Vízum

Vstupní turistické vízum lze získat po příletu na mezinárodní letiště v Antananarivu nebo na Nosy Be. Nutný je pas s dobou platnosti minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Hradí se vízový poplatek ve výši 80 000 MGA či v eurech nebo dolarech – cca 20 € dle aktuálního kurzu.

Vstupní víza lze samozřejmě vyřídit i skrze ambasádu. Bohužel ambasáda přidělená pro Českou republiku sídlí v Moskvě, což je pro drtivou většinu cestovatelů bezvýznamné řešení.

Další dokumenty

Při cestě na Madagaskar musíte mít zakoupenou zpáteční letenku. Pasová ani celní kontrola nevyžaduje žádné další dokumenty.

Očkování

Není povinné žádné očkování. Výjimkou jsou případy, kdy cestujete z nějaké africké, asijské či jiné tropické země, kde mají závažné problémy (epidemii) s nějakou chorobou. To se ovšem mění a je dobré se vždy před odjezdem informovat na hygienické stanici.

Doporučené je v současné době očkování proti hepatitidě A, B a břišnímu tyfu. Velmi důrazně se doporučuje užívat antimalarika, která konkrétně určí lékař, neboť situace s rezistentními kmeny plazmodií se každý rok mění. Nenechte se mýlit a aplikujte antimalarika i v případě, že vaše cesta povede výhradně na suchý západ nebo jihozápad – v určitých obdobích roku tam může být mnohem více komárů než ve vlhkých tropech východního pobřeží. Je vhodné mít s sebou očkovací průkaz. 

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 500 cigaret a jednu láhev alkoholu. Dovoz parfému je nutné proclít. Je zakázán dovoz zbraní a drog.

Mnohem přísnější jsou předpisy (i praxe) omezující vývoz. Vyvážet veškeré rostliny a živá zvířata (včetně ptačích vajec a jejich skořápek) je možné pouze na speciální povolení ministerstva zemědělství. Výjimku tvoří koření v malém množství.

Vývoz kulturních památek a uměleckých děl povoluje ministerstvo kultury. Vývoz nasbíraných minerálů (drahokamů a polodrahokamů) je povolen do 1 kilogramu při předložení řádných dokladů. Pokud byly vyvážené věci zakoupeny, je nutno předložit doklad o koupi.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu