Myanmar
Myanmar

Jídlo v Myanmaru

Myanmarská kuchyně

Místní kuchyně je ovlivněna jak barmskou kulturou, tak také monskou, indickou a čínskou. Základem každého jídla bývá rýže, která se kombinuje s drůbežím, krevetím, skopovým nebo rybím kari.

Hovězí a vepřové maso jedí jen málo, a to z náboženských důvodů. Mnoho barmských buddhistů nejí maso vůbec a v období dešťů drží půst kdy jí pouze syrovou zeleninu a ovoce.

Oblíbenou tečkou na závěr jsou zelené čajové lístky, které jsou lisované a naložené se směsí sezamových semínek, opražených fazolek, sušených garnátů, smaženého česneku, arašídů, naloženého kokosu a zázvoru a jiných křupavých přísad.

Dalším typickým jídlem jsou nudle, které se konzumují nejčastěji ke snídani nebo jako lehké občerstvení mezi hlavními jídly.

V Barmě běžně narazíte na velké množství čínských i indických restaurací nabízející regionální speciality. Například v indické restauraci v hlavním městě můžete ochutnat vegetariánské thali podávané na banánovém listu.

Ač by voda ve většině restaurací neměla být závadná, pijte raději vodu balenou, která je k dostání téměř všude. Pozor si dejte také na led.

Ochutnat můžete levný místní čaj podávaný v indickém stylu, tedy s velkým množstvím mléka a cukru. Rozšířený je také slabý čínský čaj bez mléka, jehož neomezenou konzumaci dostanete v některých restauracích k jídlu zdarma.

Z alkoholických nápojů jsou k dostání velmi kvalitní lokální rumy a whisky. Roste také počet pivnic, kde prodávají levné točené pivo. Narazíte jak na zahraniční, tak na několik místních piv. Jedním z domácích piv je Myanmar Beer nebo Mandalay Beer, které doporučujeme.

Jak se stravovat jako místní

Doporučujeme poradit se s místními v konkrétní lokalitě, protože ti nejlépe vědí a rádi poradí, kde se dobře najíst.

Obvyklé ceny v restauracích

  • Snídaně – 40 Kč
  • Oběd, večeře – 60 Kč
  • Pivo – 25 Kč
  • Koktejly (méně dostupné) – 40 Kč

Chystáš se do Myanmaru?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.