Riga

Co dělat v Rize

Ztraťte se v uličkách hanzovního centra 

Historické centrum je beze sporu hlavní atrakcí Rigy. Úzké uličky lemované zdobenými hanzovními domy z 15. století vybízí k bezcílným toulkám křížem krážem po centru. Celá oblast je malá, dá se vymezit zhruba čtvercem o rozměrech 400 × 400 metrů, i tak se tu klidně na 2, 3 hodinky zabavíte. 

Gastronomie 

Ochutnávání místní kuchyně by mělo patřit k samozřejmým cílům každého cestovatele. Levné Lotyšsko přímo vybízí ke stravování v restauracích a ochutnávání místních pokrmů. V lotyšské kuchyni se mísí ruské, polské i skandinávské vlivy a je tak unikátní kombinací všeho možného. Mezi tradiční jídla patří pirohy (pelmeni), vepřové a hodně zeleniny.  

Nechte bez povšimnutí turistické restaurace přímo v centru a vydejte se do levných podniků, které připravují lotyšská jídla a kam chodí místní. Mezi nejznámější z nich patří: 

Po stopách Art Nouveau 

Když na přelomu 19. a 20. století zažívala Riga coby strategický přístav prudký ekonomický růst, přestalo její malé, původně středověké, centrum stačit a začala překotná výstavba nových domů. Uvádí se, že mezi lety 1909 a 1913 vyrostlo každý rok přes 500 nových domů, valná většina z nich ve zdobném a tehdy moderním stylu Art Nouveau. V poměru k velikosti města je dodnes v Rize největší koncentrace tohoto stylu na světě.  

Stačí opustit úzké uličky hanzovního centra a na domy v Art Nouveau narazíte v celém prstenci širšího centra. 

Po stopách sovětské minulosti 

Jen o pár desítek let později Rigu potkal stejný osud jako všechna města v tehdejším „východním bloku“. A sice rozmach architektonického stylu „socialistický realismus“. K nejviditelnějším pozůstatkům po této éře patří budova Akademie věd, menší kopie varšavského Paláce Kultury nebo moskevské Lomonosovoy univerzity, dále třeba budova ředitelství rozhlasu (Radiotehnika) nebo Pomník vítězství, nyní Pomník okupace Lotyšska. 

Plavba po řece Daugavě 

Hlavní přírodní dominantou Rigy je beze sporu řeka Daugava (česky Západní Dvina), která jen pár kilometrů od svého ústí do Baltského moře vytváří monumentální dělící linii mezi historickou a modernější Rigou.  

Užijte si pohled na Rigu s výrazným železničním mostem v popředí a televizní věží v pozadí z vodní hladiny. Vybrat si můžete z několika různých okruhů jak po hlavní řece, tak po umělém kanále obepínajícím historické centrum na malých loďkách. Hodinová plavba obvykle stojí kolem 10 EUR, přesné rozpisy plaveb i ceny najdete například na webu rivercruises.lv

Koupání v Baltském moři 

Ačkoli jádro Rigy neleží přímo u moře, pláže Baltiku jsou co by kamenem dohodil. Za horkých letních dní se jistě vypravíte do nejznámějšího lotyšského letoviska Jurmala, kde najdete desítky stánků, restaurací, atrakcí a především dlouhou písčitou pláž.  

Do Jurmaly se přitom snadno dostanete vlakem z rižského hlavního nádraží. Na internetových vyhledávačích dopravy nehledejte stanici „Jurmala“, je nutné si vybrat jednu z mnoha stanic na území města. Nejpopulárnější (nejblíž pláže) jsou stanice Dzintari, Majori nebo Melluži.  

Vlak do Jurmaly dojede za půl hodiny a přes den jezdí 2–3x do hodiny. Jízdenku stačí koupit na nádraží, vyjde vás na 1,4 EUR. Zpáteční není nijak cenově zvýhodněna.  

Přesný jízdní řád najdete na webu lotyšských železnic

Alternativní možností, kde bude vždy výrazně méně lidí, je bližší pláž Vakarbulli nebo Daugavgriva na samém severním okraji Rigy. Dojedete k nim z centra běžnými autobusovými linkami MHD cca za 25–30 minut. Nejpřímější spojení z centra zajišťuje autobus číslo 3. 

Další výlety po okolí 

Riga leží zhruba uprostřed Lotyšska, země rozlohou o něco menší než ČR. Stane se tak ideálním výchozím bodem pro jednodenní výlety do všech směrů. Milovníci přírody zamíří do národního parku Sigulda, který i se svým hradem připomene Křivoklátsko, nadšenci do historie navštíví zámky Jelgava nebo Rundale…  

Inspiraci pro další výlety najdete v průvodci celým Lotyšskem, stejně jako informace o dopravě v zemi. 

Chystáš se do Rigy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 12. 02. 2022

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.