Průvodce státem
Lucembursko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Lucembursku

Aktuální kurz 1 € = 25.89 Kč

Euro

V Lucembursku se platí eurem.

Euro

Směnárny a platba kartou

Směnáren je ve větších městech dostatek a kartu akceptují téměř všude – jak v obchodech, restauracích, atrakcích, místy i v příměstských autobusech.

Kolik co stojí

Ceny v Lucembursku jsou o výrazně vyšší, nežli u nás, nicméně nejsou nijak razantně vyšší, než v sousedních zemích.

Co se však týče životních nákladů, umisťuje se Lucembursko často na nejvyšších příčkách.

O výplatách Lucemburčanů se dá hovořit jednoznačně jako o nadprůměrných. Průměrná čistá měsíční mzda zde v roce 2013 byla 3.149 € (cca 85.000 Kč). Takové množství vydělaných peněz však jde ruku v ruce s vyššími výdaji místních, převážně za bydlení a dalšími životními náklady.

Spropitné a smlouvání 

Spropitným se rozumí procentuální vyjádření spokojenosti zákazníka za zaplacené služby. Pokud je zákazník spokojen, přidá alespoň 10 % z placené částky navíc.

Smlouvání se v Lucembursku nepraktikuje.

Jak ušetřit 

V Lucembursku lze aplikovat snad jen ten nejzákladnější model low-budget fungování, tj. nestravovat se v restauracích, ale zásobit se v supermarketech či obchodních galeriích, kterých je všude dostatek. Chystat si na celý den svačinu, oběd si uvařit, však to znáte.

Restauraci v případě zájmu pouze vyzkoušet. Samozřejmostí je hledání takového ubytování, které cestovatele finančně nezruinuje. I to je v Lucembursku možné. Je zde k dispozici několik hostelů, samozřejmě lze využít služeb airbnb či Couchsurfing pro ubytování u místních. 

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel (budget pro dva) – 75 € (ubytování v hostelu/airbnb – 50 €/noc, lístek na MHD 5 €, jídlo na ulici/v supermarketu – 20 €).

Zlatá střední cesta (budget pro dva) – 220 € (ubytování v **hotelu – 75 €/noc, půjčené auto – 65 €/den, 2x káva + svačina přes den + večeře v restauraci – 80 €).

Luxusní varianta (budget pro dva) – 600 € (ubytování v tříhvězdičkovém hotelu – 200 €/noc, auto s řidičem 200 €/den, stravování v restauracích – 200 €).

Největší z nejmenších

Velkovévodství lucemburské (nejčastěji prostě Lucembursko), jak už název napovídá, je země s bohatým historickým dědictvím rodu Lucemburků. Jedná se o jeden z evropských ministátů (ten největší), leží v západní Evropě na křižovatce mezi Německem na východě, Francií na jihu a Belgií na severozápadě.

Lucembursko je zakládajícím členem Beneluxu, NATO, Evropské unie, OECD a hlavní a největší město Lucemburk je sídlem mnoha jejich institucí. Ruku v ruce je jednou z nejrozvinutějších zemí světa a zároveň stát s nejvyšší paritou kupní síly (HDP) na obyvatele na světě. Při návštěvě této země lze tedy počítat s nadstandardní úrovní veřejných služeb, kulturního vyžití i možnostmi rekreace.

Průvodce pro tebe napsal stevej
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Do města vyraz kdykoliv, na venkov ideálně v létě či na jaře.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x ročně, autobusem levněji.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu