Průvodce městem
Pulzující Kuala Lumpur
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Kuala Lumpur

Jak se dostat do Kuala Lumpur

Bavíme-li se o vaší cestě z Evropy, přistanete na letišti Kuala Lumpur International Airport (KLIA). Ceny letenek se dlouhodobě pohybují o pár set až tisíc výše než například do nedalekého Bangkoku, a proto počítejte s částkou 13–15.000 za zpáteční letenku.

Mnohdy bývá výhodné zakoupit tzv. open-jaw letenky, kdy přiletíte například do Bangkoku a zpět se budete vracet z Kuala Lumpur. Cenově i časově je tato varianta bezkonkurenční, máte-li v plánu navštívit i část Malajsie.

Doba letu bývá typická této lokalitě, tedy z Prahy například 13–18 hodin v závislosti na délce přestupu.

Mnohem častěji do Kuala Lumpur zavítáte prostě náhodou, kdy při levných přeletech Asií díky letenkám od Air Asia budete právě zde přestupovat. Nechte si tu alespoň dva dny a poznejte tuto naprosto odlišnou metropoli od zbytku podobných v jihovýchodní Asii.

Air Asia operuje taktéž z letiště KLIA, jen některé aerolinie vás dopraví na letiště Subang – například FireFly.

Jak cestovat po Kuala Lumpur

Během přemísťování po Kuala Lumpur využijete převážně metro, pěší chůzi a občas taxi. Po městě jezdí také autobusy, ale ty jsou spíše pro místní, neboť neobsluhují turisticky zajímavé lokality.

Metro

Metro v Kuala Lumpur není tak ani metrem, jako systémem automatizovaných nadzemních vlaků bez strojvedoucího. To, co možná znáte z přesunů mezi terminály na větších letištích, to tu jezdí v denním provozu.

Nadzemka v KL

V KL naleznete 10 převážně nadzemních linek, které se v určitých stanicích propojují, avšak nebývají úplně přestupní. Každá linka má zpravidla jiného provozovatele. Proto opustíte dopravní prostor stanice a u druhého vchodu si zakoupíte jízdenku novou.

Jízdné tu funguje úsekově. Na stanici si v automatu navolíte vaší cílovou stanici a dle vzdálenosti zaplatíte požadovaný obnos peněz – zpravidla od 1 do 3 ringitů (5–15 Kč). Obdržíte žeton, ten při vstupu přiložíte a u východu jej vložíte zpět do turniketu.

Automat na jízdenky

Hlavní přestupní stanicí je KL Sentral, kam také dorazíte z letiště při využití vlaku i autobusů.

V praxi by vás měla zajímat pouze linka číslo 5 světle červené barvy LRT Kelena Jaya, která spojuje KL Sentral s hlavními turistickými lokalitami:

  • Stanice Pesar Sani – Central Market, Kasturi Walk, Sin Sze Si Ya, Seri Maha Mariamman a Chinatown,
  • Stanice Masjid Jamek – Masjid Jamek a Merdeka Square,
  • Stanice KLCC – Petronas Towers a KLCC Park.

Mapu metra najdete v plné kvalitě zde: myrapid.com.my/transit-map

Stránky dopravního podniku: myrapid.com.my.

Taxi

Asie jede na vlně chytrých aplikací, proto si ideálně zakupte simkartu s daty a nainstalujte aplikace UBER a Grab. Jezdit po městě budete doslova zadarmo – kilometr vyjde na 1 ringit.

Pokud se řadíte do staré školy, dejte si jen pozor na to, abyste si zastavili taxi na ulici, které používá taxametr. Taxíky mají typicky červeno-žlutou barvu, avšak ne všichni jsou poctiví a z cen, které vám nabídnou, vám půjde mnohdy hlava kolem. Nejzrádnější bývají ti, kteří čekají na turistických lokalitách podél Chinatownu, těm se obloukem vyhněte.

Co tady objevíš?

Kuala Lumpur symbolizuje moderní západní svět na východní straně zeměkoule, kde se mísí novodobý moderní trend života západního stylu s tradicemi asijské kultury. I díky tomu je Kuala Lumpur považováno za ideální první místo střetu s Asií, neboť řád a organizovanost ulehčí vstup do jinak mnohdy chaotického žiti asijských národů.

Užijte si ikonický pohled na dvojčata Petronas Towers, ochutnejte jednu z nejlepších pouličních gastronomií a započněte svou výpravu napříč jihovýchodní oblastí Asie.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
2–4 dny
KL je přestupní stanicí při objevování Malajsie, pár dní tady za to určitě stojí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Ať se sem vydáte v létě, či v zimě, počasí bude stále stejné – nepředvídatelné.
Více o počasí
Letenky od
13 500 Kč
Za letenky do Kuala Lumpur si nepatrně připlatíte v porovnání se zbytkem Asie.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu