Lucemburk
Lucembursko

Doprava v Lucembursku

Autem

Díky vysoké úrovni služeb není nic složitého si dopředu vyhledat a zamluvit auto či motorku k půjčení téměř kdekoli. Platí zde evropská pravidla silničního provozu tak, jak je známe u nás. Silniční síť v Lucembursku tvoří šest dálnic, pět z nich se rozbíhá radiálně od Lucemburku, který se nachází na jihu země, kde je centrum dopravní sítě Lucemburska. Zmíněných šest dálnic má celkovou délku 147 kilometrů.

Maximální povolená rychlost pro osobní automobily je 130 km/h, přičemž tato je za deště snížena na 110 km/h. Zbytek země je protkán kvalitními silnicemi nižší třídy, většinou dvouproudovými. Ceny paliv se pro někoho možná překvapivě pohybují velice nízko, respektive v podobné hladině, jako ceny paliv v ČR. Naopak oproti sousednímu Německu nebo Francii jsou v Lucembursku levnější paliva v přepočtu až o 5 Kč.

Vlakem a autobusem

Vlakovou dopravu v Lucembursku provozuje národní společnost CFL a síť spojuje podobně jako ta silniční příhraniční města s hlavním městem, na všechny světové strany od Lucemburku se tedy rozbíhá šest železničních tratí, díky nimž je doprava v rámci Lucemburska komfortní a efektivní. Jízdenky se dají kupovat online na webu cfl.lu, který poslouží i jako vyhledávač spojení. Mapa železnic.

Kam nejezdí vlak, míří autobus z nejbližší vlakové stanice. Dopravní síť je silně integrovaná, jízdenky na vlak lze použít i na autobus a opačně, spoje na sebe navazují. Lístky na veřejnou dopravu.

Dvouhodinový lístek na obojí vlaky či autobusy koupíte za 2 €, celodenní lístek pak za 4 €. Celodenní lístek platí pro neomezené množství cest, platí od jeho označení do osmé hodiny ranní následujícího dne. 

Výhodně se jeví možnost koupit bloček buď deseti dvouhodinových lístků nebo pěti celodenních lístků (např. pro cestující ve skupině) za 16 €. Přeprava jízdních kol je zdarma, pokud je volné místo. Na hlavním vlakovém nádraží v Lucemburku je denně od 6 do 22 hodin otevřena informační přepážka MHD. V případě zakoupení Luxembourg Card je přeprava v MHD v ceně karty a znovu se neplatí. Mimoto nabízí Luxembourg Card další slevy či dokonce vstupy zdarma na vybrané atrakce či události.

Odkazy ohledně dopravy:

  • www.cfl.lu (jízdní řády pro národní i mezinárodní vlaky, možnost nákupu mezinárodních jízdenek online),
  • www.mobiliteit.lu (jízdní řády autobusů a vlaků),

Chystáš se do Lucemburska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.