Lucembursko

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Největší z nejmenších

Velkovévodství lucemburské (nejčastěji prostě Lucembursko), jak už název napovídá, je země s bohatým historickým dědictvím rodu Lucemburků. Jedná se o jeden z evropských ministátů (ten největší), leží v západní Evropě na křižovatce mezi Německem na východě, Francií na jihu a Belgií na severozápadě.

Lucembursko je zakládajícím členem Beneluxu, NATO, Evropské unie, OECD a hlavní a největší město Lucemburk je sídlem mnoha jejich institucí. Ruku v ruce je jednou z nejrozvinutějších zemí světa a zároveň stát s nejvyšší paritou kupní síly (HDP) na obyvatele na světě. Při návštěvě této země lze tedy počítat s nadstandardní úrovní veřejných služeb, kulturního vyžití i možnostmi rekreace.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Lucemburk

Úžasné město s krásným historickým centrem, jímž se dá procházet donekonečna a nabízí nespočet zajímavých míst k návštěvě. Lucemburk je malý, takže si vystačíte s vlastníma nohama.

Na předměstí naleznete také Americký vojenský hřbitovpřes 5.000 amerických vojáků, kteří padli na bojišti během druhé světové války, je pohřbeno na hřbitově jen kilometr od lucemburského mezinárodního letiště. Samotný hřbitov nabídne návštěvníkům hluboký zážitek při pohledu a procházce kolem množství bílých křížů (také židovských hvězd) v tichosti stojících symetricky jako nastoupená jednotka před bílým křížem úplně vepředu, což je hrob samotného a v dobrém vzpomínaného amerického generála George Pattona. Procházku hřbitovem určitě doporučujeme, je zde možnost také komentované prohlídky.

Americký hřbitov v Lucembursku

Zavřít
Ikona pinu

Clervaux

Příjemně můžete strávit půlden s komentovanou procházkou městečkem Clervaux ležícím na severozápadě země. V malebném městečku navštívíte mimo jiné místní katedrálu z 15. století s přilehlým opatstvím, románský kostel a benediktínský klášter. Většina ze jmenovaného byla válkou poničena a koncem 20. století uvedena do původního kabátu. Prostředí, v němž se městečko nachází, je prostě kouzelné. Více informací.

Zavřít
Ikona pinu

Vianden

Městečko, kterému jsme se už také věnovali a strávili jsem v něm dvě letní sezony. Úžasné panoráma s historickým hradem s pitoreskními věžemi v čele vdechuje atraktivnímu cíli na severovýchodě země kouzelnou atmosféru v každém ročním období. Více o městě v kapitole Turismus (Historie, kultura a jazyk).

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 3 °C 5 °C 9 °C 13 °C 18 °C 20 °C 23 °C 23 °C 18 °C 13 °C 7 °C 4 °C
Sluneční svit 2 h 3 h 4 h 6 h 7 h 8 h 8 h 8 h 5 h 4 h 2 h 2 h
Hlavní sezóna

Počasí

Lucembursko leží asi 500 km západně od českých hranic, lze tedy očekávat podobné podnebné podmínky jako u nás.

Kdy vyrazit

Ideální období pro návštěvu této země lze odvodit od zamýšlené aktivity.

V zimě bude jednoznačně nejméně kulturního vyžití napříč celou zemí, takže doporučujeme spíše jaro, kdy spatříte všude okolo kvetoucí přírodu či podzim, v němž nebude nouze o romantické procházky za babího léta historickými distrikty či městskými parky. Zároveň se člověk vyhne letnímu návalu turistů, hlavně z Německa a Francie, kdy hotely v menších městech praskají ve švech.

Na druhou stranu bude letní sezona vyhovovat kempařům, kteří si v Lucembursku jistě najdou své místo. Kempy jsou zde časté a nezřídkakdy je naleznete ukryté kousek za městem u lesa či řeky. Hlavně v létě pak člověk nebude stíhat to množství festivalů a slavností, které se napříč zemí konají, takže pokud si vyberete Lucembursko jako cílovou destinaci nebo destinaci, v níž plánujete strávit minimálně několik dní, doporučujeme pro návštěvu zvolit letní měsíce.

Bohužel, v Německu mají školáci letní prázdniny různě v průběhu od konce června do poloviny září, takže se v letních měsících nenabízí moc prostoru pro vyhnutí se hlavnímu proudu cestujících rodin jak z Německa, tak i Francie.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce  Dějiny samotného Lucemburska se počítají od roku 963, kdy byl postaven lucemburský hrad Lucilinburugh. Síla země v následujících stoletích stoupala. Zlatou dobou středověké historie Lucemburska bylo panování dynastie obecně známé jako Lucemburkové. Každému českému školákovi je Lucembursko známé především díky hraběti Janu Lucemburskému, otci Karla IV. Koncem 15. století připadlo Lucembursko Habsburkům a s krátkými přestávkami v…

Jak ušetříš

Euro V Lucembursku se platí eurem. [imageFill 1709] Směnárny a platba kartou Směnáren je ve větších městech dostatek a kartu akceptují téměř všude – jak v obchodech, restauracích, atrakcích, místy i v příměstských autobusech. Kolik co stojí Ceny v Lucembursku jsou o výrazně vyšší, nežli u nás, nicméně nejsou nijak razantně vyšší, než v sousedních zemích. Co se však týče životních nákladů, umisťuje se Lucembursko často na nejvyšších příčkách. …

Jak se budeš dopravovat

Jak do Lucemburska Nejrychleji se do Lucemburska dá z ČR dostat letecky. Nejrychlejší spojení nabízí společnost Luxair na přímé lince z Prahy do Lucemburku, jediného mezinárodního letiště v zemi. Cena za zpáteční let se však pohybuje okolo 6.000 korun. Vhodnou lowcost alternativou může být přímý let z Prahy na jižní belgické letiště Charleroi, odkud odjíždí autobusové spoje společnosti Flibco přímo do Lucemburku za ceny od 5 EUR.  Jako…

Co ochutnáš

Lucemburská kuchyně Nížinaté Lucembursko se pyšní mnoha vinohrady a pivovary, zemědělci na úrodných půdách produkují kvalitní maso a sýry, místní chutě jsou jednoduché a lákavé. Lokální suroviny jsou základem pro pokrmy ve většině restaurací, některé nabízí dokonce pokrmy pouze z regionálních produktů. [imageFill 13867] Jak se stravovat jako místní Místní lidé nemají obvykle hluboko do kapsy, takže návštěvy restaurací nejsou v …

Jaké výlety podnikneš

Adrenalinová zábava  Lucembursko nabízí bohaté zázemí pro silniční cyklisty, ale také pro horské sjezdaře. Přes 600 km cyklostezek je již v provozu, 300 km v realizaci a dalších 500 km horských stezek různých obtížností. Více informací i mapa stezek. Pokud s kolem nepřijíždíte, nebude problém si ho na místě zapůjčit, v místě vašeho ubytování vám jistě rádi poradí. Kolo zde místní hojně využívají také k dopravě do práce, jako…

Na co si dej pozor

Zdraví Jsme v srdci EU, není zde žádné speciální opatření. Kriminalita Lucembursko patří dlouhodobě mezi země s nejnižší úrovní kriminality na světě. Je třeba však být na pozoru – podle statistického serveru numbeo.com v posledních třech letech stoupla úroveň kriminality o 82 %, což při současné bezpečností situaci v Evropě však asi málokoho překvapí. Není však důvod k panice, je zde stále více než bezpečno. Důležité kontakty V…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum  Občanům EU stačí ke vstupu do země platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Očkování Není potřeba. Celní předpisy Dle směrnic EU.

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Dějiny samotného Lucemburska se počítají od roku 963, kdy byl postaven lucemburský hrad Lucilinburugh. Síla země v následujících stoletích stoupala.

Zlatou dobou středověké historie Lucemburska bylo panování dynastie obecně známé jako Lucemburkové. Každému českému školákovi je Lucembursko známé především díky hraběti Janu Lucemburskému, otci Karla IV. Koncem 15. století připadlo Lucembursko Habsburkům a s krátkými přestávkami v podobě několika francouzských nadvlád se stala země nezávislým velkovévodstvím v roce 1815, avšak stále v personální unii s Nizozemím.

Po vyhlášení nezávislosti Belgie přišlo Lucembursko v roce 1839 asi o polovinu svého, většinou frankofonního území, načež se v roce 1890 stalo plně neutrální a nezávislou zemí. Přestože Lucembursko zpočátku vystupovalo jako neutrální země, kvůli opakované německé okupaci po 2. světové válce stálo Lucemburské velkovévodství u zrodu Severoatlantické aliance, Organizace spojených národů a Evropského hospodářského společenství.

Lucembursko vždy bylo takovým státem mezi státy a složení obyvatel je velice pestré. Za prací sem dojíždí nebo se zde usadila převážně francouzská i německá komunita, země je tedy silně frankofonní, potažmo germanofonní. Při návštěvě země lze tedy očekávat jak německou preciznost v moderní infrastruktuře, tak francouzskou kuchyni a kulturu.

Lucembursko historie

Lidé

Lucemburčané jsou velice příjemní a ochotní lidé. Mezi zhruba půl milionem obyvatel Lucemburska lze však nalézt jen asi 56 % rodilých Lucemburčanů, zbytek obyvatelstva tvoří imigranti, převážně ze zemí EU, avšak také z jihovýchodní Evropy. Poznat rodilého Lucemburčana však bude problém, pokud člověk nehovoří plynule francouzsky či německy a nemůže tedy rozpoznat dialektové rozdíly, které zde samozřejmě jsou.

Žije zde přes 180.000 cizinců, hlavně Portugalců, Italů, Francouzů, Belgičanů a Němců. Přes 7.500 obyvatel jsou úředníci Evropské unie. Většina populace je katolického vyznání, jsou zde i malé protestantské a židovské komunity. V zemi je 100% gramotnost.

Svátky

Mimo tradiční svátky jako Nový rok, Velikonoční pátek a Velikonoční pondělí, Svátek práce a dvou Vánočních svátků 25. a 26. prosince jsou státními svátky v Lucembursku také:

 • Nanebevzetí Panny Marie – 39 dní po velikonoční neděli,
 • Svatodušní svátky – datum se liší,
 • státní svátek – 23. června,
 • Nanebevstoupení Panny Marie – 15. srpna,
 • svátek Všech svatých – 1. listopadu.

Během těchto svátečních dnů, ale i každou neděli je třeba počítat s omezenou otevírací dobou nákupních galerií a veřejných institucí. O slavnostech a turisticky atraktivních událostech viz kapitola Turismus.

Kultura

Lucembursko je multikulturní země, setkávají se zde primárně německá a francouzská kultura zanesená sem lidmi dojíždějícími za prací či přistěhovalci.

Jazyk

Národním a úředním jazykem je lucemburština (až od roku 1982). Dalšími úředními jazyky jsou francouzština a němčina, napříč zemí je však mezi obyvateli ve větší míře zastoupena francouzština. Lze se domluvit samozřejmě také anglicky – dle statistik je angličtina až pro 60 % Lucemburčanů druhým nebo třetím jazykem, avšak obecně v obchodech, stáncích či kavárnách nejvíce pochodíte s francouzštinou a angličtinu bychom zde považovali za spíše poslední možnost.

Pár slovíček, na nichž lze vidět jazykové rozdíly (avšak větší souznění s němčinou):

 • Česky – Německy – Francouzsky – Lucembursky
 • Dobré ráno / Ahoj – Morgen – Salut – Moien
 • Jak se máš? Dobře. – Wiegeht es? Gut. – Comment êtes-vous? Bien. – Wéigeet et? Gutt.

Turismus

Mezi největší turistická lákadla země patří jednoznačně historie, avšak Lucembursko nikdy nespí ani v ostatních ohledech. Návštěvník si může vybírat ze širokého okruhu akcí od divadelních nebo hudebních festivalů přes tradiční průvody až po velké sportovní události. Kulturní program zahrnuje mnoho obecních festivalů či místní trhy. Pro aktuální kalendář lze navštívit oficiální turistický web.

