Co tady objevíš?

Hlavní město Lotyšska Riga je se svými 700.000 obyvateli zároveň největším městem Pobaltí a své návštěvníky si teprve pomalu získává. Riga je zkrátka tak trochu stranou v zemi, která leží mimo zájem mainstreamového turismu. Hledáte-li pohodové místo plné zajímavých míst bez turistických pastí a hlavy na hlavě, Riga čeká právě na vás.  

Zatímco ve zdobném historickém centru se vrátíte do 15. století, kdy tehdejší hanzovní Riga zažívala svůj rozmach, v okolních ulicích a čtvrtích na vás dýchne směsice ruských, severských i západních vlivů zasazených do svébytného pobaltského prostředí. V létě máte navíc známé přímořské letovisko Jūrmala „co by kamenem dohodil“ a i pro návštěvu ostatních lotyšských památek má Riga ideální strategickou polohu.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2–3 dny
Riga je město jako stvořené pro víkendové pobyty. 
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - září
Průměrná cena přímých letů Ryanairu z Prahy a Vídně. V akci i kolem tisícovky.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Příjemné teploty i dlouhé dny vás čekají právě v tomto období.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Ratslaukums (Radniční náměstí)

Právě se nacházíte na hlavním středobodu Rigy. Odsud pochází většina katalogových fotografií známého Domu Černohlavců nebo budovy staré radnice. Přímo na náměstí nebo v jeho bezprostřední blízkosti můžete navštívit: 

Dům Černohlavců: Ikonická hanzovní budova z červených cihel pocházející z roku 1334 byl postaven jako hlavní centrum setkávání tehdejších obchodníků. Navštívit můžete rozsáhlé expozice uvnitř, které zahrnují jak dobové předměty, tak přístup do původních místností ze 14. století i postupně přestavovaných sálů z 16.–19. století. Vstupenka stojí 6 euro (studenti s ISIC a senioři 3 euro). Otevřeno je denně od 10 do 18:00. Více informací na oficiálním webu

Bazilika svatého Petra: Jen pár metrů od náměstí stojí nepřehlédnutelná bazilika sv. Petra s vysokou věží, která je hlavním luteránským svatostánkem v Lotyšsku. Bazilika z roku 1209 se pyšní 148 metrů vysokou věží, kde můžete navštívit i vyhlídkovou plošinu. Pro veřejnost je kostel otevřený od 10:00 do 18:00 (resp. 19:00 v létě) během úterý až soboty, v neděli pak až od 12:00. V pondělí je zavřeno. Vstup za 9 euro (studenti 7 euro) platí i na vyhlídku. 

Zavřít boční panel

Lotyšská národní knihovna

Dominanta opačného břehu řeky Daugavy, než leží hlavní centrum Rigy, je zřejmá. Přímo na nábřeží stojí z dálky viditelná kontroverzní nová hlavní budova Lotyšské národní knihovny. Dokončena byla v roce 2014 a je volně přístupná veřejnosti. 

Zavřít boční panel

Televizní věž

Z daleka viditelnou dominantou Rigy je zajímavá konstrukce radiotelevizní věže. Základ tvoří „trojnožka“ ladně se zdvihající do jediné tenké špice. Málokdo nejspíš bude vědět, že právě rižská televizní věž je se svými 368 metry nejvyšší stavbou Evropské unie a třetí nejvyšší stavbou v Evropě vůbec. Je také 15. televizní či vysílací věží na světě. 

Ve výšce 97 metrů najdete vyhlídkovou plošinu, která je však minimálně do roku 2021 z důvodu rekonstrukce uzavřena.  

Televizní věž stojí na ostrově Zakusala. Je nutné vystoupit na zastávce „Zakusala“ (autobusy č. 3, 14, 17, 18, 19 a 23) na hlavním dálničním tahu a k věži dojít cca 750 metrů pěšky. 

Zavřít boční panel

Rižský kanál

Umělý vodní kanál obepínající celé historické centrum výborně poslouží jako oáza klidu uprostřed města a skvělé odpočinkové místo. Podél celé délky vodního toku se táhne zelený pás s množstvím laviček a záhonů, který je na severním konci zakončený velkým městským parkem Kronvalda. 

Zavřít boční panel

Muzeum okupace Lotyšska

Nejnavštěvovanější muzeum v Rize se v obsáhlých expozicích věnuje temnému období 50 let okupace Sovětským svazem i nacistickým Německem za 2. světové války. Muzeum původně sídlilo v socialistické budově na Radničním náměstí, nyní je však přesunuto do budovy číslo 7 v ulici Raina Bulvaris.  

Otevřeno je denně od 11:00 do 18:00 (s výjimkou svátků), vstup je zdarma. Vždy ve 14:00 a 16:00 si můžete za 3 euro zaplatit anglicky mluvícího průvodce. 

Více na oficiálním webu muzea: okupacijasmuzejs.lv

Zavřít boční panel

Muzeum KGB

Součástí Muzea okupace je i samostatná budova v ulici Brivibas iela číslo 61, která se věnuje pouze operacím sovětské tajné služby KGB na území Lotyšska. I sem je vstup zdarma s otevírací dobou 10:30–17:30. Více na oficiálním webu muzea: okupacijasmuzejs.lv

Doporučujeme však zarezervovat (je nutné online v předstihu) anglicky mluvícího průvodce, který poskytne velmi zajímavý výklad. Cena činí 10 EUR, pro studenty 4 EUR. 

Zavřít boční panel

Centrální tržnice (Centraltirgus)

Milovníci lokálních trhů zavítají na jih od hlavního nádraží do masivní betonové stavby, která je dokonce zapsána na seznamu UNESCO. Konstrukce se skládá ze 4 bývalých leteckých hangárů Zeppelin, na něž byly doplněny neoklasicistní a Art-deco prvky.  

Na ploše přes 72.000 m2 narazíte na 3.000 prodejních stánků, většinou se zeleninou, ovocem, masem a dalšími potravinami.  

Zavřít boční panel

Pomník svobody

Přes 40 metrů vysoký žulový památník svobody (Brivibas piemineklis) byl vybudován v roce 1935 jako památník padlým v boji za svobodu, po anektování Lotyšska Sovětským svazem se dlouho uvažovalo o jeho zboření. Nakonec však zůstal stát a stal se hlavním dějištěm demonstrací v roce 1990, které vedly k opětovném osamostatnění Lotyšska.  

Zavřít boční panel

Rižský zámek

Na severním okraji historického centra narazíte na historický Rižský zámek původně pocházející z roku 1330 a významně přestavěný v 16. a 19. století. Dnes slouží jako oficiální sídlo prezidenta Lotyšské republiky. 

Zavřít boční panel

Tři bratři

Nejstarší zachovaná trojice obytných domů v původní podobě historického jádra zůstala zachována v ulici Maza Pils iela. Tři domy pocházející z konce 16. a počátku 17. století od té doby neprošly výraznějšími stavebními zásahy, byla pouze rekonstruována jejich fasáda a interiér, avšak v původní podobě. 

Domům s čísly popisnými 17, 19 a 21 se také přezdívá „Tři bratři“, lotyšsky Tris brali. Interiéry jsou veřejnosti nepřístupné. 

Zavřít boční panel

Alberta iela

Jak je popsáno v kapitole „Aktivity“, velká část centra Rigy se pyšní výstavními domy ve stylu Art Nouveau. Za tu nejvýstavnější ulici, kde najdete nejkrásnější domy, je obecně považována Alberta iela na severním okraji centra. 

Zavřít boční panel

Chrám Kristova narození

Milovníci byzantské architektury zamíří k největšímu pravoslavnému kostelu, chrámu Kristova narození. Stavba z roku 1883 je nádhernou ukázkou typického slohu pravoslavných svatostánků a především interiér nadchne bohatým zdobením s desítkami ikon (obrazů svatých).  

Vstup je zdarma. 

Zavřít boční panel

Lotyšská akademie věd

Nejkřiklavější ukázkou sovětské architektury je beze sporu budova Lotyšské akademie věd zdvihající se do výšky 108 metrů. Je postavena vy stylu moskevské Lomonosovovy univerzity, varšavského Paláce kultury nebo pražského Hotelu International v Podbabě.  

Stavba vznikla mezi lety 1951 a 1961 a přezdívá se jí „Stalinův narozeninový dort“. 

V 17. patře ve výšce 65 metrů můžete navštívit vyhlídkovou plošinu „Panorama Riga“. Otevřena je denně od 9:00 do 22:00 a za vstup zaplatíte 5 euro, studenti 1 euro. 

Více informací na oficiálním webu.

Počasí a sezóny v Rize

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Riga
Teploty během roku

-3 °C

-2 °C

2 °C

9 °C

16 °C

20 °C

22 °C

21 °C

16 °C

10 °C

4 °C

-1 °C

Počasí

Ačkoli Riga leží jen pár kilometrů od moře, je třeba si uvědomit její zeměpisnou šířku. Zimy tu rozhodně nejsou tak mírné jako v jiných přímořských destinacích, teploty často klesají hluboko pod bod mrazu a celkové počasí je po většinu času „takové šedivé“. Dny jsou navíc mnohem kratší než v našich končinách.  

Naopak od poloviny jara do brzkého podzimu se můžete těšit na velmi podobné počasí jako v Česku, jen s mnohem menším rizikem extrémních teplot či bouřek. Průměrné denní teploty v létě většinou nevystoupají přes 23 °C, na jaře a na podzim se drží kolem příjemných 16 °C. Pozor na to, že i v nejparnějších dnech se teploty na noc dramaticky snižují, klidně i pod 10 °C. 

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud vyloženě neholdujete zimnímu sychravému počasí, zimě se vyhněte velkým obloukem. Naopak cestou mezi dubnem a říjnem chybu neuděláte, přičemž jistotu příjemných teplot získáte hlavně v letních měsících.  

Se srážkami nijak nekalkulujte, prší tu víceméně rovnoměrně ve všech měsících a celkově spadne zhruba o polovinu méně srážek než v ČR. 

Skvělé akce do Rigy

ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
V září z Prahy do lotyšské Rigy
1 158 Kč
2019-05-30T17:16:16+02:00 1 komentář
ušetříš až 55%
Akce starší 2 týdnů
6 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu