Průvodce městem
Romantický Rabat
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Rabatu

Jak se dostat do Rabatu

Z Evropy

Rabat má vlastní malé mezinárodní letiště, které je ale pro levnou dopravu paradoxně lepší než mnohem větší letiště v nedaleké Casablance. Z několika západoevropských destinací sem totiž létá Ryanair, který při troše kombinování sráží ceny na přijatelné hodnoty.

Destinace Ryanairu z Rabatu, do nichž vede snadné spojení i z ČR: Londýn Stansted, Brusel Charleroi, Milán Bergamo, Madrid, Řím Ciampino. Kombinace letenek z Prahy obvykle nepřesáhne 3.000 Kč.

Preferujete-li pohodlné lety s garantovanými přestupy bez složitého hledání, zvolte Air France přes Paříž přímo do Rabatu. Zpáteční letenky se pohybují mezi 5.500 a 6.000 Kč.

Z Maroka

Nejlepší cesta do Rabatu vede jednoznačně vlakem. Marocká železnice je kvalitní a ve všech směrech připomíná vlaky v Evropě. Jízdní řády, ceny do všech míst a možnost online rezervace jízdenky najdete na webu marockých drah ONCF. Rabatem prochází hlavní pobřežní trať s přímým spojením do mnoha významných měst, například:

  • Casablanca (každých 15–30 minut, cesta trvá 1 h 15 min. a stojí 37 dirhamů),
  • Fes (každých 60 minut, cesta trvá 3,5 hod. a stojí 85 dirhamů),
  • Marrákeš (každých 120 minut, cesta trvá 4 h 45 min. a stojí 127 dirhamů),
  • Meknes (každých 60 minut, cesta trvá 2 hodiny a stojí 69 dirhamů),
  • Tanger (každých 120 minut, cesta trvá 4 hodiny a stojí 101 dirhamů),
  • Oujda (3x denně, cesta trvá 10 hodin a stojí 190 dirhamů).

Lístky není nezbytně nutné kupovat přes internet, bohatě stačí před odjezdem na nádraží.

Jak se dopravovat po Rabatu

Pěšky

Půlmilionový Rabat není moc velký a jeho centrum, kam se soustředí všechny zajímavosti, už vůbec ne. Nejlepším způsobem prozkoumávání města bude určitě pěšky. Rabat a Maroko obecně je velmi bezpečné, bát se nemusíte ani v těch nejzapadlejších uličkách mediny, a to ani za tmy. Maročané jsou na cizince zvyklí, Rabat navíc není zas tak turistický, takže se eliminují i nepříjemní „heloumajfrendi“, tedy neodbytní prodejci turistických cetek.

Tramvají

Páteří rabatské dopravy jsou dvě nové tramvajové linky, které spojují Rabat a město Salé na druhém břehu řeky Bouregreg. Systém je kompletně nový, stejně jako tramvajové vozy. Jízdenku si koupíte na každé zastávce u pokladny, prodávají se jen lístky pro jednotlivou jízdu a stojí 6 dirhamů.

Tramvaje jezdí zhruba jednou za 10 minut a jsou často narvané k prasknutí. Poslední spoje vyjíždí kolem 23. hodiny, první pak kolem 6 ráno.

Autobusem

Rabat má i hustou autobusovou síť, turista ji ale téměř nevyužije. Jednak se v ní absolutně nevyzná, protože zastávky nejsou nijak označené jízdními řády, čísly linek nebo nedejbože mapami, a jednak ji nebude potřebovat. Kam nedojde pěšky, dojede přehledně tramvají.

Jedinou autobusovou linku, kterou využijete, je expresní spoj na letiště „Navette Aeroport“. Jediná zastávka se nachází poblíž vlakového nádraží „Rabat Ville“, je označena jízdním řádem, který je nepravidelný a většinou navazuje na lety Ryanairu a Air France. Zastávku najdete nad kruhovým objezdem v ulici „Avenue Mohammed V“, v google mapách je označená jako „Airport Buses“. Jízdenka stojí 20 dirhamů a platí se řidiči.

Přívozem

Pravou orientální atmosféru zažijete v malé rybářské marině na řece Bouregreg přímo pod pevností Kasba. Do města Salé na druhé straně řeky jezdí malé pramičky jako veřejný přívoz. Bez motorů, jen s převozníkem a dvěma pádly. Jednoduše přijďte na molo, řekněte, že chcete na druhou stranu a někdo se vás ujme. Cena za jednu jízdu je fixní a činí 2,50 dirhamu.

Taxi

Do vzdálenějších míst na okraji města je nejlepší variantou taxík. Těch jezdí po městě opravdu hodně a jsou o něco málo levnější než v Česku. Taxametry se většinou nevedou a je tak nutné se na ceně domluvit dopředu a trochu si ji usmlouvat směrem dolů, nikdy neakceptujte první částku, kterou vám taxikář nabídne.

Co tady objevíš?

Při cestách do Maroka většinou automaticky zamíříte do Marrákeše, Fezu, k moři, do hor či do Casablancy. Místní hlavní město ale turisté většinou vynechávají, maximálně tak projedou vlakem či autobusem přes něj. Jistě, Rabat není největší, není ani obchodně významný a vlastně mnoho lidí o něm vůbec neví. A právě proto se sem rozhodně vydejte. 

Rabat asi nejvíce naplní představy o romantickém orientálním přístavním městečku. Zašlé uličky mediny provoněné stovkami vůní koření, kůže a různých pokrmů, zářivě bílé domky pevnosti Kasba, klidný rybářský přístav v ústí řeky Bouregreg a úchvatné západy slunce nad Atlantikem udělají z návštěvy Rabatu skvělé chvíle. Nepřítomnost zahraničních turistů pak jen dokreslí lokální atmosféru, kde se moderní Maroko snoubí se starým dobrým Orientem. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1 den
Rabat je zajímavý, ale malý. Jeden celý den bude stačit.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Marocké podnebí umožní návštěvu po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Běžná cena při poskládání několika lowcost letenek.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu