Zavřít boční panel

Doprava v Rize

Jak se dostat do Rigy 

Ze střední Evropy 

Se zavedením přímých linek Ryanairu z Prahy a Laudamotion z Vídně se doprava do lotyšského hlavního města výrazně zjednodušila. A také zlevnila. Zatímco lotyšská národní aerolinka Air Baltic, která rovněž provozuje přímé lety do Prahy i Vídně, se cenově drží někde kolem 4.500 Kč za zpáteční letenku, Ryanair/Laudamotion umí i akce okolo tisícovky.  

Obecně počítejte s průměrnou cenou někde mezi 2.000 Kč, akce se objevují nepravidelně vícekrát do roka a vždy o nich informujeme.  

Z okolních států

Z Lotyšska do Litva ani Estonska nevede železnice, proto jedinou dopravou je ta autobusová. V Pobaltí fungují 2 významní dopravci, kteří provozují mnoho spojení denně do Tallinnu, Vilniusu i dalších měst v Pobaltí, Rusku nebo i Polsku a dalších zemí. 

Ať se vydáte kamkoli, vždy si zkontrolujte nabídky obou společností, ve většině případů se překrývají: 

  • Ecolines,
  • Lux Express. 

Nejlevnější jízdenky do Vilniusu a Tallinnu pořídíte většinou cca 2 měsíce před odjezdem s počáteční cenou cca 7 euro, s blížícím se datem odjezdu stoupá na průměrných 15–18 euro za jednu jízdu. Cesta do hlavních měst obou sousedních pobaltských států zabere 4–4,5 hodiny. 

Spíš jen pro zajímavost uvedeme, že Ecolines provozují i přímý autobusový spoj z Rigy do Prahy a zpět. Cesta trvá kolem 22 hodin a stojí v průměru 60 euro za jeden směr. 

Jak cestovat po Rize 

Ve městě využijete služeb tramvají, autobusů, trolejbusů a minibusů, které všechny provozuje dopravní podnik Rigas satiskme. Na všechny druhy dopravy platí jednotné jízdenky.  

Při pohybu v centru se v pohodě spolehnete pouze na vlastní nohy. Riga je relativně malá a kompaktní a k většině pamětihodností se dostanete pěšky.  

Jízdenky

Pro nejlevnější cestování si musíte pořídit kartičku „Yellow e-ticket“, na tu si nahrajete libovolnou jízdenku. Kartičku pořídíte v automatech na důležitých zastávkách v centru, v minimarketech Narvessen, které najdete na každém rohu (mj. i na letišti) nebo na poště. Při nákupu sdělíte prodavači, jakou jízdenku chcete na kartičku nahrát, případně si vyberete v automatu ze všech dostupných možností. Ty jsou následující: 

  • 1 jízda (bez možnosti přestupu): 1,15 EUR
  • Lze nahrát rovnou i více i jízd, avšak bez cenového zvýhodnění (tedy 2 jízdy za 2,3 euro, 3 za 4,6 euro apod.), 
  • 60 minut (libovolný počet přestupů): 2,30 EUR
  • 24 hodin (platí celých 24 hodin, nikoli jen v daný kalendářní den): 5 EUR, 
  • 72 hodin: 10 EUR

V automatech i minimarketech Narvessen lze za jízdenku platit i kreditní kartou. 

Kartičku vždy pouze při nástupu přiložíte uvnitř vozu ke čtečce, automaticky se použije první nahraná jízdenka na kartě. Při výstupu už si „nepípáte“. Nastupovat se může všemi dveřmi. 

Alternativou pro příležitostné cesty je koupě papírové jízdenky u řidiče za 2 EUR, která platí vždy jen na danou jízdu a musí se platit v přesné hotovosti. 

Systém MHD 

Nejrychlejší i nepřehlednější dopravu v rámci širšího centra zajišťují tramvaje (pro zajímavost všechny české výroby). Ty doplňují četné trolejbusové a autobusové linky. Veřejná doprava je spolehlivá a bezpečná, dopravní prostředky relativně čisté a dobře udržované.  

Většina linek jezdí od cca 5:30 do cca 23:30, o víkendech a svátcích až od 6:30. Noční doprava je zajišťována speciálními autobusovými linkami N1–N10, ale pouze v nocích ze soboty na neděli a trochu nelogicky z neděle na pondělí (nikoli z pátku na sobotu). V ostatní dny v noci žádná MHD nejezdí. 

Mírné zmatky může působit číslování linek, kdy každý z druhů dopravy se čísluje znovu „od jedničky“. V Rize tedy například na linku číslo 1 narazíte v podobě tramvaje, trolejbusu i autobusu, přičemž každá z „jedniček“ má naprosto odlišnou trasu.  

Kompletní informace, jízdní řády a mapy MHD najdete na webu dopravního podniku

Na kole 

Jako každé moderní město i Riga začíná rozvíjet svůj systém bike-sharingu, tedy sdílení kol. Má k tomu také ideální topografii, jelikož ve městě prakticky úplně chybí jakékoli kopce. V Rize si můžete kolo vypůjčit ze stojanů s hlavičkou autopůjčovny Sixt.  

Vyplatí se však jen tehdy, budete-li systém pravidelně a hojně využívat. Je totiž třeba se zaregistrovat v aplikaci Sixt Bicycle a složit depozit 10 EUR, který už lze využívat pro samotné půjčení.  

Prvních 30 minut prvního půjčení je zdarma, následně se platí 1,29 EUR za každých načatých 30 minut, případně 12,9 EUR za 24 hodin. 

Taxi 

Budete-li chtít jezdit taxíkem, doporučujeme využít jednu z aplikací, které vyjdou vždy levněji než oficiální taxíky. V Rize sice nepůsobí Uber, můžete ale využít aplikace na stejném principu, především Bolt a Yandex (aplikace na Google Play / App Store). Mírně dražší, zato vždy s výbornou a rychlou dostupností, je BalticTaxi

Vlakem do Jurmaly 

Do populárního letoviska při Blatském moři se snadno dostanete vlakem z rižského hlavního nádraží. Na internetových vyhledávačích dopravy nehledejte stanici „Jurmala“, je nutné si vybrat jednu z mnoha stanic na území města. Nejpopulárnější (nejblíž pláže) leží stanice Dzintari, Majori nebo Melluži.  

Vlak do Jurmaly dojede za půl hodiny a přes den jezdí 2–3x do hodiny. Jízdenku stačí koupit na nádraží, vyjde vás na 1,4 euro. Zpáteční není nijak cenově zvýhodněna.  

Přesný jízdní řád najdete na webu lotyšských železnic, případně použijte obecný vyhledávač dopravy v Lotyšsku 1188.lv, který najde i veškerá meziměstská autobusová spojení.

Co tady objevíš?

Hlavní město Lotyšska Riga je se svými 700.000 obyvateli zároveň největším městem Pobaltí a své návštěvníky si teprve pomalu získává. Riga je zkrátka tak trochu stranou v zemi, která leží mimo zájem mainstreamového turismu. Hledáte-li pohodové místo plné zajímavých míst bez turistických pastí a hlavy na hlavě, Riga čeká právě na vás.  

Zatímco ve zdobném historickém centru se vrátíte do 15. století, kdy tehdejší hanzovní Riga zažívala svůj rozmach, v okolních ulicích a čtvrtích na vás dýchne směsice ruských, severských i západních vlivů zasazených do svébytného pobaltského prostředí. V létě máte navíc známé přímořské letovisko Jūrmala „co by kamenem dohodil“ a i pro návštěvu ostatních lotyšských památek má Riga ideální strategickou polohu.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2–3 dny
Riga je město jako stvořené pro víkendové pobyty. 
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - září
Průměrná cena přímých letů Ryanairu z Prahy a Vídně. V akci i kolem tisícovky.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Příjemné teploty i dlouhé dny vás čekají právě v tomto období.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu