Niue

Jídlo v Niue

Místní kuchyně 

Lokální vyhlášenou specialitou je krab palmový (coconut crab; v niueštině uga; vyslov un:ga). Nejtypičtější potravinou jsou kokosové ořechy a cokoli z nich. S oblibou se konzumují další druhy exotického ovoce a zeleniny, např. maracuja, hlízy manioku a taro (česky kolokázie jedlá), batáty (na Niue a Novém Zélandu se nazývají kumara). Ovoce a zeleninu spíš seženete na ranním trhu v Alofi v úterý a v pátek nebo u stánků u silnice. Supermarket a ostatní obchody v tomto ohledu příliš zásobeny nejsou.  

Zajímavou specialitou je ovoce noni (česky morinda barvířská), nevzhledný strupovitý světlezelený plod podobný bramboru, rostoucí na keřích, který se lisuje na trpkou šťávu. Noni juice má údajně léčivé účinky a vyváží se hlavně do Koreje a Japonska. Noni není záležitost pouze Niue, ale na jihu ostrova, ve vesnici Vaiea, je plantáž a výrobna noni šťávy, kterou lze v rámci organizované Niue Orientation Tour (a samozřejmě také po vlastní ose) navštívit a pití si zakoupit. 

Jak se stravovat jako místní 

Kromě vlastního stravování budete v místních restauracích a barech (café) jíst hlavně ryby, jednoduchá jídla typu wrapy, sendviče, burgery, fish and chips, kuře a ovocné smoothie. Je k dispozici i indická kuchyně. V Alofi se nachází 2 pekárny.  

Nejlepší zážitek je zajít na ranní trh v Alofi (zvaný Makete), který se koná v úterý a v pátek hned vedle návštěvnického informačního centra, od 5 do 8 ráno. Doporučuje se dostavit se co nejdříve. 

Obvyklé ceny v restauracích 

Počítejte s cenami startujícími na 15 NZD za jednoduchá jídla a okolo 20–30 NZD za hlavní chody. Velmi drahé je víno, a to až 40 NZD za láhev. Některé podniky nabízí styl BYO (Bring Your Own, přines si své vlastní). 

Večerní „Niuean food buffet bar“ s kulturní vložkou, pořádaný každé úterý v restauraci Jenna´s v Alofi, stojí 40 NZD na hlavu pro dospělého. 

Problém s restauracemi na ostrově spočívá v omezené otevírací době, některé podniky mohou otevírat i třeba pouze jednou v týdnu (např. vyhlášené „samoobslužné“ Washaway Café na pláži v Avatele pouze v neděli). V lepších restauracích je potřeba rezervace. 

Chystáš se do Niue?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.