Palau
Palau

Co dělat na Palau

Potápění, šnorchlování

Jet na Palau a veškerý čas trávit na suchu, je téměř neodpustitelný hřích. To nejzajímavější, co Palau nabízí, se totiž odehrává pod vodou. Neuvěřitelné korálové útesy, stovky a tisíce pestrobarevných ryb všech druhů a velikostí, žraloci, mořské želvy, manty nebo medúzy, to vše najdete na mnoha místech, především mezi Kororem a ostrovem Peleliu. Nenechte se odradit cenou za výlety, opravdu to stojí za to.

Celosvětově proslulé potapěčské spoty na Palau:

  • Blue Corner,
  • German Channel,
  • New Drop Off.

V největším městě Koror působí několik agentur pořádající potápěčské kurzy pro začátečníky, výlety pro pokročilé i denní vyjížďky za šnorchlováním. Ceny jsou u všech velmi podobné, některé nabízí slevy pro vybrané ubytovací zařízení, je tedy určitě lepší se dopředu informovat. V případě potápění se doporučuje provést rezervaci dopředu přes e-mail, není však nutností, místo se téměř vždy najde.

Standardní výlet za šnorchlováním trvá zhruba 6–8 hodin, během cesty zastavíte na několika místech. Obvyklá cena se pohybuje mezi 80–120 $ (plus týdenní povolení k návštěvě Rock Islands za 50 $) a obsahuje oběd na pláži i půjčení vybavení. 

V případě potápění počítejte s cenou od 130–160 $ za jednodenní výlet (dva až tři ponory), plus týdenní denní povolení ke vstupu na Rock Islands za 50 $. Vždy si ověřte přímo u agentury, zda je v ceně obsaženo i půjčovné vybavení, některé společnosti si účtují poplatek zvlášť (kolem 60 $). V ceně je obvykle započítán i transfer z hotelu na místo vyplutí a oběd. 

Jediné dostupné místo, kde lze šnorchlovat zdarma, se nachází poblíž centra Kororu u mostu na ostrov Malakal v Long Island Parku – ihned naproti Maml agentuře. Jezdit kvůli tomu na Palau by byla hloupost, místo je vhodné spíš na krátké zastavení.

Kajaking

Prakticky všechny výše uvedené agentury nabízí organizované výlety na kajaku nebo individuální zapůjčení. Obvyklé ceny se pohybují mezi 65 a 100 $ na jeden den. Pro začátečníky ideální místo pro kajaking je Nikko Bay poblíž Kororu, kde nejsou velké vlny a právě zde začíná panenská oblast Rock Islands. Dejte si však vždy pozor na mořské proudy a nepřeceňte své síly.

Výlety za historií

Na pevnině i pod hladinou se nachází početné pozůstatky z Druhé světové války, ráj pak naleznou milovníci historie především na ostrově Peleliu, kde probíhala v druhé polovině roku 1944 významná bitva mezi Američany a Japonci o strategické letiště.

Výlety do džungle

Budete-li si chtít odpočinout od podmořského světa, vydejte se poznávat největší ostrov Babeldaob celý porostlý hustou džunglí, kterou střídají malá políčka a louky. Pěších tras sice není mnoho, ale silnice a cesty jsou poměrně kvalitní a autem není problém se dostat i do nejmenších vesnic. 

Většina agentur pořádající potápěčské a šnorchlovací výlety vám nabídne i organizované cesty do džungle spojené s rybařením nebo plavbou po řece. Celodenní výlet vyjde zhruba na 100 $, chcete-li rybařit, nevyhnete se poplatku 20 $ za povolení, které agentury vyřídí.

Cesty na odlehlé ostrovy

Milovníci romantiky a oproštění se od všedního života ocení možnosti cestovat na opravdu odlehlé ostrůvky a atoly, kde žije maximálně několik desítek obyvatel. Nejjednodušší cesta povede na atol Kayangel asi 200 km severně od ostrova Babeladaob, kam se dostanete i běžným trajektem. 

Vybrané agentury, například Antelope, nabízí odvoz na neobydlený ostrůvek v oblasti Rock Islands, kde strávíte celý den, večer si vás pak loď znovu vyzvedne a odveze do přístavu. Cena se pohybuje kolem 80 $ (plus 50 $ povolení ke vstupu na Rock Islands).

Nejčastěji navštěvovaným ostrovem s krásnými plážemi je Carp Island. Cenu i objednávku si vyřídíte v Kororu v restauraci Carp Seafood Restaurant, kde si můžete i vychutnat netopýří polévku.

Pláže

I když se Palau může jevit jako tropický ráj se vším všudy, pláží se zde zase tolik neužijete. Veškeré pláže v Kororu jsou pouze u hotelových resortů a vstup na ně je zpoplatněný. Nejlepší pláž se nachází u hotelového komplexu Palau Pacific Resort, pro nehotelové hosty činí denní poplatek 99 $, součástí je voucher v hodnotě 34 $ na využití sportovního vybavení hotelu nebo restaurace. 

Další pláže se nachází na severním cípu ostrova Babeladob, pravý tropický ráj bez poplatku, bez turistů, jen s místními za zády, kteří vám nabídnou svoji svačinu nebo oběd, pak naleznete ve městečku Galap ve státě Ngaraard zhruba na souřadnicích 7.6282, 134.6447. Nutno však podotknout, že příliš šnorchlování, ani plavání si zde neužijete, mělčina se táhne stovky metrů daleko.

Asi nejdostupnější pláže bez poplatků pak najdete v okolí městečka Melekeok a hlavní města Ngerulmud.

Využít můžete i nabídky agentur pořádajících jednodenní výlety na opuštěné pláže v oblasti Rock Islands, připravte si však minimálně 80 $. 

Lepší situace je pak na jižních ostrovech Angaur a Peleliu a na severním atolu Kayangel, kde si pláží, kokosových palem, sluníčka a minima dalších turistů užijete do sytosti. 

Vyhlídkové lety

Chcete-li se pokochat pohledem na kouzelné zelené kopečky Rock Islands i z ptačí perspektivy, určitě nepohrdnete vyhlídkovými lety společností Palau Mission Aviation nebo Smile Air. Vyhlídkový let je také jediný způsob, jak spatřit unikátní ekosystém Seventy Islands, kam je přístup striktně omezen pouze pro vědce. 

Let trvá zhruba 30–40 minut a za letenku zaplatíte od 180 $. Veškeré informace vám budou podány přímo na letišti od 7:00 do 16:00 hodin ve všední dny

Chystáš se na Palau?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.