Na atraktivitě hlavnímu městu Lucemburku přidává přítomnost městského opevnění na seznamu Světového dědictví UNESCO. Historická a skutečně přenádherná část Lucemburku včetně opevnění je naprostou nutností při návštěvě této země, vykládá se zde značná část evropské historie.

V kryptě katedrály Notre-Dame se nachází hroby členů velkovévodské rodiny včetně Jana Lucemburského. Hradby městského opevnění ohraničuje řeka Alzette a z hradeb je nádherný výhled na město.

V přilehlých parcích lze náramně relaxovat na lavičce s šálkem dobré kávy, kterou si zakoupíte v jedné z bezpočtu blízkých kaváren či stánků. Z historické části města lze absolvovat asi 20minutovou procházku do moderního centra po ulici plné obchodů více či méně známých značek směrem k hlavnímu vlakovému nádraží Luxembourg Gare Centrale.

Moderní centrum působí na první pohled jako klasické rušné centrum moderní metropole, avšak s končícím dnem a nastupující tmou je třeba mít se na pozoru na možné drobné krádeže. Jak bylo zmíněno, je zde početná přistěhovalecká komunita a ač je kriminalita v Lucembursku jedna z nejnižších na světě, opatrností člověk neprohloupí ani zde.

Adeptem na zařazení na seznam UNESCO je malé městečko Vianden na severovýchodě země. Jedná se o městečko o necelých 2.000 obyvatelích, avšak v létě, při probíhajícím středověkém festivalu, se z Viandenu stává vyhledávaná turistická destinace. A to především pro zdejší hrad, který se tyčí nad městem a vytváří tak úchvatné městské panorama. Ne nadarmo je tento viandenský hrad společně s městem samotným zařazen na čekací listině, tzv. předběžném seznamu UNESCO.

Kdo jednou místní hrad navštíví, dá nám jistě za pravdu, že Vianden si na seznamu určitě svoje místo zaslouží. Hrad Vianden byl vybudován mezi 11.–14. stoletím na místech bývalé římské pevnosti a řadí se mezi nejkrásnější románsko-gotické hrady Evropy. Patřil vlivnému rodu z Viandenu s vazbami na německý císařský dvůr, později se vystřídali majitelé větve Nassauské a Oranžské.

Město je zároveň rodištěm českého krále Jana Lucemburského. V roce 1310 se stal hrabětem v Lucembursku a sňatkem s Eliškou Přemyslovnou se stal českým králem. Lucembursko se tak od roku 1310 stalo součástí českého státu. Jan Lucemburský je i dnes historicky populární postavou v Lucembursku a velmi vážen podobně jako jeho syn Karel IV. v České republice.

Už v minulosti byli poutníci na hradě vítáni. Dostali najíst, napít i nocleh a za to museli vyprávět, co ve světě viděli a slyšeli. Vianden patřil velkoknížecí rodině až do roku 1977, kdy ho darovali státu. Od té doby prošel rozsáhlou vnější i vnitřní rekonstrukcí. Pro svou malebnost je často vyhledáván nejen turisty, ale i hollywoodskými filmaři. Přístupný je celoročně. Z hradu se naskýtá překrásný výhled na středověké městečko Vianden, které si v minulosti velmi oblíbil francouzský spisovatel Victor Hugo. Jeho návštěvy připomíná místní muzeum i kopie busty od Rodena na nábřeží řeky Our.

Město je protkáno hotely, restauracemi a kavárnami, vede zde také lanovka, takže kdo chce vynechat krátké stoupání k hradu, může si udělat romantickou vyjížďku lanovkou přímo pod hrad. Pozor na rozdílnou otevírací dobu hradu v závislosti na roční době. Veškeré potřebné info.

Přímo ve Viandenu můžeme doporučit trojici osobně vyzkoušených hotelů, pro náročnější (včetně bazénů a wellness Hotel Petry či Hotel Belle-Vue, trošku skromnější, avšak se skvělými a přátelskými majiteli, Hotel La Tourelle). Jedná se o rodinné hotely, jejichž majitelé cílí jak na kvalitu a spokojenost, tak i na osobní přístup ke každému hostu.

Obecně však Lucembursko není přelidněno turisty a své místo například v kempu většinou nebude problém najít, narazit však můžete během vrcholu letní sezony v hotelích či penzionech, například právě ve Viandenu. Pro romantické duše, které nerady hordy turistů, bude jistě zajímavá i zimní sezona, zasněžené lucemburské hrady, soukromí ve vyhřátých restauračních zahrádkách či wellness s výhledem na krajinu má jistě také své kouzlo.

Geografie

Sever země pokrývá neúrodná plošina Oesling s kopcovitou krajinou, která se nachází ve výšce 400–500 metrů. Na jihu se rozkládá úrodná země Gutland a Lotrinská pahorkatina. Podnebí je ovlivněno Atlantikem, teploty jsou mírné a v zimě málokdy sněží.

Zavřít

Jak ušetříš

Euro

V Lucembursku se platí eurem.

Euro

Směnárny a platba kartou

Směnáren je ve větších městech dostatek a kartu akceptují téměř všude – jak v obchodech, restauracích, atrakcích, místy i v příměstských autobusech.

Kolik co stojí

Ceny v Lucembursku jsou o výrazně vyšší, nežli u nás, nicméně nejsou nijak razantně vyšší, než v sousedních zemích.

Co se však týče životních nákladů, umisťuje se Lucembursko často na nejvyšších příčkách.

O výplatách Lucemburčanů se dá hovořit jednoznačně jako o nadprůměrných. Průměrná čistá měsíční mzda zde v roce 2013 byla 3.149 € (cca 85.000 Kč). Takové množství vydělaných peněz však jde ruku v ruce s vyššími výdaji místních, převážně za bydlení a dalšími životními náklady.

Spropitné a smlouvání

Spropitným se rozumí procentuální vyjádření spokojenosti zákazníka za zaplacené služby. Pokud je zákazník spokojen, přidá alespoň 10 % z placené částky navíc.

Smlouvání se v Lucembursku nepraktikuje.

Jak ušetřit

V Lucembursku lze aplikovat snad jen ten nejzákladnější model low-budget fungování, tj. nestravovat se v restauracích, ale zásobit se v supermarketech či obchodních galeriích, kterých je všude dostatek. Chystat si na celý den svačinu, oběd si uvařit, však to znáte.

Restauraci v případě zájmu pouze vyzkoušet. Samozřejmostí je hledání takového ubytování, které cestovatele finančně nezruinuje. I to je v Lucembursku možné. Je zde k dispozici několik hostelů, samozřejmě lze využít služeb airbnb či Couchsurfing pro ubytování u místních.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel (budget pro dva) – 75 € (ubytování v hostelu/airbnb – 50 €/noc, lístek na MHD 5 €, jídlo na ulici/v supermarketu – 20 €).

Zlatá střední cesta (budget pro dva) – 220 € (ubytování v **hotelu – 75 €/noc, půjčené auto – 65 €/den, 2x káva + svačina přes den + večeře v restauraci – 80 €).

Luxusní varianta (budget pro dva) – 600 € (ubytování v tříhvězdičkovém hotelu – 200 €/noc, auto s řidičem 200 €/den, stravování v restauracích – 200 €).

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Lucemburska

Nejrychleji se do Lucemburska dá z ČR dostat letecky. Nejrychlejší spojení nabízí společnost Luxair na přímé lince z Prahy do Lucemburku, jediného mezinárodního letiště v zemi. Cena za zpáteční let se však pohybuje okolo 6.000 korun.

Vhodnou lowcost alternativou může být přímý let z Prahy na jižní belgické letiště Charleroi, odkud odjíždí autobusové spoje společnosti Flibco přímo do Lucemburku za ceny od 5 EUR.

Jako nejefektivnější se však rozhodně jeví cesta do Lucemburska autem či dálkovým autobusem. Díky kvalitní německé dálniční síti ujedete autem zhruba 800 km z Prahy do Lucemburku za nějakých 8 hodin čistého času.

Alternativou pro vlastní automobil je rozhodně přeprava autobusovými dopravci. Přímé spojení mezi ČR a Lucemburkem nabízí dopravce RegioJet, případně s jedním přestupem společnost Flixbus. U RegioJetu pořídíte jednosměrnou jízdenku v předstihu okolo tisícovky, u Flixbusu jsou ceny o pár stovek vyšší. Nevýhodou RegioJetu je však čas příjezdu do Lucemburku ve 3:10 ráno.

Jak se nejlépe dopravovat

Autem

Díky vysoké úrovni služeb není nic složitého si dopředu vyhledat a zamluvit auto či motorku k půjčení téměř kdekoli. Platí zde evropská pravidla silničního provozu tak, jak je známe u nás. Silniční síť v Lucembursku tvoří šest dálnic, pět z nich se rozbíhá radiálně od Lucemburku, který se nachází na jihu země, kde je centrum dopravní sítě Lucemburska. Zmíněných šest dálnic má celkovou délku 147 kilometrů.

Maximální povolená rychlost pro osobní automobily je 130 km/h, přičemž tato je za deště snížena na 110 km/h. Zbytek země je protkán kvalitními silnicemi nižší třídy, většinou dvouproudovými. Ceny paliv se pro někoho možná překvapivě pohybují velice nízko, respektive v podobné hladině, jako ceny paliv v ČR. Naopak oproti sousednímu Německu nebo Francii jsou v Lucembursku levnější paliva v přepočtu až o 5 Kč.

Vlakem a autobusem

Vlakovou dopravu v Lucembursku provozuje národní společnost CFL a síť spojuje podobně jako ta silniční příhraniční města s hlavním městem, na všechny světové strany od Lucemburku se tedy rozbíhá šest železničních tratí, díky nimž je doprava v rámci Lucemburska komfortní a efektivní. Jízdenky se dají kupovat online na webu cfl.lu, který poslouží i jako vyhledávač spojení. Mapa železnic.

Kam nejezdí vlak, míří autobus z nejbližší vlakové stanice. Dopravní síť je silně integrovaná, jízdenky na vlak lze použít i na autobus a opačně, spoje na sebe navazují. Lístky na veřejnou dopravu.

Dvouhodinový lístek na obojí vlaky či autobusy koupíte za 2 €, celodenní lístek pak za 4 €. Celodenní lístek platí pro neomezené množství cest, platí od jeho označení do osmé hodiny ranní následujícího dne.

Výhodně se jeví možnost koupit bloček buď deseti dvouhodinových lístků nebo pěti celodenních lístků (např. pro cestující ve skupině) za 16 €. Přeprava jízdních kol je zdarma, pokud je volné místo. Na hlavním vlakovém nádraží v Lucemburku je denně od 6 do 22 hodin otevřena informační přepážka MHD. V případě zakoupení Luxembourg Card je přeprava v MHD v ceně karty a znovu se neplatí. Mimoto nabízí Luxembourg Card další slevy či dokonce vstupy zdarma na vybrané atrakce či události.

Odkazy ohledně dopravy:

 • www.cfl.lu (jízdní řády pro národní i mezinárodní vlaky, možnost nákupu mezinárodních jízdenek online),
 • www.mobiliteit.lu (jízdní řády autobusů a vlaků),

Vlak Lucembursko

Zavřít

Co ochutnáš

Lucemburská kuchyně

Nížinaté Lucembursko se pyšní mnoha vinohrady a pivovary, zemědělci na úrodných půdách produkují kvalitní maso a sýry, místní chutě jsou jednoduché a lákavé. Lokální suroviny jsou základem pro pokrmy ve většině restaurací, některé nabízí dokonce pokrmy pouze z regionálních produktů.

Vinná réva Lucembursko

Jak se stravovat jako místní

Místní lidé nemají obvykle hluboko do kapsy, takže návštěvy restaurací nejsou v Lucembursku ničím výjimečným. Také bohatí němečtí a francouzští turisté se rádi stravují v restauracích a nedělá jim problém nechat za oběd pro dva 50–70 €. Ze zkušenosti si místní doma sami moc nevaří. V poměru ceny a kvality se lze při návštěvě země stravovat po modelu obědových menu, které najdete v podstatě v každé restauraci. Ceny v restauracích jsou většinou celosezónně neměnné.

Obvyklé ceny v restauracích

 • Snídaně – cca 15 € (většinou ve formě švédských stolů, ve většině hotelů v ceně ubytování)
 • Varianta tříchodového obědového menu – 30 €
 • Detailněji – polévka 5 €, salát 15 €, hlavní chod 15–25 €, dezert – 7 €, pivo 3 €

Výběr jídel pro dokreslení představy: Lasagne/tortellini se špenátem 12 €, mořské plody 20 €, vídeňský řízek 15 €, vepřový filet 18 €, steak 25 €, dětské menu 7–10 €

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Adrenalinová zábava

Lucembursko nabízí bohaté zázemí pro silniční cyklisty, ale také pro horské sjezdaře. Přes 600 km cyklostezek je již v provozu, 300 km v realizaci a dalších 500 km horských stezek různých obtížností. Více informací i mapa stezek. Pokud s kolem nepřijíždíte, nebude problém si ho na místě zapůjčit, v místě vašeho ubytování vám jistě rádi poradí. Kolo zde místní hojně využívají také k dopravě do práce, jako známe například z Dánska.

Nakupování

Hlavní město Lucemburk. Najdete zde na hlavní třídě jak prémiové značkové obchody, tak i obchody se streetovými věcmi pro mladé za rozumné ceny. Výběr je široký a najdete zde mnoho značek, které v ČR nepůsobí.

Parky a rezervace

Národní rezervace Haff na jihovýchodě země nabízí skvělou možnost nahlédnout do netradiční fauny a flory. Návštěvnické centrum nazvané Biodiversum funguje jako brána do této rezervace, v níž se návštěvník seznámí s environmentální politikou země, prohlédne si zvířecí exponáty a dozví se o historii parku. Více informací.

Haff

Pěší turistika

Pro milovníky pěší turistiky je připraveno mnoho turistických tras protínajících zemi křížem krážem. Asi nejznámějším zdejším trekem je Escapardenne Lee Trail, tříetapový 53 km dlouhý trek, který vás provede z 60 % přírodní krajinou přes místní krásy a nabídne vám neuvěřitelné výhledy. Cestou projdete 16 přírodních památek a desítku městeček. Info Více informací.

Pro romantiky

Hraniční řeka mezi Německem a Lucemburskem Mosela svádí k plavbě lodí romantickými zákoutími okolní přírody. Luxusní výletní loď M. S. Princesse Marie-Astrid pořádá jednodenní plavby regionem La Mosselle s různými možnostmi nástupu či výstupu podle potřeby.

Řeka Mosela

Kultura

Lucembursko se prezentuje jako kulturní velmoc, kde se neustále něco děje. V tom můžeme souhlasit, minimálně co se týče historických festivalů – na těch si organizátoři opravdu zakládají a nejen že se něco nového dozvíte nebo uvidíte, téměř všude si nějakou historickou činnost také vyzkoušíte. Co se týče ostatních kulturních událostí, tipy naleznete zde.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Jsme v srdci EU, není zde žádné speciální opatření.

Kriminalita

Lucembursko patří dlouhodobě mezi země s nejnižší úrovní kriminality na světě. Je třeba však být na pozoru – podle statistického serveru numbeo.com v posledních třech letech stoupla úroveň kriminality o 82 %, což při současné bezpečností situaci v Evropě však asi málokoho překvapí. Není však důvod k panice, je zde stále více než bezpečno.

Důležité kontakty

V Lucembursku předčíslí nejsou, mezinárodní volací znak je 00352.

 • Informace: 11816 (místní telef. čísla), 11817 (mezinárodní informace)
 • Policie: 113
 • Rychlá lékařská pomoc, lékárny ve službě: 112
 • Hasiči: 112
 • Lucemburská turistická kancelář (place d´Armes): 222809
 • Vládní zelená linka (spojení na různá ministerstva a instituce): 80028002
 • Velvyslanectví ČR v Lucemburku: +352 264 778 11
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Občanům EU stačí ke vstupu do země platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

Očkování

Není potřeba.

Celní předpisy

Dle směrnic EU.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Lucemburska.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Lucembursku.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Lucembursku s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Lucemburska

Byl jsi v Lucembursku?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili