Průvodce státem

Myanmar

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Panenská horská příroda a nespočet chrámů

Barma (oficiální název Svazová republika Myanmar; Myanmar je česká transkripce jména země v barmštině) se nachází v jihovýchodní Asiina západní straně poloostrova Zadní Indie při pobřeží Bengálského zálivu a Andamanského moře v Indickém oceánu. Sousedí se čtyřmi zeměmi – Thajskem, Čínou, Laosem a Indií. Počet obyvatel země je odhadován na 50 milionů a převážná z nich se hlásí k buddhismu. Od konce roku 2005 má Barma nové hlavní město Neipyijto.

Barma je velice pozoruhodnou zemí s četnými chrámy a nedotčenou přírodou v místních horách, a navzdory chudobě zde žijí jedni z nejusměvavějších a nejnápomocnějších lidí.

Průvodce pro tebe napsal Jarda Zaoral
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 28 dní získáš on–line evisa.moip.gov.mm.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Během léta tě čekají monzuny a tím pádem hodně deště.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 11x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Myanmaru

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Prvním barmským státem bylo od 11. do 13. století království Pugam. V roce 1937 se Barma stala britskou korunní kolonií, což výrazně změnilo její charakter. Došlo k rozvoji průmyslu a infrastruktury a rozšíření těžby nerostných surovin i zemědělské produkce. Do Barmy začaly pronikat zahraniční kulturní prvky a křesťanství.

Touha po nezávislosti se nesla celým 20. stoletím, ale země jí dosáhla až v roce 1948. Krátce poté zde propukla vleklá občanská válka vedená komunistickou stranou proti barmské vládě, díky čemuž se k moci dostala Revoluční rada (jediná povolená politická strana v zemi).

V roce 1988 zemi zachvátili protivládní demonstrace a došlo k vojenskému převratu. Moci se chopila nová vojenská junta, která povolila zakládání nových politických stran a změnila název země na Myanmarský svaz. Když však v roce 1990 vyhrála volby Národní liga pro demokracii, junta odmítla předat vládu.

První otevřené volby se v Myanmaru konaly až 8. listopadu 2015. Vítězem se stala opět národní liga pro demokracii a nový parlament byl svolán 1. února 2016 a 15. března téhož roku byl zvolen první nevojenský prezident. O zlepšení politické situace v zemi se zasloužila politička Aun Schan Su Ťij, která v roce 1990 převzala Nobelovu cenu za mír. Značnou část svého života musela strávit v domácím vězení, avšak v dubnu roku 2016 převzala nově vytvořenou úlohu státního poradce (role blízká premiérovi).

Současný problém však představují neustálé boje mezi myanmarskou armádou a ozbrojenými organizacemi menšiny Karenů, kteří nepřestávají bojovat za větší míru samosprávy, případně za vyhlášení nezávislosti. Boje probíhají v odlehlých oblastech Karenského státu hraničícího s Thajskem. Postup myanmarských vojáků proti karenským civilistům bývá krutý a často je označován za etnickou čistku. Kvůli této válce jsou některé části Barmy pro turisty nedostupné.

Lidé

Obyvatelé Barmy jsou velmi slušní a poctiví lidé. Jejich povaha se zdá být v naprostém rozporu s brutální politikou bývalé vládnoucí vojenské junty. Barmánci jsou roztomile upřímní a velmi přátelští. Stále se usmívají a rádi vám se vším pomohou. Problém může představovat komunikace, jelikož angličtina zde není na vysoké úrovni a komunikaci pomocí pantomimy se občas nevyhnete.

Území Myanmaru obývá 5x více lidí než českou kotlinu.

Svátky

Leden

 • 4. ledna – Den nezávislosti

Duben/květen

 • Thingyan- největší festival roku, tzv. vodní válka. Je téměř nemožné vyváznout z ulic suchý.
 • Buddhovy narozeniny – nejlepší místo ke sledování je Yangonu u Shwedagon Paya.

Září/říjen

 • Probíhá závod lodí na téměř všech vodních plochách v Barmě. Nejlepší místo ke sledování je Inle Lake.

Říjen/listopad

 • Tazaungdaing festival světel.

Prosinec/leden

 • Kayinnový rok – Karen komunity oslavují nový rok zpěvem v dobových kostýmech zejména ve městečkách Insein a Hpa-an.

Kultura

Myanmar leží na křižovatce dvou velkých světových civilizací – Číny a Indie. Jeho kultura není typicky indická nebo čínská, ale je směsicí obou obohacená o rysy domorodého obyvatelstva.

Při návštěvě náboženských objektů (a nejen tam) je vhodné, aby vám nebyla vidět ramena a kolena. Naprosto dokonalým oděvem pro muže i ženy jsou proto tradiční sukně longyi, které nejen splňují podmínku vhodné délky, ale v horkém prostředí také výborně větrají, snadno se udržují a získají vám sympatie místních obyvatel.

Ženy, děti a často i muži se líčí tradičním pudrem z kůry stromu tanaka. Na každém rohu se proto prodávají malé dřevěné špalíčky a speciální „třecí" kameny, na nichž se z dřevěného špalíku vyrábí pomocí vody jakési „blátíčko“, které si žena následně nanese na tváře a čelo. Po zaschnutí zůstávají na kůži bílé kruhy či šmouhy nebo krásné malované vzory, které chladí a chrání před žhavým sluncem a mají celou řadu kosmetických účinků.

Podle množství trochu odpudivých skvrn všude po zemi poznáte jak rozšířené a oblíbené je žvýkání betelu. Sousto pro žvýkání obsahuje kus ořechu arekového z palmy arekové, pinangu (arecacatechu) v určitém stadiu zralosti a trochu páleného vápna. Obě složky se zabalují do srdčitého listu pepře betelového (piperbetle). Lidé z betele mají špinavé červené zuby.

Asi 87 % procent obyvatel Barmy vyznává théravádový buddhismus. Znát alespoň základní fakta o buddhismu je nezbytností k lepšímu porozumění barmské povahy a kultury. V Barmě dodržují věřící buddhisté pět laických zásad nebo morálních pravidel, podle nichž je zapovězeno zabíjení, krádež, necudnost (což bývá obvykle vykládáno jako cizoložství), lhaní a požívání omamných látek.

Přestože je buddhismus založen na určitých pravidlech, jsou pro běžného člověka nejdůležitější věcí zásluhy zajišťující lepší příští život, které lze shromažďovat konáním určitých skutků, jako je dávání darů mnichům, přispívání na chrámy a vykonávání běžných obřadů v místním chrámu. Každý muž by měl alespoň 2x za život dočasně vstoupit do mnišského řádu, jednou jako novic ve věku 10 až 20 let a později jako plně vysvěcený mnich kdykoli po 20. roce věku. Při prvním vstupu chlapců do kláštera uspořádá rodina při této příležitosti velkou oslavu a získá tím velké zásluhy.

Mladý mnich

Jazyk

Místní jazyk je barmština. Angličtina zde není na vysoké úrovni.

Základní slovíčka barmštiny:

 • Mengra ba – Dobrý den
 • Ta da – Na shledanou
 • Džezube – Děkuji
 • Já ba de – Není zač
 • Va ne la – Promiňte
 • Pejpa – Prosím
 • Hou ke – Ano
 • Mohou gu – Ne

Turismus

Ještě před pár lety byl cestovní ruch v Barmě něčím výjimečným, dnes je pátým největším zdrojem zahraničních investic v zemi. Po nedávných prvních demokratických volbách se Barma chystá na turistický boom, proto bychom s návštěvou neotáleli.

Geografie

V severní a severovýchodní části Myanmaru se rozkládá vysoké horské himalájské pásmo, které je součástí předhůří tibetsko-himálajské horské soustavy. Nejvyšším vrcholem Myanmaru je hora Kchakabhouyazi s 5.881 m n. m., nacházející se na myanmarsko-čínské hranici. Směrem k jihu a východu země se nadmořská výška postupně snižuje a severní horské pásmo přechází v nižší Čjinské, Arakanské, Peguské a Tenaserimské pohoří a Šanskou náhorní plošinu. Centrální převážně nížinatou částí země protékají mohutné řeky Iravadi, Čjintwin, Sistaun a Salwin. Podnebí je tu vlhké, teplé, monzunové, jen na severu subtropické. Téměř polovinu země pokrývají deštné pralesy s cennými dřevinami a opadavé lesy.

Území Myanmaru leží ze dvou třetin v tropické monzunové oblasti. Každoročně se zde střídají období suchého severozápadního a teplého jihovýchodního monzunu. Suché severozápadní proudění, které přináší sušší a chladnější počasí, nastává od prosince do dubna. Teplé jihovýchodní proudění převažuje od června do září a přináší převážnou část srážek. Průměrné roční srážky v zemi se v závislosti na vzdálenosti od moře a nadmořské výšce pohybují mezi 750 až 5.000 mm. Rozmanitost Barmy tak přiláká jak milovníky moře, tak hor.

Rozloha Myanmaru je rovna 8,5 násobku rozlohy ČR.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Myanmarský kyat

Bankovky jsou tištěny v rozmezí od 20 do 10.000 MMK. Mince v Barmě neexistují.

Myanmarský kyat

Směnárny a platba kartou

Obecně se doporučuje vybrat peníze na celou dobu pobytu z bankomatu na letišti. Bankomatů je v zemi jen několik a navíc se může stát, že v nich dojdou peníze. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit vybrat 1 milion kyatů pro 3 lidi na 2 týdny pobytu. Peníze nám vyšly tak akorát (včetně ubytování, transportu, výletů, suvenýrů). Další alternativou je dovézt dolary a vyměnit je na černém trhu, kde jsou kurzy příznivější než ve státem regulovaných směnárnách.

Kolik co stojí

V Barmě je několikanásobně levněji než u nás. Viz výběr cen na numbeo.com (opravdu velmi přesné).

Příklad cen:

 • Oběd – 40 Kč
 • Láhev kvalitního rumu – 25 Kč
 • Láhev piva – 25 Kč
 • Ubytování – 150 Kč/noc

Spropitné a smlouvání

Podobně jako v jiných zemích jihovýchodní Asie se v Barmě smlouvá při nákupu suvenýrů a oblečení. Usmlouvat se dá nepatrně i u zájezdů a výletů. U jídla a pití se nesmlouvá. Je vhodné dát spropitné alespoň 10 %. Když uvidíte, v jakých podmínkách někteří lidé žijí, dáte i dvojnásobné spropitné.

Jak ušetřit

Ušetřit můžete, pokud se budete pohybovat místními vlaky namísto turistických autobusů a taxíků. Další variantou je vyhnout se drahým hotelům.

Denní rozpočet

 • Nízkorozpočtový cestovatel – 200 Kč/den
 • Zlatá střední cesta – 500 Kč/den
 • Komfort a luxus – cca 2.000 Kč/den a výše
Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Myanmaru

V minulosti bylo nejběžnější přiletět do Myanmaru z Bangkoku, protože Bangkok bylo jedno z mála míst, kde se dalo vyřídit vízum. Dnes jsou již dostupné lety z více zemí a vízum se dá domluvit elektronicky přes internet. Dá se přiletět na tři mezinárodní letiště, a sice do Yangonu, Mandalay či Naypyitaw. Po zemi se dá legálně dostat do Barmy pouze z Thajska. Z Číny a Indie člověk potřebuje speciální povolení. Do Laosu žádný hraniční přechod neexistuje a do Bangladéše mají turisté z Barmy zákaz vstupu.

Jak se nejlépe dopravovat

Jezdí se zde vpravo. Nejčastějším prostředkem jsou turistické autobusy anebo taxíky, které jsou nejrychlejší, ale také nejnudnější volbou. Pokud spěcháte, je to nejlepší možnost, jinak vyzkoušejte místní vlaky nebo lodní dopravu po řekách, které vám zaručí ty opravdové zážitky. Musíte však počítat se zpožděním.

Vnitrostátní lety

Alternativou je také využít vnitrostátních letů, po Myanmaru létá hned několik aerolinek, všechny s moderními letadly, většinou francouzské výroby. Mezi největší vnitrostátní aerolinky patří Air Bagan, Asian Wings, Air Mandalay, Myanmar National Airlines a další...

Dálková doprava

Meziměstská doprava je bezpečná. Ve městech je možné jet taxíkem, koňským povozem nebo klasickým „tuk-tukem“. Cena se většinou smlouvá. Na mnoha místech je možné vypůjčit si i kola. Cena činí okolo 1.500 kyatů na den. Důležité je dát si pozor na monzunové období, kdy autobusy, taxíky ani vlaky nemusí jezdit kvůli záplavám. V Barmě neuvidíte skoro žádná auta.

Myanmar vlak

Půjčení auta/motorky

Momentálně se v Barmě dá auto půjčit pouze s řidičem. Cena se pohybuje okolo 50 dolarů na den. Motorky je také velmi těžké sehnat, ale na některých místech v Yangonu ji nabízejí za 10.000 kyatů/den. Elektrické motorky se půjčují u města Bagan a na motorkách můžete jezdit okolo všech tamních chrámů. Půjčit si můžete také kajaky, například na webové stránce hiddenplaces.net anebo myanmarburma.com.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Myanmarská kuchyně

Místní kuchyně je ovlivněna jak barmskou kulturou, tak také monskou, indickou a čínskou. Základem každého jídla bývá rýže, která se kombinuje s drůbežím, krevetím, skopovým nebo rybím kari.

Hovězí a vepřové maso jedí jen málo, a to z náboženských důvodů. Mnoho barmských buddhistů nejí maso vůbec a v období dešťů drží půst kdy jí pouze syrovou zeleninu a ovoce.

Oblíbenou tečkou na závěr jsou zelené čajové lístky, které jsou lisované a naložené se směsí sezamových semínek, opražených fazolek, sušených garnátů, smaženého česneku, arašídů, naloženého kokosu a zázvoru a jiných křupavých přísad.

Dalším typickým jídlem jsou nudle, které se konzumují nejčastěji ke snídani nebo jako lehké občerstvení mezi hlavními jídly.

V Barmě běžně narazíte na velké množství čínských i indických restaurací nabízející regionální speciality. Například v indické restauraci v hlavním městě můžete ochutnat vegetariánské thali podávané na banánovém listu.

Ač by voda ve většině restaurací neměla být závadná, pijte raději vodu balenou, která je k dostání téměř všude. Pozor si dejte také na led.

Ochutnat můžete levný místní čaj podávaný v indickém stylu, tedy s velkým množstvím mléka a cukru. Rozšířený je také slabý čínský čaj bez mléka, jehož neomezenou konzumaci dostanete v některých restauracích k jídlu zdarma.

Z alkoholických nápojů jsou k dostání velmi kvalitní lokální rumy a whisky. Roste také počet pivnic, kde prodávají levné točené pivo. Narazíte jak na zahraniční, tak na několik místních piv. Jedním z domácích piv je Myanmar Beer nebo Mandalay Beer, které doporučujeme.

Jak se stravovat jako místní

Doporučujeme poradit se s místními v konkrétní lokalitě, protože ti nejlépe vědí a rádi poradí, kde se dobře najíst.

Obvyklé ceny v restauracích

 • Snídaně – 40 Kč
 • Oběd, večeře – 60 Kč
 • Pivo – 25 Kč
 • Koktejly (méně dostupné) – 40 Kč
Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Nejlepší treky jsou v oblasti Kalawu. Doporučujeme objednat si průvodce a jít na 3denní trek k Inle Lake. Potkali jsme i pár lidí, kteří šli bez průvodce, ale často se ztráceli kvůli velmi špatnému značení. Kromě toho, že se s průvodcem neztratíte, dozvíte se také spoustu informací a zajímavostí například o barmské kultuře nebo o domorodých kmenech. Průvodce vám také ukáže místní ovoce a v ceně často dostanete i kuchaře, který výborně vaří místní speciality. Cena za průvodce na den je pouhých 10 dolarů, jste-li ve skupině 3 a více osob.

Čajové plantáže Shin

Potápění

Potápění je levnější než v jiných státech jihovýchodní Asie, ale je vhodné spíše pro pokročilé potápěče než pro začátečníky. Nejčastějším cílem potápěčů jsou Similan Islandsa Mergui Archipelago. Spoustu informací o potápění v Barmě naleznete na webu dive-the-world.com.

Šnorchlování

Nejlepší šnorchlování v Barmě je u Mergui Archipelago. Dalšími možnostmi jsou Lampi Island, BirdsIslan, Macleod Island, Great Swinton a Peacock Island. Pod vodou můžete sledovat nádherné korálové útesy i pestrobarevné ryby (více informací o šnorchlování).

Pláže

Pláže v Barmě jsou o poznání klidnější a méně turistické než v okolních zemích. Mezi nejvíce doporučované patří Ngapali Beach, která je nejdelší a vzhledem k tomu, že patří mezi nejhezčí pláže Barmy, je nejvíce turistická, a tudíž také nejdražší. Méně turistů se vyskytuje na krásných plážích Ngwe Saung Beach a Chung Tha Beach.

Noční život

Noční život je v Barmě jednoduchý. Pod širým nebem jsou tzv. „beerstations“, kde se čepuje pivo a někdy prodává i místní rum nebo whisky. Lidé se přicházejí setkat, mluvit, jíst a pít – a zapojit se do jedné z národa nejoblíbenějších zábav, sledovat živě evropský fotbal. Kromě „beerstations“ naleznete ve městech i několik nočních klubů. V Yangonu je populární 19th street, kde je množství barů a nočních klubů. Seznam nejlepších barů v Yangonu naleznete na webu go-myanmar.com. Ve městě Kalaw doporučujeme zajít do baru Hi Snack& Drink, kde můžete ochutnat místní specialitu Sour rum.

Adrenalinová zábava

Nejznámější firma v zemi nabízející adrenalinové sporty je Activetravel Myanmar, s níž můžete vyzkoušet sjíždění vody na raftech, let horkovzdušným balonem nebo třeba jízdu na slonovi.
Více na webových stránkách activetravelmyanmar.com.

Nakupování

V Barmě naleznete duty-free obchody, obchodní domy, supermarkety a minimarkety nabízející široký výběr produktů, a to jak zahraničních, tak i tuzemských. Skutečné kouzlo nakupování je třeba hledat především v dobře známém BogyokeAun San trhu v Yangonu, kde je nakupování zábavné a snadné a člověk může uhádat mnohem zajímavější ceny.

V Mandalay zavítejte na trh Zeigyo. U Inle Lake funguje tzv. „putovní trh“, který se stěhuje každý den v týdnu do jiné vesnice na břehu jezera. Pro nás největší zajímavostí byly trhy, které probíhaly za jízdy vlakem. Na každé zastávce se seběhnou desítky obchodníků a ti se snaží prodat své produkty cestujícím ve vlaku. Nejvtipnější je, že obchodníci nabízejí své produkty na svých hlavách, takže je zboží přesně ve velikosti okének vlaků.

Parky a rezervace

Inle Lake

Podle našeho názoru je nejzajímavějším místem v Barmě Inle Lake, označované jako „Benátky Barmy“. Jde o nádherné vesničky postavené na jezeře, kde se domorodí obyvatelé věnují rybolovu, pěstování rýže a zeleniny na plovoucích záhonech a pletení rákosových tašek. Zajímavé je, jak tamní obyvatelé jezdí na člunech. Jezdí vestoje, s veslem provlečeným mezi podkolenním a nártem, aby měli obě ruce volné

Hory v okolí Kalawu

Na Inle Lake navazuje pohoří kolem města Kalaw, z něhož může člověk vyrazit na jednodenní i vícedenní treky a poznat jak přírodu, tak kulturu několika domorodých kmenů.

Hlawga National Park

Hlawga je národní park s menší zoo lokálních zvířat – zejména zde najdete množství vysoké jelenovité zvěře a opic. V parku uvidíte také krajty.

Popa Mountain National Park

Park v okolí posvátné hory Mount Popa se nachází poblíž Baganu (ideální na jednodenní výlet). Hlavní atrakcí parku jsou opice.

Alaungdaw Kathapa National Park

Relativně neznámý park na severu od města Monwya nabízí krásnou nedotčenou přírodu.

Khakaborazi National Park

Horský národní park na severu země. V parku člověk nalezne zajímavé smíšené listnaté lesy, orchideje a vzácné druhy motýlů. V tomto parku je i základní tábor pro výstup na nejvyšší horu Barmy Khakaborazi.

Pro děti

Lidé v Barmě milují děti, takže by s nimi neměl být problém cestovat. Pro děti však může být překvapivé vidět jejich vrstevníky pracovat v restauracích a na jiných místech. Je důležité dbát na zvýšenou hygienu. Děti by si neměly hrát s místními zvířaty kvůli nebezpečí vztekliny. Pro pohodlí dítěte je lepší zvolit dopravu vlastním autem s řidičem. Mezi nejzajímavější atrakce pro děti patří jízda na koňských povozech, jízda na lodích na jezerech nebo řekách, návštěva jedné z místní zoo (Yangon, NayPyiTaw nebo Mandalay), sledování ptáků u Moeyungyi Wetlands poblíž města Bago, návštěva některého z místních festivalů (Thingyan nebo Taunggyi'sfire-balloon – viz výše) a samozřejmě pláže Ngapali, Chaung Tha a Ngwe Saung.

