Palau

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Podmořský ráj v Pacifiku

Palau, podle počtu obyvatel 4. nejmenší suverénní stát na světě, se nachází ve východní části Tichého oceánu asi 1.500 km jihovýchodně od Filipín. Formálně se řadí již pod Oceánii a je tak nejzápadnější zemí nejmenšího světového kontinentu. 

Pokud Palau něčím opravdu vyniká, pak jsou to neuvěřitelné možnosti potápění, šnorchlování a výletů mezi pitoreskní malé a neobydlené ostrůvky kompletně porostlé džunglí. Podmořský svět je to, za čím se na Palau jezdí, a i úplného laika naprosto pohltí. Své si zde najdou i milovníci historie, po celém souostroví jsou rozeseté pozůstatky z druhé světové války, kdy Palau sloužilo jako útočiště Japonců.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Rock Islands

Hlavní tahák pro návštěvu Palau. Stovky skalnatých ostrůvků táhnoucích se mezi ostrovy Babeldaob a Peleliu jsou většinou neobydlené a porostlé hustou tropickou vegetací, některé z nich s idylickými plážemi (většinou však veřejnosti nepřístupné).

Ještě cennější a krásnější jsou však okolní korálové útesy a podmořský život. Ke vstupu do oblasti je nutné vyřídit povolení za 50 $ (na 10 dní), které za vás automaticky vyřídí agentura, s níž se jdete potápět bez nutnosti návštěvy úřadů.

Rock Islands není možné navštívit na vlastní pěst. Jedinou možností jsou organizované výlety s agenturami, viz kapitola „Aktivity a výlety“. Celá oblast je zapsaná do seznamu UNESCO.

Zavřít
Ikona pinu

Vodopády Ngardmau

Ve státě Ngardmau na severu ostrova Babeldaob si udělejte krátký pěší výlet do jádra tropického deštného pralesa, který je zakončen pěknými vodopády. Cestou nezapomeňte odbočit po kolejích, které vás džunglí dovedou až k opuštěným lokomotivám, které dříve sloužily při těžbách bauxitu. Poplatek za vstup do areálu činí 10 $.

Vlak v pralese

Zavřít
Ikona pinu

Peleliu

Ostrov Peleliu se nachází asi 200 km jižně od Kororu a je vyhledáván nadšenci historie druhé světové války. V roce 1944 se zde odehrála velká bitva mezi americkými a japonskými jednotkami o strategicky umístěné letiště. Dodnes se na ostrově nachází mnoho pozůstatků nebo muzeum.

Navštívit ostrov můžete v rámci výletu nebo se sem vydat na vlastní pěst. Permit stojí 10 $.

Zavřít
Ikona pinu

Melekeok

Další povinným bodem k návštěvě je od roku 2006 nové hlavní město Ngerulmud ve státě Melekeok (někdy je označováno právě pod tímto názvem). Jedná se o nejmenší hlavní město na světě s necelými 400 obyvateli.

Na první pohled zaujme honosná vládní budova a sídlo prezidenta, která na první pohled trochu připomíná washingtonský Kapitol a nachází se doslova uprostřed džungle zcela mimo jakékoli větší sídlo.

U pobřeží naleznete jednu z nejlepších pláží z celého ostrova a dlouhé mole, které každý den nabízí dech beroucí východy slunce.

Východ slunce v Melekeoku

Zavřít
Ikona pinu

Jellyfish Lake

Unikátní jezero spojené podzemními vodami s oceánem na ostrově Eil Malk v oblasti Rock Islands je domovem milionů malých zlatých medúz. K návštěvě je potřeba povolení za 100 $ platné na 10 dní, které automaticky platí i pro cesty do celé oblasti Rock Islands (není tak nutné vyřizovat navíc povolení za 50 $ zmíněné výše). K částce je nutné připočíst ještě cenu za výlet (individuální turistika je vyloučena), která se obvykle pohybuje kolem 150–200 $.

Aktuálně je Jellyfish Lake striktně uzavřené pro veřejnost z důvodu sucha a škodlivin z opalovacích a jiných krémů, které turisté do jezera zanášejí.

Počasí a sezóny

Průměrné počasí
Průměrná teplota 31 °C 31 °C 32 °C 32 °C 32 °C 31 °C 31 °C 31 °C 31 °C 32 °C 32 °C 32 °C
Hlavní sezóna

Počasí

Počasí je typicky tropické. Horké a vlhké, obvykle není den, kdy by alespoň pár minut hustě nepršelo. Průměrné teploty jsou stabilní během celého roku a prakticky se nemění. Stejné teplo je při slunci i dešti. 

Kdy vyrazit

Dalo by se říct, že sezona trvá po celý rok. Nejméně prší od února do dubna, je však zbytečné plánovat dovolenou podle statistik. Může se stát, že vám celý týden proprší prakticky v jakémkoli období, a naopak můžete mít štěstí na sluníčko během celého vašeho pobytu. Obvykle však prší každý den, déšť se však často rychle přežene.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce  Souostroví bylo poprvé objeveno na konci 17. století, když skupina Palauanů ztroskotala na moři a proudy je dohnali k pobřeží Filipín. Zajímavostí je, že první možnost k průzkumu Palau dostal 1696 český misionář Pavel Klein, který jako vůbec první načrtnul mapu ostrovů. V moderní historii hrálo souostroví (zejména ostrov Peleliu na jihu) významnou roli během druhé světové války, kdy zde bylo svedeno několik těžkých…

Jak ušetříš

Americký dolar Oficiální platidlem na Palau je americký dolar, který se dělí na sto centů. Bankovky se tisknou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Narazit můžete na mince hodnoty 1, 5, 10, 25, 50 centů a 1 dolar. [imageFill 5685] Směnárny a platba kartou  Směnáren v zemi moc nenajdete, rozhodně je lepší sem přijet s hotovostí. Bankomatů je však v Kororu dostatek a české karty v nich fungují bez problémů.  …

Jak se budeš dopravovat

Jak na Palau Málokoho asi překvapí, že se na Palau dostaneme pouze letecky. Z Evropy má stabilně nejlevnější ceny letenek China Airlines při odletu z Amsterdamu nebo Vídně, cesta však bude dlouhá se dvěma přestupy. Standardní cena činí asi 20.000 Kč za zpáteční letenku. Rychlejší dopravu nabídne například Korean Air s přestupem v Soulu, letenky můžou atakovat i hranici 35.000 Kč. Při odletu musíte na letišti před pasovou kontrolou…

Co ochutnáš

Palauská kuchyně Nedá se říci, že by na Palau byla přímo místní kuchyně, mísí se zde vlivy z celé východní Asie a USA. V Kororu tak narazíte na širokou škálu restaurací od japonských přes čínské, korejské, vietnamské až po malé místní fast foody nabízející hamburgery. Z čistě místních pokrmů pak můžeme jmenovat například taro (česky Kolokázie jedlá). Jedná se o jedlou rostlinu, z níž se připravují přílohy nebo polévky. Velmi oblíbené…

Jaké výlety podnikneš

Potápění, šnorchlování Jet na Palau a veškerý čas trávit na suchu, je téměř neodpustitelný hřích. To nejzajímavější, co Palau nabízí, se totiž odehrává pod vodou. Neuvěřitelné korálové útesy, stovky a tisíce pestrobarevných ryb všech druhů a velikostí, žraloci, mořské želvy, manty nebo medúzy, to vše najdete na mnoha místech, především mezi Kororem a ostrovem Peleliu. Nenechte se odradit cenou za výlety, opravdu to stojí za to. Celosvětově proslulé …

Na co si dej pozor

Zdraví  Ačkoli se Palau nachází v tropické oblasti, žádný významný výskyt nebezpečných nemocí zde nebyl zaznamenán. Zdravotní péče odpovídá velikosti země, na ostrově Ngerekebesang poblíž největšího města Koror se nachází jediná velká nemocnice v zemi, která je plně vybavená a splňuje všechny standardy.  Doporučuje se nepít vodu z vodovodu a ovoce/zeleninu důkladně omýt. Nezapomeňte si zřídit kvalitní cestovní pojištění, v …

Víza a na co mysli před cestou

Vízum  Občané Česka ani Slovenska nepotřebují pro turistické cesty do 90 dní vízum, stačí pas platný 6 měsíců po ukončení cesty.  Často bývá mylně rozšiřováno, že za vízum se platí na letišti poplatek 50 $, což není pravda, razítko s povolením ke vstupu dostanete zdarma.  Při odletu však musíte zaplatit odletovou taxu ve výši 20 $ a ekologický poplatek 30 $. Platba je možná hotově i kreditní kartou.  Očkování  Není…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Souostroví bylo poprvé objeveno na konci 17. století, když skupina Palauanů ztroskotala na moři a proudy je dohnali k pobřeží Filipín. Zajímavostí je, že první možnost k průzkumu Palau dostal 1696 český misionář Pavel Klein, který jako vůbec první načrtnul mapu ostrovů.

V moderní historii hrálo souostroví (zejména ostrov Peleliu na jihu) významnou roli během druhé světové války, kdy zde bylo svedeno několik těžkých bitev mezi Američany a Japonci. Od roku 1947 do roku 1994 bylo Palau poručenským územím OSN pod správou USA, od roku 1994 je plně samostatným státem.

Melekeok - kulturní budova

Lidé

Ostrovy obývá pestrá směsice etnických skupin, z nichž největší podíl (73 %) tvoří Palauané, původní obyvatelé podobní jiným etnickým skupinám z Mikronésie. Další významnou část obyvatel tvoří Filipínci, Číňané, Japonci, Vietnamci a Američané.

Lidé jsou obecně velmi přátelští a především na venkově není výjimkou, že vám zdarma nabídnou oběd nebo večeři, vždy ochotně poradí a často mávají. Nepředstavujte si nějakou zaostalou pralesní kulturu, Palauané jsou jinak běžní moderní lidé se vším vybavením dnešní doby, průměrná mzda dosahuje asi 17.000 Kč měsíčně.

Celé Palau má asi 20.000 obyvatel, tedy asi 520x méně než Česko a zhruba stejně jako Náchod nebo Kutná Hora.

Svátky

Dny pracovního klidu jsou na Palau prvního ledna, o Vánocích (pouze 25. 12.), slaví se zde i Díkuvzdání, Den nezávislosti (1. října) a další. Obecně lze říct, že svátečních dní je na Palau o něco méně než například v Česku, neslaví se třeba 1. květen ani Velikonoce.

Většina obchodů má otevřeno 365 dní v roce, ve svátky obvykle od 9:00 do 18:00 hodin, v běžné dny pak od 7:00 do 21:00 hodin.

Kultura

Kultura je silně ovlivněna americkým vlivem a stále se zvyšujícím počtem turistů z Asie, ale poslední dobou i z Evropy. Žádné viditelné tradiční kulturní slavnosti nebo zvyklosti zde nejsou pozorovatelné, lidé žijí běžný západní život, kvůli podnebí je denní rytmus poněkud pomalejší než v našich podmínkách, nicméně veškerá práce probíhá po celý den bez poledních přestávek.

Jazyk

Oficiálními jazyky jsou palauština a angličtina. Všichni obyvatelé ovládají oba jazyky, v běžné úřední komunikaci (nápisy, dopravní značky, apod.) se používá výhradně angličtina. Problém s domluvou tak určitě mít nebudete, jen je nutné se přizpůsobit místní výslovnosti. Můžete se naučit pár slovíček palausky, místní zcela jistě potěšíte.

