Niue
Niue

Bezpečnost v Niue

Zdraví 

Na Niue nehrozí žádné vážné nebezpečí v podobě exotických nemocí, i když byl v minulosti ojediněle zaznamenán výskyt horečky dengue. V případě potřeby je v Alofi (blízko letiště) k dispozici nemocnice, vzhledem k minimální osídlenosti a odlehlosti je třeba počítat s tím, že ošetření závažnějších úrazů a nemocí bude limitující. Pro turisty je zdravotní péče zpoplatněná. Sjednejte si dobré pojištění zdravotních výloh. Není vyžadováno žádné speciální očkování. Na Niue se nevyskytuje jedovatý hmyz a plazi (kromě vodních korálovců). Vzhledem k faktu, že se jedná o ostrov úzce svázaný s Novým Zélandem, jsou obecné hygienické a zdravotní podmínky lepší než např. na Tonze a Vanuatu. Voda z přírodních zdrojů je pitná. 

Pro pohyb v terénu (včetně krátkých odboček po útesech k zajímavým místům na pobřeží) doporučujeme trekové boty, povrch je skutečně neuvěřitelně ostrý. Pro šnorchlování doporučujeme boty kvůli ostrým korálům. Pro přístup do jeskyní v rámci šnorchlování na pobřeží je dobré si v návštěvnickém centru obstarat časový plán přílivu/odlivu. 

Kriminalita 

Kriminalita je doslova nulová, na Niue je velmi bezpečno. Každý zná každého. Policii budete potřebovat pouze pro vystavení místního řidičského oprávnění (22,5 NZD). 

Riziko katastrof 

Riziko představují cyklóny, cyklón Heta v roce 2004 zdevastoval značnou část ostrova. Na okružní silnici si všimnete varovných tabulí s návodem, jak se chovat v případě vyhlášení nebezpečí cyklónu a tsunami. 

Internet, telefon a elektřina 

Roaming na Niue nefunguje. Telecom Niue (otevřeno 24/7; centrum Alofi nebo při příletu na letišti) prodává lokální simkarty – existuje 7denní nebo 14denní balíček mezinárodních + lokálních hovorů, internetu a SMS (pouze v rámci Niue, N. Z. a Austrálie; telecomniue.com/tourist/). Signál funguje pouze v Alofi a v okruhu 5–10 km od Alofi. 

Pro použití internetu existují 2 možnosti – systém RockET (Kaniu); funguje na základě koupě voucheru (50 NZD na měsíc), uživatel dostane uživatelské jméno a heslo. Připojit se můžete na několika wifi spots na ostrově, internet je velmi pomalý, postačí tak na příjem a odeslání e-mailů. Druhou možností je Visitor Data Plan od Telecomu Niue, viz odkaz výše. Některé ubytovací kapacity mohou nabízet vlastní internet zdarma (Matavai Resort a další). 

Zásuvky jsou stejné jako v Austrálii a na Novém Zélandu, tedy typ „I“, 230 V / 50 Hz. Budete potřebovat adaptér. 

Důležité kontakty 

Telefonní linka pro nouzové volání – 999 (policie, ambulance, hasiči) 

Nemocnice – 4100 

Zastupitelský úřad ČR – velvyslanectví Canberra v Austrálii 

Chystáš se do Niue?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.