Panenská horská příroda a nespočet chrámů

Barma (oficiální název Svazová republika Myanmar; Myanmar je česká transkripce jména země v barmštině) se nachází v jihovýchodní Asii na západní straně poloostrova Zadní Indie při pobřeží Bengálského zálivu a Andamanského moře v Indickém oceánu. Sousedí se čtyřmi zeměmi – Thajskem, Čínou, Laosem a Indií. Počet obyvatel země je odhadován na 50 milionů a převážná z nich se hlásí k buddhismu. Od konce roku 2005 má Barma nové hlavní město Neipyijto.

Barma je velice pozoruhodnou zemí s četnými chrámy a nedotčenou přírodou v místních horách, a navzdory chudobě zde žijí jedni z nejusměvavějších a nejnápomocnějších lidí.

Průvodce pro tebe napsal Jarda Zaoral
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 28 dní získáš on–line evisa.moip.gov.mm.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Během léta tě čekají monzuny a tím pádem hodně deště.
Více o počasí
Letenky od
16 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Myanmaru

Co vidět a navštívit v Myanmaru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Myanmaru

Zavřít boční panel

Rangún

Yangon neboli Rangún (barmsky konec války) je s počtem obyvatel cca 5 milionů největší město Myanmaru (1886–2005 byl hlavním městem). Naleznete zde jednu z nejvýznamnějších památek země tzv. pozlacenou Šweitigoumskou pagodu (Shwe Dagon, 558 př. n. l., znovu postavená po zemětřesení roku 1930), která je nejposvátnějším buddhistickým místem Myanmaru, a tedy významným poutním místem. Dalšími památkami jsou Botataung Stupa, Sule Stupa, zahrada Mahabandoola, synagoga Moseah Yeshua a monument nezávislosti.

Hlawga National Park – Hlawga je národní park asi 25 km severně od Rangúnu s menší zoologickou zahradou s místními zvířaty. Najdete zde zejména množství vysoké jelenovité zvěře a opic. V parku uvidíte také krajty.

Zavřít boční panel

Inle Lake

Podle našeho názoru nejzajímavějším místem v Barmě je Inle Lake, což jsou vesničky postavené na jezeře označované také jako „Benátky Barmy“. Domorodí obyvatelé se zde věnují rybolovu, pěstování rýže a zeleniny na plovoucích záhonech a pletení rákosových tašek.

Zavřít boční panel

Kalaw Mountains

Na Inle Lake navazuje pohoří kolem města Kalaw, z něhož může člověk vyrazit na jednodenní i vícedenní treky a poznat jak přírodu, tak lány a kilometry čajových plantáží nebo třeba kulturu několika domorodých kmenů. 

Jeskyně Pindaya – v severní části podhůří se nachází poutní místo jeskyně Pindaya skrývá přes 8.000 sošek Buddhů. Nikdo zřejmě neví, jak se tam všichni dostali. Většina z nich jsou přinejmenším stovky let staré, zatímco jiní jsou moderní. Byly zde umístěny takovým způsobem, že tvoří průchod jeskyní. Okolí Pindaya je velice pěkné a nabízejí se krásné scenerie.

Pindaya

Zavřít boční panel

Mandalay

Mandalay je druhé největší město Barmy a metropole regionu Mandalay (dříve Horní Barmy). Má necelý 1 milion obyvatel, s aglomerací až 2,5 milionu. Hlavními atrakcemi města jsou Mandalajský vrch (vysoký 263 m) s výhledem na město i řeku Iravádí a chrám Mahamuniho zasvěcený nejposvátnější barmské soše Buddhy-Mahamuniho. 

Chrám Monywa – Monywa je město v kraji Sagaing nacházející se 136 km severozápadně od Mandalay na východním břehu řeky Chindwin. Hlavní turistickou atrakcí v Monywa je Thanboddhay Pagoda, což je obrovský buddhistický chrám připomínající indonéský Borobudur. V blízkosti se nachází Maha Bodhi Tahtaung Laykyun Setkya, což je stojící socha Buddhy, která je druhou nejvyšší sochou na světě (129 m). V okolí najdete velké množství chrámů, pagod a dalších soch Buddhů.

Budda Monywa

Zavřít boční panel

Bagan

Bagan je starobylé město, které se nachází v Mandalay regionu. Od 9. do 13. století to bylo hlavní město království Pagan. Během 11. a 13. století se zde postavilo více než 10.000 buddhistických chrámů, pagod a klášterů. Dodnes se uchovalo více než 2.200 těchto staveb. Toto místo by neměl rozhodně žádný návštěvníkvynechat. Nejlepší způsob, jak prozkoumat okolí chrámů, je na elektrické motorce nebo z horkovzdušného balonu. 

Zavřít boční panel

Řeka Iravádí

Chcete-li poznat, jak lidé žijí na severu od Mandalaye, vydejte se na dlouhou plavbu z města Myitkyina. Poznáte severobarmskou kulturu, navštívíte spoustu zajímavých měst a vesnic a prozkoumáte typické barmské trhy. 

Zavřít boční panel

Mount Popa NP

Národní park v okolí posvátné hory Mount Popa se nachází poblíž Baganu (ideální na jednodenní výlet). Na vrcholu hory se nachází „opičí chrám“.

Zavřít boční panel

Alaungdaw Kathapa NP

Alaungdaw Kathapa (také Alongtaw Kassapa) je pro turisty relativně neznámý park na severu od města Monwya, který nabízí krásnou nedotčenou přírodu.

Zavřít boční panel

Kyaiktiyo

Kyaiktiyo Pagoda neboli zlatá skála je krásná zlatá pagoda nacházející se na 1.100 m n. m. vysoké hoře. Je to významné poutní místo v Barmě a cesta k ní není zadarmo. Musíte se na ni vyšplhat 11 km dlouhou túrou.

Výchozí bod pro túru, město Kyaikto, se nachází cca 120 km východně od Rangúnu.

Zavřít boční panel

Khakaborazi

Horský národní park nacházející se na severu země. K vidění jsou zde zajímavé smíšené listnaté lesy, orchideje a vzácné druhy motýlů. V tomto parku je i základní tábor pro výstup na nejvyšší horu Barmy Khakaborazi, která dosahuje výšky 5.881 m n.m.

Zavřít boční panel

Mrauk U

Historické město Mrauk U se nachází v západním cípu země. Bylo to centrum mocného království a jedním z nejbohatších měst v Asii, které obchodovalo se Středním východem a Evropou. Dnešní pozůstatky původního města kromě mnoha zajímavých stup jsou známé pro své staré chrámy s nástěnnými malbami a sochy znázorňující indické kulturní vlivy.

Zavřít boční panel

Západní pobřeží

Pláže v Barmě jsou o poznání klidnější a méně turistické než v okolních zemích. Nejdoporučovanější jsou tyto pláže: Ngapali Beach – nejhezčí a nejdelší pláž, trochu turističtější a také nejdražší, Ngwe Saung Beach a Chuang Tha Beach – krásné a levnější pláže s menším počtem turistů.

Nejbližšími letišti pro vnitrostátní dopravu s početným spojením do Rangúnu jsou Thandwe a Pathein.

Počasí a sezóny v Myanmaru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Rangún
V celé Barmě je podobně, ve vnitrozemí méně intenzivně prší

31 °C

33 °C

34 °C

34 °C

32 °C

29 °C

28 °C

28 °C

29 °C

30 °C

31 °C

31 °C

Počasí

Myanmar se nachází v tropické oblasti, počasí je tedy teplé po celý rok s většími úhrny srážek bězem monzunového období. Naopak během zimních měsíců se s deštěm setkáte zřídkakdy. Centrální část země okolo města Mandaly je sušší, naopak východní poblíž hranic Thajskem vlhčí. 

Na sever země zasahuje i podhůři Himálaje, čemuž odpovídají i nižší teploty.

Sezóny a kdy vyrazit

Je vhodné vyhnout se monzunovému období, které začíná v květnu a končí v říjnu. Prosinec je naopak nejvíce turistický. Stačí se tedy vyhnout těmto měsícům a budete mít Barmu jen pro sebe a za hezkého počasí.

Skvělé akce do Myanmaru

ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 28%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
14 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu