Průvodce státem
Palau
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Palau

Historie v kostce 

Souostroví bylo poprvé objeveno na konci 17. století, když skupina Palauanů ztroskotala na moři a proudy je dohnali k pobřeží Filipín. Zajímavostí je, že první možnost k průzkumu Palau dostal 1696 český misionář Pavel Klein, který jako vůbec první načrtnul mapu ostrovů.

V moderní historii hrálo souostroví (zejména ostrov Peleliu na jihu) významnou roli během druhé světové války, kdy zde bylo svedeno několik těžkých bitev mezi Američany a Japonci. Od roku 1947 do roku 1994 bylo Palau poručenským územím OSN pod správou USA, od roku 1994 je plně samostatným státem.

Lidé 

Ostrovy obývá pestrá směsice etnických skupin, z nichž největší podíl (73 %) tvoří Palauané, původní obyvatelé podobní jiným etnickým skupinám z Mikronésie. Další významnou část obyvatel tvoří Filipínci, Číňané, Japonci, Vietnamci a Američané. 

Lidé jsou obecně velmi přátelští a především na venkově není výjimkou, že vám zdarma nabídnou oběd nebo večeři, vždy ochotně poradí a často mávají. Nepředstavujte si nějakou zaostalou pralesní kulturu, Palauané jsou jinak běžní moderní lidé se vším vybavením dnešní doby, průměrná mzda dosahuje asi 17.000 Kč měsíčně. 

Celé Palau má asi 20.000 obyvatel, tedy asi 520x méně než Česko a zhruba stejně jako Náchod nebo Kutná Hora. 

Svátky 

Dny pracovního klidu jsou na Palau prvního ledna, o Vánocích (pouze 25. 12.), slaví se zde i Díkuvzdání, Den nezávislosti (1. října) a další. Obecně lze říct, že svátečních dní je na Palau o něco méně než například v Česku, neslaví se třeba 1. květen ani Velikonoce.

Většina obchodů má otevřeno 365 dní v roce, ve svátky obvykle od 9:00 do 18:00 hodin, v běžné dny pak od 7:00 do 21:00 hodin. 

Kultura 

Kultura je silně ovlivněna americkým vlivem a stále se zvyšujícím počtem turistů z Asie, ale poslední dobou i z Evropy. Žádné viditelné tradiční kulturní slavnosti nebo zvyklosti zde nejsou pozorovatelné, lidé žijí běžný západní život, kvůli podnebí je denní rytmus poněkud pomalejší než v našich podmínkách, nicméně veškerá práce probíhá po celý den bez poledních přestávek. 

Jazyk 

Oficiálními jazyky jsou palauština a angličtina. Všichni obyvatelé ovládají oba jazyky, v běžné úřední komunikaci (nápisy, dopravní značky, apod.) se používá výhradně angličtina. Problém s domluvou tak určitě mít nebudete, jen je nutné se přizpůsobit místní výslovnosti. Můžete se naučit pár slovíček palausky, místní zcela jistě potěšíte. 

Minislovníček:

  • Alii – Dobrý den
  • Mechikung – Na shledanou
  • Ke mesulang – Děkuji
  • Ke uangarang? – Jak se máte?
  • Belau – Palau
  • Lius – Kokos
  • Tuu – Banán

Turismus 

Turismus se poslední desetiletí na Palau značně rozvíjí, především díky návštěvníkům z Japonska, Jižní Koreje nebo Číny, pro něž země funguje asi jako pro Evropany Kapverdy. 

Hlavním a prakticky jediným zdrojem turistiky je unikátní oblast tisíců krásných malých i velkých zaoblených skalnatých ostrůvků porostlých hustou džunglí zvanou „Rock Islands“ a přilehlé mimořádně bohaté útesové vody na podmořský život. Kdo jede na Palau a alespoň jednou nejede šnorchlovat nebo se potápět, jako by tu nebyl. 

Turistická infrastruktura je na docela dobré úrovni, ale patří k nejdražším na světě. Ubytování je relativní dostatek, agentur pořádajících výlety za potápěním také, za vše se však platí nemalé částky. Možnosti potápění nebo šnorchlování bez využití služeb agentury jsou nulové, stejně jako možnosti klasické plážové dovolené. Běžné pláže na Palau neexistují.

Geografie 

Republiku Palau tvoří tisíce ostrůvků v úzkém pásu podél korálových útesů. Vzdálenost mezi nejsevernějším a nejjižnějším bodem činí asi 1.500 km. Největší ostrov Babeldaob je porostlý hustou džunglí, která se střídá s loukami a políčky. Na délku má ostrov asi 60 km, na šířku 10 až 20 km a najdeme zde nejvyšší horu ostrova Ngerchelchuus (242 m n.m.). 

Nejhustěji obydlený je ostrov Koror, kde se nachází stejnojmenné největší město, které je s ostrovem Babeldaob spojeno silničním mostem. Na jih od Kororu najdeme nejznámější část, Rock Islands, které se táhnou asi 150 km a volně navazují na ostrovy Peleliu a Angaur. O dalších 600 km dále na jih se nacházejí Sonsorolské ostrovy, drobné atoly, na nichž stále žije asi 70 obyvatel, naopak necelých 200 km na sever od ostrova Babeldaob najdeme atol Kayangel s 300 obyvateli. 

Nesmíme opomenout zajímavý fakt, že Palauská republika je nejmenším federativním zřízením na světě. Jednotlivé státy s vlastními vládami spíše odpovídají počtem obyvatel i rozlohou běžným obcím. 

Rozloha Palau je 172x menší než České republiky a odpovídá téměř přesně rozloze Prahy.

Ostrůvky na Palau

Podmořský ráj v Pacifiku

Palau, podle počtu obyvatel 4. nejmenší suverénní stát na světě, se nachází ve východní části Tichého oceánu asi 1.500 km jihovýchodně od Filipín. Formálně se řadí již pod Oceánii a je tak nejzápadnější zemí nejmenšího světového kontinentu. 

Pokud Palau něčím opravdu vyniká, pak jsou to neuvěřitelné možnosti potápění, šnorchlování a výletů mezi pitoreskní malé a neobydlené ostrůvky kompletně porostlé džunglí. Podmořský svět je to, za čím se na Palau jezdí, a i úplného laika naprosto pohltí. Své si zde najdou i milovníci historie, po celém souostroví jsou rozeseté pozůstatky z druhé světové války, kdy Palau sloužilo jako útočiště Japonců.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Pod vodou vám počasí na Palau může být ukradené.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Toto je standardní cena letenky. Akční se téměř neobjevují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu