Detail Petronas Tower

Doprava v Kuala Lumpur

Jak se dostat do Kuala Lumpur

Bavíme-li se o vaší cestě z Evropy, přistanete na letišti Kuala Lumpur International Airport (KLIA). Ceny letenek se dlouhodobě pohybují o pár set až tisíc výše než například do nedalekého Bangkoku, a proto počítejte s částkou 13–15.000 za zpáteční letenku.

Mnohdy bývá výhodné zakoupit tzv. open-jaw letenky, kdy přiletíte například do Bangkoku a zpět se budete vracet z Kuala Lumpur. Cenově i časově je tato varianta bezkonkurenční, máte-li v plánu navštívit i část Malajsie.

Doba letu bývá typická této lokalitě, tedy z Prahy například 13–18 hodin v závislosti na délce přestupu.

Mnohem častěji do Kuala Lumpur zavítáte prostě náhodou, kdy při levných přeletech Asií díky letenkám od Air Asia budete právě zde přestupovat. Nechte si tu alespoň dva dny a poznejte tuto naprosto odlišnou metropoli od zbytku podobných v jihovýchodní Asii.

Air Asia operuje taktéž z letiště KLIA, jen některé aerolinie vás dopraví na letiště Subang – například FireFly.

Jak cestovat po Kuala Lumpur

Během přemísťování po Kuala Lumpur využijete převážně metro, pěší chůzi a občas taxi. Po městě jezdí také autobusy, ale ty jsou spíše pro místní, neboť neobsluhují turisticky zajímavé lokality.

Metro

Metro v Kuala Lumpur není tak ani metrem, jako systémem automatizovaných nadzemních vlaků bez strojvedoucího. To, co možná znáte z přesunů mezi terminály na větších letištích, to tu jezdí v denním provozu.

V KL naleznete 10 převážně nadzemních linek, které se v určitých stanicích propojují, avšak nebývají úplně přestupní. Každá linka má zpravidla jiného provozovatele. Proto opustíte dopravní prostor stanice a u druhého vchodu si zakoupíte jízdenku novou.

Jízdné tu funguje úsekově. Na stanici si v automatu navolíte vaší cílovou stanici a dle vzdálenosti zaplatíte požadovaný obnos peněz – zpravidla od 1 do 3 ringitů (5–15 Kč). Obdržíte žeton, ten při vstupu přiložíte a u východu jej vložíte zpět do turniketu.

Hlavní přestupní stanicí je KL Sentral, kam také dorazíte z letiště při využití vlaku i autobusů.

V praxi by vás měla zajímat pouze linka číslo 5 světle červené barvy LRT Kelena Jaya, která spojuje KL Sentral s hlavními turistickými lokalitami:

  • Stanice Pesar Sani – Central Market, Kasturi Walk, Sin Sze Si Ya, Seri Maha Mariamman a Chinatown,
  • Stanice Masjid Jamek – Masjid Jamek a Merdeka Square,
  • Stanice KLCC – Petronas Towers a KLCC Park.

Mapu metra najdete v plné kvalitě zde: myrapid.com.my/transit-map

Stránky dopravního podniku: myrapid.com.my.

Taxi

Asie jede na vlně chytrých aplikací, proto si ideálně zakupte simkartu s daty a nainstalujte aplikace UBER a Grab. Jezdit po městě budete doslova zadarmo – kilometr vyjde na 1 ringit.

Pokud se řadíte do staré školy, dejte si jen pozor na to, abyste si zastavili taxi na ulici, které používá taxametr. Taxíky mají typicky červeno-žlutou barvu, avšak ne všichni jsou poctiví a z cen, které vám nabídnou, vám půjde mnohdy hlava kolem. Nejzrádnější bývají ti, kteří čekají na turistických lokalitách podél Chinatownu, těm se obloukem vyhněte.

Chystáš se do Kuala Lumpur?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 02. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.