Průvodce státem
Maroko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Maroku

Jak se dostat do Maroka 

Do Maroka se nejlépe dostanete letecky, a to na jedno ze 7 mezinárodních letišť (Casablanca, Agadir, Oujda, Nador, Fez-Sais, Marrákeš, Tanger). 

Nejlevnější lety zajišťuje Ryanair na přímých linkách do Marrákeše z Prahy, Bratislavy, Vídně, Norimberka nebo Krakova. Průměrně za zpáteční letenky zaplatíte něco kolem 2.500 Kč, v poměrně častých akcích se ale lze jednoduše dostat i pod 1.500 Kč. 

Z Prahy navíc létá přímo do Casablanky společnosti Air Arabia (ceny kolem 3.500 Kč), do přímořského Agadiru se pak dostanete přímými lety Ryanairu z Vídně nebo Wizz Airu z Katovic. 

Druhou variantou je trajekt, jímž se z jihu Španělska dopravíte na sever Maroka. Jednosměrné lístky obvykle stojí kolem 40 EUR.

Jak se nejlépe dopravovat 

V Maroku se jezdí na pravé straně. Doprava je poměrně chaotická s vysokou nehodovostí, na silnicích se mohou pohybovat chodci, stáda zvířat nebo povozy s koňmi. Na většinu míst se bez problému dopravíte veřejnou dopravou – vlakem, autobusem, sdíleným taxi nebo i stopem. Máte-li málo času, můžete si půjčit auto nebo využít vnitrostátní lety.  

Autobusy a sdílená taxi 

Autobusem nebo sdíleným taxi se dostanete opravdu téměř kamkoli. Nejlevnější jsou soukromé autobusové linky, jde většinou o nepohodlné vozy bez klimatizace, které málokdy vyjíždí na čas, ale zastaví vám kdekoli po cestě. Ceny jsou podobné cenám v ČR, na větší vzdálenosti levnější. Autobusy společností Supratours (www.supratours.ma) a CTM (www.ctm.ma) jsou komfortnější a spolehlivější a jen o něco málo dražší. Lístky koupíte na autobusovém nádraží (gare routiere) nebo, nastupujete-li cestou, přímo v autobuse. U hlavních tras raději kupujte přes odkazy v závorce online dopředu, abyste měli jistotu volného místa.

Sdílená taxi (Grand taxi) jsou rychlejší a o něco málo dražší než autobusy, ale fungují podobně. Jedou do určité destinace, vyjíždí většinou když jsou plné a sdílíte je s dalšími 5–7 lidmi. Je možné nastoupit i vystoupit kdekoli po cestě. Cena je daná podle toho, kam jedete, platí se řidiči. 

Železnice 

Železniční dopravu zajišťují marocké státní dráhy ONCF (www.oncf.ma). Vlaky jsou rychlý, spolehlivý a pohodlný způsob dopravy. Na rozdíl od autobusů pokrývají jen malou část země na sever od Marrákeše, na druhou stranu se s nimi dostanete na turisticky nejžádanější ose Marrákeš – Casablanca – Rabat – Fez – Oujda / Tanger. Jízdní řády a další informace najdete na: www.oncf.ma nebo na nádraží. Jízdenku koupíte na nádraží nebo online (cena je stejná a vlak nikdy nebude vyprodán – lze totiž jezdit i "na stojáka"), v 1. třídě je možná rezervace sedadla, v 2. třídě nikoli. Lístek z Marrákeše do Casablanky v 1. třídě stojí 150 dh, ve 2. třídě od 95 dh.  

Mezi Casablancou, Rabatem a Tangerem se svezete první vysokorychlostní tratí na africkém kontinentu, jezdí po ní stejné soupravy jako francouzská TGV.

Autem 

Vlastní auto vám zajistí největší flexibilitu a možnost dostat se i do odlehlých míst. Půjčovny mají své pobočky na letišti, nejlepší je porovnat ceny a podmínky. Mimo sezonu můžete usmlouvat cenu 4 500 MAD za auto na 14 dní. Řízení v Maroku doporučujeme jen zkušeným řidičům. Platí zde nulová tolerance alkoholu za volantem. Benzin stojí kolem 11 dh / litr. Za pronájem auta s řidičem zaplatíte od 500 MAD / den.  

Stopování je v Maroku rychlý a bezproblémový způsob dopravy. Někteří řidiči si takto přivydělávají, takže pokud chcete jet zadarmo, domluvte se raději předem.  

Veřejná městská doprava 

Nejjednodušším způsobem, jak se pohybovat po městě, je využít tzv. petit taxi nebo levnější sdílená taxi, v některých městech jezdí také autobusy a tramvaje, na vesnicích pak povozy s koňmi. V historickém centru města se většinou dá pohybovat pouze pěšky.  

Soukromá taxi (Petit taxi) využívají taxametry – pokud se tak nestane, s největší pravděpodobností z vás chce taxikář dostat víc peněz, využijte jiné taxi nebo cenu usmlouvejte předem. V Marrákeši minimální cena činí 7 dh přes den a 10 dh v noci. Petit taxi nemohou jezdit mimo město.  

Sdílená taxi (Grand taxi) jezdí po určité trase stejně jako autobusy, ale nemají dané zastávky, můžete nastoupit a vystoupit, kde potřebujete. Ceník mívají umístěn na předním skle.   

Městské autobusy se liší město od města. V Marrákeši jezdí společnost Alsa, jízdenka stojí 4 dh a kupuje se u řidiče, zastávky nejsou dobře označeny, ve špičce mohou být autobusy nepříjemně plné.  

Země velehor, královských měst a velbloudích karavan

Maroko (oficiálním názvem Marocké království) leží v severní Africe. Na severu ho od Španělska odděluje Gibraltarský průliv, na východě hraničí Alžírskem. Na jihu leží sporné území Západní Sahary. 

Maroko je fascinující zemí kontrastů, přírodních krás, islámské architektury a přátelských lidí. Vystoupejte na zasněžené vrcholky čtyřtisícovek, ztraťte se v klikatých uličkách královských měst, nechte se hýčkat v tradičních parních lázních, vychutnejte si exotické chutě a vůně místních trhů, užijte si romantické procházky po nekonečných písčitých plážích a noci strávené s beduíny v poušti.

Průvodce pro tebe napsal lucie.dlauha
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti po příletu do Maroka.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
V létě panují velká horka, ale své si najdete po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 40 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele lucie.dlauha
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu