Riga

Doprava v Rize

Ve městě využijete služeb tramvají, autobusů, trolejbusů a minibusů, které všechny provozuje dopravní podnik Rigas satiskme. Na všechny druhy dopravy platí jednotné jízdenky.  

Při pohybu v centru se v pohodě spolehnete pouze na vlastní nohy. Riga je relativně malá a kompaktní a k většině pamětihodností se dostanete pěšky.  

Jízdenky

Pro nejlevnější cestování si musíte pořídit kartičku „Yellow e-ticket“, na tu si nahrajete libovolnou jízdenku. Kartičku pořídíte v automatech na důležitých zastávkách v centru, v minimarketech Narvessen, které najdete na každém rohu (mj. i na letišti) nebo na poště. Při nákupu sdělíte prodavači, jakou jízdenku chcete na kartičku nahrát, případně si vyberete v automatu ze všech dostupných možností. Ty jsou následující: 

  • 1 jízda (bez možnosti přestupu): 1,15 EUR
  • Lze nahrát rovnou i více i jízd, avšak bez cenového zvýhodnění (tedy 2 jízdy za 2,3 euro, 3 za 4,6 euro apod.), 
  • 60 minut (libovolný počet přestupů): 2,30 EUR
  • 24 hodin (platí celých 24 hodin, nikoli jen v daný kalendářní den): 5 EUR
  • 3 denní (počínaje prvním dnem označení): 10 EUR

V automatech i minimarketech Narvessen lze za jízdenku platit i kreditní kartou. 

Kartičku vždy pouze při nástupu přiložíte uvnitř vozu ke čtečce, automaticky se použije první nahraná jízdenka na kartě. Při výstupu už si „nepípáte“. Nastupovat se může všemi dveřmi. 

Alternativou pro příležitostné cesty je koupě papírové jízdenky u řidiče za 2 EUR, která platí vždy jen na danou jízdu a musí se platit v přesné hotovosti. 

Systém MHD

Nejrychlejší i nepřehlednější dopravu v rámci širšího centra zajišťují tramvaje (pro zajímavost všechny české výroby). Ty doplňují četné trolejbusové a autobusové linky. Veřejná doprava je spolehlivá a bezpečná, dopravní prostředky relativně čisté a dobře udržované.  

Většina linek jezdí od cca 5:30 do cca 23:30, o víkendech a svátcích až od 6:30. Noční doprava je zajišťována speciálními autobusovými linkami N1–N10, ale pouze v nocích ze soboty na neděli a trochu nelogicky z neděle na pondělí (nikoli z pátku na sobotu). V ostatní dny v noci žádná MHD nejezdí. 

Mírné zmatky může působit číslování linek, kdy každý z druhů dopravy se čísluje znovu „od jedničky“. V Rize tedy například na linku číslo 1 narazíte v podobě tramvaje, trolejbusu i autobusu, přičemž každá z „jedniček“ má naprosto odlišnou trasu.  

Kompletní informace, jízdní řády a mapy MHD najdete na webu dopravního podniku

Na kole

Jako každé moderní město i Riga začíná rozvíjet svůj systém bike-sharingu, tedy sdílení kol. Má k tomu také ideální topografii, jelikož ve městě prakticky úplně chybí jakékoli kopce. V Rize si můžete kolo vypůjčit ze stojanů s hlavičkou autopůjčovny Sixt.  

Vyplatí se však jen tehdy, budete-li systém pravidelně a hojně využívat. Je totiž třeba se zaregistrovat v aplikaci Sixt Bicycle a složit depozit 10 EUR, který už lze využívat pro samotné půjčení.  

Prvních 30 minut prvního půjčení je zdarma, následně se platí 1,29 EUR za každých načatých 30 minut, případně 12,9 EUR za 24 hodin. 

Taxi

Budete-li chtít jezdit taxíkem, doporučujeme využít jednu z aplikací, které vyjdou vždy levněji než oficiální taxíky. V Rize sice nepůsobí Uber, můžete ale využít aplikace na stejném principu, především Bolt a Yandex (aplikace na Google Play / App Store). Mírně dražší, zato vždy s výbornou a rychlou dostupností, je BalticTaxi

Vlakem do Jurmaly

Do populárního letoviska při Blatském moři se snadno dostanete vlakem z rižského hlavního nádraží. Na internetových vyhledávačích dopravy nehledejte stanici „Jurmala“, je nutné si vybrat jednu z mnoha stanic na území města. Nejpopulárnější (nejblíž pláže) leží stanice Dzintari, Majori nebo Melluži.  

Vlak do Jurmaly dojede za půl hodiny a přes den jezdí 2–3x do hodiny. Jízdenku stačí koupit na nádraží, vyjde vás na 1,4 euro. Zpáteční není nijak cenově zvýhodněna.  

Přesný jízdní řád najdete na webu lotyšských železnic, případně použijte obecný vyhledávač dopravy v Lotyšsku 1188.lv, který najde i veškerá meziměstská autobusová spojení.

Chystáš se do Rigy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 12. 02. 2022
Navrhni úpravu

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Libor Holan
před 8 měs

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, zda nevíte onějaké půjčovně kol v Rize nebo Jurmale. Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele stepanstraka98
stepanstraka98
před 8 měs

V Jurmale jsme si půjčovali kolo v půjčovně "VeloPark" a vše bylo OK. Ještě mohu doporučit půjčovnu u Národního parku Kemeri hned naproti nádraží a ta byla cenově i co se týče kol naprosto luxusní, taktéž jsme si půjčovali kolo v Siguldě v "Okej" a ta půjčovna byla taktéž v pohodě.

Avatar uživatele
cali
před 8 měs

Pozor také na používání app Rigas satiksmes, která neumožňuje aktivaci nakoupených lístků na MHD pro více lidí. Toto umí jen Mobility app a údajně Narvesen.

Avatar uživatele slovnik
slovnik
před 11 měs

pozor taky na zvláštnost ve jménech zastávek, kdy se několik zastávek v téže ulici jmenuje stejně a jsou různě daleko od sebe, protože každá je pro jiný druh dopravy a každá je v jiné ulici, kterou křižují, třeba Gertrudes iela.