Cestování Covid-19

Od 24.7. je znovu platná 14 denní karanténa po příletu do Lotyšska. Turistické cesty jsou tímto znemožněny. Aktuality najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Pro návrat do ČR od 15.6. již není nutný negativní test na koronavirus.

Lotyšsko povoluje vstup bez omezení pro občany těch zemí, ve kterých se za poslední týden neobjevilo více než 15 nových případů nákazy nemocí Covid-19 na 100 000 obyvatel. Tuto hranici aktuálně ČR splňuje.

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Riga
V celém Lotyšsku je podobné klima

-3 °C

-2 °C

2 °C

8 °C

15 °C

20 °C

22 °C

21 °C

16 °C

10 °C

4 °C

0 °C

Počasí v Lotyšsku

Lotyšsko leží stále ještě v mírném pásu, ale při jeho severním okraji, takže je nutné počítat jednak s celkově nižšími teplotami, stejně jako s delšími dny v létě a krátkými dny v zimě.

Obecně platí, že je tu celoročně o pár stupňů méně než v Česku, a to jak v létě, tak v zimě. Klima je spíše kontinentální, vliv má samozřejmě Baltské moře, ale vzhledem k jeho uzavřenému charakteru zdaleka ne takový jako otevřený oceán. Na druhou stranu rozdíly teplot mezi létem a zimou nejsou tak extrémní jako v čistě kontinentálních oblastech Ruska či Ukrajiny a dají se přirovnat k rozdílům teplot u nás.

Srážkově je oblast o něco chudší než střední Evropa, nejvíce prší na podzim a na jaře, ale jedná se spíš o krátké příjemné deštíky. V zimě sice dost mrzne, ale vzhledem k blízkosti moře nejsou sněhové srážky nijak intenzivní, většinou se jedná spíše o poprašek.

Kdy jet do Lotyšska

Vzhledem k teplotám a světelným podmínkám určitě jeďte v létě, přesněji v období května–září. Zimy jsou vhodné tak maximálně na krátké návštěvy Rigy, případně pro milovníky pohádkové bílé krajiny a bruslení. Venkov je zmrzlý, liduprázdný a trochu depresivní. Naproti tomu v létě ožívají turistická centra na pobřeží, a i když zrovna nebude na koupání, početné restaurace a bary rozhodně dokážou zabavit.

Toulky po národních parcích a přírodních skvostech si také užijete hlavně v létě, v jiných obdobích roku bude vše šedivé, bez listí, rybníky zamrzlé a zvířata schovaná.

V Lotyšsku prší o dost méně než u nás, takže není třeba panikařit. Stane se jen výjimečně, kdy by pršelo několik dní v kuse.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 17 dny
Navrhni úpravu