Průvodce státem
Madagaskar
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Madagaskaru

Jak na Madagaskar

Nejlépe se na Madagaskar dostanete letecky přes Paříž. Doba letu včetně času na přestup je asi 20 hodin a cena se pohybuje kolem 25.000 Kč. Hlavní operující společností je Air France, ale často i Kenya Airways, která létá přes Nairobi. Další možností je letět z jižní Afriky nebo Mauricia. Letiště v Antananarivu se jmenuje Ivato (kód TNR).

V sezóně létají na Madagaskar také charterové lety z Polska, na kterých se doprodávají volné kapacity i pro individuální cestující. Nejlevnější nákup je většinou možný přes web polské cestovní kanceláře rainbow.

Doprava lodí je také možná, avšak bývá komplikovaná. Vyplouvá se z jižní Afriky a cesta je dlouhá cca 500 km.  

Jak se nejlépe dopravovat 

Půjčení auta

Nejsnazší, nejpraktičtější a také nejdražší možností je využít k dopravě po ostrově klimatizované terénní auto zapůjčené i s řidičem. Na Madagaskaru se jezdí vpravo. Provoz na silnicích je mírný, ale kromě aut se i na hlavních tazích pohybují povozy i stáda krav a skotu, takže jízda v noci nepřipadá v úvahu. Hlavní tahy v centrální části jsou nově vyasfaltované, ale jakákoli odbočka je polní cesta. Např. 160 km cesta na Tsingy trvá celý den. Na severu jsou silnice mnohem horší než v centrální a jižní části.

Silnice na Madagaskaru

Dopravní značení na Madagaskaru není moc dobré, což je další důvod, proč je auto s řidičem dobrou volbou. Místní řidič se většinou orientuje i bez dopravního značení, a když neví, snadno se zeptá. Navíc umí opravit auto (protože zcela jistě se něco pokazí), umí sehnat benzin a auto i věci v něm pohlídá. Naopak nevýhodou, se kterou jsme se u našeho řidiče setkali, byla jeho nedochvilnost a tvrdohlavost. Když někam jet nechtěl, tak udělal vše proto, aby se tam nejelo. Například si neustále žádal různé příplatky. 

Komfortnější způsob cestování poskytuje vnitrostátní letecká doprava s cenami od 5.000 Kč. Na 105 místních letišť létají 3 typy strojů – Boeing 737-300, ATR-42 a Twin Otter. Letenky můžete rezervovat online na www.airmadagascar.com

Několik málo půjčoven aut se nachází v Antananarivu. Auta jsou ve slušném stavu. Většinou si zde můžete půjčit Toyotu Landcruiser s cenou okolo 2.500 Kč/den + benzin, který stojí stejně jako u nás. Motorky, skútry ani kola, nepůjčují. Vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz.

Cestovky, které pronajímají auta i s řidičem, jsou ve všech větších městech a cena se pohybuje od 1.500 Kč/den + benzin. Řidič se o sebe postará sám a zařídí si i přespání (povětšinou v autě). 

Taxi

Místní taxi přestavují stará „auta“, která mají místo nádrže PET lahev. Cenu je potřeba dohodnout předem. Například cesta z letiště do města stojí okolo 50.000 MGS, což je asi 400 Kč. Taxislužba funguje v těchto městech: Antananarivo, Antsirabe, Fianarantsoa, Mahajanga, Toliara, Antsiranana (Diego Suarez), Morondava, Maroantsetra, Toamasina, Fort Dauphin (Toalanaro), Sambava a na ostrůvku Nosy Be.

Rikša

Ručně tažená dvoumístná rikša jezdí v Toliaře, Mahajanze, Antsirabe, Tamatave. Cena za 1 km je asi 10 Kč.

Městská doprava

Městskou hromadnou dopravu zastupují mikrobusy, které je možné využít pouze v Antananarivu. Cena se pohybuje mezi 2–10 Kč. Bohužel se těžko s průvodčím domluvíte, kam jede, ale většina jich končí v centru. Výhodou je, že mikrobus si můžete stopnout kdekoli.

Vlak

Vlak je možné využít k přepravě z Antananariva do Toamasiny a do Antsirabe, z Moramanga na sever do Ambatondrazaky. Z Fianarantsoy do Manakary jsou využívány historické vlaky, které jezdí pomalu a mívají velké zpoždění. 

Více o železnici na oficiálním webu dopravce Madarail.

Vlak na Madagaskaru

Meziměstská doprava

K dopravě mezi městy se využívá doslova vše, co má čtyři kola. Často jde o pickupy, do nichž se vměstná co nejvíce lidí včetně nákladu.

Tyto pickupy nebo staré dodávky se označují taxi-brousse a ve větších městech začínají na místě, které vzdáleně připomíná autobusové nádraží. Tato auta obsluhují hlavní tahy. Vždy se čeká, než se auto maximálně naplní. Cestování je zdlouhavé a značně nepohodlné, ale relativně bezpečné. Ceny jsou pevné: 

  • Antananarivo – Morondava – 9 EUR,
  • Antananarivo – Ambositra – 3,5 EUR,
  • Antananarivo – Ambalavao – 6 EUR,
  • Antananarivo – Ihosy – 7 EUR,
  • Antananarivo – Toliara – 10,5 EUR (950 km, 24 hod.),
  • Antananarivo – Mahajanga – 9 EUR (550 km, 10 hod.),
  • Katsepy – Soalala 6 EUR – (250 km, 16 hod.).

Taxi Brousse

Výhodou využití tohoto druhy dopravy je, že po trase nemá žádné další oficiální zastávky, ale je možné si ho prakticky kdekoli u cesty mávnutím zastavit a nastoupit. Důraz je zde kladen na onen správný čas. Zastaví vám totiž každý taxi-brousse. Ve snaze „ulovit“ dalšího pasažéra vám mohou říct, že sice jedou vaším směrem, ale v polovině trasy budete muset přestoupit. Co vám však neřeknou je, že přestup může znamenat také přenocování do druhého dne, kdy jede nejbližší spoj. A zatají vám rovněž, že jen pár minut za nimi jede auto, které vás doveze až do místa, kam se chcete dostat.

Volský potah (sarety)

Do míst, kam nejede taxi-brousse a kde neprojede Landcruiser, se dostanete na valníku pokud možno dostatečně vystlaném slámou. Tento způsob jízdy může být kupodivu rychlejší a pohodlnější než hrkající taxi-brousse. Cena za 24 hodinový pronájem činí okolo 200 Kč.

Volský potah

Autostop

Autostop zde není možný. 

Loď

Po moři nebo řece se můžete svézt s místními rybáři na dlabané piroze. Můžete se nechat zavézt až k útesu, kde se dá šnorchlovat. Nezapomeňte si však usmlouvat cenu předem. Po moři jezdí od přístavu k přístavu nákladní lodě, které vezmou i pasažéry. Cena je stejná jako za taxi-brousse, ale cestování je pohodlnější. Problém ovšem bývá zjistit, odkud a kdy vyplouvají.

Země lemurů a Malgašů

Madagaskar (anglicky Madagascar) je čtvrtý největší ostrov a osmá nejchudší země na světě. Sám sebe nazývá Repoblikan'i Madagasikara. Leží v Indickém oceánu 400 km od Afrického pobřeží a 600 km od ostrova Mauricius. Díky své izolovanosti se zde vytvořila a udržela značně endemická fauna a flora. Vzhledem k odlehlosti ostrova je potřeba si pro návštěvu vyhradit alespoň dva týdny.

Průvodce pro tebe napsal Bohumír Kubart
Víza
Vízum za 30 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
srpen - prosinec
Během ledna a února často prší, v červnu je zase vyprahlo.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 34 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu