Maroko
Maroko

Co dělat v Maroku

Treky 

Pohoří Vysokého Atlasu, Středního Atlasu, Anti-Atlasu a Rif nabízí treky pro gaučové povaleče i pro zkušené horaly.  

Jebel Toubkal (4.167 m) 

Nejvyšší hora severní Afriky leží ve Vysokém Atlasu. Můžete podniknout 5–10denní okruh kolem hory nebo 2–3denní výstup na její vrchol. Nejlepší je vyrazit v období od pozdního jara do podzimu, kdy roztaje sníh. Nezapomeňte si přibalit teplé oblečení, i v létě je tu zima! Pohoří Rif ležící na severu Maroka nabízí mnoho příležitostí pro lehčí výlety. Začněte ve městě Chefchaouen a projděte se podél řeky Ras el-Maa nebo se vydejte na celodenní výlet na kopec Jebel al-Kalaa. Paradise Valley leží nedaleko Agadiru v jižním Maroku. Navštivte vodopády Cascades nebo pokud máte více času, můžete prozkoumat okolní berberské vesnice a strávit noc pod hvězdami.  

Horolezectví 

Maroko disponuje 4 hlavními horolezeckými destinacemi. Nejoblíbenější je soutěska Taghia s nejvyšší stěnou měřící 800 m. V soutěsce Todra se nachází přes 400 horolezeckých cest a nejvyšší stěna měří 300 m. Další místa najdete například zde.

Surfování 

Maroko je oblíbená destinace pro surfing, windsurfing a kitesurfing. Nejlepší podmínky nabízí pobřeží Atlantiku mezi městy Agadir a Essaouira, kde je v letních měsících velmi větrno. Mekkou surfařů je vesnice Taghazout ležící 20 km severně od Agadiru, kde najdete několik surfařských škol. U Essaouiry jsou to pak pláže Cap Sim a Sidi Kaouki. Oblíbené destinace pro windsurfing jsou Essaouira a Dakhla.  

Víc informací hledejte na: surfing-waves.com/

Pláže  

Marocké pobřeží lemuje téměř 2.000 km pláží. Na severu u Středozemního moře je pobřeží skalnatější, ale voda teplejší (24–25 °C v létě) než u Atlantického oceánu. Tam najdete nekonečné písčité pláže, teplota vody však i během léta dosahuje maximálně 21–22 °C. Za oblíbené pláže jsou považovány Agadir, Essaouira, Legzira u Sidi Ifni, Oualidia, Asilah. Všechny pláže jsou veřejné. V létě, především během svátků a víkendů, bývají ty v blízkosti větších měst přeplněné místními rodinami. Na turistických místech není problém chodit v plavkách, při návštěvě města nebo restaurace je vhodné se obléci.   

Noční život 

Většina místních mužů po večerech posedává v kavárnách. V Maroku jako muslimské zemi není běžné pití alkoholu, tedy alespoň ne veřejně. Na turistických místech najdete bary, kluby i restaurace s živou hudbou. Více aktivit se děje během ramadánu, kdy se v noci pořádají koncerty, hudební vystoupení, divadla a poutě. Největším zážitkem je návštěva náměstí Djema El Fna v Marrákeši, které je v noci plné stánků s jídlem, akrobatů, muzikantů a tanečníků, vypravěčů a jiných performerů.  

Nakupování 

Nejautentičtější a zároveň nejlevnější nákupy nabízí místní souky (trhy). Najdete zde tradiční řemeslné a rukodělné výrobky – keramiku, kožené zboží, berberské koberce a stříbrné šperky, kvalitní přírodní kosmetiku (arganový olej), stánky se stovkami druhů koření, sušeného ovoce a ořechů. Nezapomeňte smlouvat.   

Lázně 

Hammam jsou veřejné parní lázně, zážitek, který při návštěvě Maroka nemůžete vynechat. Autentický hammam, kam chodí místní, stojí kolem 20 dh, v nabídce jsou drahé i turistické hamamy. 

Let horkovzdušným balónem 

Let horkovzdušným balónem nabízí různé společností napříč celým Marokem, stačí si jen vybrat. Internetové ceny začínají na 4.500 Kč za hodinu letu včetně dopravy z/do hotelu a snídaně.   

Adrenalinové sporty 

Ziplining má v nabídce hotel Terres d’Amanar ve městě Tahnaout ležícím 30 km od Marrákeše. Paragliding si vyzkoušíte ve Vysokém Atlasu nebo nad písečnými dunami v poušti. Na raftu nebo kajaku si můžete od března do konce května sjet řeku Ahasanal ve Vysokém Atlasu. 

Zimní sporty a střediska 

V Maroku najdete několik lyžařských středisek. To nejznámější a největší, Oukaïmeden, nabízí 10 km sjezdovek a 7 vleků. Nachází se tu také lyžařská škola. Nejlepším obdobím pro návštěvu je leden. Pronájem lyžařského vybavení stojí kolem 170 dh, denní skipas 105 dh.  

Pro děti 

Maroko je fascinující i pro děti, navštivte náměstí Djama El Fna v Marrákeši s akrobaty a krotiteli hadů, projeďte se v kočáře taženým koňmi, na čtyřkolce nebo na velbloudí karavaně či navštivte filmová studia ve městě Ouarzazate. Užijte si zoologickou zahradu v Rabatu (www.rabatzoo.ma), krokodýlí park v Agadiru (www.crocoparc.com), akvapark v Marrákeši (www.oasiria.com, www.edenaquapark.ma) nebo třeba zábavní park v Casablance (www.parcsindibad.ma). 

Kultura 

Nejvíce aktivit se tradičně odehrává během ramadánu, kdy se po nocích pořádají venkovní koncerty, představení a poutě. Další známé kulturní události a festivaly jsou: 

  • Gnaoua, mezinárodní hudební festival, Essaouira – květen, www.festival-gnaoua.net, 
  • Timitar hudební festival, Agadir – červenec, www.festivaltimitar.ma, 
  • Festival duchovní hudby, Fez – květen, www.fesfestival.com, 
  • Tanjazz festival jazzové hudby, Tanger – květen/červen, 
  • Mawazine, hudební festival, Rabat – květen, www.festivalmawazine.ma,  
  • Betrothal festival, festival kultury domorodých kmenů pohoří Atlas, vesnice Imilchil – září, 
  • Mezinárodní filmový festival, Marrákeš – prosinec, www.festivalmarrakech.info

Chystáš se do Maroka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele lucie.dlauha
naposledy aktualizováno 25. 01. 2023

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.