Lotyšsko
Lotyšsko

Počasí v Lotyšsku a kdy sem jet

Počasí v Lotyšsku

Lotyšsko leží stále ještě v mírném pásu, ale při jeho severním okraji, takže je nutné počítat jednak s celkově nižšími teplotami, stejně jako s delšími dny v létě a krátkými dny v zimě.

Obecně platí, že je tu celoročně o pár stupňů méně než v Česku, a to jak v létě, tak v zimě. Klima je spíše kontinentální, vliv má samozřejmě Baltské moře, ale vzhledem k jeho uzavřenému charakteru zdaleka ne takový jako otevřený oceán. Na druhou stranu rozdíly teplot mezi létem a zimou nejsou tak extrémní jako v čistě kontinentálních oblastech Ruska či Ukrajiny a dají se přirovnat k rozdílům teplot u nás.

Srážkově je oblast o něco chudší než střední Evropa, nejvíce prší na podzim a na jaře, ale jedná se spíš o krátké příjemné deštíky. V zimě sice dost mrzne, ale vzhledem k blízkosti moře nejsou sněhové srážky nijak intenzivní, většinou se jedná spíše o poprašek.

Tabulka teplot během roku

Riga - V celém Lotyšsku je podobné klima

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
sníh
-3 °C
únor
sníh
-2 °C
březen
déšť
2 °C
duben
přeháňky
8 °C
květen
přeháňky
15 °C
červen
polojasno
20 °C
červenec
polojasno
22 °C
srpen
polojasno
21 °C
září
polojasno
16 °C
říjen
přeháňky
10 °C
listopad
déšť
4 °C
prosinec
sníh
0 °C

Kdy jet do Lotyšska

Vzhledem k teplotám a světelným podmínkám určitě jeďte v létě, přesněji v období května–září. Zimy jsou vhodné tak maximálně na krátké návštěvy Rigy, případně pro milovníky pohádkové bílé krajiny a bruslení. Venkov je zmrzlý, liduprázdný a trochu depresivní. Naproti tomu v létě ožívají turistická centra na pobřeží, a i když zrovna nebude na koupání, početné restaurace a bary rozhodně dokážou zabavit.

Toulky po národních parcích a přírodních skvostech si také užijete hlavně v létě, v jiných obdobích roku bude vše šedivé, bez listí, rybníky zamrzlé a zvířata schovaná.

V Lotyšsku prší o dost méně než u nás, takže není třeba panikařit. Stane se jen výjimečně, kdy by pršelo několik dní v kuse.

Chystáš se do Lotyšska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 28. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.