Orhei Monastery
Moldavsko

Co dělat v Moldavsku

Vinařství Cricova

Moldavsko je vinařským rájem, na vesnicích vyrábí vlastní domácí víno skoro každý, a tak by byl hřích si nepřivézt tamní víno domů. Ideální příležitost k tomu budete mít ve vinařství Cricova, které se nachází jen 15 kilometrů od Tiraspolu. Za taxi zaplatíte 100 lei, maršrutkou (linka 2) cesta vyjde na pouhých 5 lei. Tamní vinný sklep je prý 2. největší na světě, komplex sklepů pod Cricovou je dlouhý celkem 120 kilometrů. V ceně vinné degustace je i drobné pohoštění ve stylu tradiční moldavské kuchyně.

Cyklistika

Pokud se do Moldavska dopravíte po vlastní ose, vyplatí se vám vzít si na střechu kola. Moldavsko je relativně malé a dá se na kole projet křížem krážem, krajina je navíc velice rozmanitá a plná kopců, lesů, malebných vesniček a krásných výhledů. Vždy v září je v Kišiněvě zorganizována veřejná projížďka městem, které se každoročně zúčastní tisíce cyklistů. Více informací naleznete na stránkách: www.velohora.md.

Kajakování

Plavby kajakem jsou pořádány téměř celoročně na řece Dněstr. Její tok je lemován bezpočtem pláží či malebných ostrůvků, plavba kajakem vám navíc umožní poznat Moldavsko z trochu jiné perspektivy. Informace o organizovaných plavbách naleznete na facebooku Outdoor Moldova.

Výlety do jeskyní

V Moldavsku se nachází hned několik jeskynních komplexů, které jsou otevřené veřejnosti – doporučujeme ovšem vzít si pořádnou výstroj. Zhruba 50 kilometrů od Kišiněva se nachází známá Jeskyně překvapení, kde můžete strávit hodiny zkoumáním tohoto záhadného prostoru, který byl objeven až v 70. letech minulého století. Jeskyně překvapení je 3. největší v Evropě a 6. největší na světě, ještě větší je však Jeskyně Emila Racovity, která se však nachází až na úplném severu země u hranic s Ukrajinou.

Seskoky s padákem

Pokud patříte k těm, kteří na dovolené vyhledávají adrenalin, i malebné a poněkud ospalé Moldavsko tuto touhu dokáže uspokojit. Na letišti ve vesnici Vadul lui Voda nedaleko od Kišiněva má své sídlo Moldavský parašutistický klub, který o víkendech pořádá individuální i tandemové seskoky padákem. Bližší info je k dispozici na stránkách: www.skydive.md.

Autonomní oblasti

Na okrajích Moldavska najdeme oblasti Podněstří a Gagauzie, které jsou od sebe velmi odlišné. Zatímco Podněstří vyhlásilo Moldavsku na začátku 90. let válku, která vyústila v 1.000 obětí, Gagauzie si v míru vyjednalo alespoň částečnou nezávislost na Kišiněvě. Zatímco Moldavsko se pokouší dostat se do EU, Podněstří i Gagauzie se jakožto nejchudší oblasti nejchudší země v Evropě obrací k Rusku. Pokud jste fascinováni Sovětským svazem, tyto dvě oblasti připomínají jakýsi skanzen těchto nedávných časů. V gagauzském Comratu najdete bezpočet soch či bust Lenina, v Tiraspolu navíc i ulici Karla Marxe, Dům Sovětů nebo všudypřítomné policisty a vojáky v uniformách s logem KGB.

Chystáš se do Moldavska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.