Niue
Niue

Co dělat v Niue

Treky, turistika 

Je možné absolvovat krátké treky z pobřežní silnice k přírodním zajímavostem, skalním útvarům a malým plážím po úzkých stezkách, které vedou často džunglí a bujnou vegetací.  Doporučuje se pevná obuv, povrch na těchto stezkách tvoří ostrý korál a vápenec a mohou být kluzké. Vzhledem k nízkému provozu je možné se bez problémů pohybovat po okružní silnici. Seznam míst, k nimž lze dojít po svých, je uveden v sekci Co navštívit. Vyčerpávající seznam najdete také na niueisland.com.

Na východě ostrova, v chráněné oblasti Huvalu Forest Conservation Area, jsou připraveny 2 stezky, jedná dlouhá 7,7 km – Vinivini Bush Track, kterou můžete v pohodě projet i na kole, a druhá kratší, 5 km dlouhá. 

Šnorchlování a potápění 

Podmořský život ve vodách okolo Niue patří k tomu nejlepšímu, co ostrov může nabídnout. Šnorchlovat na vlastní pěst můžete na západní straně ostrova na jakékoli malé pláži nebo tam, kde je přirozený vstup do vody, např. v laguně v Avatele, dále na Utuko Reef v Alofi a na severu na Hio Beach, v jezírkách Limu Pools nebo ještě o něco severněji v lokalitě Matapa (ideální za odlivu). Je možné i šnorchlování v hlubších vodách na vnější straně útesu, to je však doporučováno v rámci organizovaného výletu, např. do místa Snake Gully v blízkosti Avatele. Populární je šnorchlování a plavání s delfíny (duben–prosinec) a keporkaky (červen až říjen). 

Niue se chlubí exkluzivními lokalitami pro potápění na západní straně ostrova, s dohledností až 80 metrů včetně podmořských jeskyní a kavern. Voda je velmi teplá, mezi 29 °C v lednu až po 25 °C v srpnu. Mezi nejlepší místa řadíme: systém podmořských jeskyní Dome severně od Alofi a Ana Mahaga (Twin Caves) na severu ostrova v blízkosti vesnice Namakulu. Na Niue není k dispozici dekompresní komora. 

Kajaking a rybaření 

Alternativní aktivitou je organizovaná vyjížďka kajakem nebo si můžete kajak pronajmout a vyjet sami. Jsou organizovány i rybářské výlety (4hodinový výlet vychází na cca 250–280 NZD). Větší část úlovku sice zůstane provozovateli člunu, dostanete však rybu k vlastní spotřebě. Budete lovit hlavně tuňáka, wahoo a mahi-mahi (zlak nachový). Seznam aktivit, které je zakázáno provozovat v neděli, zahrnuje rybaření, jízdu na člunu a kajaku i potápění. 

Pláže 

Klasické pláže na Niue nenajdete, po podrobnějším prozkoumání terénu zjistíte, že přece jen pár nádherných míst, vhodných ke koupání, existuje. Nejlepší je asi Hio Beach 10 km severně od Alofi, stezka a prudké schody vedou na miniaturní pláž, kde budete až na pár místních většinou sami. Za odlivu je přístupná jeskyně kousek na sever odsud. Příjemné koupání najdete i ve skalní průrvě Matapa Chasm asi 2 km dále na sever. V Alofi můžete vyzkoušet malou pláž Utuko. Další 2 malé pláže leží jižním směrem z Alofi, Tamakatouga Beach a Avatele Beach. 

Parky a rezervace 

Na východní a jihovýchodní části ostrova se rozkládá Huvalu Forest Conservation area, chráněné území tvoří 20 % rozlohy Niue. Je pokryto deštným pralesem a předmětem ochrany je kromě vegetace také 29 druhů ptáků a kokosový krab uga. 

Organizovaná poznávací vyjížďka s Niue Orientation Tour 

Pokud neplánujete pronájem auta, je nejlepším způsobem poznání většiny nejzajímavějších míst ostrova organizovaná Niue Orientation Tour – koná se vždy v den následující po příletu letadla z Aucklandu, trvá 4 hodiny a stojí 70 NZD.  

Pro romantiky 

S nadsázkou se dá říci, že celé Niue je destinace pro romantiky, vzhledem k odlehlosti a relativnímu malému počtu turistů. Na většině vizuálně atraktivních míst, ať už jsou to malé pláže, nebo přírodní útvary na pobřeží, budete v danou chvíli pravděpodobně sami a můžete si užívat nerušené romantiky. 

Chystáš se do Niue?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.