Průvodce státem
Madagaskar
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Madagaskaru

Aktuální kurz 1 Kč = 159.62

Malgašský ariary

Oficiální místní měnou jsou malgašské ariary (MGA). Současné mince v oběhu mají hodnoty 1 a 2 iraimbilanja, dále 1, 2, 4, 5, 10, 20 a 50 ariary. Bankovky mají hodnoty 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 ariary.

Ariary

Směnárny a platba kartou

Celkově se na ostrově moc směnáren nenachází a většinou se peníze mění v bankách. Nevýhodou je poplatek a délka transakce (někdy si počkáte i hodinu). Nejlepší kurz nabízí jedna ze dvou směnáren přímo na letišti v Antananarivu.

Platby kartou jsou až na výjimky vyloučené.

Kolik co stojí 

Obecně lze říci, že potraviny jsou levnější než u nás. O nápojích to však neplatí. Ve větších městech najdeme menší obchody s podobným sortimentem jako u nás a je tam nejlevněji. 

Příklad cen:

  • Velké pivo - 25 Kč,
  • Voda 1,5 l – okolo 15 Kč
  • Místní rum 0,5 l – asi 20 Kč (velmi chutný)
  • Vstupné do rezervace či NP – 50–200 Kč/osoba včetně průvodce

Spropitné a smlouvání

Spropitné není vyloženě vyžadováno, ale očekává se v restauracích i najatému řidiči (nikoli taxikáři – tam je potřeba si nasmlouvat cenu předem).

Smlouvání všude mimo státní sektor je běžnou praxí. U prodejců suvenýrů je možné usmlouvat cenu až na čtvrtinu (z osobní zkušenosti se nám trička nepodařilo usmlouvat o více než 10 %, ale vzácné barevné kameny v brusírně jsme usmlouvali o více než polovinu).

Jak ušetřit

Náklady je možné snížit ubytováním v levných hotelech pro místní zvaných hotely – gasy. Cena se pohybuje okolo 50 Kč a vybavení odpovídá ceně. Pokoj představuje místnost o velikosti 6m2, kde se nachází postel (někdy bez povlečení), suchý záchod je k dispozici na dvorku a koupelnu nahrazuje potok. 

Ušetřit se dá také stravováním na ulici nebo v hospůdkách pro místní, kde je cena jídla poloviční. Z vlastní zkušenosti musíme říct, že je to spíše pro silné povahy (odhánění hejna much atp.).

Další možností snížení nákladů je dopravovat se místní dopravou (což však není moc praktické a pohodlné také ne). 

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů. 

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v levném hotelu od 500 Kč. Využívá k přesunu místní dopravu, čímž utratí okolo 100 Kč. Stravuje se na ulici a dohromady s nákupem vody utratí za den okolo 100 Kč. Nejnižší denní náklady na osobu/den začínají na 700 Kč. Tyto ceny však neplatí v rezervacích.

Zlatou střední cestu představuje ubytování v trochu lepším hotelu od 800 Kč. Cestovatel si půjčí k prozkoumávání ostrova auto i s řidičem, což ho vyjde minimálně na 1.800 Kč/den. Stravuje se v restauracích minimálně třikrát denně a za stravu a nápoje tedy za den utratí okolo 500 Kč. Dostáváme se proto na částku 3.100 Kč za osobu/den.

Cestoval, který si chce dopřát luxus i na Madagaskaru, zvolí k ubytování luxusní hotel od 1.500 Kč. K přepravě po ostrově využije leteckou dopravu od 5.000 Kč/let a stravovat se bude v kvalitních restauracích minimálně třikrát denně, kde za jedno jídlo zaplatí minimálně 500 Kč. Jeho náklady na jeden den/osobu tak budou činit 7.000 Kč.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Nejlevnější zájezdy se dají pořídit zhruba od 70.000 Kč na osobu. Aktuální nabídka zájezdů na Madagaskar.

Země lemurů a Malgašů

Madagaskar (anglicky Madagascar) je čtvrtý největší ostrov a osmá nejchudší země na světě. Sám sebe nazývá Repoblikan'i Madagasikara. Leží v Indickém oceánu 400 km od Afrického pobřeží a 600 km od ostrova Mauricius. Díky své izolovanosti se zde vytvořila a udržela značně endemická fauna a flora. Vzhledem k odlehlosti ostrova je potřeba si pro návštěvu vyhradit alespoň dva týdny.

Průvodce pro tebe napsal Bohumír Kubart
Víza
Vízum za 30 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
srpen - prosinec
Během ledna a února často prší, v červnu je zase vyprahlo.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 34 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu