Novozélandský dolar 

Místní měnu představuje novozélandský dolar (NZD); kurz osciluje kolem 15 Kč za 1 NZD. Polymerové bankovky (velmi praktické vzhledem k podnebí ostrova) vydává Novozélandská banka v nominálech 5, 10, 50, 100 dolarů, hodnoty 2 a 1 dolary a nižší jsou zastoupené mincemi. 

Směnárny a platba kartou 

Je to velmi jednoduché, přivezte si hotovost v novozélandských dolarech (jiné měny lépe vyměnit na N. Z., musíte tranzitovat přes Auckland tak jako tak), a to s rozumnou rezervou. Na ostrově nenajdete bankomat. Kiwibank v Alofi, místní supermarket Swansons, obchod s alkoholem a autopůjčovny poskytují výběr hotovosti za poplatek. Oficiálně asi 30 prodejních míst na ostrově přijímá platby kartou (pouze Visa a MasterCard) s přirážkou (supermarket 3 %), většina zdrojů však radí nespoléhat se na to stoprocentně, systém nemusí fungovat nebo mohou být akceptovány pouze karty v australském/novozélandském systému EFTPOS.  

Kolik co stojí 

Cenová úroveň se logicky odvíjí z cen na Novém Zélandu a obecně je na Niue dráž v zemi, která tiskne peníze, z důvodu nutnosti importu veškerého zboží. Reálně se dá udělat klasický velký nákup pouze v jednom supermarketu, byť dobře zásobeném. Maso je o 100 % dražší než na Novém Zélandě a pouze mražené. U všeho ostatního počítejte s cenovou přirážkou vůči N. Z. okolo 60 %–100 % – s výjimkou lokálního ovoce a zeleniny (místní produkce; sezonní záležitost a spíše na trhu) a překvapivě tabákových výrobků a alkoholu (absence daně; alkohol se nakupuje do 3 dnů po příletu v místním duty free obchodě Customs&Bond Store v Alofi – návštěvník se musí prokázat letenkou a cestovním pasem a nákup se mu zaznamená do povolené kvóty). Při paralelní nutnosti srovnání cen Nový Zéland – ČR tedy rozhodně Niue nevychází jako budget destinace, do Oceánie se necestuje kvůli levným cenám. 

Příklady cen: 

 • balená voda 600 ml – 3 NZD
 • plechovka piva v Customs&Bond Store – 2 NZD 
 • trh v Alofi: košík ovoce – 5–15 NZD 
 • kokosová kaše – 3 NZD
 • hlavní jídlo v restauraci – 20–30 NZD
 • hamburger – 15–20 NZD
 • pivo v restauraci – 5–8 NZD, 
 • láhev vína v restauraci – 30–40 NZD
 • ubytování v nejlevnějším penzionu – 50–70 NZD/noc,  
 • kvalitní ubytování v bungalovu/motelu – 175–200 NZD/noc,  
 • Scenic Matavai Resort – od 220 NZD/noc výše, 
 • půjčení auta – 40–50 NZD/den. 

Spropitné a smlouvání 

Spropitné není automaticky očekáváno, je však vítáno v restauracích v podobě drobného příspěvku. Smlouvání není součástí místní etikety.  

Jak ušetřit 

Niue není v žádném případě lowcost destinace. Vzhledem k cenám letenek z Aucklandu, nutnosti zde pobýt určitý počet dnů mezi jednotlivými lety a obvyklým životním nákladům v podobě cen potravin a ubytování mnoho prostoru pro snížení rozpočtu nenajdete. Lze snížit náklady ubytováním v nejlevnějších penzionech, jako je např. Lialagi v budově bývalé školy ve vesnici Lakepa. Kempování a couchsurfing nejsou na Niue k dispozici a nejsou ani povoleny. Ke snížení životních nákladů pomůže vlastní stravování pomocí nákupu v supermarketu a vynechání nákladných večeří v restauracích. Nejlepší atrakce na ostrově, místní přírodní útvary na pobřeží jsou zdarma, není nutné platit za organizované výlety. 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu