Maroko
Maroko

Peníze a ceny v Maroku

Marocký dirham

Měnou je marocký dirham (MAD), který se dělí na 100 centimů. Bankovky existují v hodnotách 20, 50, 100 a 200, mince v hodnotách 1/2, 1, 2, 5 a 10 dh a dále 5, 10, 20 a 50 centimů. 

Kurz se pohybuje kolem 2,4 Kč za 1dh. V českých směnárnách marocké dirhamy nejspíš neseženete. 

Směnárny a platba kartou  

Směnárny najdete přímo na letištích, dolary a eura rozměníte také v bankách, které by měly mít všechny stejný kurz. Někteří prodejci, hotely i cestovní agentury přijímají platby v dolarech a eurech, počítejte však s horším kurzem. Nejvýhodnější je vybrat si peníze z bankomatu, který najdete u bank, větších hotelů a v obchodních centrech v nové části města. V medině (stará čtvrť) většinou peníze ani nevyberete, ani nerozměníte. Kartou zaplatíte jen v lepších podnicích nebo supermarketech.  

Kolik co stojí  

Běžný život v Maroku je mnohem levnější než u nás, na kolik vás vaše cesta vyjde, to záleží jen na vašem cestovatelském stylu. Velmi levné je jíst v místních jídelnách, kde za polévku nebo za sendvič zaplatíte 4–6 MAD. Dále je výhodné nakupovat sezonní ovoce a zeleninu na trhu. Veřejná doprava je o něco levnější než u nás a ceny ubytování závisí na levelu komfortu, místě a sezoně. Postel v hostelu seženete od 20 MAD. Prodražit se mohou vstupy do památek a další aktivity jako surfování nebo organizované výlety do pouště.  

Příklad cen: 

Marocký chléb – 1–3 MAD 

Čaj/káva – 10 MAD 

Pomeranče na trhu – 1 kg: 3–5 MAD

Pivo (0,5 l) – v supermarketu: 15–20 MAD  

Balená voda (1,5 l) – 5–8 MAD  

Hlavní jídlo v levné restauraci – 20–40 MAD 

Spropitné a smlouvání  

Smlouvání je součástí marocké kultury. A to především kupujete-li si suvenýry, oblečení nebo doplňky na trhu. Nesmlouvá se při nákupu jídla, v restauracích a hotelech. I v těchto případech je dobré zjistit si přibližné ceny předem, abyste nedostali turistickou přirážku. Neberte smlouvání jako boj na život a na smrt, ale jako hru. Začněte na nízké ceně, tu postupně zvyšujte. Pozor! Částku, kterou řeknete, byste měli být ochotni i zaplatit. Někdy pomůže divadlo ve stylu „Cena je moc vysoká, jdu nakoupit jinam.“ 

Spropitné dávejte v kavárnách (1 dh), restauracích (5–10 dh) a za malé služby, jako je například natankování auta (3–5 dh). V drahých turistických podnicích bude obsluha zvyklá na vyšší spropitné než v místních jídelnách. 

Jak ušetřit 

Nejvíce ušetříte, navštívíte-li Maroko v zimě, mimo hlavní sezonu. Vyhněte se také období Vánoc a Velikonoc. Místo ubytování v hotelu si pronajměte byt, jídlo nakupujte na trhu a místní speciality ochutnejte v pouličních stáncích a jídelnách. K dopravě využijte autobus nebo vlak. Vždy je levnější cestovat na vlastní pěst než s cestovní kanceláří. Při nákupech zboží smlouvejte! 

Denní rozpočet  

Maroko nabízí služby a zážitky pro všechny druhy cestovatelů, a to od batůžkářů a dobrodruhů až po ty vyhledávající luxus a komfort. 

Nízkorozpočtový cestovatel150 MAD / den 

Noc v hostelu vás vyjde na cca 20 dh / noc. Pokud si budete vařit nebo se stravovat v pouličních stáncích a jídelnách, projíte denně asi 30–50 dh. Doprava místními autobusy a taxíky po městě vyjde na 10–20 dh, mezi městy podle vzdálenosti od 30 dh. 

Zlatá střední cesta500 MAD / den nebo 350 MAD / den cestujete-li jako pár 

Hotel střední cenové kategorie najdete od 150 dh/noc. V turistických restauracích vás jídlo vyjde na 80–120 dh / den. Ceny za pronájem auta začínají na 300 dh / den + benzin.  

Luxusní varianta1.300 MAD / den nebo 800 MAD / den cestujete-li jako pár 

Ceny za pokoj v 5* hotelu začínají na 700 dh / noc. Budete-li se stravovat v lepších restauracích, utratíte 200–250 dh / den. Auto s řidičem stojí od 500 dh / den.  

Chystáš se do Maroka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele lucie.dlauha
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Kanistr
před 3 dny

Ahoj, nevim jak stary je to text, ale noc v hostelu za 50 kč, to bych opravdu rad videl kde :)
"Noc v hostelu vás vyjde na cca 20 dh / noc. "

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před 3 dny

Teoreticky to možné je, jestli jde o nějaké místní hromadné noclehárny. Podobně to mají Súdánci - za tamní lokandu dáte pár desetikorun - a máte nocleh s benefity :-)))

 

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 3 dny

@Kanistr
Třeba pokoj v tomhle hotelu přímo uprostřed historické mediny v Tangeru vyjde na 240 Kč na osobu za noc (dvoulůžkový, leden 2023):
https://www.booking.com/hotel/ma...en-gb.html

Bez obav doporučuji, jen tedy nevím, jestli sdílené WC a studená voda ve sprše je zlatá střední cesta (a to jsem dostal "free upgrade") 😛

Avatar uživatele
Kanistr
před 21 hod

tak za 250 je to ok, takovych se da najit vice, mne jen slo o ten rozpocet, kde je zminovano ubytko za 50 kc, to je dle me hodne podhodnocene :)

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 20 hod

Jojo, za 50 Kč si to taky neumím moc představit.

Jinak mi ale přijde, že ty ceny mimo velká města celkem sedí, grilovanou plněnou sardinku jde na ulici stále koupit za 1 MAD (leden 2023) ;-)