Země lemurů a Malgašů

Madagaskar (anglicky Madagascar) je čtvrtý největší ostrov a osmá nejchudší země na světě. Sám sebe nazývá Repoblikan'i Madagasikara. Leží v Indickém oceánu 400 km od Afrického pobřeží a 600 km od ostrova Mauricius. Díky své izolovanosti se zde vytvořila a udržela značně endemická fauna a flora. Vzhledem k odlehlosti ostrova je potřeba si pro návštěvu vyhradit alespoň dva týdny.

Průvodce pro tebe napsal Bohumír Kubart
Víza
Vízum za 30 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
srpen - prosinec
Během ledna a února často prší, v červnu je zase vyprahlo.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy na Madagaskar

Co vidět a navštívit na Madagaskaru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Madagaskaru

Zavřít boční panel

Morondava

V této odlehlé západní části Madagaskaru, kam se však lze dostat letadlem z Antananariva, najdete jednu z nejkrásnějších alejí baobabů na světě. Absence turistů jen a odlehlost místa jen umocní zážitek.

Zavřít boční panel

Antananarivo

Hlavní město země, místnímí nazývané Tana, bude pravděpodobně první místo, které z Madagaskaru uvidíte Leží ve výšce 1.250 m n. m., kde žije 1.700.000 obyvatel. Zde můžete navšítivt palác Rova a palác Manjakamiadana, královský pahorek Analamanga, Lac Anosy, trh Analakely, tržnici Marché Artisanal  s rukodělnými výrobky a jezero Anosy.

Peryeras (Perniet) je menší přírodní rezervace plazů a ještěrů na půli cesty mezi Antananarivem a NP Andasibe-Mantadia. Z hlavního města sem pojedeme asi 2 hodiny.

Chameleon

Rova Ambohimanga – toto bývalé královské město z 19. století se nachází 20 km od Tany a je zapsané na seznamu UNESCO.

  Ambohimanga

Zavřít boční panel

NP Isalo

Národní park nabízí pískovcové skály, údolí, vodopády a kaňony, lemury, skalní okno při západu slunce – cestou do Toliar se zastavte na typickým místním pohřebišti s Alo-alo, což jsou 2 m vysoká, vyřezávaná prkna ukončená soškami. Oficiální informace.

Na jižním okraji národního parku si můžete prohlédnout neobyčejné safírové povrchové doly a brusírny safírů v městečku Ilakaka.

Zavřít boční panel

Tsingy de Bemaraha

Tato rezervace je zapsaná na seznamu UNESCO. Nabízí 100 km vápencových tsingy (skal) na západě – lesy, jezera, mangrovy, ptáci a opět lemuři, kteří jsou na Madagaskaru skoro všude. Oficiální informace.

Zavřít boční panel

Nosy Be

Tento ostrov je největší madagaskarské letovisko. Nabízí kráterová jezera, rezervaci Lokobe, domorodé vesničky a pláže. Dále tu najdeme posvátný fíkovník, vonné rostliny ylang-ylang, vanilku, citrónovou trávu a pačuli. Na pláži Ramena je možné vidět žraloky. Nachází se zde také jezero Anivorano a nejstarší kostel z roku 1837.

Na ostrově je jedno ze dvou významných mezinárodních letišť, kam směřují i přímé charterové lety z Evropy, především Itálie.

Z Nosy Be se snadno dostanete na blízké malé ostrůvky Nosy Komba a Nosy Tanikely, kde žije lemur černý.

Zavřít boční panel

Ankarana

Místo s 2.000 jeskyněmi. Andrafiabe je jeskyně 800 m dlouhá. Uvidíme také katedrální jeskyně s obrovskými dómy, které se nachází poblíž vápencové tsingy (sukulenty, gekoni, lemuři). Nabízí se také vyhlídka na Zelené jezero a kaňony.

Zavřít boční panel

Ifaty

Vyhlášené letovisko, kde se nachází pláže a je možné šnorchlovat. Kousek odsud se nachází rybářská vesnička Andrevo a želví stanice.

V blízké rezervaci Reniala můžeme vidět tisícileté baobaby ptáky, ještěry a lemury. V parku je možné se levně ubytovat a je k dispozici i restaurace.

Zavřít boční panel

NP Ranomafana

Zde můžete obdivovat nejen lemura golden bamboo, ale i dalších 11 druhů a ptactvo. Nachází se zde také řeka Namorona a v městečku termální lázně. Najdete tu také jeden z nejhustších pralesů na Madagaskaru s bohatou faunou a flórou od motýlů přes ptáky, chameleony až po hady.

Zavřít boční panel

Anja

Pokochejte se krásnou krajinou a lemury zblízka. Oblast Anja je jednou z nejfotogeničtějších a nejkrásnějších na Madagaskaru, vzhledem ke vzdálenosti od hlavního města tady také budete téměř sami.

Ve městečku Ambalavao můžete navštívit výrobnu ručního papíru  Antai Moro. V oblasti se provádí Famadihana, což je název pro tradiční exhumace mrtvých předků a druhý pohřeb.

Zavřít boční panel

Tulear

Bílá rybářská vesnička ležící poblíž pláží. Nachází se zde jeskyně Sarodrano, záliv St. Augustine Bay s písečnými dunami a letiště.

Počasí a sezóny na Madagaskaru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Madagaskar
Počasí stejné pro celý ostrov

26 °C

26 °C

26 °C

25 °C

24 °C

21 °C

20 °C

21 °C

24 °C

26 °C

27 °C

27 °C

Počasí

Na východě podél pobřeží převládá tropické a vlhké podnebí, ve středu ostrova je spíše mírné a na jihu a jihozápadě suché.

Východ Madagaskaru je ovlivněn jihovýchodním pasátem – až 3.000 mm srážek ročně (na poloostrovu Masoala spadne dokonce až 6.000 mm srážek). Západ je sušší od 500–1.000 mm srážek ročně. Podnebí se mění v závislosti jak na nadmořské výšce, tak vzdálenosti od moře apod.

Střídají se zde dvě roční období – zima (období sucha) zde vládne přibližně od dubna do listopadu a léto (období dešťů) od prosince do března.

Sezóny a kdy vyrazit

Z hlediska pozorování přírody je nejlepším obdobím září až listopad, čili čas před příchodem dešťů, kdy se teplota vzduchu pohybuje okolo 30 °C a baobaby začínají nasazovat zelené listy. Rodí se také mláďata lemurům. Vhodnou dobou k návštěvě je také doba koncem období dešťů a začátkem období sucha, tedy od března do května.

Období dešťů vrcholí od ledna do března a problém často představují nesjízdné cesty. Z toho důvodu není možné některá místa vůbec navštívit. Od června do srpna zde úplně chybí zeleň, stromy shazují listy a je zde největší zima. V Antananarivu 5–10 °C, v horách může dokonce i mrznout.

Skvělé akce na Madagaskar

ušetříš až 17%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 53%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
14 starších akcí
Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu