Orhei Monastery
Moldavsko

Doprava v Moldavsku

Jak do Moldavska

Kvůli špatné úrovni silnic v regionu je jedinou relevantní variantou dopravit se letecky. Pohodlně se do Kišiněva dopravíte z Prahy s přestupem ve Frankfurtu, Varšavě, Vídni, Bukurešti či Kyjevě, zpáteční letenky se pohybují kolem 6.500 korun. Levnější variantu představuje nízkonákladovka Wizz Air, která létá do Kišiněva z Berlína, Memmingenu, Bergama či Londýna-Luton. I s cestou na některé z těchto letišť by se zpáteční letenka měla vejít do 4.000 korun.

Jak se nejlépe dopravovat po Moldavsku

Provoz je v Moldavsku relativně mírný, většina obyvatel si auto nemůže dovolit a místo toho využívá maršrutky, při cestách v rámci Kišiněva pak trolejbus. Tomu však odpovídá úroveň cest, která je podle všeho nejhorší v celé Evropě, po cestování po Moldavsku budete za komfortní považovat i neblaze známou D1.

Maršrutky vyrážejí z Kišiněva do všech koutů země každou chvíli z autobusového nádraží Gara Centrala, které je zastrčeno za obrovským tržištěm Piata Centrala. Řidič vám zastaví prakticky kdykoli, stačí mu od cesty zamávat. Maršrutka je spolehlivou volbou, na některých trasách jezdí i několikrát do hodiny. Alternativně můžete zvolit cestu vlakem, ty jsou v Moldavsku rozšířeny jen minimálně, železnice tak může relevantně posloužit jen pro cesty do vzdálenějších bodů v okolních zemích (Bukurešť, Oděsa).

V rámci Kišiněva 3 lei, do Cricovy 5 lei, do Tiraspolu jsme platili 22 lei (pozor, cesta zpátky se platí podněsterskými rubly a stojí řádově o pár korun více). Platí se při nástupu. Pokud nastoupíte na autobusovém nádraží, lístek si koupíte u okénka vedle maršrutek. Nastoupit můžete i kdekoli po cestě mávnutím na řidiče, v takovém případě si nejprve nastupte a poté přes pasažéry před vámi pošlete peníze řidiči.

Chystáš se do Moldavska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.