Průvodce státem
Niue
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Niue

Aktuální kurz 1 $ = 14.71 Kč

Novozélandský dolar 

Místní měnu představuje novozélandský dolar (NZD); kurz osciluje kolem 15 Kč za 1 NZD. Polymerové bankovky (velmi praktické vzhledem k podnebí ostrova) vydává Novozélandská banka v nominálech 5, 10, 50, 100 dolarů, hodnoty 2 a 1 dolary a nižší jsou zastoupené mincemi. 

Směnárny a platba kartou 

Je to velmi jednoduché, přivezte si hotovost v novozélandských dolarech (jiné měny lépe vyměnit na N. Z., musíte tranzitovat přes Auckland tak jako tak), a to s rozumnou rezervou. Na ostrově nenajdete bankomat. Kiwibank v Alofi, místní supermarket Swansons, obchod s alkoholem a autopůjčovny poskytují výběr hotovosti za poplatek. Oficiálně asi 30 prodejních míst na ostrově přijímá platby kartou (pouze Visa a MasterCard) s přirážkou (supermarket 3 %), většina zdrojů však radí nespoléhat se na to stoprocentně, systém nemusí fungovat nebo mohou být akceptovány pouze karty v australském/novozélandském systému EFTPOS.  

Kolik co stojí 

Cenová úroveň se logicky odvíjí z cen na Novém Zélandu a obecně je na Niue dráž v zemi, která tiskne peníze, z důvodu nutnosti importu veškerého zboží. Reálně se dá udělat klasický velký nákup pouze v jednom supermarketu, byť dobře zásobeném. Maso je o 100 % dražší než na Novém Zélandě a pouze mražené. U všeho ostatního počítejte s cenovou přirážkou vůči N. Z. okolo 60 %–100 % – s výjimkou lokálního ovoce a zeleniny (místní produkce; sezonní záležitost a spíše na trhu) a překvapivě tabákových výrobků a alkoholu (absence daně; alkohol se nakupuje do 3 dnů po příletu v místním duty free obchodě Customs&Bond Store v Alofi – návštěvník se musí prokázat letenkou a cestovním pasem a nákup se mu zaznamená do povolené kvóty). Při paralelní nutnosti srovnání cen Nový Zéland – ČR tedy rozhodně Niue nevychází jako budget destinace, do Oceánie se necestuje kvůli levným cenám. 

Příklady cen: 

 • balená voda 600 ml – 3 NZD, 
 • plechovka piva v Customs&Bond Store – 2 NZD 
 • trh v Alofi: košík ovoce – 5–15 NZD 
 • kokosová kaše – 3 NZD, 
 • hlavní jídlo v restauraci – 20–30 NZD
 • hamburger – 15–20 NZD
 • pivo v restauraci – 5–8 NZD, 
 • láhev vína v restauraci – 30–40 NZD
 • ubytování v nejlevnějším penzionu – 50–70 NZD/noc,  
 • kvalitní ubytování v bungalovu/motelu – 175–200 NZD/noc,  
 • Scenic Matavai Resort – od 220 NZD/noc výše, 
 • půjčení auta – 40–50 NZD/den. 

Spropitné a smlouvání 

Spropitné není automaticky očekáváno, je však vítáno v restauracích v podobě drobného příspěvku. Smlouvání není součástí místní etikety.  

Jak ušetřit 

Niue není v žádném případě lowcost destinace. Vzhledem k cenám letenek z Aucklandu, nutnosti zde pobýt určitý počet dnů mezi jednotlivými lety a obvyklým životním nákladům v podobě cen potravin a ubytování mnoho prostoru pro snížení rozpočtu nenajdete. Lze snížit náklady ubytováním v nejlevnějších penzionech, jako je např. Lialagi v budově bývalé školy ve vesnici Lakepa. Kempování a couchsurfing nejsou na Niue k dispozici a nejsou ani povoleny. Ke snížení životních nákladů pomůže vlastní stravování pomocí nákupu v supermarketu a vynechání nákladných večeří v restauracích. Nejlepší atrakce na ostrově, místní přírodní útvary na pobřeží jsou zdarma, není nutné platit za organizované výlety. 

Skála Polynésie

Ostrov Niue (vyslov nju:ej) je ostrovní samosprávní stát volně přidružený k Novému Zélandu. Niue leží ve střední části oblasti Jižního Pacifiku, cca 2.400 km severovýchodně od své mateřské domoviny a chlebodárce, zhruba východně od souostroví Tonga, od něhož ho ovšem odděluje mezinárodní datová linie. 

Niue je jeden z největších korálových ostrovů světa, nicméně není to nízko položený atol, tak jak si korálový ostrov my suchozemci představujeme. Ostrov je familiárně zvaný „the Rock“ nebo „the Rock of Polynesia“, prostě „skála“, jeho povrch pokrývají rozeklané vápencové útesy podle pobřeží a centrální planina uprostřed ostrova. Klasických ikonických pacifických pláží tu najdete poskrovnu, zato je členité skalnaté pobřeží doslova provrtáno jeskyněmi, pokryto příkrými útesy a nádhernými zátokami, kde se tu a tam ta malá, dokonalá pláž objeví. Není to jen destinace, kam se jezdí pro „exotické razítko do pasu“, dokáže nabídnout plnohodnotné vyžití a překvapivě dobrou turistickou infrastrukturu. Ideální destinace k osobnímu „zpomalení tempa doby“. 

Víza
Zdarma
Vízum na 30 dní dostaneš formou razítka do pasu zdarma po příletu
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen–listopad
V tomto období panují příjemné teploty a nejméně prší.
Více o počasí
Letenky od
35 000 Kč
Levněji se na Niue nedostaneš, akce neexistují.
Akční nabídky