Madagaskar

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země lemurů a Malgašů

Madagaskar (anglicky Madagascar) je čtvrtý největší ostrov a osmá nejchudší země na světě. Sám sebe nazývá Repoblikan'i Madagasikara. Leží v Indickém oceánu 400 km od Afrického pobřeží a 600 km od ostrova Mauricius. Díky své izolovanosti se zde vytvořila a udržela značně endemická fauna a flora. Vzhledem k odlehlosti ostrova je potřeba si pro návštěvu vyhradit alespoň dva týdny.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Morondava

V této odlehlé západní části Madagaskaru, kam se však lze dostat letadlem z Antananariva, najdete jednu z nejkrásnějších alejí baobabů na světě. Absence turistů jen a odlehlost místa jen umocní zážitek.

Zavřít
Ikona pinu

Antananarivo

Hlavní město země, místnímí nazývané Tana, bude pravděpodobně první místo, které z Madagaskaru uvidíte Leží ve výšce 1.250 m n. m., kde žije 1.700.000 obyvatel. Zde můžete navšítivt palác Rova a palác Manjakamiadana, královský pahorek Analamanga, Lac Anosy, trh Analakely, tržnici Marché Artisanal s rukodělnými výrobky a jezero Anosy.

Peryeras (Perniet) je menší přírodní rezervace plazů a ještěrů na půli cesty mezi Antananarivem a NP Andasibe-Mantadia. Z hlavního města sem pojedeme asi 2 hodiny.

Chameleon

Rova Ambohimanga – toto bývalé královské město z 19. století se nachází 20 km od Tany a je zapsané na seznamu UNESCO.

Ambohimanga

Zavřít
Ikona pinu

NP Isalo

Národní park nabízí pískovcové skály, údolí, vodopády a kaňony, lemury, skalní okno při západu slunce – cestou do Toliar se zastavte na typickým místním pohřebišti s Alo-alo, což jsou 2 m vysoká, vyřezávaná prkna ukončená soškami. Oficiální informace.

Na jižním okraji národního parku si můžete prohlédnout neobyčejné safírové povrchové doly a brusírny safírů v městečku Ilakaka.

Zavřít
Ikona pinu

Tsingy de Bemaraha

Tato rezervace je zapsaná na seznamu UNESCO. Nabízí 100 km vápencových tsingy (skal) na západě – lesy, jezera, mangrovy, ptáci a opět lemuři, kteří jsou na Madagaskaru skoro všude. Oficiální informace.

Zavřít
Ikona pinu

Nosy Be

Tento ostrov je největší madagaskarské letovisko. Nabízí kráterová jezera, rezervaci Lokobe, domorodé vesničky a pláže. Dále tu najdeme posvátný fíkovník, vonné rostliny ylang-ylang, vanilku, citrónovou trávu a pačuli. Na pláži Ramena je možné vidět žraloky. Nachází se zde také jezero Anivorano a nejstarší kostel z roku 1837.

Na ostrově je jedno ze dvou významných mezinárodních letišť, kam směřují i přímé charterové lety z Evropy, především Itálie.

Z Nosy Be se snadno dostanete na blízké malé ostrůvky Nosy Komba a Nosy Tanikely, kde žije lemur černý.

Zavřít
Ikona pinu

Ankarana

Místo s 2.000 jeskyněmi. Andrafiabe je jeskyně 800 m dlouhá. Uvidíme také katedrální jeskyně s obrovskými dómy, které se nachází poblíž vápencové tsingy (sukulenty, gekoni, lemuři). Nabízí se také vyhlídka na Zelené jezero a kaňony.

Vyhlášené letovisko, kde se nachází pláže a je možné šnorchlovat. Kousek odsud se nachází rybářská vesnička Andrevo a želví stanice.

V blízké rezervaci Reniala můžeme vidět tisícileté baobaby ptáky, ještěry a lemury. V parku je možné se levně ubytovat a je k dispozici i restaurace.

Zavřít
Ikona pinu

NP Ranomafana

Zde můžete obdivovat nejen lemura golden bamboo, ale i dalších 11 druhů a ptactvo. Nachází se zde také řeka Namorona a v městečku termální lázně. Najdete tu také jeden z nejhustších pralesů na Madagaskaru s bohatou faunou a flórou od motýlů přes ptáky, chameleony až po hady.

Pokochejte se krásnou krajinou a lemury zblízka. Oblast Anja je jednou z nejfotogeničtějších a nejkrásnějších na Madagaskaru, vzhledem ke vzdálenosti od hlavního města tady také budete téměř sami.

Ve městečku Ambalavao můžete navštívit výrobnu ručního papíru Antai Moro. V oblasti se provádí Famadihana, což je název pro tradiční exhumace mrtvých předků a druhý pohřeb.

Zavřít
Ikona pinu

Tulear

Bílá rybářská vesnička ležící poblíž pláží. Nachází se zde jeskyně Sarodrano, záliv St. Augustine Bay s písečnými dunami a letiště.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 27 °C 27 °C 27 °C 26 °C 24 °C 21 °C 15 °C 15 °C 20 °C 26 °C 27 °C 27 °C
Teplota vody 29 °C 29 °C 29 °C 29 °C 29 °C 28 °C 27 °C 26 °C 26 °C 27 °C 28 °C 29 °C
Sluneční svit 7 h 6 h 7 h 7 h 8 h 7 h 7 h 8 h 8 h 8 h 8 h 7 h
Hlavní sezóna

Počasí

Na východě podél pobřeží převládá tropické a vlhké podnebí, ve středu ostrova je spíše mírné a na jihu a jihozápadě suché. Východ Madagaskaru je ovlivněn jihovýchodním pasátem – až 3.000 mm srážek ročně (na poloostrovu Masoala spadne dokonce až 6.000 mm srážek). Západ je sušší od 500–1.000 mm srážek ročně. Podnebí se mění v závislosti jak na nadmořské výšce, tak vzdálenosti od moře apod. Střídají se zde dvě roční období – zima zde vládne přibližně od května do října, léto od listopadu do dubna.

Kdy vyrazit

Z hlediska pozorování přírody je nejlepším obdobím říjen až prosinec, čili čas před příchodem dešťů, kdy se teplota vzduchu pohybuje okolo 30 °C. Vhodnou dobou k návštěvě je také doba koncem období dešťů a začátkem období sucha, tedy od března do května. Období dešťů vrcholí od ledna do března a problém často představují nesjízdné cesty. Z toho důvodu není možné některá místa vůbec navštívit. Od června do srpna zde úplně chybí zeleň, stromy shazují listy a je zde největší zima. V Antananarivu 5–10 °C, v horách může dokonce i mrznout.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce  První obyvatelé Madagaskaru se na ostrov přeplavili z Indonésie přes Indii a východní Afriku zhruba před 2.000 lety. Lidé z vnitrozemí Afriky se tu usadili později a dnešní obyvatelé tak mají smíšený původ. V 11. století Arabové založili na ostrově první sultanát, od 14. do 18. století zde existoval stát Imerina. Prvními evropskými objeviteli Madagaskaru byli v roce 1500 Portugalci. Roku 1885 zde byl vyhlášen…

Jak ušetříš

Malgašský ariary Oficiální místní měnou jsou malgašské ariary (MGS). Současné mince v oběhu mají hodnoty 1 a 2 iraimbilanja, dále 1, 2, 4, 5, 10, 20 a 50 ariary. Bankovky mají hodnoty 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 ariary. [imageFill 5739] Směnárny a platba kartou Celkově se na ostrově moc směnáren nenachází a většinou se peníze mění v bankách. Nevýhodou je poplatek a délka transakce (někdy si počkáte i hodinu). Nejlepší kurz nabízí…

Jak se budeš dopravovat

Jak na Madagaskar Nejlépe se na Madagaskar dostanete letecky přes Paříž. Doba letu včetně času na přestup je asi 20 hodin a cena se pohybuje kolem 25.000 Kč. Hlavní operující společností je Air France, ale často i Kenya Airways, která létá přes Nairobi. Další možností je letět z jižní Afriky nebo Mauricia. Letiště v Antananarivu se jmenuje Ivato (kód TNR). V sezóně létají na Madagaskar také charterové lety z Polska, na kterých se…

Co ochutnáš

Madagaskarská kuchyně U moře rozhodně vyzkoušejte mořské plody a zejména pak ryby. Po Francouzích tam z kulinářského umění zůstalo mnoho a někdy je to za 150 Kč opravdu až nečekaný zážitek. [imageFill 5745] V městečku Behenjy, které se nachází asi hodinu jízdy z Antananariva směrem na Antsirabe, najdete restauraci vyhlášenou speciálně upravenými kachními játry (escalope fg nature). Kachny jsou krmeny tak, aby jim játra zbytněla a byla co…

Jaké výlety podnikneš

Turistické trasy – treking Na celém území Madagaskaru se nachází více než sto různých turistických tras. Některé je možné projít za pár hodin, některé jsou na několik dní. Treky se zpravidla pořádají v přírodních rezervacích, kterých se na Madagaskaru nachází 50. Ceny jsou pevně dané a není možné je absolvovat bez průvodce. Vzhledem k nedostatečnému značení po celém ostrově by se mohlo stát, že se ztratíte a s domorodci se nedomluvíte.…

Na co si dej pozor

Zdraví Na Madagaskar není povinné žádné očkování. Vzhledem k tomu, že lékařská péče není na vysoké úrovni, tak je potřeba dávat si pozor snad více než kde jinde, dbát pokynů průvodců a v moři si dát pozor na žraloky. Lékárny jsou většinou dobře zásobené. Pozor si také dejte na vodu z kohoutku, není vhodná ani na čištění zubů. Maso i vejce jezte dostatečně propečené, zapomeňte na led, zmrzlinu, majonézy a saláty ze surovin umytých v potoce…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Díky neutěšené politické situaci se vláda rozhodla podpořit turismus tím, že jednorázové turistické vízum do 30 dnů je možné získat při příjezdu na letišti Ivato v Antananarivo nebo Nosy Be za poplatek 30 €. Místní vláda je nevyzpytatelná, takže je potřeba tuto informaci před odjezdem prověřit. Vstupní víza je možné pořídit přes ambasádu buď na 2 měsíce za 60 USD, nebo na 3 měsíce za 84 USD a vydávají je zastupitelské úřady Madagaskaru v…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

První obyvatelé Madagaskaru se na ostrov přeplavili z Indonésie přes Indii a východní Afriku zhruba před 2.000 lety. Lidé z vnitrozemí Afriky se tu usadili později a dnešní obyvatelé tak mají smíšený původ. V 11. století Arabové založili na ostrově první sultanát, od 14. do 18. století zde existoval stát Imerina. Prvními evropskými objeviteli Madagaskaru byli v roce 1500 Portugalci.

Roku 1885 zde byl vyhlášen francouzský protektorát a v roce 1895 ostrov ovládli Francouzi. Madagaskar se stal francouzskou kolonií až do 26. června 1960, kdy získal nezávislost, a o patnáct let později mu byl změněn název na současný Madagaskar.

Následně zde vypukla socialistická revoluce, která místní ekonomiku dostala až na dno. Po několika převratech nyní vládne ne příliš demokratický vojenský režim, a proto hospodářská pomoc z Evropy a především z Francie silně vázne a chudoba se tak prohlubuje.

Lidé

Na Madagaskaru žije 24 milionů obyvatel, kteří jsou směsicí potomků z Indonésie, Indie, Afriky, arabských a asijských zemí a nazývají se Malgaši. Oproti Afričanům je jejich kůže trochu světlejší barvy a ve tvářích lze vidět patrný asijský vliv. Více než polovina obyvatel Madagaskaru vyznává různá domorodá náboženství.

Na Madagaskaru se chodí brzy spát (běžně po setmění, což je po 19:00 hod.) a brzy se také vstává (třeba ve 4:00 hod.). Ani restaurace ve městech a v turistických střediscích nemají otevřeno přes půlnoc, často jen do 22:00 hod.Většina místních se věnuje zemědělství.

Lidé Madagaskar

Svátky

 • 1. leden, 29. březen, 1. květen, 26. červen, 1. listopad, 30. prosinec.

Obvyklá pracovní a otevírací doba je ve všední dny od 8:00 do 18:00 hod., banky mají otevřeno do 16:00 hod. Typická je dlouhá polední pauza. Soukromé obchůdky mají otevřeno po celý týden až do noci.

Kultura

V oblasti Ambositra je možné na dřevěných domcích zhlédnout na místní poměry velice zajímavé řezby (jsou zapsané na seznamu UNESCO). Místními lidmi jsou nazývány zafimaniry.

Od července do září se v oblasti Ambalavao konají tradiční exhumace zvané Famadihana, což je vlastně druhý pohřeb a pro místní velká sláva. Cizinec by měl za možnost zhlédnutí zaplatit 500 ariary nebo láhev rumu. K tomu se váží po celé oblasti Merina pohřební sloupy aloalo. Sakalavové zase umisťují na své hroby erotické sošky.

Jazyk

Úředním jazykem je malgaština. Ve městech se lze domluvit také francouzsky. Anglicky zcela výjimečně.

Minislovníček:

 • Salama – Dobrý den, buď zdráv
 • Velo – Na shledanou
 • Ja (eny nebo eka) – Ano
 • Tsia (tsy) – Ne
 • Misaotra (betsaka) – Děkuji
 • L–abiera – Pivo
 • M–ángátsika – Studený
 • Á–zafády – Prosím
 • Fáktura (otřínu) – Účet
 • M–aki – Lemur
 • V–azaha – Cizinec

Turismus

Madagaskar je rozvojovou zemí také v otázce turistiky. Ročně sem zavítá pouhých 150.000 turistů. Na ostrově existuje několik turistických kanceláří, které mají i své vlastní webové stránky, ale komunikace s nimi není jednoduchá.

Místní infrastruktura je obecně na nízké úrovni, ale v centrální oblasti jsou nové asfaltové silnice. Turisté se mohou ubytovat ve městech, kde je vždy několik slušných restaurací a dobrých (ale také drahých) hotelů. Hotely nabízí možnost zapůjčení auta, ale cena bývá vyšší než půjčení auta i s řidičem v cestovní kanceláři, která dokáže zorganizovat celý výlet i s ubytováním (nebo jen dopravu).

Výjimkou je ostrov Nosy Be na severu, kde jsou turistické služby obecně na slušné úrovni, jedná se ale spíš o uzavřené trusitické ghetto a z reálného Madagaskaru toho moc neuvidíte.

Doporučit můžeme, ač neradi, českou cestovní kancelář se sídlem na Madagaskaru, která je sice mírně dražší než jiné, ale alespoň spolehlivě komunikuje. Doporučovali bychom však nespoléhat se pouze na jejich rady.

Cestovní kancelář na Madagaskaru:

Růžena Beandapa-Kytlová Lemuria travel

Důvodů, proč navštívit Madagaskar, je mnoho. Patří mezi ně krásná příroda, zvláštní živočišné druhy (například zde žije 59 druhů lemurů), koupání v moři a neopakovatelná atmosféra alejí baobabů.

Lemur

Geografie

Madagaskar se dělí na 6 provincií a kromě hlavního ostrova k němu patří několik malých nevýznamných ostrůvků. Profil ostrova tvoří úzký příbřežní pás nížin, náhorní plošina ve středu s výškou přes 1.000 m n. m. a na východě několik pohoří – Tsaratanana, Ankaratra a Andringitra. Nejvyšší hora se jmenuje Moromokotro (2.876 m) a nachází se v pohoří Tsaratanana.

Turisticky nejnavštěvovanější částí je oblast od Tany na jih.

Hory na Madagaskaru

Časový posun je oproti České republice 0 – 1 hodina napřed dle našeho letního/zimního času. Na Madagaskaru není letní a zimní čas zaveden.

Zavřít

Jak ušetříš

Malgašský ariary

Oficiální místní měnou jsou malgašské ariary (MGS). Současné mince v oběhu mají hodnoty 1 a 2 iraimbilanja, dále 1, 2, 4, 5, 10, 20 a 50 ariary. Bankovky mají hodnoty 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 ariary.

Ariary

Směnárny a platba kartou

Celkově se na ostrově moc směnáren nenachází a většinou se peníze mění v bankách. Nevýhodou je poplatek a délka transakce (někdy si počkáte i hodinu). Nejlepší kurz nabízí jedna ze dvou směnáren přímo na letišti v Antananarivu.

Platby kartou jsou až na výjimky vyloučené.

Kolik co stojí

Obecně lze říci, že potraviny jsou levnější než u nás. O nápojích to však neplatí. Ve větších městech najdeme menší obchody s podobným sortimentem jako u nás a je tam nejlevněji.

Příklad cen:

 • Velké pivo - 25 Kč,
 • Voda 1,5 l – okolo 15 Kč
 • Místní rum 0,5 l – asi 20 Kč (velmi chutný)
 • Vstupné do rezervace či NP – 50–200 Kč/osoba včetně průvodce

Spropitné a smlouvání

Spropitné není vyloženě vyžadováno, ale očekává se v restauracích i najatému řidiči (nikoli taxikáři – tam je potřeba si nasmlouvat cenu předem).

Smlouvání všude mimo státní sektor je běžnou praxí. U prodejců suvenýrů je možné usmlouvat cenu až na čtvrtinu (z osobní zkušenosti se nám trička nepodařilo usmlouvat o více než 10 %, ale vzácné barevné kameny v brusírně jsme usmlouvali o více než polovinu).

Jak ušetřit

Náklady je možné snížit ubytováním v levných hotelech pro místní zvaných hotely – gasy. Cena se pohybuje okolo 50 Kč a vybavení odpovídá ceně. Pokoj představuje místnost o velikosti 6m2, kde se nachází postel (někdy bez povlečení), suchý záchod je k dispozici na dvorku a koupelnu nahrazuje potok.

Ušetřit se dá také stravováním na ulici nebo v hospůdkách pro místní, kde je cena jídla poloviční. Z vlastní zkušenosti musíme říct, že je to spíše pro silné povahy (odhánění hejna much atp.).

Další možností snížení nákladů je dopravovat se místní dopravou (což však není moc praktické a pohodlné také ne).

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v levném hotelu od 500 Kč. Využívá k přesunu místní dopravu, čímž utratí okolo 100 Kč. Stravuje se na ulici a dohromady s nákupem vody utratí za den okolo 100 Kč. Nejnižší denní náklady na osobu/den začínají na 700 Kč. Tyto ceny však neplatí v rezervacích.

Zlatou střední cestu představuje ubytování v trochu lepším hotelu od 800 Kč. Cestovatel si půjčí k prozkoumávání ostrova auto i s řidičem, což ho vyjde minimálně na 1.800 Kč/den. Stravuje se v restauracích minimálně třikrát denně a za stravu a nápoje tedy za den utratí okolo 500 Kč. Dostáváme se proto na částku 3.100 Kč za osobu/den.

Cestoval, který si chce dopřát luxus i na Madagaskaru, zvolí k ubytování luxusní hotel od 1.500 Kč. K přepravě po ostrově využije leteckou dopravu od 5.000 Kč/let a stravovat se bude v kvalitních restauracích minimálně třikrát denně, kde za jedno jídlo zaplatí minimálně 500 Kč. Jeho náklady na jeden den/osobu tak budou činit 7.000 Kč.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Nejlevnější zájezdy se dají pořídit zhruba od 70.000 Kč na osobu. Aktuální nabídka zájezdů na Madagaskar.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak na Madagaskar

Nejlépe se na Madagaskar dostanete letecky přes Paříž. Doba letu včetně času na přestup je asi 20 hodin a cena se pohybuje kolem 25.000 Kč. Hlavní operující společností je Air France, ale často i Kenya Airways, která létá přes Nairobi. Další možností je letět z jižní Afriky nebo Mauricia. Letiště v Antananarivu se jmenuje Ivato (kód TNR).

