Průvodce státem

Moldavsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Poslední turismem nezkažený kus Evropy

Moldavsko (moldavsky Republica Moldova) je malý stát ve východní Evropě, jenž sousedí na západě s Rumunskem a na východě s Ukrajinou. Země, která vznikla až v roce 1991 odtržením od Sovětského svazu je po ministátech San Marinu a Lichtenštejnsku třetí nejméně navštěvovanou zemí Evropy, to ale neznamená, že neprobádaný ráj vína nestojí za návštěvu. V poměru cena/výkon je Moldavsko naprosto bezkonkurenční destinací a pokud rádi vzpomínáte na divoká 90. léta, neváhejte ani minutu a vyrazte do země, kde se zdánlivě zastavil čas.

Víza
Na občanku
Do Moldavska můžeš na pas nebo občanku po dobu 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
V Moldavsku je velmi podobné počasí jako u nás, jen o pár stupňů tepleji.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 40 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Moldavska

Co vidět a navštívit v Moldavsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Moldavsku

Zavřít boční panel

Kišiněv

Moldavská metropole bývá mnohými bloggery označována za nejnudnější hlavní město Evropy. Na prohlídku Kišiněva vám vystačí 1 den, pokud tedy nepatříte k obdivovatelům sovětské architektury. V takovém případě pro vás bude Kišiněv nekonečným rájem, k hlavním dominantám města patří bývalý sovětský cirkus, jedinečné panelové domy na bulváru Dacia, 73 metrů vysoká věž Romanita nebo prezidentský palác na hlavním bulváru Štěpána III. Velikého.

Zavřít boční panel

Cricova

Jen 15 kilometrů severně od Kišiněva se nachází městečko Cricova, vyhlášený ráj vinařů. Pod městem se nachází spletitý komplex sklepů a chodeb, tamní vinný sklep je 2. největší na světě.

Zavřít boční panel

Tiraspol

Za hodinu a půl jízdy maršrutkou z Kišiněva dorazíte do Tiraspolu, hlavního města separatistického Podněstří. Specifická je už samotná cesta, u hranice tohoto „státu“ uvidíte kolem cesty vojáky v uniformách KGB a dokonce i pár tanků. Na podněsterské hranici maršrutka zastaví a všichni pasažéři (včetně Moldavanů) musejí na pasovou kontrolu. Vízum by vám mělo být uděleno zdarma, pokud bude chtít příslušník hraniční stráže zaplatit, chce po vás úplatek. Těsně za hranicemi maršrutka zastaví v městečku Bender, další zastávkou už je samotný Tiraspol.

Většina podniků ve městě, v němž na vás i čtvrtstoletí po pádu Sovětského svazu dýchne atmosféra totality, patří státní firmě Sheriff (včetně fotbalového klubu Sheriff Tiraspol). Nedaleko od nádraží se nachází Sheriffem vlastněná likérka Kvint, další dominantou města je budova parlamentu s obří sochou Lenina.

Zavřít boční panel

Orheiul Vechi

Klášter Orheiul Vechi byl ve 13. století vytesán do skály a patří k nejznámějším moldavským památkám. Jeskynní systém v okolí kláštera byl místními obýván až do 18. století, ve válkách se zde schovávali i lidé z nedalekých vesnic.

Zavřít boční panel

Capriana

V klášteře Capriana stále žije několik mnichů, po roce 1989 byl komplex původně ze 14. století zpřístupněn veřejnosti. Areál je tvořen několika kostely vybudovanými vesměs v 19. století. I v přilehlé vesnici Capriana jako by se zastavil čas, lidé zde žijí jako před desetiletími.

Zavřít boční panel

Pevnost Bender

Město na pravém břehu řeky Dněstr se podle moldavských úřadů jmenuje Tighina, ale místní obyvatelé a úřady vládnoucí Podněsterské moldavské republiky užívají název Bender. Dominantou města je tamní pevnost, která pochází ze 16. století. Benderská pevnost je dodnes využívána ruskou a podněsterskou armádou, veřejnosti je i po nedávné rekonstrukci zpřístupněna jen malá část.

Počasí a sezóny v Moldavsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kišiněv
Podnebí podobné pro celou zemi

-2 °C

0 °C

8 °C

15 °C

22 °C

25 °C

28 °C

27 °C

21 °C

15 °C

6 °C

1 °C

Počasí

V Moldavsku vládne mírné klima podobně jako v našich luzích a hájích. V zimě teploty obvykle klesají pod bod mrazu, v létě jsou naopak obvyklé časté dešťové přeháňky.

Sezóny a kdy vyrazit

Vzhledem k mrazivým zimám a deštivým létům je ideálním obdobím pro návštěvu Moldavska jaro, případně podzim–duben, květen, září či říjen.

Skvělé akce do Moldavska

Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí