Madagaskar
Madagaskar

Co dělat na Madagaskaru

Turistické trasy – treking

Na celém území Madagaskaru se nachází více než sto různých turistických tras. Některé je možné projít za pár hodin, některé jsou na několik dní. Treky se zpravidla pořádají v přírodních rezervacích, kterých se na Madagaskaru nachází 50. Ceny jsou pevně dané a není možné je absolvovat bez průvodce. Vzhledem k nedostatečnému značení po celém ostrově by se mohlo stát, že se ztratíte a s domorodci se nedomluvíte. Problém by také mohl vyvstat, pokud by vám došly zásoby, protože běžně na trase nic nekoupíte. Na delší treky se vyplatí najmout si nosiče a nezbytností je také filtr na vodu.

Na jednodenní túru se stačí dostavit do vybrané rezervace brzy ráno, pokud se rozhodnete pro vícedenní variantu, je lepší se domluvit předem (často lze i anglicky). V rezervacích jsou k dispozici ucházející kempy, jejichž ceny se pohybují od 100 Kč/stan/noc a někde je možné ubytovat se i v chatce (ceny jsou mírně dražší). Platí se však i za postavení stanu na louce mimo parky, jelikož prakticky veškerá půda někomu patří a můžete si být jisti, že se u vás brzy objeví. 

Mimo přírodní rezervace vám zorganizují vybraný trek nejlépe cestovní kanceláře v hlavním městě. 

Národní park Isalo

Oblast podobná Arizoně. Trasa vede kolem krásných skal obývaných lemury kata a sifakami, kolem pískovcových skalisek neuvěřitelných tvarů, kolem hluboce zařezaných kaňonů a kolem posvátné oblasti kmene Baro s pohřebními jeskyněmi.

Několik vyhlášených turistických tras (několikadenní)

Turistické trasy vedoucí od jezera Alaotra na pobřeží Indického oceánu, z Maroantsetry do Antalahy nebo z Maroantsetry do Andapy. 

Pláže

Pláže, které najdeme na severozápadě ostrůvku Nosy Be (největší místní letovisko), na jihozápadě u Tulear a v průvodci vyhlášené Ifatě, jsou špinavé. Ifata je ne zrovna čistá vesnice s hospodami a několika hotely. Pěkné ubytování zde seženete v posledním hotýlku vedeným dvěma Moldavankami, který se nachází přibližně 3 km od nejbližší pláže. Lepší situace je pak v Morondavě, kde se dá slušně ubytovat a k dispozici je i množství restaurací. Z Morondavy se pořádají výlety k nejznámější aleji baobabů.

Další pláže můžeme najít na východě u Mananjary, kde však koupání komplikuje množství žraloků. U města Antseranana, poblíž vodopádů a jezer a na východním pobřeží ostrova II Sainte Marie, najdeme další pláže. 

Obecně od místních pláží nelze očekávat žádný luxus nebo vybavení, většinou chybí i sprchy. Nicméně lze se zde občerstvit nebo dojít na WC v restauraci. 

Šnorchlování 

Výlety za šnorchlováním bývají organizované v turistických střediscích. Jezdí se v loďce pro 6 osob a za cenu 1.000 Kč/loď se můžete vydat třeba na čtyřhodinový výlet na korálový útes. Nejznámější místa jsou Tulear, Ile Sainte-Marie a národní park Cap Masoala a ostrůvek Nosy Be.

Potápění

K potápění lze doporučit stejné lokality jako ke šnorchlování. Je to ostrůvek Nosy Be, Toliar a Ile Sainte-Marie a národní park Cap Masoala.

Parky a rezervace

Na celém ostrově se nachází celkem 50 státních i privátních rezervací a národních parků. Madagaskar byl jedním z prvních států, kde začaly vznikat rezervace a jen díky tomu zůstala na těchto místech zachovaná původní příroda. Většina těchto parků je běžně dostupná ze silnice. Přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha Strict, zajímavě erodované vápencové pohoří, je dokonce zapsaná na seznamu UNESCO. Krásné záběry skalního okna pořídíte při západu slunce v Národním parku Isalo. Zajímavý západ slunce můžete zažít také nad alejí baobabů u Morondavy.

Pokud se rozhodnete navštívit rezervaci zaměřenou spíše na zvířectvo, můžete díky průvodci zahlédnout tvory, kteří nejsou ve dne ke spatření. Nejlepší setkání s lemury vás pak čeká na malinkém ostrůvku v rezervaci Vakona u města Andasibe. Lemuři nejsou vůbec plaší, sednou si vám na rameno a s opřenou hlavou o vaši zapózují před objektivy. Cestou zpět se pak můžete zastavit v Peryeras, malé „zoo“, kde uvidíte chameleony, motýly a další drobné živočichy.   

Bohužel ostatním území mimo rezervace a parky zůstalo zachováno pouze 10 % lesů. Dřevo se zde prodává ve velkém a 90 % rostlinstva je endemické.

Poměrně přesné a přehledné informace, bohužel však jen ve francouzštině, o státních národních parcích poskytne oficiální web parcs-madagascar.com.

Chystáš se na Madagaskar?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Bohumír Kubart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.