Průvodce státem
Moldavsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Moldavsku

Historie v kostce

Moldavsko se ocitlo pod nadvládou Otomanské říše, Sovětů i Rumunů, ale až po rozpadu SSSR a odmítnutí připojení se k Rumunsku o 3 roky později se jedná o samostatnou zemi. Ještě předtím, v roce 1990, však vyhlásila nezávislost na Moldavsku Podněsterská moldavská republika, území na východním břehu řeky Dněstru s rusky hovořícím obyvatelstvem. Podněstří není dodnes mezinárodně uznávanou zemí a jeho existence je velkým problémem pro celý region.

Lidé

Většinu obyvatelstva tvoří Moldavané, především v Podněstří najdeme početné menšiny Rusů a Ukrajinců. Své zastoupení mají v Moldavsku také desítky tisíc Gagauzských Turků, Rumunů a Bulharů. Dominantním náboženstvím je pravoslaví, to vyznává zhruba 93 % obyvatel země. Na jihu země nalezneme i jednu českou vesnici: Holubinku (moldavsky Huluboaia).

Svátky

V Moldavsku slaví pravoslavné Velikonoce i Vánoce (ty zde připadají na 7. a 8. ledna). K dalším státním svátkům patří Den vítězství 9. května, Den nezávislosti 27. srpna a Den národního jazyka 31. srpna.

Kultura

Na malém prostoru se zde mísí hned několik kultur, což zjistíte, i když se vydáte jen do 2 největších měst: Kišiněva a Tiraspolu. Kulturních památek je na obou místech pomálu, asi nejslavnějším moldavským rodákem je bývalý básník Mihai Eminescu, po němž je v Kišiněvě pojmenováno národní divadlo.

Co se kultury týče, Moldavsko se dělí na porumunštěný západ a Rusky mluvící východ, na jihu země najdeme početnou gagauzskou menšinu. O původu Gagauzů existuje 21 různých teorií, podle jedné z nich jsou potomky tureckých nomádů. Gagauzové vyznávají pravoslaví a jejich jazyk se kromě turečtiny podobá i řečtině či bulharštině. Po pádu sovětského svazu vyhlásili Gagauzové na Moldavsku nezávislost, tento konflikt se však záhy vyřešil, aniž by došlo k válce, jako tomu bylo v případě Podněstří.

Jazyk

Dlouhá léta byla za úřední jazyk považována moldavština, která se však od rumunštiny liší jen minimálně. Dohady utichly až v roce 2013, kdy nejvyšší soud stanovil za úřední jazyk rumunštinu. Ta se však pochopitelně nepoužívá v Podněstří, kde dodnes vládne ruština. S angličtinou v nejchudší zemi Evropy kromě některých dražších restaurací a hotelů nepochodíte.

Minislovníček:

  • Dobrý den – Ziua buna
  • Na shledanou – La revedere
  • Děkuji – Multumesc
  • Prosím – Va rog
  • Ano – Da
  • Ne – Nu
  • Jeden lístek do Tiraspolu, prosím – Un bilet la Tiraspol, vă rog

Turismus

Moldavsko je 3. nejméně navštěvovanou zemí Evropy. Turistů zde opravdu mnoho nepotkáte, ba naopak vás dost možná čekají upřené pohledy překvapených tamních obyvatel. V menších městech se kvůli absenci hotelů budete muset spolehnout na ubytování v soukromí, nicméně v Kišiněvě je početný zástup hotelů, jejichž ubytovací kapacita bohatě převyšuje současnou poptávku. Koho láká objevování netradičních destinací bez nutnosti drahého a časově náročného letu, Moldavsko je ideální volbou.

Geografie

Moldavsko je rovinatá země, prakticky veškeré lesy postupně musely ustoupit zemědělské činnosti. Ta je dodnes motorem tamní ekonomiky, jedním z důvodů je i absence nerostných a vodních zdrojů. Hlavní město Kišiněv se nachází zhruba uprostřed země, oproti České republice je v Moldavsku o hodinu více.

Poslední turismem nezkažený kus Evropy

Moldavsko (moldavsky Republica Moldova) je malý stát ve východní Evropě, jenž sousedí na západě s Rumunskem a na východě s Ukrajinou. Země, která vznikla až v roce 1991 odtržením od Sovětského svazu je po ministátech San Marinu a Lichtenštejnsku třetí nejméně navštěvovanou zemí Evropy, to ale neznamená, že neprobádaný ráj vína nestojí za návštěvu. V poměru cena/výkon je Moldavsko naprosto bezkonkurenční destinací a pokud rádi vzpomínáte na divoká 90. léta, neváhejte ani minutu a vyrazte do země, kde se zdánlivě zastavil čas.

Víza
Na občanku
Do Moldavska můžeš na pas nebo občanku po dobu 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
V Moldavsku je velmi podobné počasí jako u nás, jen o pár stupňů tepleji.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 40 %.
Akční nabídky