Autobusy MHD

Asi nejoptimálnější volbou na Maltě je využití veřejné dopravy. V roce 2011 na Maltu vstoupila britská společnost Arriva a došlo k výměně všech autobusů. Dříve jezdily na Maltě staré a ikonické žluté autobusy, nyní jsou všude nové a klimatizované vozy.

Autobusová síť je na Maltě i ostrově Gozo poměrně hustá a autobusem se dostanete téměř na všechna turisticky zajímavá místa. Zastávky jsou dobře značené a visí na nich dokonce i jízdní řády, všechny jsou však na znamení. Pokud jedete autobusem, je nutné před vystoupením stisknout tlačítko "Stop", pokud stojíte na zastávce, musíte na autobus zamávat. Hlavně v létě bývají autobusy občas přeplněné natolik, že už neberou lidi na zastávkách.

Jízdní řády a mapa autobusů na Maltě

Většina hlavních linek jezdí v intervalu 30-40 minut, vedlejší linky obsluhující menší pláže a města pak jezdí obvykle jednou za hodinu. Je dobré se na jízdní řád nespoléhat úplně 100%. Doprava na Maltě je velmi hustá, čímž logicky trpí i přesnost autobusů. Zpoždění mezi 5 a 15 minutami není v letní sezoně ničím výjimečné.

Autobusové linky jezdí většinou od 5:00 do 23:00. V provozu jsou dvě noční linky N11 ze San Giljan přes Bugibbu a Melliehu do přístaviště Cirkewwa a N12 z Valletty do San Giljan. Ani na letiště po 23:00 žádný autobus nejede.

Ceny jízdenek

Na Maltě zakoupíte buď papírové jednorázové jízdenky na 2 hodiny, týdenní kartičku nebo karnet 12 jízdenek za zvýhodněnou cenu. Elektronické jízdné skrz mobilní aplikace zde zatím nefunguje. Personalizovaná kartička Tallinja, na kterou si můžete dobíjet kredit podle toho, jak jezdíte, se vyplatí především pro dlouhodobé pobyty (pořizovací hodnota je 10 EUR a musíte navíc zaslat veškeré osobní údaje).

Slevy pro děti nebo seniory se neposkytují.

Jednorázové jízdenky

Lístek platí 2 hodiny a můžete libovolně přestupovat. Koupíte jej pouze u řidiče, platit lze pouze v hotovosti a v přesné částce. Na lístku je vyznačena doba, dokdy platí a už jej nikde neoznačujete. Ceny jsou následující:

 • 2 EUR v letní sezoně (polovina června až polovina října), 
 • 1,50 EUR ve zbytku roku

Týdenní jízdenka

Pokud budete na Maltě více než 3 dny a nepůjčujte si auto, velmi pravděpodobně se vyplatí zakoupit týdenní kartičku, která platí 7 kalendářních dní. Tu naopak nekoupíte u řidiče, ale pouze v prodejních místech/trafikách, například i na letišti. 

Vydává se formou kartičky, kterou si "pípnete" při nástupu do autobusu u řidiče. Na kartičku je například sleva ve výši 3 EUR do maltského akvária.

Karnet 12 jízdenek

Tato kartička se může vyplatit těm, kteří plánují jezdit autobusem opravdu často a nezdrží se na Maltě delší dobu. Lze navíc sdílet i s jinými osobami. Zakoupíte ji na stejných místech jako týdenní jízdenku (viz výše) a 12 jízd vyjde na 15 EURPři nástupu do autobusu si opět vždy "pípnete" u označovače u řidiče.

Vyhlídkové autobusy Hop-On Hop-Off Malta: https://city-sightseeing.com/en/65/malta/68/hop-on-hop-off-malta

Půjčení auta

Pokud vám nebude vadit jízda vlevo, neustále troubící řidiči a úzké uličky, do nichž zřejmě zpomalují jen turisti, tak zde existuje mnoho možností, jak a kde si pronajmout auto. Minimální věk pro zapůjčení vozidla je obvykle 25 let, nejvyšší 70 let. Za přirážku a za plné pojištění je možno si půjčit vůz již od 21 let.

Půjčení auta na Maltě se vyplatí především v případě, kdy chcete navštěvovat odlehlejší pláže a přírodní zajímavosti, případně pokud chcete v jeden den navštívit co nejvíce míst.

Na Maltě působí většina nadnárodních firem typu Avis, Sixt, Budget, Europcar a další. Ceny všech půjčoven srovnejte ideálně na těchto srovnávačích:

Vyhněte se autopůjčovně Goldcar, která je napříč Evropou nechvalně proslulá svými nekalými praktikami a umělým zvyšováním ceny.

Ceny autopůjčoven

Ceny se liší podle sezony a počtu dní zápůjčky. Během léta jsou ceny zhruba 2x vyšší než v zimě. Doporučujeme auto rezervovat alespoň měsíc před cestou. Příklad cen:

 • 4-denní půjčení v létě: 100 EUR
 • 4-denní půjčení v zimě: 55 EUR
 • 1-denní půjčení v létě: 35 EUR
 • 1-denní půjčení v zimě: 20 EUR

Mezinárodní řidičský průkaz na Maltě

Pro řízení na Maltě oficiálně není potřeba mezinárodní řidičák. Postačí vám klasický český řidičský průkaz se symbolem vlajky Evropské unie.

Ceny benzínu

Benzín je na Maltě poměrně výrazně dražší než v ČR, a to v průměru o 6 až 7 Kč. Jeden litr klasického benzinu tak budete tankovat v rozmezí 33 až 40 Kč dle aktuálních světových cen ropy.

Benzinové pumpy fungují na Maltě podobně jako v ČR a jejich dostatek na všech hlavních silnicích.

Parkování na Maltě

Parkování je problém kvůli nedostatku parkovacích míst, převážně ve velkých a rušných městech, jako je Valletta či Sliema. Pokud nemusíte, do měst Valletta, Sliema, Birkikrara, San Giljan, Paceville, Hamrun či Pembroke autem vůbec nevjíždějte.

Naopak parkování u pláží a turistických zajímavostí bývá většinou zdarma. 

Taxi, Uber, Bolt

Veřejné taxíky poznáte podle bílé barvy a červené číselné tabule s černými písmeny. Každé taxi je vybaveno taxametrem a dopravné kontroluje stát. Podvody a přestřelené ceny jsou na Maltě velmi ojedinělé a cestování taxíkem tak není nic, čeho by se musel turista bát. Ceny se pohybují kolem 1,90 EUR za kilometr včetně nástupní sazby. 

Taxi využijete především při cestě z/na letiště, pokud přiletíte v pozdních hodinách, kdy už nejezdí autobusy. Na webu letiště najdete přehledný seznam fixních cen od terminálu do všech míst na Maltě.

Na Maltě nepůsobí Uber, využít můžete ale dvě velké mobilní aplikace. 

Jezdí zde Bolt a také místní firma eCabs. Ceny jsou však podobné taxíkům a jedinou výhodou je právě možnost přivolat vůz kamkoliv skrz mobilní aplikaci.

Trajekt na Gozo a Comino

Nechcete-li trávit čas jen na největším ostrově Malta, vypravte se na blízké ostrovy Gozo a Comino. Trajekty a lodě vyplouvají z přístavu Cirkewwa, do kterého se dostanete autobusovými linkami z celé Malty, pro zobrazení trasy a jízdních řádů klikněte na číslo linky:

 • Přímo z letiště: linky X1 a X1A
 • Z Valletty: linky 41 a 42
 • Z Golden Bay a vesničky Pepka Námořníka: linka 101
 • Z Qawry (Bugibby): linka 221
 • Ze Sliemy, San Giljan, Paceville a Pembroke: linka 222

Trajekt Malta – Gozo

Lodě jediné společnosti Gozo Channel jezdí 24 hodin denně, přes den zhruba každých 45 minut a přepravují pěší i auta. Online rezervace jízdenky není možná, platí se vždy pouze cesta z Goza na Maltu, a to v přístavišti Mgarr na ostrově Gozo. Cesta z Malty na Gozo je zdarma.

Ceny jsou následující:

 • Dospělý: 4,65 EUR
 • Dítě 3-12 let: 1,15 EUR
 • Dospělý (noční tarif mezi 20:00 a 5:30): 4,05 EUR
 • Auto s řidičem: 15,70 EUR (každý další spolucestující zaplatí 4,65 EUR)

Trajekt Malta – Comino

Na ostrov Comino se dostanete podstatně dráž, i když je blíž. Na vině je především jeho turistická oblíbenost a fakt, že přímo na Cominu prakticky nikdo nežije.

Kromě turistických plaveb, o kterých píšeme v kapitole Aktivity jezdí z přístaviště Cirkewwa i pravidelný trajekt, a to přímo do Blue Lagoon. Lodě vyplouvají přes den jednou za půlhodiny, cestou zpět z Comina jede každý druhý spoj ještě se zastávkou na Gozu.

Zpáteční jízdenka stojí 13 EUR, děti pod 10 let zaplatí 10 EUR. Více informací na webu cominoferries.com.

Přívozy ve Vallettě

Hlavní město Valletta leží na dlouhém úzkém poloostrově a aby cesta autobusem na protilehlou pevninu do "Trojměstí" (3 Cities) na jihu a do Sliemy na severu nebyla tou jedinou velmi dlouhou variantou, existují tu dva přívozy Valletta Ferry Services.

Přesnou polohu přístavišť najdete na oficiálním webu přívozů.

Přívozy jezdí na obou trasách každých 30 minut cca od 6:30 do 19:00, v létě až do 23:30, viz přesný jízdní řád. Plavba trvá asi 10 minut.

Ceny

 • Dospělý: 1,50 EUR, resp. 2,80 EUR zpáteční,
 • Děti: 0,50 EUR, resp. 0,90 EUR zpáteční
 • Noční cena po 19:30: 1,75 EUR, resp. 3,30 EUR (děti mají cenu stejnou)

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Ivana31
Ivana31

Ahoj, ted jsme na Maltě.. na PCR testy jsou dvě možnosti , právě jsme je řešili. Test zadarmo v jejich zařízeních - buď se dá objednat online anebo telefonicky na lince 111 nebo +35621324086. Soukromý test je za 140E- jeho výhodou je prý, že máte výsledky velmi rychle. Nevýhodou testů zadarmo je , že jsou prý velmi pomalé. Dám vědět , jdeme v sobotu dopoledne, kdy tedy bude.výsledek Jinak pokud jezdíte busy na Maltě, někde čekáte velmi dlouho-málo exponované místa v současnosti-dnes jsme kvůli tomu zkusili Bolt- funguje tady taky dobře a rychle...

před 24 dny
Avatar uživatele vaneckova.tyna
vaneckova.tyna

bylo by super kdybyste napsala! my se chystáme na konci června, bylo by prima znát možnosti :)

před 24 dny
Avatar uživatele Ivana31
Ivana31

Ahoj, tak jsme byli včera v tomto centru :Testing Centre: Burmarrad, Burmarrad SPB Malta, což bylo nejblíž nás - 20 min busem od Mellihy. V pohodě jsme přijeli busem, bylo tam pár lidí na prostranství venku . Přijeli jsme dřív a čekali jsme asi 5 min . Ptají se na stát a pak jen štourají hluboko v nose. Registraci nám pomohli udělat telefonicky v hotelu, kde nám řekli , kde je to nejblíž.., Opravdu jsou (zřejmě pro EU ) v jejich zařízeních testy PCR zdarma. Výsledek nakonec jeden přišel hned dnes ráno a na druhý jsme čekali až doteď . Volala jsem na jejich linku, ale protože. je neděle , nefungovala - vypípalo mě to. Ale po zaslání emailového upozornění na "covid19.results@gov.mt" ,že ještě nic nemám, zaslali po předložení ID atd. výsledek do 5 min. Výsledek není žádný PDF dokument, jen mail nazvaný Your Covid19 test result- official result...

před 21 dny
driha258
 • Přidal se před 20 dny
 • Napsal 1 komentář
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-05-24T16:54:17+02:00)

Zdravím,

A ty testy, nebo ten výsledek "Covid19 test result- official result" postačil na cestu zpět do CZ? Kontroloval to někdo vůbec? chystám se na Maltu za 14 dní, tak už ted hledám info jak od tam zase domů.. Díky

před 20 dny
Avatar uživatele Ivana31
Ivana31

Ahoj , přiletěli jsme včera do Vídně. Na test se nás ptala jen aerolinka Turkish airlines, ale vidět ho nechtěli, říkali jsme že tranzitujeme dál do Čech . A to jsme letěli přes Istanbul. Přes kontrolu v Rakousku jsme prošli úplně bez ničeho,, tedy ani rakouský formulář ... když viděli české pasy, tak nás poslali hned dál , jen otázka tranzit? Pak mávli rukou ,

ať jdeme. Jeli jsme pak vlakem do Brna , nikdo nás nikde nekontroloval, tedy ani test.....

Přidat odpověď
před 19 dny
Avatar uživatele vaneckova.tyna
vaneckova.tyna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli týdenní autobusová jízdenka zakoupená na Maltě bude platit i pro autobusy na ostrově Gozo. Také se mi nikde nepodařila dohledat cena za covid- testy, nemáte prosím tuto informaci?

Předem děkuji za ochotu a odpověď

s přáním hezkého dne

před 24 dny
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, jízdenka platí na celém území státu Malta, tj. i na Gozu ;) ceny Covid testů přesně dohledané zatím nemám, ale standard v Evropě je mezi 20 a 30 € za antigenní.

před 24 dny
Avatar uživatele vaneckova.tyna
vaneckova.tyna

to je skvělá zpráva, děkuji :)

Přidat odpověď
před 24 dny
Avatar uživatele
Avatar uživatele jantomsa
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 dny
Navrhni úpravu