Riga

Co vidět a navštívit v Rize

13 míst co vidět v Rize

Riga

Ratslaukums (Radniční náměstí)

Právě se nacházíte na hlavním středobodu Rigy. Odsud pochází většina katalogových fotografií známého Domu Černohlavců nebo budovy staré radnice. Přímo na náměstí nebo v jeho bezprostřední blízkosti můžete navštívit:  Dům Černohlavců: Ikonická hanzovní budova z červených cihel pocházející z roku 1334 byl postaven jako hlavní centrum setkávání tehdejších obchodníků. Navštívit můžete rozsáhlé expozice uvnitř, které zahrnují jak dobové předměty,…

Zobrazit místo
Národní knihovna

Lotyšská národní knihovna

Dominanta opačného břehu řeky Daugavy, než leží hlavní centrum Rigy, je zřejmá. Přímo na nábřeží stojí z dálky viditelná kontroverzní nová hlavní budova Lotyšské národní knihovny. Dokončena byla v roce 2014 a je volně přístupná veřejnosti. 

Zobrazit místo
Televizní věž

Televizní věž

Z daleka viditelnou dominantou Rigy je zajímavá konstrukce radiotelevizní věže. Základ tvoří „trojnožka“ ladně se zdvihající do jediné tenké špice. Málokdo nejspíš bude vědět, že právě rižská televizní věž je se svými 368 metry nejvyšší stavbou Evropské unie a třetí nejvyšší stavbou v Evropě vůbec. Je také 15. televizní či vysílací věží na světě.  Ve výšce 97 metrů najdete vyhlídkovou plošinu, která je však minimálně do roku 2021 z důvodu…

Zobrazit místo
Rižský kanál

Rižský kanál

Umělý vodní kanál obepínající celé historické centrum výborně poslouží jako oáza klidu uprostřed města a skvělé odpočinkové místo. Podél celé délky vodního toku se táhne zelený pás s množstvím laviček a záhonů, který je na severním konci zakončený velkým městským parkem Kronvalda. 

Zobrazit místo
Muzeum okupace

Muzeum okupace Lotyšska

Nejnavštěvovanější muzeum v Rize se v obsáhlých expozicích věnuje temnému období 50 let okupace Sovětským svazem i nacistickým Německem za 2. světové války. Muzeum původně sídlilo v socialistické budově na Radničním náměstí, nyní je však přesunuto do budovy číslo 7 v ulici Raina Bulvaris.   Otevřeno je denně od 11:00 do 18:00 (s výjimkou svátků), vstup je zdarma. Vždy ve 14:00 a 16:00 si můžete za 3 euro zaplatit anglicky mluvícího průvodce.  …

Zobrazit místo
KGB Muzeum

Muzeum KGB

Součástí Muzea okupace je i samostatná budova v ulici Brivibas iela číslo 61, která se věnuje pouze operacím sovětské tajné služby KGB na území Lotyšska. I sem je vstup zdarma s otevírací dobou 10:30–17:30. Více na oficiálním webu muzea: okupacijasmuzejs.lv Doporučujeme však zarezervovat (je nutné online v předstihu) anglicky mluvícího průvodce, který poskytne velmi zajímavý výklad. Cena činí 10 EUR, pro studenty 4 EUR

Zobrazit místo
Centraltirgus

Centrální tržnice (Centraltirgus)

Milovníci lokálních trhů zavítají na jih od hlavního nádraží do masivní betonové stavby, která je dokonce zapsána na seznamu UNESCO. Konstrukce se skládá ze 4 bývalých leteckých hangárů Zeppelin, na něž byly doplněny neoklasicistní a Art-deco prvky.   Na ploše přes 72.000 m2 narazíte na 3.000 prodejních stánků, většinou se zeleninou, ovocem, masem a dalšími potravinami.  

Zobrazit místo
Pomník svobody

Pomník svobody

Přes 40 metrů vysoký žulový památník svobody (Brivibas piemineklis) byl vybudován v roce 1935 jako památník padlým v boji za svobodu, po anektování Lotyšska Sovětským svazem se dlouho uvažovalo o jeho zboření. Nakonec však zůstal stát a stal se hlavním dějištěm demonstrací v roce 1990, které vedly k opětovném osamostatnění Lotyšska.  

Zobrazit místo
Rižský zámek

Rižský zámek

Na severním okraji historického centra narazíte na historický Rižský zámek původně pocházející z roku 1330 a významně přestavěný v 16. a 19. století. Dnes slouží jako oficiální sídlo prezidenta Lotyšské republiky. 

Zobrazit místo
Tři bratři

Tři bratři

Nejstarší zachovaná trojice obytných domů v původní podobě historického jádra zůstala zachována v ulici Maza Pils iela. Tři domy pocházející z konce 16. a počátku 17. století od té doby neprošly výraznějšími stavebními zásahy, byla pouze rekonstruována jejich fasáda a interiér, avšak v původní podobě.  Domům s čísly popisnými 17, 19 a 21 se také přezdívá „Tři bratři“, lotyšsky Tris brali. Interiéry jsou veřejnosti nepřístupné. 

Zobrazit místo
Art Nouveau

Alberta iela

Jak je popsáno v kapitole „Aktivity“, velká část centra Rigy se pyšní výstavními domy ve stylu Art Nouveau. Za tu nejvýstavnější ulici, kde najdete nejkrásnější domy, je obecně považována Alberta iela na severním okraji centra. 

Zobrazit místo
Chrám kristova zrození

Chrám Kristova narození

Milovníci byzantské architektury zamíří k největšímu pravoslavnému kostelu, chrámu Kristova narození. Stavba z roku 1883 je nádhernou ukázkou typického slohu pravoslavných svatostánků a především interiér nadchne bohatým zdobením s desítkami ikon (obrazů svatých).   Vstup je zdarma. 

Zobrazit místo
Akademie věd

Lotyšská akademie věd

Nejkřiklavější ukázkou sovětské architektury je beze sporu budova Lotyšské akademie věd zdvihající se do výšky 108 metrů. Je postavena vy stylu moskevské Lomonosovovy univerzity, varšavského Paláce kultury nebo pražského Hotelu International v Podbabě.   Stavba vznikla mezi lety 1951 a 1961 a přezdívá se jí „Stalinův narozeninový dort“.  V 17. patře ve výšce 65 metrů můžete navštívit vyhlídkovou plošinu „Panorama Riga“. Otevřena je denně od 9…

Zobrazit místo

Chystáš se do Rigy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 12. 02. 2022
Navrhni úpravu