Průvodce státem
Myanmar
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Myanmaru

Myanmarská kuchyně

Místní kuchyně je ovlivněna jak barmskou kulturou, tak také monskou, indickou a čínskou. Základem každého jídla bývá rýže, která se kombinuje s drůbežím, krevetím, skopovým nebo rybím kari.

Hovězí a vepřové maso jedí jen málo, a to z náboženských důvodů. Mnoho barmských buddhistů nejí maso vůbec a v období dešťů drží půst kdy jí pouze syrovou zeleninu a ovoce.

Oblíbenou tečkou na závěr jsou zelené čajové lístky, které jsou lisované a naložené se směsí sezamových semínek, opražených fazolek, sušených garnátů, smaženého česneku, arašídů, naloženého kokosu a zázvoru a jiných křupavých přísad.

Dalším typickým jídlem jsou nudle, které se konzumují nejčastěji ke snídani nebo jako lehké občerstvení mezi hlavními jídly.

V Barmě běžně narazíte na velké množství čínských i indických restaurací nabízející regionální speciality. Například v indické restauraci v hlavním městě můžete ochutnat vegetariánské thali podávané na banánovém listu.

Ač by voda ve většině restaurací neměla být závadná, pijte raději vodu balenou, která je k dostání téměř všude. Pozor si dejte také na led.

Ochutnat můžete levný místní čaj podávaný v indickém stylu, tedy s velkým množstvím mléka a cukru. Rozšířený je také slabý čínský čaj bez mléka, jehož neomezenou konzumaci dostanete v některých restauracích k jídlu zdarma.

Z alkoholických nápojů jsou k dostání velmi kvalitní lokální rumy a whisky. Roste také počet pivnic, kde prodávají levné točené pivo. Narazíte jak na zahraniční, tak na několik místních piv. Jedním z domácích piv je Myanmar Beer nebo Mandalay Beer, které doporučujeme.

Jak se stravovat jako místní

Doporučujeme poradit se s místními v konkrétní lokalitě, protože ti nejlépe vědí a rádi poradí, kde se dobře najíst.

Obvyklé ceny v restauracích

  • Snídaně – 40 Kč
  • Oběd, večeře – 60 Kč
  • Pivo – 25 Kč
  • Koktejly (méně dostupné) – 40 Kč

Panenská horská příroda a nespočet chrámů

Barma (oficiální název Svazová republika Myanmar; Myanmar je česká transkripce jména země v barmštině) se nachází v jihovýchodní Asii na západní straně poloostrova Zadní Indie při pobřeží Bengálského zálivu a Andamanského moře v Indickém oceánu. Sousedí se čtyřmi zeměmi – Thajskem, Čínou, Laosem a Indií. Počet obyvatel země je odhadován na 50 milionů a převážná z nich se hlásí k buddhismu. Od konce roku 2005 má Barma nové hlavní město Neipyijto.

Barma je velice pozoruhodnou zemí s četnými chrámy a nedotčenou přírodou v místních horách, a navzdory chudobě zde žijí jedni z nejusměvavějších a nejnápomocnějších lidí.

Průvodce pro tebe napsal Jarda Zaoral
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 28 dní získáš on–line evisa.moip.gov.mm.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Během léta tě čekají monzuny a tím pádem hodně deště.
Více o počasí
Letenky od
16 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu