Průvodce městem

Romantický Rabat

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Při cestách do Maroka většinou automaticky zamíříte do Marrákeše, Fezu, k moři, do hor či do Casablancy. Místní hlavní město ale turisté většinou vynechávají, maximálně tak projedou vlakem či autobusem přes něj. Jistě, Rabat není největší, není ani obchodně významný a vlastně mnoho lidí o něm vůbec neví. A právě proto se sem rozhodně vydejte. 

Rabat asi nejvíce naplní představy o romantickém orientálním přístavním městečku. Zašlé uličky mediny provoněné stovkami vůní koření, kůže a různých pokrmů, zářivě bílé domky pevnosti Kasba, klidný rybářský přístav v ústí řeky Bouregreg a úchvatné západy slunce nad Atlantikem udělají z návštěvy Rabatu skvělé chvíle. Nepřítomnost zahraničních turistů pak jen dokreslí lokální atmosféru, kde se moderní Maroko snoubí se starým dobrým Orientem. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1 den
Rabat je zajímavý, ale malý. Jeden celý den bude stačit.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Marocké podnebí umožní návštěvu po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Běžná cena při poskládání několika lowcost letenek.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Medina

Rabatská medina patří z největších marockých měst asi k těm nejautentičtějším. Na západního turistu tady nenarazíte, prodejci vás nebudou otravovat prodejem různých nevkusných cetek, které s místním životem nemají nic společného a ceny v běžných obchodech budou znatelně nižší oproti Marrákeši nebo Fesu.

Medina není moc velká, na prochození vám budou v pohodě stačit dvě hodinky. Není třeba se bát, i když některé kouty a uličky vypadají na první pohled nebezpečně, v Maroku obecně nehrozí o nic větší nebezpečí než kdekoli v Česku.

Zavřít boční panel

Pevnost Kasbah

Zachovalá pevnost Kasbah de Oudayas se tyčí na útesu mezi Atlantským oceánem a ústím řeky Bouregreg a díky ní byl Rabat dokonce zapsán na seznam UNESCO. Z jižní strany celou oblast obepíná masivní zeď s bránou, která chrání rozkošnou čtvrť s krásně udržovanými modro-bílými domky, strmými uličkami, po nichž se prohání víc koček než lidí a krásnou vyhlídku na Atlantik.

Nenajdete tu žádné velké množství obchodů ani restaurací, jen autentické domečky, v nichž doteď bydlí běžní lidé, žádné turistické pasti ani naháněče se všemožným zbožím. Vstup se tu žádný neplatí.

Zavřít boční panel

Mausoleum Mohammeda V. a Hassanova věž

Druhým místem na seznamu UNESCO je oblast na východním okraji města, které dominuje minaret nedostavěné obří mešity z 11. století, známý jako Hassanova věž (Hassan Tower) a také Mausoleum marockého sultána Mohammeda V., který zemi vládnul od roku 1927 do roku 1955 a udělal z Maroka moderní stát. Uvnitř stavby s bohatě zdobeným interiérem uvidíte pouze mramorovou kobku, na níž se dá shlížet z galerie.

Mausoleum i prostranství před Hassanovou věží se otevírá za svítání a zavírá za soumraku, mezi 12:00 a 14:00 může být nepřístupné kvůli poledním modlitbám.

Mausoleum i monumentální prostor nedostavěné Hassanovy mešity jsou zpřístupněny zdarma.

Zavřít boční panel

Promenáda Bouregreg

Široká pěší promenáda táhnoucí se od pevnosti Kasbah podél ústí řeky Bouregreg více než kilometr je perfektním místem pro odpočinek a zpomalení tempa po prohlídce města. Atmosféra malých rybářských loděk vás pohltí, jednou z nich se navíc můžete svézt za 2,5 dirhamu (cca 6 Kč) na druhý břeh do města Salé. To je tak trochu kontrastem k promenádě v Rabatu. Ta místní je moderní s mnoha kavárnami a restauracemi.

Zavřít boční panel

Maják a promenáda podél Atlantiku

Všichni milovníci moře a západů slunce v podvečer nasměrují své kroky k dlouhé promenádě či spíše širokému chodníku podél silnice vinoucí se nad útesem Atlantského oceánu. Vydejte se od pevnosti Kasba směrem k majáku a pokud se vám bude chtít, pokračujte dál až ke staré pevnosti Fort Rottermbourg, která je však bohužel spíše neudržovanou ruinou. Nejlepší západ slunce bude pozorovatelný od parkoviště u majáku.

Místo je velmi oblíbené mezi místními mladými páry nebo rybáři. I tady však počítejte s neudržovaným prostranstvím plným odpadků.

Zavřít boční panel

Nekropole Chellah

Na jižním okraji města asi 2 km od hlavního nádraží najdete rozsáhlý opevněný komplex středověkého muslimského pohřebiště – Nekropolis Chellah. Celá oblast je poměrně dobře zachovalá a rozlehlá, prohlídka vám zabere klidně hodinu.

Hlavní vstup najdete za dálničním obchvatem, pokud půjdete nebo pojedete rovně na jih od hlavního nádraží po ulici Avenuce Yacoub Al Mansour, nemůžete ho minout. Otevřeno je od 8:30 do 17:30 a za vstup se platí 10 dirhamů.

Zavřít boční panel

Královský palác

Oficiální a hlavní sídlo současného marockého krále je nepřekvapivě právě v hlavním městě Rabatu. Rozsáhlý palácový komplex Dar al-Makhzen (neplést se stejnojmenným palácem v Tangeru) najdete na jih od centra. Vstoupit můžete pouze do zahrad okolo, a to bez poplatku. Focení paláce je povoleno, nicméně mějte s sebou cestovní pas, strážní ho po vás pravděpodobně budou chtít.

Zavřít boční panel

Bab el Had

Největší a masivní kamenná brána do rabatské mediny se nachází na jejím jihozápadním okraji. Ihned za ní pak najdete největší tržnici v Rabatu, která potěší všechny milovníky živelného arabského obchodování s prakticky jakýmkoli zbožím. Najdete tu vše od kožených výrobků po syrové maso pařící se jen tak bez lednic v horkém počasí…

Zavřít boční panel

Katedrála Sv. Petra

Je to trochu paradox, ale nejzajímavější náboženskou stavbou v muslimském Rabatu je katolická katedrála sv. Petra. Žádná rabatská mešita architektonicky nevyniká tak, jako tento kostel z roku 1919 vystavěný ve stylu Art deco.

Ke katedrále dojdete pěšky za 5 minut od hlavního nádraží.

Počasí a sezóny v Rabatu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Rabat
Pro městskou turistiku vhodné jakékoliv období

17 °C

18 °C

19 °C

20 °C

22 °C

25 °C

28 °C

28 °C

27 °C

25 °C

20 °C

18 °C

Počasí

Rabat leží v suchém subtropickém pásu přímo na břehu Atlantského oceánu, tím pádem neprohloupíte návštěvou v jakémkoli ročním období. Rozdíly mezi létem a zimou jsou tu sice teplotně dost výrazné, ale vždy bude v Rabatu tepleji než v našich končinách. Letní maxima šplhají i přes 30 °C, zimní pak i pod 15 °C.

Na dešťové přeháňky narazíte jen během zimy, v létě sprchne jen výjimečně.

Sezóny a kdy vyrazit

Jste-li milovníky horkého počasí a koupání v moři, jeďte do Maroka v létě. Pokud preferujete počasí ideální k poznávací turistice, nejlepším obdobím k návštěvě bude jaro a podzim, neprohloupíte ani zimou. Tou dobou v Rabatu může pršet (asi jako u nás) a od oceánu bude foukat čerstvý vítr.

Skvělé akce do Rabatu

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 62%
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu