Zavřít boční panel

Doprava na Palau

Jak se dopravit na Palau

Málokoho asi překvapí, že se na Palau dostaneme pouze letecky. Z Evropy má stabilně nejlevnější ceny letenek China Airlines při odletu z Amsterdamu nebo Vídně, cesta však bude dlouhá se dvěma přestupy. Standardní cena činí asi 20.000 Kč za zpáteční letenku.

Rychlejší dopravu nabídne například Korean Air s přestupem v Soulu, letenky můžou atakovat i hranici 35.000 Kč.

Při odletu musíte na letišti před pasovou kontrolou zaplatit odletovou taxu ve výši 20 $ a ekologický poplatek 30 $. Platba je možná hotově i kreditní kartou.

Jak se nejlépe dopravovat

Budete-li trávit čas pouze v Kororu, kde startují všechny výlety za potápěním, nejlépe se budete dopravovat pěšky. Město není velké a jízda taxi se nevyplatí. Chcete-li se vydat i mimo Koror, půjčení auta se nevyhnete, žádná MHD nebo dálková autobusová doprava zde neexistuje. 

Při cestách na ostrovy Peleliu, Angaur nebo Kayangel využijte státní trajekty, jízdní řád si vždy ověřte přímo v přístavu, často se mění nejen časy odjezdů, ale i dny.

V rámci výletů pak slouží menší loďky s kapacitou 8–20 cestujících.

Půjčení auta 

V Kororu i na letišti funguje několik standardních západních autopůjčoven, ceny za jeden den začínají asi na 1.200 Kč. Doporučujeme proto lokální autopůjčovnu AI Rent-a-Car, kde si zarezervujete automobil za 28,50$ na den – nutné volat telefonicky na +680 488 5011.

Alternativně můžete využít nabídky na půjčení auta od soukromníků, především přes Airbnb. Například ubytování ve státě Airai severně od letiště nabízí půjčení auta na jeden den za 25 $ bez jakýchkoli přidaných poplatků.

Auto na Palau

Na Palau se jezdí vpravo, většina aut však pochází z Japonska bez upraveného řízení a mají tak volant také vpravo, tedy na špatné straně. Omezení rychlosti jsou uváděny v mílích, i když prakticky všechna auta mají tachometry v kilometrech.

Hlavní silnice v Kororu a na ostrově Babeldaob jsou kvalitní a dobře udržované, vzhledem k terénu však rychlost zřídkakdy přesáhne 60 km/h. Místní jezdí pomalu, někdy až příliš. Rychlé jízdě neholdují a nechápou ji. V Kororu se často můžete setkat s hustým provozem na hlavní ulici a na místní poměry dlouhými kolonami. Obecně je však řízení na Palau spíše pohodovou záležitosti bez jakýchkoli nástrah a záludností, pozor musíte dávat jen na velké množství volně pobíhajících psů.

Množství benzinových pump je pouze v Kororu a státě Airai. Na venkově budete shánět benzin jen obtížně. Ceny se uvádí v galonech a nejnižší se pohybují okolo 3,88 $ za galon, tedy zhruba 18 Kč za litr.

Silnice na Palau

Veřejná doprava 

Klasická veřejná doprava na pevnině neexistuje. Jedinou formou jsou školní autobusy, jak je známe z USA, ty však běžné cestující nepřepravují. 

Veřejná doprava funguje pouze při cestě lodí na ostrovy Peleliu, Angaur a Kayangel, nejpřehlednější jízdní řády naleznete například zde outofyourcomfortzone.net. Vždy si čas i den odjezdu ověřte v přístavu, jízdní řády se často mění v závislosti na počasí i na technickém stavu lodi.

Jednosměrná jízdenka z Korou na Peleliu vyjde na 15 $.

Mezi Kororem a Peleliu také létá dvakrát týdně pravidelná letecká linka společnosti Pacific Missionary Aviation (www.pmapacific.org/), vždy si časy a dny letů ověřte přímo na letišti nebo telefonicky. Jednosměrná letenka stojí 100 $. Alternativně je možné využít u stejné společnosti aerotaxi, kde jednosměrná sazba činí 400 $.

Podmořský ráj v Pacifiku

Palau, podle počtu obyvatel 4. nejmenší suverénní stát na světě, se nachází ve východní části Tichého oceánu asi 1.500 km jihovýchodně od Filipín. Formálně se řadí již pod Oceánii a je tak nejzápadnější zemí nejmenšího světového kontinentu. 

Pokud Palau něčím opravdu vyniká, pak jsou to neuvěřitelné možnosti potápění, šnorchlování a výletů mezi pitoreskní malé a neobydlené ostrůvky kompletně porostlé džunglí. Podmořský svět je to, za čím se na Palau jezdí, a i úplného laika naprosto pohltí. Své si zde najdou i milovníci historie, po celém souostroví jsou rozeseté pozůstatky z druhé světové války, kdy Palau sloužilo jako útočiště Japonců.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Pod vodou vám počasí na Palau může být ukradené.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu