Maroko
Maroko

Kultura a lidé v Maroku

Historie v kostce 

Na Marockém pobřeží se v minulosti postupně usadili Španělé, Portugalci a Francouzi a jejich vliv zde můžete cítit dodnes. Až do roku 1956 bylo Maroko francouzskou kolonií a dnes se zde, kromě arabštiny, domluvíte převážně francouzsky, na severu pak španělsky. Současný král Muhammad VI. vládne zemi již od roku 1999, většina lidí ho miluje a jeho portrét uvidíte viset v každém obchodě nebo restauraci.   

Lidé  

Maroko čítá téměř 36 miliónů obyvatel. Kromě Berberů (Maročanů) zde žije také mnoho přistěhovalců ze západní Afriky a z Evropy. 99 % lidí vyznává islám. Místní jsou vůči cizincům celkem tolerantní a chovají se pohostinně.   

Svátky 

Největším svátkem je měsíc ramadán, kdy se muslimové od východu do západu slunce postí a v noci si pak užívají společné večeře, koncerty a představení. Konec ramadánu oslavuje svátek Eid al-Fitr několikadenním hodováním a nákupy. Dva měsíce po konci ramadánu následuje Eid al-Adha, svátek oběti, kdy každá muslimská rodina obětuje zvíře, většinou ovci nebo kozu. 

Přes běžný rok se však díky ekonomické navázanosti na západní svět ctí běžné víkendy (soboty-neděle), na rozdíl od zbytku arabského světa, kdy je volným dnem pátek.

Kultura  

Maroko je muslimská země, od čehož se odvíjí její kultura, zvyky a tradice. Přestože jsou Maročané velmi tolerantní, doporučujeme chovat se k nim a jejich kultuře s respektem, to platí dvojnásob budete-li se pohybovat mimo turistická místa. Volte vhodné oblečení (neprůsvitné, volné, zahalující kolena a ramena), na veřejnosti nepijte alkohol a vyhněte se projevům náklonnosti.    

Důležitým dnem pro muslimy je pátek, kdy se schází k polední modlitbě v mešitě. Nedivte se, najdete-li některé obchody zavřené. Vstup do mešit je ve většině případů povolen jen muslimům, výjimkou je mešita Hassana II. v Casablance, největší v Africe. Před návštěvou mešity si sundejte boty a zahalte se.  

Levá ruka se považuje za nečistou, nepřijímejte a nepodávejte jí jídlo, dary ani peníze. 

Cestování po Maroku je tréninkem trpělivosti, nikdo nikam nespěchá, vždycky je čas na ještě jeden čaj, snažte se to brát s klidem a humorem. Tuto mentalitu skvěle vystihuje nadužívaná fráze „Inshallah“ (dá-li Bůh). „Přijedeme tam včas?“ „Inshallah“. 

Maroko je známé pro svoji řemeslnou tvorbu, najdete zde výrobky z keramiky, sošky, obrazy, kožené boty a doplňky, stříbrné šperky, ručně tkané koberce i šaty zdobené korálky a výšivkami.  

Jazyk 

Oficiálním jazykem je arabština a berberština. Domluvíte se zde také francouzsky a na většině turistických míst i anglicky, na severu země pak španělsky. Chcete-li potěšit místní, naučte se pár slovíček v arabštině. Nikdy nezapomínejte na pozdrav „Salam Aleikum“ (doslova „Mír s vámi“) a zdvořilostní „Lebez“ nebo „Becher“, které se dají použít jako otázka i odpověď (Jak se máš? Dobře.). Poděkujete slovem „Šukran“. 

Turismus  

Turismus je pro marockou ekonomiku velmi důležitý. Ročně zemi navštíví více než 11 miliónů lidí. Na turistických místech najdete vše, a to od levných hostelů po luxusní paláce, pouliční stánky i drahé restaurace, půjčovny aut, obchody a cestovní agentury nabízející výlety do pouště nebo treky do hor. Potkáte zde i mnoho samozvaných průvodců, jimž bývá lepší se vyhnout.  

Maroko je velmi rozmanitá země a nabízí rozmanitý výběr přírodních krás, historických památek a zajímavých aktivit. Pokud vás lákají spletité uličky a trhy starodávných měst, navštivte města Marrákeš, Fez, Meknés, Chefchaouen nebo Essaouira. Velmi oblíbené jsou také výlety do pouště, projížďky na velbloudech a popíjení čaje s beduíny pod noční oblohou nebo návštěva pohoří Atlas a výstup na nejvyšší horu Maroka, Jebel Toubkal (4.165 m). Maroko nabízí také stovky kilometrů pláží, které celoročně lákají mnoho surfařů.  

Turistická místa nabízí potřebnou infrastrukturu i služby, budete-li se pohybovat mimo ně, počítejte s výrazně nižším komfortem. Nedoporučuje se cestovat v blízkosti hranic s Alžírskem a návštěva oblasti Západní Sahary a opuštěných míst mimo turistické trasy vyžaduje větší dávku obezřetnosti. 

Geografie  

Maroko čítá rozlohu 9x větší než Česká republika a jedná se o velmi rozmanitou zemi, která má co nabídnout širokému spektru turistů a cestovatelů. Na východě leží Atlantský oceán a na severu Gibraltarský průliv a Středozemní moře spolu se stovkami kilometrů písčitých pláží. Na jihu země se rozkládají nekonečné duny Sahary, ve vnitrozemí pak divoké pohoří Atlas s nejvyšší horou Jebel Toubkal (4.165 m).  

Hlavním městem je Rabat. 

Časový posun oproti ČR činí -1 hodinu. 

Chystáš se do Maroka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele lucie.dlauha
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.