Comino
Malta

Doprava na Maltě

Autobusy MHD

Asi nejoptimálnější volbou na Maltě je využití veřejné dopravy. V roce 2011 na Maltu vstoupila britská společnost Arriva a došlo k výměně všech autobusů. Dříve jezdily na Maltě staré a ikonické žluté autobusy, nyní jsou všude nové a klimatizované vozy.

Autobusová síť je na Maltě i ostrově Gozo poměrně hustá a autobusem se dostanete téměř na všechna turisticky zajímavá místa. Zastávky jsou dobře značené a visí na nich dokonce i jízdní řády, všechny jsou však na znamení. Pokud jedete autobusem, je nutné před vystoupením stisknout tlačítko "Stop", pokud stojíte na zastávce, musíte na autobus zamávat. Hlavně v létě bývají autobusy občas přeplněné natolik, že už neberou lidi na zastávkách.

Jízdní řády a mapa autobusů na Maltě

Většina hlavních linek jezdí v intervalu 30-40 minut, vedlejší linky obsluhující menší pláže a města pak jezdí obvykle jednou za hodinu. Je dobré se na jízdní řád nespoléhat úplně 100%. Doprava na Maltě je velmi hustá, čímž logicky trpí i přesnost autobusů. Zpoždění mezi 5 a 15 minutami není v letní sezoně ničím výjimečné.

Autobusové linky jezdí většinou od 5:00 do 23:00. V provozu jsou dvě noční linky N11 ze San Giljan přes Bugibbu a Melliehu do přístaviště Cirkewwa a N12 z Valletty do San Giljan. Ani na letiště po 23:00 žádný autobus nejede.

Ceny jízdenek

Na Maltě zakoupíte buď papírové jednorázové jízdenky na 2 hodiny, týdenní kartičku nebo karnet 12 jízdenek za zvýhodněnou cenu. Elektronické jízdné skrz mobilní aplikace zde zatím nefunguje. Personalizovaná kartička Tallinja, na kterou si můžete dobíjet kredit podle toho, jak jezdíte, se vyplatí především pro dlouhodobé pobyty (pořizovací hodnota je 10 EUR a musíte navíc zaslat veškeré osobní údaje).

Slevy pro děti nebo seniory se neposkytují.

Jednorázové jízdenky

Lístek platí 2 hodiny a můžete libovolně přestupovat. Koupíte jej v hotovosti nebo platební kartou u řidiče či pomocí mobilní aplikace:

 • 2 EUR v letní sezoně (polovina června až polovina října), 
 • 1,50 EUR ve zbytku roku

Týdenní jízdenka

Pokud budete na Maltě více než 3 dny a nepůjčujte si auto, velmi pravděpodobně se vyplatí zakoupit týdenní kartičku, která platí 7 kalendářních dní. Tu naopak nekoupíte u řidiče, ale pouze v prodejních místech/trafikách, například i na letišti. 

Vydává se formou kartičky, kterou si "pípnete" při nástupu do autobusu u řidiče. Na kartičku je například sleva ve výši 3 EUR do maltského akvária.

Karnet 12 jízdenek

Tato kartička se může vyplatit těm, kteří plánují jezdit autobusem opravdu často a nezdrží se na Maltě delší dobu. Lze navíc sdílet i s jinými osobami. Zakoupíte ji na stejných místech jako týdenní jízdenku (viz výše) a 12 jízd vyjde na 15 EURPři nástupu do autobusu si opět vždy "pípnete" u označovače u řidiče.

Vyhlídkové autobusy Hop-On Hop-Off Malta: https://city-sightseeing.com/en/65/malta/68/hop-on-hop-off-malta

Půjčení auta

Pokud vám nebude vadit jízda vlevo, neustále troubící řidiči a úzké uličky, do nichž zřejmě zpomalují jen turisti, tak zde existuje mnoho možností, jak a kde si pronajmout auto. Minimální věk pro zapůjčení vozidla je obvykle 25 let, nejvyšší 70 let. Za přirážku a za plné pojištění je možno si půjčit vůz již od 21 let.

Půjčení auta na Maltě se vyplatí především v případě, kdy chcete navštěvovat odlehlejší pláže a přírodní zajímavosti, případně pokud chcete v jeden den navštívit co nejvíce míst.

Na Maltě působí většina nadnárodních firem typu Avis, Sixt, Budget, Europcar a další. Ceny všech půjčoven srovnejte ideálně na těchto srovnávačích:

Vyhněte se autopůjčovně Goldcar, která je napříč Evropou nechvalně proslulá svými nekalými praktikami a umělým zvyšováním ceny.

Ceny autopůjčoven

Ceny se liší podle sezony a počtu dní zápůjčky. Během léta jsou ceny zhruba 2x vyšší než v zimě. Doporučujeme auto rezervovat alespoň měsíc před cestou. Příklad cen:

 • 4-denní půjčení v létě: 100 EUR
 • 4-denní půjčení v zimě: 55 EUR
 • 1-denní půjčení v létě: 35 EUR
 • 1-denní půjčení v zimě: 20 EUR

Mezinárodní řidičský průkaz na Maltě

Pro řízení na Maltě oficiálně není potřeba mezinárodní řidičák. Postačí vám klasický český řidičský průkaz se symbolem vlajky Evropské unie.

Ceny benzínu

Benzín je na Maltě poměrně výrazně dražší než v ČR, a to v průměru o 6 až 7 Kč. Jeden litr klasického benzinu tak budete tankovat v rozmezí 33 až 40 Kč dle aktuálních světových cen ropy.

Benzinové pumpy fungují na Maltě podobně jako v ČR a jejich dostatek na všech hlavních silnicích.

Parkování na Maltě

Parkování je problém kvůli nedostatku parkovacích míst, převážně ve velkých a rušných městech, jako je Valletta či Sliema. Pokud nemusíte, do měst Valletta, Sliema, Birkikrara, San Giljan, Paceville, Hamrun či Pembroke autem vůbec nevjíždějte.

Naopak parkování u pláží a turistických zajímavostí bývá většinou zdarma. 

Taxi, Uber, Bolt

Veřejné taxíky poznáte podle bílé barvy a červené číselné tabule s černými písmeny. Každé taxi je vybaveno taxametrem a dopravné kontroluje stát. Podvody a přestřelené ceny jsou na Maltě velmi ojedinělé a cestování taxíkem tak není nic, čeho by se musel turista bát. Ceny se pohybují kolem 1,90 EUR za kilometr včetně nástupní sazby. 

Taxi využijete především při cestě z/na letiště, pokud přiletíte v pozdních hodinách, kdy už nejezdí autobusy. Na webu letiště najdete přehledný seznam fixních cen od terminálu do všech míst na Maltě.

Na Maltě nepůsobí Uber, využít můžete ale dvě velké mobilní aplikace. 

Jezdí zde Bolt a také místní firma eCabs. Ceny jsou však podobné taxíkům a jedinou výhodou je právě možnost přivolat vůz kamkoliv skrz mobilní aplikaci.

Trajekt na Gozo a Comino

Nechcete-li trávit čas jen na největším ostrově Malta, vypravte se na blízké ostrovy Gozo a Comino. Trajekty a lodě vyplouvají z přístavu Cirkewwa, do kterého se dostanete autobusovými linkami z celé Malty, pro zobrazení trasy a jízdních řádů klikněte na číslo linky:

 • Přímo z letiště: linky X1 a X1A
 • Z Valletty: linky 41 a 42
 • Z Golden Bay a vesničky Pepka Námořníka: linka 101
 • Z Qawry (Bugibby): linka 221
 • Ze Sliemy, San Giljan, Paceville a Pembroke: linka 222

Trajekt Malta – Gozo

Lodě jediné společnosti Gozo Channel jezdí 24 hodin denně, přes den zhruba každých 45 minut a přepravují pěší i auta. Online rezervace jízdenky není možná, platí se vždy pouze cesta z Goza na Maltu, a to v přístavišti Mgarr na ostrově Gozo. Cesta z Malty na Gozo je zdarma.

Ceny jsou následující:

 • Dospělý: 4,65 EUR
 • Dítě 3-12 let: 1,15 EUR
 • Dospělý (noční tarif mezi 20:00 a 5:30): 4,05 EUR
 • Auto s řidičem: 15,70 EUR (každý další spolucestující zaplatí 4,65 EUR)

Trajekt Malta – Comino

Na ostrov Comino se dostanete podstatně dráž, i když je blíž. Na vině je především jeho turistická oblíbenost a fakt, že přímo na Cominu prakticky nikdo nežije.

Kromě turistických plaveb, o kterých píšeme v kapitole Aktivity jezdí z přístaviště Cirkewwa i pravidelný trajekt, a to přímo do Blue Lagoon. Lodě vyplouvají přes den jednou za půlhodiny, cestou zpět z Comina jede každý druhý spoj ještě se zastávkou na Gozu.

Zpáteční jízdenka stojí 13 EUR, děti pod 10 let zaplatí 10 EUR. Více informací na webu cominoferries.com.

Přívozy ve Vallettě

Hlavní město Valletta leží na dlouhém úzkém poloostrově a aby cesta autobusem na protilehlou pevninu do "Trojměstí" (3 Cities) na jihu a do Sliemy na severu nebyla tou jedinou velmi dlouhou variantou, existují tu dva přívozy Valletta Ferry Services.

Přesnou polohu přístavišť najdete na oficiálním webu přívozů.

Přívozy jezdí na obou trasách každých 30 minut cca od 6:30 do 19:00, v létě až do 23:30, viz přesný jízdní řád. Plavba trvá asi 10 minut.

Ceny

 • Dospělý: 1,50 EUR, resp. 2,80 EUR zpáteční,
 • Děti: 0,50 EUR, resp. 0,90 EUR zpáteční
 • Noční cena po 19:30: 1,75 EUR, resp. 3,30 EUR (děti mají cenu stejnou)

Chystáš se na Maltu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele jantomsa
naposledy aktualizováno 15. 02. 2022
Navrhni úpravu

16 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Sub - Bohouš Kubart
před 11 měs

důrazně varuji před autopůjčovnou Sicily by Car - neskuteční zloději !!! Snad větší než nechvalně proslulá Gold Car

Avatar uživatele Danny.709
Danny.709
před 11 měs

Za mě byla Malta prvním ostrovem, kde jsem měl opravdu velký problém vhodnou půjčovnu vůbec najít (v létě 2020 po 6 letech intenzivního cestování). Tak jako na řeckých, španělských nebo portugalských ostrovech se vždy něco s Full Insurance a bez depositu najde, tak tady byly reference úplně šílený snad na jakéhokoli zprostředkovatele. Většina půjčoven navíc automaticky k půjčovnému dává plnou nádrž (naplněnou z cca 70 %) za nějakých 80 €. Co se nevyjede, to propadá. Na tak malém ostrůvku za 5 dní takřka nemožné. I když jsem na Maltě automaticky počítal s půjčením auta hned po koupi letenek a strávil vyhledáváním několik hodin, tak nakonec jsme s přáteli vše projeli skvěle organizovanými autobusy a Boltem, který funguje po celém ostrově. Ve výsledku to vyšlo i o dost levněji.

Avatar uživatele
JardaM
před 11 měs

@Danny.709: Pro příště kdyžtak půjčovna Swift Rent a Car, mají 4.8 z 63 recenzí na googlu. Auto nechali na letišti, klíčky v něm, stejný způsob předání zpátky, píchli jsme a v pohodě, pojištění kryje. 3000Kč za 4 dny minulý říjen.

Avatar uživatele Danny.709
Danny.709
před 11 měs

Díky za tip. Přihodím si do databáze autopůjčoven. :) Možná jsem na tuhle půjčovnu už i koukal - letěli jsme v červenci (2020) a letenky kupovali asi 2 týdny před odletem za pár €, takže je fakt, že ta auta byla místy dost probraná, někde vůbec a někde za nesmysl.

Avatar uživatele
Sub - Bohouš Kubart
před 11 měs

momentálně je benzín na Maltě výrazně levnější - 1,30€

divan
před rokem

Aplikace s jízdními řády busů Tallinja https://play.google.com/store/ap...l=cs&gl=US neskutečně prudí s registrací. Bez ní je prakticky nepoužitelná. Nerad se registruji do kde čeho, takže jsem ji po vyzkoušení odinstaloval a k hledání spojení používal Google Maps.

divan
před rokem

Trochu upřesním informace o jízdném v busech na základě mých dotazů na dopravním podniku i praktických zkušeností. Třeba 7-Day Explore Card za 21€ nelze použít na všechny linky. Výjimek je u jednotlivých typů jízdenek víc. Netvrdím, že je to všechno 100% správně, ale je to +- aktuální stav z podzimu 2021.

7-Day Explore Card for adult costs €21

You can hop on or off anytime, as many times as you want. Unlimited travel on Day Trips, Night Trips. Neplatí tedy na linky TD. Platí 7 dní (lépe řečeno 7 x 24 hod. = 168 hod.) od prvního označení.

Free 30 minutes on Tallinja bike, the electric bike-sharing platform in Valletta and surrounding areas

You can purchase the card from the vending machine which is found near our Airport ticket booth in the arrival hall (WHS Express) nebo v Agenda Bookshop, Departures Hall. EDIT: v půlce října 2021 automat v příletové hale nefungoval, jediná možnost byla koupit kartu v příletové hale po vystátí fronty u stánku, který je hned vedle toho automatu.

12 Day Journey Card stojí 12 €

Kindly note that every time you board a bus, a trip will be deducted from the card.

You are kindly reminded that 2 trips will be deducted from the card if it's used on a Night route or TD route. Tato karta neobsahuje přestupní jízdenky (na rozdíl od jednotlivých jízdenek koupených přímo v busu). Tedy každé označení v autobusu = odečtení 1 jízdenky z karty! Kartu může sdílet víc lidí.

Single Journey Fare tickets are the only tickets that can be purchased in cash or with contactless payment from onboard the bus for immediate use. Only the exact cash payment will be accepted and no change can be given. When paying with contactless, bus passengers can use their contactless cards (Visa, Mastercard, and Maestro), smartphones, or smartwatches to buy the bus ticket.

Rates vary between Summer (2 €) and Winter (1,50 €) months. Summer rates apply between mid-June and mid-October (ale zatím se neví přesně kdy v této sezóně končí léto: kindly note that the winter schedule date has not yet been announced....). Noční linky stojí 3 €. Nočních linek N je jen pár a jezdí od cca 23 do cca 01-02 hod. Podrobně https://www.publictransport.com....outes-2021.

These Cash Tickets are Single Journey tickets that can be used to get to any destination within two hours, including interchanging. The Cash Ticket would need to be scanned when interchanging within the 2 hour time period.

The Explore Plus Meep Card costs €39

Unlimited Travel for 7 days on Malta Public Transport buses including Tallinja Direct and Night Routes.

2 free trips on the Valletta Ferry from Sliema or the Three Cities

2 Free Trips on the Tallinja Bike, the electric bike-sharing platform in Valletta and surrounding areas

The ExplorePlusMeep card can be purchased from Agenda Bookshops

EDIT: omlouvám se, ale zformátovat trochu delší příspěvek aby vypadal rozumně a přehledně je v tomto systému peklo.

Avatar uživatele
Gabriela Zedníková
před rokem

Dobrý den,

našel by se zde někdo, kdo si půjčoval auto u Sicily by car a chtěl platit deposit debetní kartou? Akceptují tuto možnost nebo případně Revolutku? Vyloženě v podmínkách nemají, že neakceptují debetky, jen že karta musí být embosovaná atd. U jiných společností je to vyloženě v podmínkách, ale nerada bych nedostala auto :( Děkuji moc!

G.

Avatar uživatele Ivana31
Ivana31
před rokem

Ahoj, ted jsme na Maltě.. na PCR testy jsou dvě možnosti , právě jsme je řešili. Test zadarmo v jejich zařízeních - buď se dá objednat online anebo telefonicky na lince 111 nebo +35621324086. Soukromý test je za 140E- jeho výhodou je prý, že máte výsledky velmi rychle. Nevýhodou testů zadarmo je , že jsou prý velmi pomalé. Dám vědět , jdeme v sobotu dopoledne, kdy tedy bude.výsledek Jinak pokud jezdíte busy na Maltě, někde čekáte velmi dlouho-málo exponované místa v současnosti-dnes jsme kvůli tomu zkusili Bolt- funguje tady taky dobře a rychle...

Avatar uživatele vaneckova.tyna
vaneckova.tyna
před rokem

bylo by super kdybyste napsala! my se chystáme na konci června, bylo by prima znát možnosti :)

Avatar uživatele Ivana31
Ivana31
před rokem

Ahoj, tak jsme byli včera v tomto centru :Testing Centre: Burmarrad, Burmarrad SPB Malta, což bylo nejblíž nás - 20 min busem od Mellihy. V pohodě jsme přijeli busem, bylo tam pár lidí na prostranství venku . Přijeli jsme dřív a čekali jsme asi 5 min . Ptají se na stát a pak jen štourají hluboko v nose. Registraci nám pomohli udělat telefonicky v hotelu, kde nám řekli , kde je to nejblíž.., Opravdu jsou (zřejmě pro EU ) v jejich zařízeních testy PCR zdarma. Výsledek nakonec jeden přišel hned dnes ráno a na druhý jsme čekali až doteď . Volala jsem na jejich linku, ale protože. je neděle , nefungovala - vypípalo mě to. Ale po zaslání emailového upozornění na "covid19.results@gov.mt" ,že ještě nic nemám, zaslali po předložení ID atd. výsledek do 5 min. Výsledek není žádný PDF dokument, jen mail nazvaný Your Covid19 test result- official result...

driha258
před rokem

Zdravím,

A ty testy, nebo ten výsledek "Covid19 test result- official result" postačil na cestu zpět do CZ? Kontroloval to někdo vůbec? chystám se na Maltu za 14 dní, tak už ted hledám info jak od tam zase domů.. Díky

Avatar uživatele Ivana31
Ivana31
před rokem

Ahoj , přiletěli jsme včera do Vídně. Na test se nás ptala jen aerolinka Turkish airlines, ale vidět ho nechtěli, říkali jsme že tranzitujeme dál do Čech . A to jsme letěli přes Istanbul. Přes kontrolu v Rakousku jsme prošli úplně bez ničeho,, tedy ani rakouský formulář ... když viděli české pasy, tak nás poslali hned dál , jen otázka tranzit? Pak mávli rukou ,

ať jdeme. Jeli jsme pak vlakem do Brna , nikdo nás nikde nekontroloval, tedy ani test.....

Avatar uživatele vaneckova.tyna
vaneckova.tyna
před rokem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli týdenní autobusová jízdenka zakoupená na Maltě bude platit i pro autobusy na ostrově Gozo. Také se mi nikde nepodařila dohledat cena za covid- testy, nemáte prosím tuto informaci?

Předem děkuji za ochotu a odpověď

s přáním hezkého dne

Kryštof Hájek
před rokem

Dobrý den, jízdenka platí na celém území státu Malta, tj. i na Gozu ;) ceny Covid testů přesně dohledané zatím nemám, ale standard v Evropě je mezi 20 a 30 € za antigenní.

Avatar uživatele vaneckova.tyna
vaneckova.tyna
před rokem

to je skvělá zpráva, děkuji :)