Staré město
Norimberk

16 míst co vidět v Norimberku

Muzeum norimberských procesů

Soudní síň norimberských procesů

Norimberk je pro temnou část německých dějin synonymem pro vzrůst i pád nacismu. Zatímco na okraji města můžete navštívit zbytky obrovského shromažďovacího areálu pro četné sjezdy nacistické partaje NSDAP, nedaleko centra města stojí za návštěvu memoriál norimberských procesů, v nichž byli po válce souzeni vrcholní představitelé nacistického režimu.

Muzeum s názvem "Memorium Nürnberger Prozesse" navštívíte v jedné z budov justičního paláce.

Norimberský proces

Po skončení Druhé světové války proběhlo celkem 13 norimberských tribunálů proti hlavním představitelům nacistického Německa. Hlavní norimberský proces soudil 24 nejvyšších činitelů a probíhal v norimberském justičním paláci mezi listopadem 1945 a říjnem 1946.

Následných 12 norimberských procesů proběhlo tamtéž mezi lety 1946 a 1949.

Soud byl veden vítěznými mocnostmi, tedy USA, Sovětským svazem, Francií a Velkou Británií. Protože se Norimberk nacházel v Americké okupační zóně, všichni soudci byli Američané. Výsledkem hlavního norimberského procesu bylo 12 trestů smrti, 3 tresty doživotí, 2 tresty na 20 let, po jednom na 15 a 10 let. U dvou souzených bylo stíhání zastaveno pro jejich předčasné úmrtí a tři byli osvobozeni.

Norimberk byl vybrán jako sídlo procesů pro symbolický význam (právě zde ceremoniálně vznikla NSDAP) a také pro rozsáhlý a nálety nepoškozený justiční komplex.

Soudní síň číslo 600 a muzeum

Ve východní části budovy, která po přístavbě justiční paláce v roce 2019 zůstala opuštěná, se výrazně rozšířil Memoriál norimberských procesů. Kromě výstavy, dobových fotografií a textů, je největším lákadlem návštěva soudní síně číslo 600, v níž se konala většina líčení.

Od roku 2020 se tato síň dá navštívit spolu s muzeem v libovolný čas otevírací doby. Před tím bylo možné soudní síň navštívit jen v určitých časech, kdy se zde nekonaly soudní přelíčení.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně kromě úterý v časech 9:00–18:00. Od listopadu do března se otevírá až v 10:00. Každé úterý je po celý rok zavřeno.

Otevírací doba soudní místnosti číslo 600 je shodná s otevírací dobou muzea.

Cena vstupenky činí 6 EUR, pro studenty a děti jen 1,50 EUR. Za příplatek 3 EUR můžete zakoupit celodenní vstupenku platnou ve všech městských muzeích (viz jejich seznam). Vstupenky lze zakoupit i online.

Oficiální web muzea: museums.nuernberg.de/memorium-nuremberg-trials

Jak se k muzeu dostat?

Muzeum se soudní síní č. 600 sídlí v jedné z budov justičního paláce na adrese Bärenschanzstrasse číslo 72. Z centra se sem nejrychleji dostanete metrem linky U1, vystupte ve stanici Bärenschanzstr., odkud k muzeu dojdete za 3 minuty. Využít lze i zastávku autobusů Maximilianstr., kudy projíždí linky 35, 38 a 39.

Detailní informace o cenách jízdenek či jízdních řádech najdete v kapitole Doprava.

Chystáš se do Norimberku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.