V sezóně létají na Madagaskar také charterové lety z Polska, na kterých se doprodávají volné kapacity i pro individuální cestující. Nejlevnější nákup je většinou možný přes web polské cestovní kanceláře rainbow.

Doprava lodí je také možná, avšak bývá komplikovaná. Vyplouvá se z jižní Afriky a cesta je dlouhá cca 500 km.

Jak se nejlépe dopravovat

Půjčení auta

Nejsnazší, nejpraktičtější a také nejdražší možností je využít k dopravě po ostrově klimatizované terénní auto zapůjčené i s řidičem. Na Madagaskaru se jezdí vpravo. Provoz na silnicích je mírný, ale kromě aut se i na hlavních tazích pohybují povozy i stáda krav a skotu, takže jízda v noci nepřipadá v úvahu. Hlavní tahy v centrální části jsou nově vyasfaltované, ale jakákoli odbočka je polní cesta. Např. 160 km cesta na Tsingy trvá celý den. Na severu jsou silnice mnohem horší než v centrální a jižní části.

Silnice na Madagaskaru

Dopravní značení na Madagaskaru není moc dobré, což je další důvod, proč je auto s řidičem dobrou volbou. Místní řidič se většinou orientuje i bez dopravního značení, a když neví, snadno se zeptá. Navíc umí opravit auto (protože zcela jistě se něco pokazí), umí sehnat benzin a auto i věci v něm pohlídá. Naopak nevýhodou, se kterou jsme se u našeho řidiče setkali, byla jeho nedochvilnost a tvrdohlavost. Když někam jet nechtěl, tak udělal vše proto, aby se tam nejelo. Například si neustále žádal různé příplatky.

Komfortnější způsob cestování poskytuje vnitrostátní letecká doprava s cenami od 5.000 Kč. Na 105 místních letišť létají 3 typy strojů – Boeing 737-300, ATR-42 a Twin Otter. Letenky můžete rezervovat online na www.airmadagascar.com

Několik málo půjčoven aut se nachází v Antananarivu. Auta jsou ve slušném stavu. Většinou si zde můžete půjčit Toyotu Landcruiser s cenou okolo 2.500 Kč/den + benzin, který stojí stejně jako u nás. Motorky, skútry ani kola, nepůjčují. Vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz.

Cestovky, které pronajímají auta i s řidičem, jsou ve všech větších městech a cena se pohybuje od 1.500 Kč/den + benzin. Řidič se o sebe postará sám a zařídí si i přespání (povětšinou v autě).

Taxi

Místní taxi přestavují stará „auta“, která mají místo nádrže PET lahev. Cenu je potřeba dohodnout předem. Například cesta z letiště do města stojí okolo 50.000 MGS, což je asi 400 Kč. Taxislužba funguje v těchto městech: Antananarivo, Antsirabe, Fianarantsoa, Mahajanga, Toliara, Antsiranana (Diego Suarez), Morondava, Maroantsetra, Toamasina, Fort Dauphin (Toalanaro), Sambava a na ostrůvku Nosy Be.

Rikša

Ručně tažená dvoumístná rikša jezdí v Toliaře, Mahajanze, Antsirabe, Tamatave. Cena za 1 km je asi 10 Kč.

Městská doprava

Městskou hromadnou dopravu zastupují mikrobusy, které je možné využít pouze v Antananarivu. Cena se pohybuje mezi 2–10 Kč. Bohužel se těžko s průvodčím domluvíte, kam jede, ale většina jich končí v centru. Výhodou je, že mikrobus si můžete stopnout kdekoli.

Vlak

Vlak je možné využít k přepravě z Antananariva do Toamasiny a do Antsirabe, z Moramanga na sever do Ambatondrazaky. Z Fianarantsoy do Manakary jsou využívány historické vlaky, které jezdí pomalu a mívají velké zpoždění.

Více o železnici na oficiálním webu dopravce Madarail.

Vlak na Madagaskaru

Meziměstská doprava

K dopravě mezi městy se využívá doslova vše, co má čtyři kola. Často jde o pickupy, do nichž se vměstná co nejvíce lidí včetně nákladu.

Tyto pickupy nebo staré dodávky se označují taxi-brousse a ve větších městech začínají na místě, které vzdáleně připomíná autobusové nádraží. Tato auta obsluhují hlavní tahy. Vždy se čeká, než se auto maximálně naplní. Cestování je zdlouhavé a značně nepohodlné, ale relativně bezpečné. Ceny jsou pevné:

 • Antananarivo – Morondava – 9 EUR,
 • Antananarivo – Ambositra – 3,5 EUR,
 • Antananarivo – Ambalavao – 6 EUR,
 • Antananarivo – Ihosy – 7 EUR,
 • Antananarivo – Toliara – 10,5 EUR (950 km, 24 hod.),
 • Antananarivo – Mahajanga – 9 EUR (550 km, 10 hod.),
 • Katsepy – Soalala 6 EUR – (250 km, 16 hod.).

Taxi Brousse

Výhodou využití tohoto druhy dopravy je, že po trase nemá žádné další oficiální zastávky, ale je možné si ho prakticky kdekoli u cesty mávnutím zastavit a nastoupit. Důraz je zde kladen na onen správný čas. Zastaví vám totiž každý taxi-brousse. Ve snaze „ulovit“ dalšího pasažéra vám mohou říct, že sice jedou vaším směrem, ale v polovině trasy budete muset přestoupit. Co vám však neřeknou je, že přestup může znamenat také přenocování do druhého dne, kdy jede nejbližší spoj. A zatají vám rovněž, že jen pár minut za nimi jede auto, které vás doveze až do místa, kam se chcete dostat.

Volský potah (sarety)

Do míst, kam nejede taxi-brousse a kde neprojede Landcruiser, se dostanete na valníku pokud možno dostatečně vystlaném slámou. Tento způsob jízdy může být kupodivu rychlejší a pohodlnější než hrkající taxi-brousse. Cena za 24 hodinový pronájem činí okolo 200 Kč.

Volský potah

Autostop

Autostop zde není možný.

Loď

Po moři nebo řece se můžete svézt s místními rybáři na dlabané piroze. Můžete se nechat zavézt až k útesu, kde se dá šnorchlovat. Nezapomeňte si však usmlouvat cenu předem. Po moři jezdí od přístavu k přístavu nákladní lodě, které vezmou i pasažéry. Cena je stejná jako za taxi-brousse, ale cestování je pohodlnější. Problém ovšem bývá zjistit, odkud a kdy vyplouvají.

Zavřít

Co ochutnáš

Madagaskarská kuchyně

U moře rozhodně vyzkoušejte mořské plody a zejména pak ryby. Po Francouzích tam z kulinářského umění zůstalo mnoho a někdy je to za 150 Kč opravdu až nečekaný zážitek.

Rybí trh

V městečku Behenjy, které se nachází asi hodinu jízdy z Antananariva směrem na Antsirabe, najdete restauraci vyhlášenou speciálně upravenými kachními játry (escalope fg nature). Kachny jsou krmeny tak, aby jim játra zbytněla a byla co nejchutnější.

Místní voli se jmenují zebu a chutnají jako tužší hovězí.

Jak se stravovat jako místní

Na místních tržištích se dají koupit různé čerstvě smažené a vařené pochutiny. Za 20 Kč se tak můžete velmi dobře najíst.

Všude, ale zvláště na venkově, je problém s elektřinou a tím pádem nefungují ani lednice. V praxi to znamená, že k jídlu dostanete třeba rýži s těstovinami bez masa a teplé pivo.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny běžných jídel ve slušných restauracích se pohybují od 120 Kč do 300 Kč. Za místní pivo zaplatíte okolo 50 Kč, za snídaně od 50 Kč do 100 Kč.

V jídelnách pro místní jsou ceny okolo 50 Kč. Ve zmíněných hotelech – gasy okolo 20 Kč za jídlo.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Turistické trasy – treking

Na celém území Madagaskaru se nachází více než sto různých turistických tras. Některé je možné projít za pár hodin, některé jsou na několik dní. Treky se zpravidla pořádají v přírodních rezervacích, kterých se na Madagaskaru nachází 50. Ceny jsou pevně dané a není možné je absolvovat bez průvodce. Vzhledem k nedostatečnému značení po celém ostrově by se mohlo stát, že se ztratíte a s domorodci se nedomluvíte. Problém by také mohl vyvstat, pokud by vám došly zásoby, protože běžně na trase nic nekoupíte. Na delší treky se vyplatí najmout si nosiče a nezbytností je také filtr na vodu.

Na jednodenní túru se stačí dostavit do vybrané rezervace brzy ráno, pokud se rozhodnete pro vícedenní variantu, je lepší se domluvit předem (často lze i anglicky). V rezervacích jsou k dispozici ucházející kempy, jejichž ceny se pohybují od 100 Kč/stan/noc a někde je možné ubytovat se i v chatce (ceny jsou mírně dražší). Platí se však i za postavení stanu na louce mimo parky, jelikož prakticky veškerá půda někomu patří a můžete si být jisti, že se u vás brzy objeví.

Mimo přírodní rezervace vám zorganizují vybraný trek nejlépe cestovní kanceláře v hlavním městě.

Národní park Isalo

Oblast podobná Arizoně. Trasa vede kolem krásných skal obývaných lemury kata a sifakami, kolem pískovcových skalisek neuvěřitelných tvarů, kolem hluboce zařezaných kaňonů a kolem posvátné oblasti kmene Baro s pohřebními jeskyněmi.

Několik vyhlášených turistických tras (několikadenní)

Turistické trasy vedoucí od jezera Alaotra na pobřeží Indického oceánu, z Maroantsetry do Antalahy nebo z Maroantsetry do Andapy.

Pláže

Pláže, které najdeme na severozápadě ostrůvku Nosy Be (největší místní letovisko), na jihozápadě u Tulear a v průvodci vyhlášené Ifatě, jsou špinavé. Ifata je ne zrovna čistá vesnice s hospodami a několika hotely. Pěkné ubytování zde seženete v posledním hotýlku vedeným dvěma Moldavankami, který se nachází přibližně 3 km od nejbližší pláže. Lepší situace je pak v Morondavě, kde se dá slušně ubytovat a k dispozici je i množství restaurací. Z Morondavy se pořádají výlety k nejznámější aleji baobabů.

Další pláže můžeme najít na východě u Mananjary, kde však koupání komplikuje množství žraloků. U města Antseranana, poblíž vodopádů a jezer a na východním pobřeží ostrova II Sainte Marie, najdeme další pláže.

Obecně od místních pláží nelze očekávat žádný luxus nebo vybavení, většinou chybí i sprchy. Nicméně lze se zde občerstvit nebo dojít na WC v restauraci.

Pláže Madagaskar

Šnorchlování

Výlety za šnorchlováním bývají organizované v turistických střediscích. Jezdí se v loďce pro 6 osob a za cenu 1.000 Kč/loď se můžete vydat třeba na čtyřhodinový výlet na korálový útes. Nejznámější místa jsou Tulear, Ile Sainte-Marie a národní park Cap Masoala a ostrůvek Nosy Be.

Potápění

K potápění lze doporučit stejné lokality jako ke šnorchlování. Je to ostrůvek Nosy Be, Toliar a Ile Sainte-Marie a národní park Cap Masoala.

Parky a rezervace

Na celém ostrově se nachází celkem 50 státních i privátních rezervací a národních parků. Madagaskar byl jedním z prvních států, kde začaly vznikat rezervace a jen díky tomu zůstala na těchto místech zachovaná původní příroda. Většina těchto parků je běžně dostupná ze silnice. Přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha Strict, zajímavě erodované vápencové pohoří, je dokonce zapsaná na seznamu UNESCO. Krásné záběry skalního okna pořídíte při západu slunce v Národním parku Isalo. Zajímavý západ slunce můžete zažít také nad alejí baobabů u Morondavy.

Pokud se rozhodnete navštívit rezervaci zaměřenou spíše na zvířectvo, můžete díky průvodci zahlédnout tvory, kteří nejsou ve dne ke spatření. Nejlepší setkání s lemury vás pak čeká na malinkém ostrůvku v rezervaci Vakona u města Andasibe. Lemuři nejsou vůbec plaší, sednou si vám na rameno a s opřenou hlavou o vaši zapózují před objektivy. Cestou zpět se pak můžete zastavit v Peryeras, malé „zoo“, kde uvidíte chameleony, motýly a další drobné živočichy.

Bohužel ostatním území mimo rezervace a parky zůstalo zachováno pouze 10 % lesů. Dřevo se zde prodává ve velkém a 90 % rostlinstva je endemické.

Poměrně přesné a přehledné informace, bohužel však jen ve francouzštině, o státních národních parcích poskytne oficiální web parcs-madagascar.com.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Na Madagaskar není povinné žádné očkování. Vzhledem k tomu, že lékařská péče není na vysoké úrovni, tak je potřeba dávat si pozor snad více než kde jinde, dbát pokynů průvodců a v moři si dát pozor na žraloky. Lékárny jsou většinou dobře zásobené.

Pozor si také dejte na vodu z kohoutku, není vhodná ani na čištění zubů. Maso i vejce jezte dostatečně propečené, zapomeňte na led, zmrzlinu, majonézy a saláty ze surovin umytých v potoce. Mléko bývá nepasterizované a nepřevařené. Při koupi balené vody zkontrolujte neporušenost uzávěru.

Kriminalita

Na venkově se zlodějů téměř nemusíte obávat. Ve městech a hlavně v Antananarivu si dejte pozor na kapesní krádeže, zvláště děti mají neobyčejně hbité prsty. Po setmění raději nechoďte do tmavých neosvětlených čtvrtí. Na hotelu nikdy nenechávejte cennosti, foťáky ani pasy. Protivní mohou být potulní prodavači.

V některých vesnicích neradi vidí turisty, proto dbejte na doporučení průvodce.

Absolutně vyloučené je fotografování a natáčení ozbrojené síly a některých citlivých objektů, jako jsou vládní budovy nebo mosty či letiště.

Zdejší příroda je štědrá na zajímavé zkameněliny, drahé kameny atp., čehož využívají jak potulní prodejci u různých turistických atrakcí, tak trhovci i luxusní kamenné obchody. Pro nejlepší a nejlevnější obchody v tomto směru lze doporučit oblast jezera Tritriva.

Riziko katastrof

Leden–březen je obdobím cyklonů.

Internet a elektřina

Zásuvky jsou zde evropského typu a elektrická síť má 220 V a 50 Hz. Co se týče internetu, tak na wifi připojení nikde nenarazíte. Telefonní signál většinou je, ale není si kde dobít telefon, protože v noci nejde proud. Rozhodně si tedy nezapomeňte vzít powerbanku. Místní simkartu lze zakoupit s kreditem od 10 Kč.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

 • Policie – 17
 • Hasiči – 18
 • Záchranná služba – 222 00 40

Zdravotnická zařízení:

 • Antananarivo – Nemocnice Soavinandriana: 22403 41
 • Tamatave – Nemocnice: 533 20 18
 • Diego Suarez – Hlavní nemocnice 822 10 61

Přiměřené podmínky pro poskytování lékařské péče jsou v drahých zařízeních v metropoli. V obou vyžadují platbu za vyšetření předem, kvalitní cestovní pojištění je proto nezbytností.

 • Hôpital Militaire
 • Clinique des Soeurs Fransiscaines (22 235 54)

Zastoupení České republiky:

 • 936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
 • Telefon: +27 12 431 2380,
 • Fax: +27 12 430 2033,
 • +27 12 431 2398 - konzulární úsek
 • Nouzová linka: +27 824 160 016
 • E-mail: pretoria@embassy.mzv.cz
 • Web: www.mzv.cz/pretoria

Obrátit se pochopitelně můžete i na konzulát jiné země EU:

Ambassade de France

 • Tel : 237-00 B. P : 240 - 3,rue Jean Jaures – Ambatomena Antananarivo

Ambassade d'Allemagne

 • Tel : 238-02 B. P :516 - Antananarivo

Ambassade d'Italie

 • Tel : 215-74 - 22, rue Pasteur Rabary - Ankadivato Antananarivo
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Díky neutěšené politické situaci se vláda rozhodla podpořit turismus tím, že jednorázové turistické vízum do 30 dnů je možné získat při příjezdu na letišti Ivato v Antananarivo nebo Nosy Be za poplatek 30 €. Místní vláda je nevyzpytatelná, takže je potřeba tuto informaci před odjezdem prověřit.

Vstupní víza je možné pořídit přes ambasádu buď na 2 měsíce za 60 USD, nebo na 3 měsíce za 84 USD a vydávají je zastupitelské úřady Madagaskaru v zahraničí. Pro Českou republiku se nachází příslušné madagaskarské velvyslanectví v Moskvě.

Jako cestovní doklad vám postačí platný cestovní pas. Nezapomeňte, že musí být platný ještě 6 měsíců po skončení cesty.

Další dokumenty

Při cestě na Madagaskar musíte mít zakoupenou zpáteční letenku. Pasová ani celní kontrola nevyžaduje žádné další dokumenty.

Očkování

Není povinné žádné očkování. Výjimkou jsou případy, kdy cestujete z nějaké africké, asijské či jiné tropické země, kde mají závažné problémy (epidemii) s nějakou chorobou. To se ovšem mění a je dobré se vždy před odjezdem informovat na hygienické stanici.

Doporučené je v současné době očkování proti hepatitidě A, B a břišnímu tyfu. Velmi důrazně se doporučuje užívat antimalarika, která konkrétně určí lékař, neboť situace s rezistentními kmeny plazmodií se každý rok mění. Nenechte se mýlit a aplikujte antimalarika i v případě, že vaše cesta povede výhradně na suchý západ nebo jihozápad – v určitých obdobích roku tam může být mnohem více komárů než ve vlhkých tropech východního pobřeží. Je vhodné mít s sebou očkovací průkaz.

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 500 cigaret a jednu láhev alkoholu. Dovoz parfému je nutné proclít. Je zakázán dovoz zbraní a drog.

Mnohem přísnější jsou předpisy (i praxe) omezující vývoz. Vyvážet veškeré rostliny a živá zvířata (včetně ptačích vajec a jejich skořápek) je možné pouze na speciální povolení ministerstva zemědělství. Výjimku tvoří koření v malém množství.

Vývoz kulturních památek a uměleckých děl povoluje ministerstvo kultury. Vývoz nasbíraných minerálů (drahokamů a polodrahokamů) je povolen do 1 kilogramu při předložení řádných dokladů. Pokud byly vyvážené věci zakoupeny, je nutno předložit doklad o koupi.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku na Madagaskar.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu na Madagaskaru.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou na Madagaskaru s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky na Madagaskar

V sezoně z Milána na tři ostrovy v Indickém oceánu
-43 %

A už tam budem?

Z Prahy nebo Brna na Seychely, Komory a Madagaskar
-24 %

Akce starší 2 týdnů

Nejlevnější i nejrychlejší lety z Vídně na Madagaskar
-26 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi na Madagaskaru?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili