Průvodce státem
Myanmar
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Myanmaru

Treky

Nejlepší treky jsou v oblasti Kalawu. Doporučujeme objednat si průvodce a jít na 3denní trek k Inle Lake. Potkali jsme i pár lidí, kteří šli bez průvodce, ale často se ztráceli kvůli velmi špatnému značení. Kromě toho, že se s průvodcem neztratíte, dozvíte se také spoustu informací a zajímavostí například o barmské kultuře nebo o domorodých kmenech. Průvodce vám také ukáže místní ovoce a v ceně často dostanete i kuchaře, který výborně vaří místní speciality. Cena za průvodce na den je pouhých 10 dolarů, jste-li ve skupině 3 a více osob.

Čajové plantáže Shin

Potápění 

Potápění je levnější než v jiných státech jihovýchodní Asie, ale je vhodné spíše pro pokročilé potápěče než pro začátečníky. Nejčastějším cílem potápěčů jsou Similan Islandsa Mergui Archipelago. Spoustu informací o potápění v Barmě naleznete na webu dive-the-world.com.

Šnorchlování

Nejlepší šnorchlování v Barmě je u Mergui Archipelago. Dalšími možnostmi jsou Lampi Island, BirdsIslan, Macleod Island, Great Swinton a Peacock Island. Pod vodou můžete sledovat nádherné korálové útesy i pestrobarevné ryby (více informací o šnorchlování). 

Pláže 

Pláže v Barmě jsou o poznání klidnější a méně turistické než v okolních zemích. Mezi nejvíce doporučované patří Ngapali Beach, která je nejdelší a vzhledem k tomu, že patří mezi nejhezčí pláže Barmy, je nejvíce turistická, a tudíž také nejdražší. Méně turistů se vyskytuje na krásných plážích Ngwe Saung Beach a Chung Tha Beach. 

Noční život 

Noční život je v Barmě jednoduchý. Pod širým nebem jsou tzv. „beerstations“, kde se čepuje pivo a někdy prodává i místní rum nebo whisky. Lidé se přicházejí setkat, mluvit, jíst a pít – a zapojit se do jedné z národa nejoblíbenějších zábav, sledovat živě evropský fotbal. Kromě „beerstations“ naleznete ve městech i několik nočních klubů. V Yangonu je populární 19th street, kde je množství barů a nočních klubů. Seznam nejlepších barů v Yangonu naleznete na webu go-myanmar.com. Ve městě Kalaw doporučujeme zajít do baru Hi Snack& Drink, kde můžete ochutnat místní specialitu Sour rum.

Adrenalinová zábava 

Nejznámější firma v zemi nabízející adrenalinové sporty je Activetravel Myanmar, s níž můžete vyzkoušet sjíždění vody na raftech, let horkovzdušným balonem nebo třeba jízdu na slonovi.
Více na webových stránkách activetravelmyanmar.com.

Nakupování 

V Barmě naleznete duty-free obchody, obchodní domy, supermarkety a minimarkety nabízející široký výběr produktů, a to jak zahraničních, tak i tuzemských. Skutečné kouzlo nakupování je třeba hledat především v dobře známém BogyokeAun San trhu v Yangonu, kde je nakupování zábavné a snadné a člověk může uhádat mnohem zajímavější ceny.

V Mandalay zavítejte na trh Zeigyo. U Inle Lake funguje tzv. „putovní trh“, který se stěhuje každý den v týdnu do jiné vesnice na břehu jezera. Pro nás největší zajímavostí byly trhy, které probíhaly za jízdy vlakem. Na každé zastávce se seběhnou desítky obchodníků a ti se snaží prodat své produkty cestujícím ve vlaku. Nejvtipnější je, že obchodníci nabízejí své produkty na svých hlavách, takže je zboží přesně ve velikosti okének vlaků.

Parky a rezervace 

Inle Lake

Podle našeho názoru je nejzajímavějším místem v Barmě Inle Lake, označované jako „Benátky Barmy“. Jde o nádherné vesničky postavené na jezeře, kde se domorodí obyvatelé věnují rybolovu, pěstování rýže a zeleniny na plovoucích záhonech a pletení rákosových tašek. Zajímavé je, jak tamní obyvatelé jezdí na člunech. Jezdí vestoje, s veslem provlečeným mezi podkolenním a nártem, aby měli obě ruce volné

Hory v okolí Kalawu

Na Inle Lake navazuje pohoří kolem města Kalaw, z něhož může člověk vyrazit na jednodenní i vícedenní treky a poznat jak přírodu, tak kulturu několika domorodých kmenů.

Hlawga National Park

Hlawga je národní park s menší zoo lokálních zvířat – zejména zde najdete množství vysoké jelenovité zvěře a opic. V parku uvidíte také krajty.

Popa Mountain National Park

Park v okolí posvátné hory Mount Popa se nachází poblíž Baganu (ideální na jednodenní výlet). Hlavní atrakcí parku jsou opice.

Alaungdaw Kathapa National Park

Relativně neznámý park na severu od města Monwya nabízí krásnou nedotčenou přírodu.

Khakaborazi National Park

Horský národní park na severu země. V parku člověk nalezne zajímavé smíšené listnaté lesy, orchideje a vzácné druhy motýlů. V tomto parku je i základní tábor pro výstup na nejvyšší horu Barmy Khakaborazi.

Pro děti 

Lidé v Barmě milují děti, takže by s nimi neměl být problém cestovat. Pro děti však může být překvapivé vidět jejich vrstevníky pracovat v restauracích a na jiných místech. Je důležité dbát na zvýšenou hygienu. Děti by si neměly hrát s místními zvířaty kvůli nebezpečí vztekliny. Pro pohodlí dítěte je lepší zvolit dopravu vlastním autem s řidičem. Mezi nejzajímavější atrakce pro děti patří jízda na koňských povozech, jízda na lodích na jezerech nebo řekách, návštěva jedné z místní zoo (Yangon, NayPyiTaw nebo Mandalay), sledování ptáků u Moeyungyi Wetlands poblíž města Bago, návštěva některého z místních festivalů (Thingyan nebo Taunggyi'sfire-balloon – viz výše) a samozřejmě pláže Ngapali, Chaung Tha a Ngwe Saung. 

Pro romantiky 

Asi nejromantičtějším (ale také drahým) zážitkem je let horkovzdušným balonem nad patrně nejznámější památkou v zemi, nad chrámy v Baganu. Dalším romantickým místem je Inle Lake a projížďky po něm a samozřejmě jedna z pláží Ngapali, Chaung Tha nebo Ngwe Saung. 

Kultura 

Určitě se vyplatí vydat na jeden z festivalů. Největší festival roku je Thingyan, tzv. vodní válka, kdy je téměř nemožné zůstat na ulici suchý. Další zajímavé festivaly jsou Buddhovy narozeniny, Tazaungdaing (festival světel) a Kayin nový rok, který Kareni oslavují zpěvem v dobových kostýmech zejména ve městečkách Insein a Hpa-an.

Panenská horská příroda a nespočet chrámů

Barma (oficiální název Svazová republika Myanmar; Myanmar je česká transkripce jména země v barmštině) se nachází v jihovýchodní Asii na západní straně poloostrova Zadní Indie při pobřeží Bengálského zálivu a Andamanského moře v Indickém oceánu. Sousedí se čtyřmi zeměmi – Thajskem, Čínou, Laosem a Indií. Počet obyvatel země je odhadován na 50 milionů a převážná z nich se hlásí k buddhismu. Od konce roku 2005 má Barma nové hlavní město Neipyijto.

Barma je velice pozoruhodnou zemí s četnými chrámy a nedotčenou přírodou v místních horách, a navzdory chudobě zde žijí jedni z nejusměvavějších a nejnápomocnějších lidí.

Průvodce pro tebe napsal Jarda Zaoral
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 28 dní získáš on–line evisa.moip.gov.mm.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Během léta tě čekají monzuny a tím pádem hodně deště.
Více o počasí
Letenky od
16 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu