Maroko
Maroko

Peníze a ceny v Maroku

Marocký dirham

Měnou je marocký dirham (MAD), který se dělí na 100 centimů. Bankovky existují v hodnotách 20, 50, 100 a 200, mince v hodnotách 1/2, 1, 2, 5 a 10 dh a dále 5, 10, 20 a 50 centimů. 

Kurz se pohybuje kolem 2,4 Kč za 1dh. V českých směnárnách marocké dirhamy nejspíš neseženete. 

Směnárny a platba kartou  

Směnárny najdete přímo na letištích, dolary a eura rozměníte také v bankách, které by měly mít všechny stejný kurz. Někteří prodejci, hotely i cestovní agentury přijímají platby v dolarech a eurech, počítejte však s horším kurzem. Nejvýhodnější je vybrat si peníze z bankomatu, který najdete u bank, větších hotelů a v obchodních centrech v nové části města. V medině (stará čtvrť) většinou peníze ani nevyberete, ani nerozměníte. Kartou zaplatíte jen v lepších podnicích nebo supermarketech.  

Kolik co stojí  

Běžný život v Maroku je mnohem levnější než u nás, na kolik vás vaše cesta vyjde, to záleží jen na vašem cestovatelském stylu. Velmi levné je jíst v místních jídelnách, kde za polévku nebo za sendvič zaplatíte 4–6 MAD. Dále je výhodné nakupovat sezonní ovoce a zeleninu na trhu. Veřejná doprava je o něco levnější než u nás a ceny ubytování závisí na levelu komfortu, místě a sezoně. Postel v hostelu seženete od 20 MAD. Prodražit se mohou vstupy do památek a další aktivity jako surfování nebo organizované výlety do pouště.  

Příklad cen: 

Marocký chléb – 1–3 MAD 

Čaj/káva – 10 MAD 

Pomeranče na trhu – 1 kg: 3–5 MAD

Pivo (0,5 l) – v supermarketu: 15–20 MAD  

Balená voda (1,5 l) – 5–8 MAD  

Hlavní jídlo v levné restauraci – 20–40 MAD 

Spropitné a smlouvání  

Smlouvání je součástí marocké kultury. A to především kupujete-li si suvenýry, oblečení nebo doplňky na trhu. Nesmlouvá se při nákupu jídla, v restauracích a hotelech. I v těchto případech je dobré zjistit si přibližné ceny předem, abyste nedostali turistickou přirážku. Neberte smlouvání jako boj na život a na smrt, ale jako hru. Začněte na nízké ceně, tu postupně zvyšujte. Pozor! Částku, kterou řeknete, byste měli být ochotni i zaplatit. Někdy pomůže divadlo ve stylu „Cena je moc vysoká, jdu nakoupit jinam.“ 

Spropitné dávejte v kavárnách (1 dh), restauracích (5–10 dh) a za malé služby, jako je například natankování auta (3–5 dh). V drahých turistických podnicích bude obsluha zvyklá na vyšší spropitné než v místních jídelnách. 

Jak ušetřit 

Nejvíce ušetříte, navštívíte-li Maroko v zimě, mimo hlavní sezonu. Vyhněte se také období Vánoc a Velikonoc. Místo ubytování v hotelu si pronajměte byt, jídlo nakupujte na trhu a místní speciality ochutnejte v pouličních stáncích a jídelnách. K dopravě využijte autobus nebo vlak. Vždy je levnější cestovat na vlastní pěst než s cestovní kanceláří. Při nákupech zboží smlouvejte! 

Denní rozpočet  

Maroko nabízí služby a zážitky pro všechny druhy cestovatelů, a to od batůžkářů a dobrodruhů až po ty vyhledávající luxus a komfort. 

Nízkorozpočtový cestovatel150 MAD / den 

Noc v hostelu vás vyjde na cca 20 dh / noc. Pokud si budete vařit nebo se stravovat v pouličních stáncích a jídelnách, projíte denně asi 30–50 dh. Doprava místními autobusy a taxíky po městě vyjde na 10–20 dh, mezi městy podle vzdálenosti od 30 dh. 

Zlatá střední cesta500 MAD / den nebo 350 MAD / den cestujete-li jako pár 

Hotel střední cenové kategorie najdete od 150 dh/noc. V turistických restauracích vás jídlo vyjde na 80–120 dh / den. Ceny za pronájem auta začínají na 300 dh / den + benzin.  

Luxusní varianta1.300 MAD / den nebo 800 MAD / den cestujete-li jako pár 

Ceny za pokoj v 5* hotelu začínají na 700 dh / noc. Budete-li se stravovat v lepších restauracích, utratíte 200–250 dh / den. Auto s řidičem stojí od 500 dh / den.  

Chystáš se do Maroka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele lucie.dlauha
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.