Agadir

5 míst co vidět v Agadiru

Souk El Had

Tržiště Souk El Had

Souk El Had je největší tržiště v Agadiru. Místo je oblíbené mezi místními i turisty, kteří sem přijíždějí nasát marockou atmosféru a zakoupit i nějaké ty drobnosti či čerstvé marocké ovoce.

V celém souku (tržišti) najdete na 6 000 krámků nebo spíše prodejců. Ti prodávají různé zboží od elektroniky, přes oblečení, parfémy a krémy, až po koření i čerstvé nebo sušené ovoce.

I přes rozlehlý areál je snadné soukem projít a objevit vše. Do areálu se vstupuje jedním z dvanácti vchodů a jednotlivé brány jsou číselně značené.

Celý areál žije rušným životem, avšak se není nutné obávat zbytečného pokřikování či naléhání ke koupi zboží.

Co kupovat na souku

Prodejci nabízejí tradiční marocké zboží, jako oblečení, obuv, vybavení do domácnosti, dekorace, hudební nástroje, stejně jako čerstvé ovoce a zeleninu a koření.

Populární jsou také parfémy a krémy na pleť. Stejně tak i marocké vůně do vonných svíček a lamp.

Hledáte-li levnou alternativu ke značkovým hodinkám či šperkům, jste tu na správném místě.

Spoustu suvenýrů a výše uvedeného zboží, které turisté často nakupují, jsou soustředěné u vchodů 8 a 9.

Kdy souk navštívit

Tržiště je otevřeno každý den od 6 ráno do 20:30 s výjimkou pondělků, které jsou určeny pro úklid celého areálu.

Počítejte s tím, že ne všichni prodejci stojí v 6 na značkách a celý souk postupně ožívá. Zhruba do 9 hodiny jsou již všechny stánky otevřené. Stejně tak nezavírají všichni shodně po osmé, ale třeba v pátek i o několik hodin dříve kvůli modlitbám.

Jak se na souk dostat

Nejlepší volbou je vzít si taxi. Za pár dirhamů vás doveze k jednom z vchodů do souku, případně řekněte konkrétní číslo. Od pláže se jede necelých deset minut, spíše méně.

I pěšky lze ale dojít od pláže k tržišti. Ze středu, odkud je vzdálenost nejkratší, bude chůze trvat okolo 30 minut podél Královského paláce.

Tipy k nákupům

Pokud se chystáte k návštěvě souku, přečtěte si následující tipy.

U vchodu mohou stát průvodci, kteří se vám budou nabízet k prohlídce tržiště. Za nás je absolutně zbytečná. Vstup na tržiště je zdarma a žádný poplatek za vstup či povinný průvodce tu neexistuje.

I přesto, že jsou velmi často ceny uvedené u zboží, nejsou pevné. Nebojte se smlouvat. Smlouvat však začněte vždy tehdy, kdy máte o koupi zboží zájem. Stejně tak vás mohou prodejci pozvat na mátový čaj. V takovém případě, když nabídku přijmete, prodejce počítá s tím, že si u něj něco zakoupíte.

Dirhamy jsou lepší než dolary a eura. Dolar je lepší než euro.

Kde si odpočinout

Pokud vás dlouhé procházky soukem unavily, nasměřujte si to k bráně 6. Zde najdete spoustu kaváren, restaurací a bister. Využít můžete i té, která má terasu s nádherným výhledem na celý souk.

Chystáš se do Agadiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.