Průvodce státem
Lucembursko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Lucembursku

Jak do Lucemburska

Nejrychleji se do Lucemburska dá z ČR dostat letecky. Nejrychlejší spojení nabízí společnost Luxair na přímé lince z Prahy do Lucemburku, jediného mezinárodního letiště v zemi. Cena za zpáteční let se však pohybuje okolo 6.000 korun.

Vhodnou lowcost alternativou může být přímý let z Prahy na jižní belgické letiště Charleroi, odkud odjíždí autobusové spoje společnosti Flibco přímo do Lucemburku za ceny od 5 EUR. 

Jako nejefektivnější se však rozhodně jeví cesta do Lucemburska autem či dálkovým autobusem. Díky kvalitní německé dálniční síti ujedete autem zhruba 800 km z Prahy do Lucemburku za nějakých 8 hodin čistého času.

Alternativou pro vlastní automobil je rozhodně přeprava autobusovými dopravci. Přímé spojení mezi ČR a Lucemburkem nabízí dopravce RegioJet, případně s jedním přestupem společnost Flixbus. U RegioJetu pořídíte jednosměrnou jízdenku v předstihu okolo tisícovky, u Flixbusu jsou ceny o pár stovek vyšší. Nevýhodou RegioJetu je však čas příjezdu do Lucemburku ve 3:10 ráno.

Jak se nejlépe dopravovat

Autem

Díky vysoké úrovni služeb není nic složitého si dopředu vyhledat a zamluvit auto či motorku k půjčení téměř kdekoli. Platí zde evropská pravidla silničního provozu tak, jak je známe u nás. Silniční síť v Lucembursku tvoří šest dálnic, pět z nich se rozbíhá radiálně od Lucemburku, který se nachází na jihu země, kde je centrum dopravní sítě Lucemburska. Zmíněných šest dálnic má celkovou délku 147 kilometrů.

Maximální povolená rychlost pro osobní automobily je 130 km/h, přičemž tato je za deště snížena na 110 km/h. Zbytek země je protkán kvalitními silnicemi nižší třídy, většinou dvouproudovými. Ceny paliv se pro někoho možná překvapivě pohybují velice nízko, respektive v podobné hladině, jako ceny paliv v ČR. Naopak oproti sousednímu Německu nebo Francii jsou v Lucembursku levnější paliva v přepočtu až o 5 Kč.

Vlakem a autobusem

Vlakovou dopravu v Lucembursku provozuje národní společnost CFL a síť spojuje podobně jako ta silniční příhraniční města s hlavním městem, na všechny světové strany od Lucemburku se tedy rozbíhá šest železničních tratí, díky nimž je doprava v rámci Lucemburska komfortní a efektivní. Jízdenky se dají kupovat online na webu cfl.lu, který poslouží i jako vyhledávač spojení. Mapa železnic.

Kam nejezdí vlak, míří autobus z nejbližší vlakové stanice. Dopravní síť je silně integrovaná, jízdenky na vlak lze použít i na autobus a opačně, spoje na sebe navazují. Lístky na veřejnou dopravu.

Dvouhodinový lístek na obojí vlaky či autobusy koupíte za 2 €, celodenní lístek pak za 4 €. Celodenní lístek platí pro neomezené množství cest, platí od jeho označení do osmé hodiny ranní následujícího dne. 

Výhodně se jeví možnost koupit bloček buď deseti dvouhodinových lístků nebo pěti celodenních lístků (např. pro cestující ve skupině) za 16 €. Přeprava jízdních kol je zdarma, pokud je volné místo. Na hlavním vlakovém nádraží v Lucemburku je denně od 6 do 22 hodin otevřena informační přepážka MHD. V případě zakoupení Luxembourg Card je přeprava v MHD v ceně karty a znovu se neplatí. Mimoto nabízí Luxembourg Card další slevy či dokonce vstupy zdarma na vybrané atrakce či události.

Odkazy ohledně dopravy:

  • www.cfl.lu (jízdní řády pro národní i mezinárodní vlaky, možnost nákupu mezinárodních jízdenek online),
  • www.mobiliteit.lu (jízdní řády autobusů a vlaků),

Vlak Lucembursko

Největší z nejmenších

Velkovévodství lucemburské (nejčastěji prostě Lucembursko), jak už název napovídá, je země s bohatým historickým dědictvím rodu Lucemburků. Jedná se o jeden z evropských ministátů (ten největší), leží v západní Evropě na křižovatce mezi Německem na východě, Francií na jihu a Belgií na severozápadě.

Lucembursko je zakládajícím členem Beneluxu, NATO, Evropské unie, OECD a hlavní a největší město Lucemburk je sídlem mnoha jejich institucí. Ruku v ruce je jednou z nejrozvinutějších zemí světa a zároveň stát s nejvyšší paritou kupní síly (HDP) na obyvatele na světě. Při návštěvě této země lze tedy počítat s nadstandardní úrovní veřejných služeb, kulturního vyžití i možnostmi rekreace.

Průvodce pro tebe napsal stevej
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Do města vyraz kdykoliv, na venkov ideálně v létě či na jaře.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x ročně, autobusem levněji.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu