Madagaskar
Madagaskar

Doprava na Madagaskaru

 

Půjčení auta

Nejsnazší, nejpraktičtější a také nejdražší možností je využít k dopravě po ostrově klimatizované terénní auto zapůjčené i s řidičem. Na Madagaskaru se jezdí vpravo. Provoz na silnicích je mírný, ale kromě aut se i na hlavních tazích pohybují povozy i stáda krav a skotu, takže jízda v noci nepřipadá v úvahu. Hlavní tahy v centrální části jsou nově vyasfaltované, ale jakákoli odbočka je polní cesta. Např. 160 km cesta na Tsingy trvá celý den. Na severu jsou silnice mnohem horší než v centrální a jižní části.

Dopravní značení na Madagaskaru není moc dobré, což je další důvod, proč je auto s řidičem dobrou volbou. Místní řidič se většinou orientuje i bez dopravního značení, a když neví, snadno se zeptá. Navíc umí opravit auto (protože zcela jistě se něco pokazí), umí sehnat benzin a auto i věci v něm pohlídá. Naopak nevýhodou, se kterou jsme se u našeho řidiče setkali, byla jeho nedochvilnost a tvrdohlavost. Když někam jet nechtěl, tak udělal vše proto, aby se tam nejelo. Například si neustále žádal různé příplatky. 

Komfortnější způsob cestování poskytuje vnitrostátní letecká doprava s cenami od 5.000 Kč. Na 105 místních letišť létají 3 typy strojů – Boeing 737-300, ATR-42 a Twin Otter. Letenky můžete rezervovat online na www.airmadagascar.com

Několik málo půjčoven aut se nachází v Antananarivu. Auta jsou ve slušném stavu. Většinou si zde můžete půjčit Toyotu Landcruiser s cenou okolo 2.500 Kč/den + benzin, který stojí stejně jako u nás. Motorky, skútry ani kola, nepůjčují. Vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz.

Cestovky, které pronajímají auta i s řidičem, jsou ve všech větších městech a cena se pohybuje od 1.500 Kč/den + benzin. Řidič se o sebe postará sám a zařídí si i přespání (povětšinou v autě). 

Taxi

Místní taxi přestavují stará „auta“, která mají místo nádrže PET lahev. Cenu je potřeba dohodnout předem. Například cesta z letiště do města stojí okolo 50.000 MGS, což je asi 400 Kč. Taxislužba funguje v těchto městech: Antananarivo, Antsirabe, Fianarantsoa, Mahajanga, Toliara, Antsiranana (Diego Suarez), Morondava, Maroantsetra, Toamasina, Fort Dauphin (Toalanaro), Sambava a na ostrůvku Nosy Be.

Rikša

Ručně tažená dvoumístná rikša jezdí v Toliaře, Mahajanze, Antsirabe, Tamatave. Cena za 1 km je asi 10 Kč.

Městská doprava

Městskou hromadnou dopravu zastupují mikrobusy, které je možné využít pouze v Antananarivu. Cena se pohybuje mezi 2–10 Kč. Bohužel se těžko s průvodčím domluvíte, kam jede, ale většina jich končí v centru. Výhodou je, že mikrobus si můžete stopnout kdekoli.

Vlak

Vlak je možné využít k přepravě z Antananariva do Toamasiny a do Antsirabe, z Moramanga na sever do Ambatondrazaky. Z Fianarantsoy do Manakary jsou využívány historické vlaky, které jezdí pomalu a mívají velké zpoždění. 

Více o železnici na oficiálním webu dopravce Madarail.

Meziměstská doprava

K dopravě mezi městy se využívá doslova vše, co má čtyři kola. Často jde o pickupy, do nichž se vměstná co nejvíce lidí včetně nákladu.

Tyto pickupy nebo staré dodávky se označují taxi-brousse a ve větších městech začínají na místě, které vzdáleně připomíná autobusové nádraží. Tato auta obsluhují hlavní tahy. Vždy se čeká, než se auto maximálně naplní. Cestování je zdlouhavé a značně nepohodlné, ale relativně bezpečné. Ceny jsou pevné: 

  • Antananarivo – Morondava – 9 EUR,
  • Antananarivo – Ambositra – 3,5 EUR,
  • Antananarivo – Ambalavao – 6 EUR,
  • Antananarivo – Ihosy – 7 EUR,
  • Antananarivo – Toliara – 10,5 EUR (950 km, 24 hod.),
  • Antananarivo – Mahajanga – 9 EUR (550 km, 10 hod.),
  • Katsepy – Soalala 6 EUR – (250 km, 16 hod.).

Výhodou využití tohoto druhy dopravy je, že po trase nemá žádné další oficiální zastávky, ale je možné si ho prakticky kdekoli u cesty mávnutím zastavit a nastoupit. Důraz je zde kladen na onen správný čas. Zastaví vám totiž každý taxi-brousse. Ve snaze „ulovit“ dalšího pasažéra vám mohou říct, že sice jedou vaším směrem, ale v polovině trasy budete muset přestoupit. Co vám však neřeknou je, že přestup může znamenat také přenocování do druhého dne, kdy jede nejbližší spoj. A zatají vám rovněž, že jen pár minut za nimi jede auto, které vás doveze až do místa, kam se chcete dostat.

Volský potah (sarety)

Do míst, kam nejede taxi-brousse a kde neprojede Landcruiser, se dostanete na valníku pokud možno dostatečně vystlaném slámou. Tento způsob jízdy může být kupodivu rychlejší a pohodlnější než hrkající taxi-brousse. Cena za 24 hodinový pronájem činí okolo 200 Kč.

Loď

Po moři nebo řece se můžete svézt s místními rybáři na dlabané piroze. Můžete se nechat zavézt až k útesu, kde se dá šnorchlovat. Nezapomeňte si však usmlouvat cenu předem. Po moři jezdí od přístavu k přístavu nákladní lodě, které vezmou i pasažéry. Cena je stejná jako za taxi-brousse, ale cestování je pohodlnější. Problém ovšem bývá zjistit, odkud a kdy vyplouvají.

Chystáš se na Madagaskar?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Bohumír Kubart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.