Průvodce státem
Maroko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Maroku

Marocká kuchyně 

Marocká jídla kombinují chutě berberské, francouzské a středomořské kuchyně. Jídla jsou většinou směsi zeleniny s masem, oblíbené jsou také ryby a luštěninové polévky. Častým kořením je kurkuma, paprika a římský kmín.   

Národní marocký pokrm je tajine, různé variace směsi zeleniny a masa vařené v tradičním hliněném talíři s kónickou poklicí. Tradičním pátečním jídlem je kuskus podávaný s masem, zeleninou, ale třeba i s ořechy nebo sušeným ovocem. Harira je polévka ze směsi zeleniny, masa, luštěnin a bylinek, jde o oblíbené jídlo během ramadánu. Bsarra je hustá luštěninová polévka podávaná s olivovým olejem, římským kmínem a chilli. Odvážní mohou vyzkoušet také šnečí polévku, babbouch, prodávanou v pouličních stáncích. Časté jsou také zeleninové saláty a dipy, například zaalouk, dip z pečených lilků a rajčat. V přímořských městech nezapomeňte ochutnat smažené ryby, nejlépe přímo v přístavu. 

Po jídle se podává přeslazený mátový čaj nazývaný také berberská whisky. Díky množství lokálního ovoce jsou oblíbeným nápojem také výborné čerstvé džusy, vyzkoušejte pomerančový nebo avokádový míchaný s mlékem. 

Alkohol je k dostání jen ve speciálních obchodech, barech nebo restauracích pro turisty. Konzumace alkoholu na veřejnosti je tabu. 

Maročané milují sladké, především během svátků a oslav se jí spousta druhů sušenek, sladkého pečiva a jiných dezertů. 

Jak se stravovat jako místní 

Nejlepší jídlo vždy ochutnáte přímo u místních doma a během svátků a oslav. Další variantou je jídlo z pouličních stánků a malých jídelen, kde se stravují převážně místní. Nejenže tak ochutnáte autentickou marockou kuchyni, ale ještě ušetříte. Ceny začínají na 4 dh za polévku, 15 dh za hlavní chod a 8 dh za čaj. Jídlo se tradičně jí rukou a místo příboru se nabírá chlebovou plackou. K jídlu používejte pouze pravou ruku, levá se považuje za nečistou.  

Během ramadánu většina muslimů drží od východu do západu slunce půst – tedy nejí ani nepije. Buďte tedy ohleduplní a pokud je to možné, jezte a pijte v soukromí. 

Obvyklé ceny v restauracích  

Velmi záleží na tom, zda navštívíte restauraci pro místní nebo pro turisty, kde cena může být i několikanásobná. Kvalita jídla se většinou příliš neliší, turistické restaurace nabízí mnohem hezčí prostředí a příjemnější atmosféru. Ceny v lokálních podnicích začínají na 4 dh za polévku, 8 dh za salát a 15 dh za hlavní jídlo. K snídani si můžete dát sendvič nebo msemn, placku s medem nebo se sýrem, jedna stojí 3 dh. V turistické restauraci zaplatíte minimálně dvojnásobek.  

Nezapomenutelným zážitkem je večeře v jednom z mnoha stánků na náměstí Djema El Fna v Marrákeši, kde po soumraku prodejci nabízí výběr čerstvě připravených a krásně naaranžovaných pokrmů – najdete zde grilovaná masa, ryby, mořské plody, špízy, různé marocké speciality, saláty a mnoho druhů příloh.  

Země velehor, královských měst a velbloudích karavan

Maroko (oficiálním názvem Marocké království) leží v severní Africe. Na severu ho od Španělska odděluje Gibraltarský průliv, na východě hraničí Alžírskem. Na jihu leží sporné území Západní Sahary. 

Maroko je fascinující zemí kontrastů, přírodních krás, islámské architektury a přátelských lidí. Vystoupejte na zasněžené vrcholky čtyřtisícovek, ztraťte se v klikatých uličkách královských měst, nechte se hýčkat v tradičních parních lázních, vychutnejte si exotické chutě a vůně místních trhů, užijte si romantické procházky po nekonečných písčitých plážích a noci strávené s beduíny v poušti.

Průvodce pro tebe napsal lucie.dlauha
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti po příletu do Maroka.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
V létě panují velká horka, ale své si najdete po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 40 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele lucie.dlauha
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu