Průvodce státem
Lotyšsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Lotyšsku

Lotyšská kuchyně

Gastronomii velmi ovlivňují okolní země od Polska přes Rusko po Skandinávii a také historické konotace. Oblast Lotyšska byla vždy spíše chudší, místní tak byli nuceni vařit z lokálních surovin jednoduchá, levná, ale zároveň kalorická jídla. A to v zásadě přetrvalo dodnes.

I když Lotyši milují vepřové kotlety a ryby, na své si přijdou i vegetariáni a vlastně i vegani. Čistě zeleninových pokrmů, především z brambor či kapusty, najdeme v jídelníčcích restaurací opravdu hodně.

Lotyšská kuchyně je ale vhodná i pro žlučníkáře a lidi, kteří mají problémy se žaludkem. Jídla jsou totiž velmi málo kořeněná, místy až trochu nudná a zdraví cestovatelé pravděpodobně budou v restauraci často sahat po solničce.

Mezi typická lotyšská jídla patří:

Pirohy (Pīrādziņi) – Klasické kapsičky z listového těsta plněné nejrůznějšími náplněmi od masa až po zeleninu. Na pirohy narazíte úplně všude, od stánků po luxusní restaurace, jedná se spíš o svačinku nebo předkrm.

Hrách se slaninou (Pelēkiezirņi) – Asi nejčastější levné jídlo, jí se buď jako hrachová kaše, nebo v kouličkách s těstem, hrachem a slaninou,

Vepřové kotlety – Ze všech druhů mas Lotyši milují především vepřové, podává se obvykle s bramborem.

Bramborové placky – Není o čem mluvit, klasický bramborák tak, jak jej známe od nás, je i v Lotyšsku velmi oblíbeným pokrmem a najdete ho u každého pouličního stánku.

Rasols – Oblíbený salát míchaný s kousky sledě, bramborami, mletého vepřového, hrachu, mrkve, okurky a majonézou. Jedná se o plnohodnotné a velmi syté jídlo.

Maso v aspiku (Cūkgaļas Galerts) – Lotyši milují želé, aspiky a všechno podobné konzistence. Spolu s láskou k vepřovému masu tak vznikne jedna z nejoblíbenějších pochoutek, většinou se míchá ještě s mrkví, kapustou či jiným druhem zeleniny.

Lotyši jsou také velice zdatní konzumenti alkoholu. Pivo milují skoro stejně jako my, mnohem více však pijí vodku a především kvas, což je velmi mírně alkoholický nápoj vyrobený kvašením obilovin a oblíbený po celé východní Evropě.

Jak se stravovat jako místní

Různé pouliční stánky s pirožky nebo bramboráky jsou rozšířené po celé zemi a mezi místními velmi oblíbené. Jistě, pokud se budete týden stravovat jen takto, pirohy už nebudete chtít nikdy vidět, ale jako svačina na rychlé zahnání ideální.

Do klasických restaurací místní moc nechodí, ono totiž klasických restaurací v Lotyšsku moc není. Buď se jedná o turistické, a tudíž drahé podniky v centrech měst, nebo o pivnice s doplňkovým zbožím v podobě bramboráků a pirohů.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny se oproti Česku prakticky neliší. Pokud si vezmeme k ruce statistiku, pak lze konstatovat, že je v Lotyšsku mírně levněji, ale skoro to nepoznáte. Za běžný oběd v restauraci mimo hlavní turistickou oblast dáte kolem 100 až 150 Kč, v centru Rigy pak okolo 200 Kč.

U stánku rychlého občerstvení za bramborák nebo pár pirohů nedáte víc než 50–70 Kč.

Na pomezí východu, severu i západu

Pobaltské státy jistě v hodinách zeměpisu potrápily nejednoho studenta. Vězte tedy, že Lotyšsko je tou největší a nejlidnatější zemí a najdeme ho na mapě přímo uprostřed. Ze severu kamarádí s Estonskem, z jihu s Litvou, na jihovýchodě tuší Bělorusko a z východu trpí Rusko. Západ a severozápad pak omývá Baltské moře.

Do Lotyšska zatím nemíří houfy turistů, není důvod. Nenajdete tu žádné hory, nevykoupete se v teplém moři, ani nebudete obdivovat světoznámé pamětihodnosti. Ale… možná naopak právě to je důvod, proč se sem vypravit. Poznáte Pobaltí takové, jaké je. Krásně upravená centra měst, kilometry a desítky kilometrů čtverečných lesů a luk, stovky kilometrů písečných pláží. 

Poznáte tu pravou atmosféru poklidného severu se stále nepřehlédnutelnými vlivy východního světa, ale při tom se tu nejednou budete cítit jako na „civilizovaném“ západě. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Letní pohoda s příjemnými teplotami, tuhé zimy.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 28 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu