Niue
Niue

Doprava v Niue

Jak na Niue 

Jedinou možností je přílet linkou Air New Zealand z Aucklandu na Hanan International Airport, 2 km jihovýchodně od Alofi. Jedná se o jediné letecké spojení na ostrov – létá se pouze 2x týdně, Airbus A320 přistává na Niue v pondělí a pátek; jedná se o velkou slávu, v turistické kanceláři Alofi je vždy na tyto dny v sekci „Whats on today“ pěkně barevně vyvedeno – „Airport day, plane day“. Standardní cena zpáteční letenky z Aucklandu je cca 10.000 Kč; z letišť ze střední Evropy visí běžně u letenky na Niue cenovka přes 45.000 Kč a cesta zahrnuje 2–3 přestupy a čas strávený na cestě až 50 hodin v jednom směru. Akce na letenky se nekonají. Ideální je kombinovat s pobytem na Novém Zélandu a letenku na Niue dokoupit separátně. 

Od roku 2017 je odletová taxa zahrnutá v letence (dříve se platila ve výši 34 NZD), doporučuje se vytištěná zpáteční letenka. Je nutné mít při příletu již zamluvené a potvrzené ubytování. 

Jak se nejlépe dopravovat 

Na Niue není v provozu žádná veřejná doprava. Z letiště je možná doprava taxi (objednat předem), doporučuje se sjednat si transport při zamluvení ubytování. Ideálním dopravním prostředkem je vypůjčené auto. Alternativně bývá doporučován i autostop. 

Půjčení auta 

Autopůjčoven funguje několik, běžná cena činí 40–50 NZD/den; mohou být k dispozici akce typu: půjčte si auto na týden, zaplaťte za 6 dnů. Pozor na nutnost vyřízení místního řidičského oprávnění za 22,5 NZD na policejní stanici v Alofi; samozřejmě proti předložení mezinárodního řidičáku. Litr benzinu stojí cca 2,8 NZD

Na Niue se jezdí vlevo, autem objedete ostrov za 40 minut, okružní silnice měří 64 km a je na většině úseků asfaltovaná a v dobrém stavu. Provoz je minimální. Dobrým lokálním zvykem je mávat všem projíždějícím řidičům a míjejícím chodcům. Na celém ostrově se nachází pouze 2 pumpy, obě v Alofi.  

Půjčení kola 

Další alternativou na menší vzdálenosti je půjčení kola. Ceny se liší, k dispozici jsou v ubytovacích kapacitách. Horská kola lze vypůjčit v autopůjčovně Alofi Rentals.

Chystáš se do Niue?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.