Průvodce státem
Niue
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Niue

Místní kuchyně 

Lokální vyhlášenou specialitou je krab palmový (coconut crab; v niueštině uga; vyslov un:ga). Nejtypičtější potravinou jsou kokosové ořechy a cokoli z nich. S oblibou se konzumují další druhy exotického ovoce a zeleniny, např. maracuja, hlízy manioku a taro (česky kolokázie jedlá), batáty (na Niue a Novém Zélandu se nazývají kumara). Ovoce a zeleninu spíš seženete na ranním trhu v Alofi v úterý a v pátek nebo u stánků u silnice. Supermarket a ostatní obchody v tomto ohledu příliš zásobeny nejsou.  

Zajímavou specialitou je ovoce noni (česky morinda barvířská), nevzhledný strupovitý světlezelený plod podobný bramboru, rostoucí na keřích, který se lisuje na trpkou šťávu. Noni juice má údajně léčivé účinky a vyváží se hlavně do Koreje a Japonska. Noni není záležitost pouze Niue, ale na jihu ostrova, ve vesnici Vaiea, je plantáž a výrobna noni šťávy, kterou lze v rámci organizované Niue Orientation Tour (a samozřejmě také po vlastní ose) navštívit a pití si zakoupit. 

Jak se stravovat jako místní 

Kromě vlastního stravování budete v místních restauracích a barech (café) jíst hlavně ryby, jednoduchá jídla typu wrapy, sendviče, burgery, fish and chips, kuře a ovocné smoothie. Je k dispozici i indická kuchyně. V Alofi se nachází 2 pekárny.  

Nejlepší zážitek je zajít na ranní trh v Alofi (zvaný Makete), který se koná v úterý a v pátek hned vedle návštěvnického informačního centra, od 5 do 8 ráno. Doporučuje se dostavit se co nejdříve. 

Obvyklé ceny v restauracích 

Počítejte s cenami startujícími na 15 NZD za jednoduchá jídla a okolo 20–30 NZD za hlavní chody. Velmi drahé je víno, a to až 40 NZD za láhev. Některé podniky nabízí styl BYO (Bring Your Own, přines si své vlastní). 

Večerní „Niuean food buffet bar“ s kulturní vložkou, pořádaný každé úterý v restauraci Jenna´s v Alofi, stojí 40 NZD na hlavu pro dospělého. 

Problém s restauracemi na ostrově spočívá v omezené otevírací době, některé podniky mohou otevírat i třeba pouze jednou v týdnu (např. vyhlášené „samoobslužné“ Washaway Café na pláži v Avatele pouze v neděli). V lepších restauracích je potřeba rezervace. 

Skála Polynésie

Ostrov Niue (vyslov nju:ej) je ostrovní samosprávní stát volně přidružený k Novému Zélandu. Niue leží ve střední části oblasti Jižního Pacifiku, cca 2.400 km severovýchodně od své mateřské domoviny a chlebodárce, zhruba východně od souostroví Tonga, od něhož ho ovšem odděluje mezinárodní datová linie. 

Niue je jeden z největších korálových ostrovů světa, nicméně není to nízko položený atol, tak jak si korálový ostrov my suchozemci představujeme. Ostrov je familiárně zvaný „the Rock“ nebo „the Rock of Polynesia“, prostě „skála“, jeho povrch pokrývají rozeklané vápencové útesy podle pobřeží a centrální planina uprostřed ostrova. Klasických ikonických pacifických pláží tu najdete poskrovnu, zato je členité skalnaté pobřeží doslova provrtáno jeskyněmi, pokryto příkrými útesy a nádhernými zátokami, kde se tu a tam ta malá, dokonalá pláž objeví. Není to jen destinace, kam se jezdí pro „exotické razítko do pasu“, dokáže nabídnout plnohodnotné vyžití a překvapivě dobrou turistickou infrastrukturu. Ideální destinace k osobnímu „zpomalení tempa doby“. 

Víza
Zdarma
Vízum na 30 dní dostaneš formou razítka do pasu zdarma po příletu
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen–listopad
V tomto období panují příjemné teploty a nejméně prší.
Více o počasí
Letenky od
35 000 Kč
Levněji se na Niue nedostaneš, akce neexistují.
Akční nabídky