjde zhruba na 10 € v průměru. Běžný denní rozpočet tak bude činit kolem 1.200 Kč na osobu/den.

Pokud si chceme vyhodit z kopýtka, samozřejmě i v Lotyšsku taková možnost existuje. Luxusnější 4* a 5* hotely vyjdou zhruba na 2.500 Kč na osobu, stravování výhradně v restauracích pak na dalších cca 500 Kč na den. Města jsou malá, takže za dopravu taxíkem moc neutratíme – maximálně 10–15 € denně. Nejdražší varianta tak přijde zhruba na 3.500 Kč na osobu/den.

Na pomezí východu, severu i západu

Pobaltské státy jistě v hodinách zeměpisu potrápily nejednoho studenta. Vězte tedy, že Lotyšsko je tou největší a nejlidnatější zemí a najdeme ho na mapě přímo uprostřed. Ze severu kamarádí s Estonskem, z jihu s Litvou, na jihovýchodě tuší Bělorusko a z východu trpí Rusko. Západ a severozápad pak omývá Baltské moře.

Do Lotyšska zatím nemíří houfy turistů, není důvod. Nenajdete tu žádné hory, nevykoupete se v teplém moři, ani nebudete obdivovat světoznámé pamětihodnosti. Ale… možná naopak právě to je důvod, proč se sem vypravit. Poznáte Pobaltí takové, jaké je. Krásně upravená centra měst, kilometry a desítky kilometrů čtverečných lesů a luk, stovky kilometrů písečných pláží. 

Poznáte tu pravou atmosféru poklidného severu se stále nepřehlédnutelnými vlivy východního světa, ale při tom se tu nejednou budete cítit jako na „civilizovaném“ západě. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Letní pohoda s příjemnými teplotami, tuhé zimy.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 28 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu