Průvodce státem
Niue
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Niue

Zdraví 

Na Niue nehrozí žádné vážné nebezpečí v podobě exotických nemocí, i když byl v minulosti ojediněle zaznamenán výskyt horečky dengue. V případě potřeby je v Alofi (blízko letiště) k dispozici nemocnice, vzhledem k minimální osídlenosti a odlehlosti je třeba počítat s tím, že ošetření závažnějších úrazů a nemocí bude limitující. Pro turisty je zdravotní péče zpoplatněná. Sjednejte si dobré pojištění zdravotních výloh. Není vyžadováno žádné speciální očkování. Na Niue se nevyskytuje jedovatý hmyz a plazi (kromě vodních korálovců). Vzhledem k faktu, že se jedná o ostrov úzce svázaný s Novým Zélandem, jsou obecné hygienické a zdravotní podmínky lepší než např. na Tonze a Vanuatu. Voda z přírodních zdrojů je pitná. 

Pro pohyb v terénu (včetně krátkých odboček po útesech k zajímavým místům na pobřeží) doporučujeme trekové boty, povrch je skutečně neuvěřitelně ostrý. Pro šnorchlování doporučujeme boty kvůli ostrým korálům. Pro přístup do jeskyní v rámci šnorchlování na pobřeží je dobré si v návštěvnickém centru obstarat časový plán přílivu/odlivu. 

Kriminalita 

Kriminalita je doslova nulová, na Niue je velmi bezpečno. Každý zná každého. Policii budete potřebovat pouze pro vystavení místního řidičského oprávnění (22,5 NZD). 

Riziko katastrof 

Riziko představují cyklóny, cyklón Heta v roce 2004 zdevastoval značnou část ostrova. Na okružní silnici si všimnete varovných tabulí s návodem, jak se chovat v případě vyhlášení nebezpečí cyklónu a tsunami. 

Internet, telefon a elektřina 

Roaming na Niue nefunguje. Telecom Niue (otevřeno 24/7; centrum Alofi nebo při příletu na letišti) prodává lokální simkarty – existuje 7denní nebo 14denní balíček mezinárodních + lokálních hovorů, internetu a SMS (pouze v rámci Niue, N. Z. a Austrálie; telecomniue.com/tourist/). Signál funguje pouze v Alofi a v okruhu 5–10 km od Alofi. 

Pro použití internetu existují 2 možnosti – systém RockET (Kaniu); funguje na základě koupě voucheru (50 NZD na měsíc), uživatel dostane uživatelské jméno a heslo. Připojit se můžete na několika wifi spots na ostrově, internet je velmi pomalý, postačí tak na příjem a odeslání e-mailů. Druhou možností je Visitor Data Plan od Telecomu Niue, viz odkaz výše. Některé ubytovací kapacity mohou nabízet vlastní internet zdarma (Matavai Resort a další). 

Zásuvky jsou stejné jako v Austrálii a na Novém Zélandu, tedy typ „I“, 230 V / 50 Hz. Budete potřebovat adaptér. 

Důležité kontakty 

Telefonní linka pro nouzové volání – 999 (policie, ambulance, hasiči) 

Nemocnice – 4100 

Zastupitelský úřad ČR – velvyslanectví Canberra v Austrálii 

Skála Polynésie

Ostrov Niue (vyslov nju:ej) je ostrovní samosprávní stát volně přidružený k Novému Zélandu. Niue leží ve střední části oblasti Jižního Pacifiku, cca 2.400 km severovýchodně od své mateřské domoviny a chlebodárce, zhruba východně od souostroví Tonga, od něhož ho ovšem odděluje mezinárodní datová linie. 

Niue je jeden z největších korálových ostrovů světa, nicméně není to nízko položený atol, tak jak si korálový ostrov my suchozemci představujeme. Ostrov je familiárně zvaný „the Rock“ nebo „the Rock of Polynesia“, prostě „skála“, jeho povrch pokrývají rozeklané vápencové útesy podle pobřeží a centrální planina uprostřed ostrova. Klasických ikonických pacifických pláží tu najdete poskrovnu, zato je členité skalnaté pobřeží doslova provrtáno jeskyněmi, pokryto příkrými útesy a nádhernými zátokami, kde se tu a tam ta malá, dokonalá pláž objeví. Není to jen destinace, kam se jezdí pro „exotické razítko do pasu“, dokáže nabídnout plnohodnotné vyžití a překvapivě dobrou turistickou infrastrukturu. Ideální destinace k osobnímu „zpomalení tempa doby“. 

Víza
Zdarma
Vízum na 30 dní dostaneš formou razítka do pasu zdarma po příletu
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen–listopad
V tomto období panují příjemné teploty a nejméně prší.
Více o počasí
Letenky od
35 000 Kč
Levněji se na Niue nedostaneš, akce neexistují.
Akční nabídky