Průvodce státem
Moldavsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Moldavsku

Aktuální kurz 1 = 1.34 Kč

Moldavský leu

Na západ od řeky Dněstr zaplatíte moldavským leu, který se dělí na 100 banů. Mince mají hodnotu 1, 5, 10, 25 a 50 banů; bankovky 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 lei.

Podněsterský rubl

Separatistické území na východu země používá i svou vlastní měnu, kterou je podněsterský rubl. Ten se dělí na 100 kopějek. Mince (některé jsou dodnes plastové) mají hodnotu 1, 5, 10, 25 a 50 kopějek, bankovky se tisknou v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 a 100 rublů. Pozor, podněsterský rubl není mezinárodně uznávaný, za „hranicemi“ Podněstří ho tak nebude možné směnit! Jelikož Podněstří prakticky nemá přístup k mezinárodnímu trhu, není výjimkou, když směnárnám dojdou některé měny.

Směnárny a platba kartou

Směnárny naleznete ve větších městech, po příletu na letiště v Kišiněvě doporučujeme si za malý poplatek vybrat místní měnu v některém z bankomatů, které patří tamním bankám (Victoria Bank, Moldova Agroindbank). Placení kartou je možné jen v některých hotelech a restauracích v Kišiněvě, mimo hlavní město se vybavte dostatečnou hotovostí.

Kolik co stojí

Jelikož je Moldavsko nejchudší zemí Evropy, ceny jsou tam obecně výrazně nižší než u nás. Extrémně levná je veřejná doprava, jídlo v restauracích nebo cigarety, výlet do Moldavska váš rozpočet rozhodně nezruinuje.

Příklad cen:

  • Lístek na trolejbus – 3 lei
  • Taxi – 3 lei za kilometr
  • Ubytování v hotelu – 500 lei za pokoj a noc
  • Láhev vody – 10 lei
  • Jídlo v restauraci – do 100 lei
  • Káva – 20 lei
  • Balíček cigaret – 25 lei

Spropitné a smlouvání

Spropitné není v Moldavsku povinné, většina hostů dává mezi 5 a 10 %. Se smlouváním nepochodíte v restauracích, hotelech, obchodech ba ani na tržištích.

Smlouvat je potřeba, pokud zvolíte taxi pro cestu z letiště do města. Po příchodu do příletové haly se vám začne vnucovat několik taxikářů, kteří budou žádat kolem 200 lei, je však možné stlačit cenu na polovinu. Konečná cena by za žádných okolností neměla přesáhnout 150 lei.

Jak ušetřit

Dovolená v Moldavsku už z podstaty drahá nebude. To díky absenci turistů platí, i když se budete stravovat v restauracích, v Kišiněvě jsou mezi místními oblíbené sítě La Placinte nebo Andy’s Pizza. Pokud nepatříte k těm, kteří se vyžívají ve smlouvání, vyhněte se taxikářům – po zavětření turistů se vás budou snažit oškubat. Své peněžence pomůžete, budete-li používat městskou dopravu. V Kišiněvě je rozšířená síť trolejbusů, lístek stojí v přepočtu 4 koruny a kupuje se až ve voze. Při cestách do dalších míst napříč Moldavskem ušetříte, zvolíte-li dopravu populární maršrutkou. Žádný komfort nečekejte, ale například 9mezi Kišiněvem a Tiraspolem vás vyjde na pouhých 25 korun (20 lei).

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel cestuje trolejbusem, za transport tak utratí maximálně 20 korun za den. Bydlí v soukromí nebo v některém ze starších sovětských hotelů, kde pokoj pro dvě osoby vyjde na zhruba 500 korun za noc. Stravuje se na tržišti nebo v levnějších restauracích, jídlo by ho nemělo stát více, než 120 korun za den. Nejnižší denní náklady tak budou činit zhruba 390 Kč/osoba/den.

Zlatá střední cesta, kdy zvolíme příjemný hotel se snídaní za 1.000 korun, stravovat se budeme v restauracích s mezinárodní kuchyní (do 300 korun) a vydáme se na prohlídku místních vinic za 600 korun, tedy celkově vyjde zhruba na 1.400 Kč/osoba/den.

Do Moldavska se za luxusem necestuje, ale pokud zvolíte ubytování v jednom z nejdražších hotelů v Kišiněvě za 3.000 korun, budete se stravovat na nejlepších adresách za 1.000 korun a v noci vyrazíte za písničkou, vaše denní náklady budou činit i 4.500 Kč/osoba/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Poslední turismem nezkažený kus Evropy

Moldavsko (moldavsky Republica Moldova) je malý stát ve východní Evropě, jenž sousedí na západě s Rumunskem a na východě s Ukrajinou. Země, která vznikla až v roce 1991 odtržením od Sovětského svazu je po ministátech San Marinu a Lichtenštejnsku třetí nejméně navštěvovanou zemí Evropy, to ale neznamená, že neprobádaný ráj vína nestojí za návštěvu. V poměru cena/výkon je Moldavsko naprosto bezkonkurenční destinací a pokud rádi vzpomínáte na divoká 90. léta, neváhejte ani minutu a vyrazte do země, kde se zdánlivě zastavil čas.

Víza
Na občanku
Do Moldavska můžeš na pas nebo občanku po dobu 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
V Moldavsku je velmi podobné počasí jako u nás, jen o pár stupňů tepleji.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 40 %.
Akční nabídky