Pro romantiky

Asi nejromantičtějším (ale také drahým) zážitkem je let horkovzdušným balonem nad patrně nejznámější památkou v zemi, nad chrámy v Baganu. Dalším romantickým místem je Inle Lake a projížďky po něm a samozřejmě jedna z pláží Ngapali, Chaung Tha nebo Ngwe Saung.

Kultura

Určitě se vyplatí vydat na jeden z festivalů. Největší festival roku je Thingyan, tzv. vodní válka, kdy je téměř nemožné zůstat na ulici suchý. Další zajímavé festivaly jsou Buddhovy narozeniny, Tazaungdaing (festival světel) a Kayin nový rok, který Kareni oslavují zpěvem v dobových kostýmech zejména ve městečkách Insein a Hpa-an.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Jediné povinné očkování je proti žluté zimnici, ale to pouze v případě, když přilétáte z endemické oblasti jejího výskytu (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.

České očkovací centrum doporučuje základní očkování pro každého cestovatele zahrnující očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu, tetanu, vzteklině, japonské encefalitidě, které se doporučuje při pobytu na venkově nebo v odlehlejších oblastech země a při dlouhodobých pobytech v období dešťů (květen–říjen).

Pro jistotu je dobré mít s sebou antimalarika. Člověk si musí dát pozor také na horečku dengue.

Kriminalita

Turisté by se měli vyhnout oblastem u hranic, kde i nadále probíhají nepokoje. Mezi tyto oblast patří Karen, Karenni, Shan, Kachin a Rakhine.

Mimo tyto oblasti je jinak Barma jednou z nejbezpečnějších oblastí v jihovýchodní Asii. Krádeží nebo jiných zločinů od místních se nemusíte obávat. Samozřejmostí je hlídání svých osobních věcí, zejména na místech, kde je více lidí.

Riziko katastrof

V období dešťů platí nebezpečí záplav, sesuvů půdy, zablokování silnic a kolejí. Výjimečné nejsou ani cyklony. V květnu 2008 zasáhl a zdevastoval deltu řeky Iravádí cyklon Nargis, který si vyžádal více než 100 tisíc obětí a připravil přes milion lidí o domov. Tyto cyklony však lze předpovědět.

Pokud budete cestovat v období dešťů, doporučujeme stáhnout si aplikaci iHurricane. V Barmě jsou místy i zemětřesení.

Důležité kontakty

 • Policie – 199
 • Hasiči – 191
 • Záchranka – 192
 • Velvyslanectví v Rangúnu: Telefon: +95 (0)1 2306174, web: http://www.mzv.cz/yangon
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Od ledna 2016 je získání víza do Myanmaru mnohem snazší, než kdy předtím. Nyní stačí zažádat o vízum online. Rychlá fakta o e-vízech do Myanmaru:

 • Na základě elektronického víza (dále e-vízum) dostanete při vstupu do země klasické vízum do pasu,
 • je možné využít jen při vstupu přes mezinárodní letiště v Rangúnu, Mandalay či Naypyitaw,
 • objednávejte výhradně přes oficiální web,
 • cena činí 50 USD za osobu,
 • e-vízum platí 90 dní od vydání, po uplynutí této doby bude vstup do země zamítnut,
 • turistické vízum platí 28 dní a není možné pobyt prodloužit,
 • obchodní vízum platí 70 dní a s ministerským doporučovacím dopisem je možné pobyt prodloužit,
 • e-vízum je jednovstupové, pokud do Myanmaru budete vstupovat víckrát, potřebujete dvě víza,
 • potřebujete platný pas s dobou minimálně 6 měsíců před jeho vypršením platnosti
 • vyřízení trvá max. 5 pracovních dní,
 • letištní poplatek po příletu do Rangúnu činí 10 USD (platí se zvlášť).

Pokud se chystáte do Myanmaru vstoupit po zemi, nemůžete využít e-vízum, ale musíte zvolit klasická víza.

Myanmar nemá v České republice zastoupení a nejbližší ambasádu naleznete v Berlíně (Thielallee 19, 14195 Berlin – Dahlem, emb.my.berlin@t-online.de, po-pá 9,30-16,30). Dokumenty můžete zaslat poštou, vyřízení bude trvat minimálně týden. Cena by měla činit 25 € za vízum + 10 € poplatek za zaslání poštou.

V minulosti existovalo jediné místo, kde jste mohli získat vízum pro vstup do země, a to na myanmarské ambasádě v Bangkoku (132 Sathorn Nua Road, Bangkok 10500, mebkk@asianet.co.th, po–pá 8,30-12,00 a 14:00–14:30). Tato varianta je stále platná a je levnější než nové e-visa. Při podávání žádosti na ZÚ Myanmaru v Bangkoku je požadován pas a 3 fotografie a je potřeba uhradit poplatek za vydání víza 800 THB. Vyřízení žádosti trvá 1 pracovní den a platnost víza je 4 týdny. Přihlašovací povinnost vyřizuje ubytovací zařízení.

Další dokumenty

Další dokumenty kromě e-víza nejsou potřeba. Pouze u obchodního víza je nutný zvací dopis.

Celní předpisy

Povinná výměna valut neexistuje. Dovoz valut není omezen, pouze je nutné vyplnit při celní kontrole „Currency declaration form". Tento formulář může být vyžadován při výměně valut v bankách či při odjezdu ze země. Musí se vyvézt stejné množství cizí měny, jaké bylo deklarováno při příjezdu, nebo prokázat výměnu potvrzením z banky.

Není povoleno vyvážet ze země místní měnu.

Lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (400 ks cigaret, 2 l alkoholu). Zakázán je dovoz a vývoz narkotik, zbraní, artefaktů archeologického významu, starožitností, drahých kamenů (pokud nebyly koupeny ve zvláštních turistických prodejnách nebo v letištním duty-free shopu). Pro případnou celní kontrolu před odletem je nutné pečlivě uschovat všechny účtenky o zakoupeném zboží.

Co vidět a navštívit v Myanmaru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Myanmaru

Zavřít boční panel

Rangún

Yangon neboli Rangún (barmsky konec války) je s počtem obyvatel cca 5 milionů největší město Myanmaru (1886–2005 byl hlavním městem). Naleznete zde jednu z nejvýznamnějších památek země tzv. pozlacenou Šweitigoumskou pagodu (Shwe Dagon, 558 př. n. l., znovu postavená po zemětřesení roku 1930), která je nejposvátnějším buddhistickým místem Myanmaru, a tedy významným poutním místem. Dalšími památkami jsou Botataung Stupa, Sule Stupa, zahrada Mahabandoola, synagoga Moseah Yeshua a monument nezávislosti.

Hlawga National Park – Hlawga je národní park asi 25 km severně od Rangúnu s menší zoologickou zahradou s místními zvířaty. Najdete zde zejména množství vysoké jelenovité zvěře a opic. V parku uvidíte také krajty.

Zavřít boční panel

Inle Lake

Podle našeho názoru nejzajímavějším místem v Barmě je Inle Lake, což jsou vesničky postavené na jezeře označované také jako „Benátky Barmy“. Domorodí obyvatelé se zde věnují rybolovu, pěstování rýže a zeleniny na plovoucích záhonech a pletení rákosových tašek.

Zavřít boční panel

Kalaw Mountains

Na Inle Lake navazuje pohoří kolem města Kalaw, z něhož může člověk vyrazit na jednodenní i vícedenní treky a poznat jak přírodu, tak lány a kilometry čajových plantáží nebo třeba kulturu několika domorodých kmenů.

Jeskyně Pindaya – v severní části podhůří se nachází poutní místo jeskyně Pindaya skrývá přes 8.000 sošek Buddhů. Nikdo zřejmě neví, jak se tam všichni dostali. Většina z nich jsou přinejmenším stovky let staré, zatímco jiní jsou moderní. Byly zde umístěny takovým způsobem, že tvoří průchod jeskyní. Okolí Pindaya je velice pěkné a nabízejí se krásné scenerie.

Pindaya

Zavřít boční panel

Mandalay

Mandalay je druhé největší město Barmy a metropole regionu Mandalay (dříve Horní Barmy). Má necelý 1 milion obyvatel, s aglomerací až 2,5 milionu. Hlavními atrakcemi města jsou Mandalajský vrch (vysoký 263 m) s výhledem na město i řeku Iravádí a chrám Mahamuniho zasvěcený nejposvátnější barmské soše Buddhy-Mahamuniho.

Chrám Monywa – Monywa je město v kraji Sagaing nacházející se 136 km severozápadně od Mandalay na východním břehu řeky Chindwin. Hlavní turistickou atrakcí v Monywa je Thanboddhay Pagoda, což je obrovský buddhistický chrám připomínající indonéský Borobudur. V blízkosti se nachází Maha Bodhi Tahtaung Laykyun Setkya, což je stojící socha Buddhy, která je druhou nejvyšší sochou na světě (129 m). V okolí najdete velké množství chrámů, pagod a dalších soch Buddhů.

Budda Monywa

Zavřít boční panel

Bagan

Bagan je starobylé město, které se nachází v Mandalay regionu. Od 9. do 13. století to bylo hlavní město království Pagan. Během 11. a 13. století se zde postavilo více než 10.000 buddhistických chrámů, pagod a klášterů. Dodnes se uchovalo více než 2.200 těchto staveb. Toto místo by neměl rozhodně žádný návštěvníkvynechat. Nejlepší způsob, jak prozkoumat okolí chrámů, je na elektrické motorce nebo z horkovzdušného balonu.

Zavřít boční panel

Řeka Iravádí

Chcete-li poznat, jak lidé žijí na severu od Mandalaye, vydejte se na dlouhou plavbu z města Myitkyina. Poznáte severobarmskou kulturu, navštívíte spoustu zajímavých měst a vesnic a prozkoumáte typické barmské trhy.

Zavřít boční panel

Mount Popa NP

Národní park v okolí posvátné hory Mount Popa se nachází poblíž Baganu (ideální na jednodenní výlet). Na vrcholu hory se nachází „opičí chrám“.

Zavřít boční panel

Alaungdaw Kathapa NP

Alaungdaw Kathapa (také Alongtaw Kassapa) je pro turisty relativně neznámý park na severu od města Monwya, který nabízí krásnou nedotčenou přírodu.

Zavřít boční panel

Kyaiktiyo

Kyaiktiyo Pagoda neboli zlatá skála je krásná zlatá pagoda nacházející se na 1.100 m n. m. vysoké hoře. Je to významné poutní místo v Barmě a cesta k ní není zadarmo. Musíte se na ni vyšplhat 11 km dlouhou túrou.

Výchozí bod pro túru, město Kyaikto, se nachází cca 120 km východně od Rangúnu.

Zavřít boční panel

Khakaborazi

Horský národní park nacházející se na severu země. K vidění jsou zde zajímavé smíšené listnaté lesy, orchideje a vzácné druhy motýlů. V tomto parku je i základní tábor pro výstup na nejvyšší horu Barmy Khakaborazi, která dosahuje výšky 5.881 m n.m.

Zavřít boční panel

Mrauk U

Historické město Mrauk U se nachází v západním cípu země. Bylo to centrum mocného království a jedním z nejbohatších měst v Asii, které obchodovalo se Středním východem a Evropou. Dnešní pozůstatky původního města kromě mnoha zajímavých stup jsou známé pro své staré chrámy s nástěnnými malbami a sochy znázorňující indické kulturní vlivy.

Zavřít boční panel

Západní pobřeží

Pláže v Barmě jsou o poznání klidnější a méně turistické než v okolních zemích. Nejdoporučovanější jsou tyto pláže: Ngapali Beach – nejhezčí a nejdelší pláž, trochu turističtější a také nejdražší, Ngwe Saung Beach a Chuang Tha Beach – krásné a levnější pláže s menším počtem turistů.

Nejbližšími letišti pro vnitrostátní dopravu s početným spojením do Rangúnu jsou Thandwe a Pathein.

Počasí a sezóny v Myanmaru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Rangún
V celé Barmě je podobně, ve vnitrozemí méně intenzivně prší

31 °C

33 °C

34 °C

34 °C

32 °C

29 °C

28 °C

28 °C

29 °C

30 °C

31 °C

31 °C

Počasí

Myanmar se nachází v tropické oblasti, počasí je tedy teplé po celý rok s většími úhrny srážek bězem monzunového období. Naopak během zimních měsíců se s deštěm setkáte zřídkakdy. Centrální část země okolo města Mandaly je sušší, naopak východní poblíž hranic Thajskem vlhčí. 

Na sever země zasahuje i podhůři Himálaje, čemuž odpovídají i nižší teploty.

Sezóny a kdy vyrazit

Je vhodné vyhnout se monzunovému období, které začíná v květnu a končí v říjnu. Prosinec je naopak nejvíce turistický. Stačí se tedy vyhnout těmto měsícům a budete mít Barmu jen pro sebe a za hezkého počasí.

Skvělé akce do Myanmaru

ušetříš až 56%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
9 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu