Průvodce státem

Lucembursko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Největší z nejmenších

Velkovévodství lucemburské (nejčastěji prostě Lucembursko), jak už název napovídá, je země s bohatým historickým dědictvím rodu Lucemburků. Jedná se o jeden z evropských ministátů (ten největší), leží v západní Evropě na křižovatce mezi Německem na východě, Francií na jihu a Belgií na severozápadě.

Lucembursko je zakládajícím členem Beneluxu, NATO, Evropské unie, OECD a hlavní a největší město Lucemburk je sídlem mnoha jejich institucí. Ruku v ruce je jednou z nejrozvinutějších zemí světa a zároveň stát s nejvyšší paritou kupní síly (HDP) na obyvatele na světě. Při návštěvě této země lze tedy počítat s nadstandardní úrovní veřejných služeb, kulturního vyžití i možnostmi rekreace.

Průvodce pro tebe napsal stevej
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Do města vyraz kdykoliv, na venkov ideálně v létě či na jaře.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x ročně, autobusem levněji.
Akční nabídky

Praktické tipy do Lucemburska

Co vidět a navštívit v Lucembursku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Lucembursku

Zavřít boční panel

Lucemburk

Úžasné město s krásným historickým centrem, jímž se dá procházet donekonečna a nabízí nespočet zajímavých míst k návštěvě. Lucemburk je malý, takže si vystačíte s vlastníma nohama.

Na předměstí naleznete také Americký vojenský hřbitov – přes 5.000 amerických vojáků, kteří padli na bojišti během druhé světové války, je pohřbeno na hřbitově jen kilometr od lucemburského mezinárodního letiště. Samotný hřbitov nabídne návštěvníkům hluboký zážitek při pohledu a procházce kolem množství bílých křížů (také židovských hvězd) v tichosti stojících symetricky jako nastoupená jednotka před bílým křížem úplně vepředu, což je hrob samotného a v dobrém vzpomínaného amerického generála George Pattona. Procházku hřbitovem určitě doporučujeme, je zde možnost také komentované prohlídky.

Americký hřbitov v Lucembursku

Zavřít boční panel

Clervaux

Příjemně můžete strávit půlden s komentovanou procházkou městečkem Clervaux ležícím na severozápadě země. V malebném městečku navštívíte mimo jiné místní katedrálu z 15. století s přilehlým opatstvím, románský kostel a benediktínský klášter. Většina ze jmenovaného byla válkou poničena a koncem 20. století uvedena do původního kabátu. Prostředí, v němž se městečko nachází, je prostě kouzelné. Více informací.

Zavřít boční panel

Vianden

Městečko, kterému jsme se už také věnovali a strávili jsem v něm dvě letní sezony. Úžasné panoráma s historickým hradem s pitoreskními věžemi v čele vdechuje atraktivnímu cíli na severovýchodě země kouzelnou atmosféru v každém ročním období. Více o městě v kapitole Turismus (Historie, kultura a jazyk).

Počasí a sezóny v Lucembursku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Lucemburk
Stejné klima pro celou zemi

3 °C

4 °C

9 °C

13 °C

17 °C

21 °C

23 °C

23 °C

18 °C

13 °C

7 °C

3 °C

Počasí

Lucembursko leží asi 500 km západně od českých hranic, lze tedy očekávat podobné podnebné podmínky jako u nás.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální období pro návštěvu této země lze odvodit od zamýšlené aktivity.

V zimě bude jednoznačně nejméně kulturního vyžití napříč celou zemí, takže doporučujeme spíše jaro, kdy spatříte všude okolo kvetoucí přírodu či podzim, v němž nebude nouze o romantické procházky za babího léta historickými distrikty či městskými parky. Zároveň se člověk vyhne letnímu návalu turistů, hlavně z Německa a Francie, kdy hotely v menších městech praskají ve švech.

Na druhou stranu bude letní sezona vyhovovat kempařům, kteří si v Lucembursku jistě najdou své místo. Kempy jsou zde časté a nezřídkakdy je naleznete ukryté kousek za městem u lesa či řeky. Hlavně v létě pak člověk nebude stíhat to množství festivalů a slavností, které se napříč zemí konají, takže pokud si vyberete Lucembursko jako cílovou destinaci nebo destinaci, v níž plánujete strávit minimálně několik dní, doporučujeme pro návštěvu zvolit letní měsíce.

Bohužel, v Německu mají školáci letní prázdniny různě v průběhu od konce června do poloviny září, takže se v letních měsících nenabízí moc prostoru pro vyhnutí se hlavnímu proudu cestujících rodin jak z Německa, tak i Francie.

Skvělé akce do Lucemburska

ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
9 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu