Průvodce státem

Palau

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Podmořský ráj v Pacifiku

Palau, podle počtu obyvatel 4. nejmenší suverénní stát na světě, se nachází ve východní části Tichého oceánu asi 1.500 km jihovýchodně od Filipín. Formálně se řadí již pod Oceánii a je tak nejzápadnější zemí nejmenšího světového kontinentu. 

Pokud Palau něčím opravdu vyniká, pak jsou to neuvěřitelné možnosti potápění, šnorchlování a výletů mezi pitoreskní malé a neobydlené ostrůvky kompletně porostlé džunglí. Podmořský svět je to, za čím se na Palau jezdí, a i úplného laika naprosto pohltí. Své si zde najdou i milovníci historie, po celém souostroví jsou rozeseté pozůstatky z druhé světové války, kdy Palau sloužilo jako útočiště Japonců.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Pod vodou vám počasí na Palau může být ukradené.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Toto je standardní cena letenky. Akční se téměř neobjevují.
Akční nabídky

Praktické tipy na Palau

Co vidět a navštívit na Palau

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Palau

Zavřít boční panel

Melekeok

U pobřeží ve státe Melekeok naleznete jednu z nejlepších pláží z celého ostrova a dlouhé molo, které každý den nabízí dech beroucí východy slunce. Ne nadarmo se místu nazývá The City of Rising Sun.

Poplatek za vstup na pláž by měl být 10 $, avšak za nás nikdo peníze nevybíral.

Zavřít boční panel

Tradiční palauská chatrč

Uprostřed pralesa, zhruba 15 minut chůze od silnice, naleznete tradiční a zachovalou palauskou chatrč. Cesta sem vede údolím, do kterého vejdete z levé strany místní radnice.

Okolí doprovází pohřebiště, kde vás jistě zaujmou i předpokládaná data narození a úmrtí. Palauané pravděpodobně objevili lék na dlouhověkost.

Zavřít boční panel

Kamenné monolity

Na travní ploše se rozprostírá 37 kamenných monolitů, z nichž některé mohou připomínat tváře lidí a jejichž původ je dodnes nevysvětlen. Legendy se opírají o příběh, kdy kameny představovaly základní pilíře palauských domů stavěnými bohy.

Nejzajímavějším faktem je, že kameny nepochází z Palau, a to i přesto, že nejtěžší z nich váží 5 tun. Odhady hovoří o staří začínající v 1. století našeho letopočtu.

Mimo kameny si vychutnáte i výhledy na okolí. Vstupné činí 5 $.

Zavřít boční panel

Památník Druhé světové války

Korejský památník Druhé světové války naleznete naproti Capitolu. Dá se sem dojet autem a stejně tak, jako samotný Capitol, je i tento památník vystavěn uprostřed ničeho.

Po ostrově naleznete alespoň další desítku památníků, ale tento je z nich nejvýznamnější a nejmonumentálnější.

Zavřít boční panel

Jezero Ngardok

Ngardok je největším sladkovodním jezerem v celé Mikronésii. Díky své unikátnosti, která dodává okolí jedinečnou biodiverzitu, je toto místo chráněné jako přírodní rezervace.

Kromě různých druhů rostlin a menších zvířat zde žijí i krokodýli. Spatřit je můžete brzy ráno a před stmíváním. Během dne je neuvidíte.

U jezera je plovoucí molo pro odpočinek a okolo vodní plochy vede dobře udržovaný okruh pro pěší túru a obejít jej zabere necelou hodinku. Vstupné činí 10 $.

Zavřít boční panel

Airai

Jedno z nejvíce udržovaných míst s historickými bojovými tanky je v Airai. Původně budova sloužil jako komunikační centrum pro Japonce.

Pokud nechcete zbytečně platit, nezastavujte tu a jen kolem místa projeďte.

Zavřít boční panel

Koror

Bývalé hlavní a současné největší město Palau je fakticky jediným centrem ostrova, kde najdete naprosto všechno důležité. Supermarket, čerpací stanice, poštu, všechny agentury zajišťující výlety do mořských hlubin nebo třeba nemocnici... Koror je srdcem Palau a je nemožné ho při svých cestách minout.

Samotné město se dá přirovnat k menšímu okresnímu sídlo v ČR. Město protíná hlavní silnice, okolo které se děje všechno zajímavého. 

Na ostrově Malakal najdete jedinou dobře přístupnou veřejnou pláž (na Google maps označená jako "Long Island Park"). Rozhodně nepatří mezi nejhezčí pláže na světě, ale jako krátká zastávka a zkouška nového šnorchlovacího vybavení bude ideální...

Zavřít boční panel

Rock Islands

Hlavní tahák pro návštěvu Palau. Stovky skalnatých ostrůvků táhnoucích se mezi ostrovy Babeldaob a Peleliu jsou většinou neobydlené a porostlé hustou tropickou vegetací, některé z nich s idylickými plážemi (většinou však veřejnosti nepřístupné).

Ještě cennější a krásnější jsou však okolní korálové útesy a podmořský život. Ke vstupu do oblasti je nutné vyřídit povolení za 50 $ (na 10 dní), které za vás automaticky vyřídí agentura, s níž se jdete potápět bez nutnosti návštěvy úřadů.

Rock Islands není možné navštívit na vlastní pěst. Jedinou možností jsou organizované výlety s agenturami, viz kapitola „Aktivity a výlety“. Celá oblast je zapsaná do seznamu UNESCO.

Zavřít boční panel

Vodopády Ngardmau

Ve státě Ngardmau na severu ostrova Babeldaob si udělejte krátký pěší výlet do jádra tropického deštného pralesa, který je zakončen pěknými vodopády. Cestou nezapomeňte odbočit po kolejích, které vás džunglí dovedou až k opuštěným lokomotivám, které dříve sloužily při těžbách bauxitu. Poplatek za vstup do areálu činí 10 $.

Vlak v pralese

Zavřít boční panel

Peleliu

Ostrov Peleliu se nachází asi 200 km jižně od Kororu a je vyhledáván nadšenci historie druhé světové války. V roce 1944 se zde odehrála velká bitva mezi americkými a japonskými jednotkami o strategicky umístěné letiště. Dodnes se na ostrově nachází mnoho pozůstatků nebo muzeum.

Navštívit ostrov můžete v rámci výletu nebo se sem vydat na vlastní pěst. Permit stojí 10 $.

Zavřít boční panel

Ngerulmud

Další povinným bodem k návštěvě je od roku 2006 nové hlavní město Ngerulmud ve státě Melekeok (někdy je označováno právě pod tímto názvem). Jedná se o nejmenší hlavní město na světě s necelými 400 obyvateli. 

Na první pohled zaujme honosná vládní budova a sídlo prezidenta, která na první pohled trochu připomíná washingtonský Kapitol a nachází se doslova uprostřed džungle zcela mimo jakékoli větší sídlo.

Zavřít boční panel

Jellyfish Lake

Unikátní jezero spojené podzemními vodami s oceánem na ostrově Eil Malk v oblasti Rock Islands je domovem milionů malých zlatých medúz. K návštěvě je potřeba povolení za 100 $ platné na 10 dní, které automaticky platí i pro cesty do celé oblasti Rock Islands (není tak nutné vyřizovat navíc povolení za 50 $ zmíněné výše). K částce je nutné připočíst ještě cenu za výlet (individuální turistika je vyloučena), která se obvykle pohybuje kolem 150–200 $. 

Jellyfish Lake bylo z důvodu sucha a škodlivin, které sem přinášejí turisté v podobě mastnoty z opalovacích krémů, dlouho uzavřené. Od roku 2019 je opět přístupné turistickým skupinám, je ale kdykoliv možné, že se opět uzavře.

Počasí a sezóny na Palau

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Palau
Pro potápění i aktivity na souši

27 °C

27 °C

27 °C

27 °C

27 °C

27 °C

27 °C

27 °C

27 °C

27 °C

27 °C

27 °C

Počasí

Počasí je typicky tropické. Horké a vlhké, obvykle není den, kdy by alespoň pár minut hustě nepršelo. Průměrné teploty jsou stabilní během celého roku a prakticky se nemění. Stejné teplo je při slunci i dešti. 

Sezóny a kdy vyrazit

Dalo by se říct, že sezona trvá po celý rok. Nejméně prší od února do dubna, je však zbytečné plánovat dovolenou podle statistik. Může se stát, že vám celý týden proprší prakticky v jakémkoli období, a naopak můžete mít štěstí na sluníčko během celého vašeho pobytu. Obvykle však prší každý den, déšť se však často rychle přežene.

Skvělé akce na Palau

ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu