Madagaskar
Madagaskar

Peníze a ceny na Madagaskaru

Malgašský ariary

Oficiální místní měnou jsou malgašské ariary (MGA). Současné mince v oběhu mají hodnoty 1 a 2 iraimbilanja, dále 1, 2, 4, 5, 10, 20 a 50 ariary. Bankovky mají hodnoty 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 ariary.

Směnárny a platba kartou

Celkově se na ostrově moc směnáren nenachází a většinou se peníze mění v bankách. Nevýhodou je poplatek a délka transakce (někdy si počkáte i hodinu). Nejlepší kurz nabízí jedna ze dvou směnáren přímo na letišti v Antananarivu.

Platby kartou jsou až na výjimky vyloučené.

Kolik co stojí 

Obecně lze říci, že potraviny jsou levnější než u nás. O nápojích to však neplatí. Ve větších městech najdeme menší obchody s podobným sortimentem jako u nás a je tam nejlevněji. 

Příklad cen:

  • Velké pivo - 25 Kč,
  • Voda 1,5 l – okolo 15 Kč
  • Místní rum 0,5 l – asi 20 Kč (velmi chutný)
  • Vstupné do rezervace či NP – 50–200 Kč/osoba včetně průvodce

Spropitné a smlouvání

Spropitné není vyloženě vyžadováno, ale očekává se v restauracích i najatému řidiči (nikoli taxikáři – tam je potřeba si nasmlouvat cenu předem).

Smlouvání všude mimo státní sektor je běžnou praxí. U prodejců suvenýrů je možné usmlouvat cenu až na čtvrtinu (z osobní zkušenosti se nám trička nepodařilo usmlouvat o více než 10 %, ale vzácné barevné kameny v brusírně jsme usmlouvali o více než polovinu).

Jak ušetřit

Náklady je možné snížit ubytováním v levných hotelech pro místní zvaných hotely – gasy. Cena se pohybuje okolo 50 Kč a vybavení odpovídá ceně. Pokoj představuje místnost o velikosti 6m2, kde se nachází postel (někdy bez povlečení), suchý záchod je k dispozici na dvorku a koupelnu nahrazuje potok. 

Ušetřit se dá také stravováním na ulici nebo v hospůdkách pro místní, kde je cena jídla poloviční. Z vlastní zkušenosti musíme říct, že je to spíše pro silné povahy (odhánění hejna much atp.).

Další možností snížení nákladů je dopravovat se místní dopravou (což však není moc praktické a pohodlné také ne). 

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů. 

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v levném hotelu od 500 Kč. Využívá k přesunu místní dopravu, čímž utratí okolo 100 Kč. Stravuje se na ulici a dohromady s nákupem vody utratí za den okolo 100 Kč. Nejnižší denní náklady na osobu/den začínají na 700 Kč. Tyto ceny však neplatí v rezervacích.

Zlatou střední cestu představuje ubytování v trochu lepším hotelu od 800 Kč. Cestovatel si půjčí k prozkoumávání ostrova auto i s řidičem, což ho vyjde minimálně na 1.800 Kč/den. Stravuje se v restauracích minimálně třikrát denně a za stravu a nápoje tedy za den utratí okolo 500 Kč. Dostáváme se proto na částku 3.100 Kč za osobu/den.

Cestoval, který si chce dopřát luxus i na Madagaskaru, zvolí k ubytování luxusní hotel od 1.500 Kč. K přepravě po ostrově využije leteckou dopravu od 5.000 Kč/let a stravovat se bude v kvalitních restauracích minimálně třikrát denně, kde za jedno jídlo zaplatí minimálně 500 Kč. Jeho náklady na jeden den/osobu tak budou činit 7.000 Kč.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Nejlevnější zájezdy se dají pořídit zhruba od 70.000 Kč na osobu. Aktuální nabídka zájezdů na Madagaskar.

Chystáš se na Madagaskar?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Bohumír Kubart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.