Minislovníček:

 • Alii – Dobrý den
 • Mechikung – Na shledanou
 • Ke mesulang – Děkuji
 • Ke uangarang? – Jak se máte?
 • Belau – Palau
 • Lius – Kokos
 • Tuu – Banán

Turismus

Turismus se poslední desetiletí na Palau značně rozvíjí, především díky návštěvníkům z Japonska, Jižní Koreje nebo Číny, pro něž země funguje asi jako pro Evropany Kapverdy.

Hlavním a prakticky jediným zdrojem turistiky je unikátní oblast tisíců krásných malých i velkých zaoblených skalnatých ostrůvků porostlých hustou džunglí zvanou „Rock Islands“ a přilehlé mimořádně bohaté útesové vody na podmořský život. Kdo jede na Palau a alespoň jednou nejede šnorchlovat nebo se potápět, jako by tu nebyl.

Turistická infrastruktura je na docela dobré úrovni, ale patří k nejdražším na světě. Ubytování je relativní dostatek, agentur pořádajících výlety za potápěním také, za vše se však platí nemalé částky. Možnosti potápění nebo šnorchlování bez využití služeb agentury jsou nulové, stejně jako možnosti klasické plážové dovolené. Běžné pláže na Palau neexistují.

Geografie

Republiku Palau tvoří tisíce ostrůvků v úzkém pásu podél korálových útesů. Vzdálenost mezi nejsevernějším a nejjižnějším bodem činí asi 1.500 km. Největší ostrov Babeldaob je porostlý hustou džunglí, která se střídá s loukami a políčky. Na délku má ostrov asi 60 km, na šířku 10 až 20 km a najdeme zde nejvyšší horu ostrova Ngerchelchuus (242 m n.m.).

Nejhustěji obydlený je ostrov Koror, kde se nachází stejnojmenné největší město, které je s ostrovem Babeldaob spojeno silničním mostem. Na jih od Kororu najdeme nejznámější část, Rock Islands, které se táhnou asi 150 km a volně navazují na ostrovy Peleliu a Angaur. O dalších 600 km dále na jih se nacházejí Sonsorolské ostrovy, drobné atoly, na nichž stále žije asi 70 obyvatel, naopak necelých 200 km na sever od ostrova Babeldaob najdeme atol Kayangel s 300 obyvateli.

Nesmíme opomenout zajímavý fakt, že Palauská republika je nejmenším federativním zřízením na světě. Jednotlivé státy s vlastními vládami spíše odpovídají počtem obyvatel i rozlohou běžným obcím.

Rozloha Palau je 172x menší než České republiky a odpovídá téměř přesně rozloze Prahy.

Ostrůvky na Palau

Zavřít

Jak ušetříš

Americký dolar

Oficiální platidlem na Palau je americký dolar, který se dělí na sto centů. Bankovky se tisknou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Narazit můžete na mince hodnoty 1, 5, 10, 25, 50 centů a 1 dolar.

Americký dolar

Směnárny a platba kartou

Směnáren v zemi moc nenajdete, rozhodně je lepší sem přijet s hotovostí. Bankomatů je však v Kororu dostatek a české karty v nich fungují bez problémů.

Platit kartou můžete prakticky ve všech obchodech, cestovních agenturách a kancelářích. Na platební terminály často narazíte i na velmi nečekaných místech v malých obchodech uprostřed džungle.

Je však určitě lepší mít s sebou i nějakou hotovost na platbu taxi, povolení k cestě na Rock Islands nebo platbu v menších bistrech a restauracích.

Kolik co stojí

 • Kilometr jízdy taxi: od 35 Kč
 • Litr benzinu: 18 Kč
 • Ubytování v běžném hotelu: od 1.800 Kč/pokoj
 • 1 l balené vody: 30 Kč
 • Pečivo (balení 10 housek): 30 Kč
 • Plechovka piva: 32 Kč
 • Tvrdý alkohol a víno: od 300 Kč výše
 • Teplé jídlo v supermarketu: 75 Kč
 • Jídlo ve stánku: od 100 Kč
 • Jídlo v restauraci: od 300 Kč
 • Poštovní známka do Evropy: 35 Kč
 • Výlet za šnorchlováním (jeden den): od 2.500 Kč
 • Potápění (jeden den): od 3.700 Kč
 • Povolení ke vstupu a aktivitám v oblasti Rock Islands: 50 $/10 dní (vyřídí automaticky agentura, s níž se jedete potápět/šnorchlovat)

Spropitné a smlouvání

Spropitné se nechává pouze v restauracích, jinak na něj místní nejsou zvyklí a vždy vám vrátí přesnou částku. Ceny jsou pevně dané a smlouvat můžete pouze při jízdě taxíkem. Taxametry zde nefungují a na ceně se tak musíte dohodnout vždy předem.

Jak ušetřit

Na Palau nejvíce ušetříte na ubytování a jídle. Vyhněte se běžným hotelům a hledejte bydlení přes airbnb, můžete tak ušetřit i několik desítek procent. Na jídlo nechoďte do běžných restaurací, ale stravujte se v místních fast foodech nebo si kupte v supermarketu již hotové teplé jídlo. Za ceny od 2,50 do 4,50 $ dostanete opravdu velkou porci plnohodnotného oběda.

Ušetřit lze samozřejmě také na omezení počtu výletů za potápěním a šnorchlováním, takové šetření však na Palau příliš nedává smysl, protože mnoho jiné zábavy země neskýtá.

Denní rozpočet

Pro lepší přehlednost uvádíme tři typy denních rozpočtů.

Nízkonákladový cestovatel bude bydlet ve stanu přes airbnb, za noc tak utratí kolem 300 Kč, stravovat se bude pouze v supermarketu, kde denně nechá asi 200 Kč. Bude bydlet v Kororu, aby si nemusel půjčovat auto a všude tak bude chodit pěšky. Za den utratí asi 500 Kč za osobu, nejsou však do této částky započítány výlety za potápěním.

Cestovatel, který zvolí zlatou střední cestu, se ubytuje v běžném pokoji přes Airbnb, při cestě ve dvou tak zaplatí asi 600 Kč na osobu. Stravování řeší kombinací nákupu v supermarketu a jídla v místních fast foodech, denně za něj utratí asi 400 Kč. Aby poznal co nejvíce z ostrova, alespoň na dva dny si půjčí auto. Denní půjčovné začíná asi na 1.200 Kč, po rozpočítání se tak dostane zhruba na cenu 350 Kč na den při délce pobytu 7 dní.

Náš tip: Ubytujte se v Palau Beach Bungalows ve státě Melekeok přímo u pláže (té nejlepší na Babeldaobu). Noc zde stojí 53$ za chatku, ve které se bezesporu vyspí na dvou postelí až 4 lidé. Objednáte telefonicky na +680 6543598. Je to odtud hodinka jízdy do Kororu, proto počítejte s půjčením auta po celou dobu pobytu.

Palau Beach Bungalows

Během dovolené si jednou zajede na ostrov Peleliu, za což zaplatí asi 750 Kč a jednou podnikne výlet za potápěním za 3.200 Kč. Celkem tak denně utratí asi 1.900 Kč za osobu.

Náročnější cestovatelé zvolí ubytování v jednom z hotelových resortů, kde noc na osobu vyjde asi na 3.000 Kč, výlety budou podnikat každý den a stravovat se budou pouze v restauracích. Na Palau při tomto stylu cestování není sebemenší problém utratit denně i 6.000 Kč za osobu.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak na Palau

Málokoho asi překvapí, že se na Palau dostaneme pouze letecky. Z Evropy má stabilně nejlevnější ceny letenek China Airlines při odletu z Amsterdamu nebo Vídně, cesta však bude dlouhá se dvěma přestupy. Standardní cena činí asi 20.000 Kč za zpáteční letenku.

Rychlejší dopravu nabídne například Korean Air s přestupem v Soulu, letenky můžou atakovat i hranici 35.000 Kč.

Při odletu musíte na letišti před pasovou kontrolou zaplatit odletovou taxu ve výši 20 $ a ekologický poplatek 30 $. Platba je možná hotově i kreditní kartou.

Jak se nejlépe dopravovat

Budete-li trávit čas pouze v Kororu, kde startují všechny výlety za potápěním, nejlépe se budete dopravovat pěšky. Město není velké a jízda taxi se nevyplatí. Chcete-li se vydat i mimo Koror, půjčení auta se nevyhnete, žádná MHD nebo dálková autobusová doprava zde neexistuje.

Při cestách na ostrovy Peleliu, Angaur nebo Kayangel využijte státní trajekty, jízdní řád si vždy ověřte přímo v přístavu, často se mění nejen časy odjezdů, ale i dny.

V rámci výletů pak slouží menší loďky s kapacitou 8–20 cestujících.

Loď na Palau

Půjčení auta

V Kororu i na letišti funguje několik standardních západních autopůjčoven, ceny za jeden den začínají asi na 1.200 Kč. Doporučujeme proto lokální autopůjčovnu AI Rent-a-Car, kde si zarezervujete automobil za 28,50$ na den – nutné volat telefonicky na +680 488 5011.

Alternativně můžete využít nabídky na půjčení auta od soukromníků, především přes Airbnb. Například ubytování ve státě Airai severně od letiště nabízí půjčení auta na jeden den za 25 $ bez jakýchkoli přidaných poplatků.

Auto na Palau

Na Palau se jezdí vpravo, většina aut však pochází z Japonska bez upraveného řízení a mají tak volant také vpravo, tedy na špatné straně. Omezení rychlosti jsou uváděny v mílích, i když prakticky všechna auta mají tachometry v kilometrech.

Hlavní silnice v Kororu a na ostrově Babeldaob jsou kvalitní a dobře udržované, vzhledem k terénu však rychlost zřídkakdy přesáhne 60 km/h. Místní jezdí pomalu, někdy až příliš. Rychlé jízdě neholdují a nechápou ji. V Kororu se často můžete setkat s hustým provozem na hlavní ulici a na místní poměry dlouhými kolonami. Obecně je však řízení na Palau spíše pohodovou záležitosti bez jakýchkoli nástrah a záludností, pozor musíte dávat jen na velké množství volně pobíhajících psů.

Množství benzinových pump je pouze v Kororu a státě Airai. Na venkově budete shánět benzin jen obtížně. Ceny se uvádí v galonech a nejnižší se pohybují okolo 3,88 $ za galon, tedy zhruba 18 Kč za litr.

Silnice na Palau

Veřejná doprava

Klasická veřejná doprava na pevnině neexistuje. Jedinou formou jsou školní autobusy, jak je známe z USA, ty však běžné cestující nepřepravují.

Veřejná doprava funguje pouze při cestě lodí na ostrovy Peleliu, Angaur a Kayangel, nejpřehlednější jízdní řády naleznete například zde outofyourcomfortzone.net. Vždy si čas i den odjezdu ověřte v přístavu, jízdní řády se často mění v závislosti na počasí i na technickém stavu lodi.

Jednosměrná jízdenka z Korou na Peleliu vyjde na 15 $.

Mezi Kororem a Peleliu také létá dvakrát týdně pravidelná letecká linka společnosti Pacific Missionary Aviation (www.pmapacific.org/), vždy si časy a dny letů ověřte přímo na letišti nebo telefonicky. Jednosměrná letenka stojí 100 $. Alternativně je možné využít u stejné společnosti aerotaxi, kde jednosměrná sazba činí 400 $.

Zavřít

Co ochutnáš

Palauská kuchyně

Nedá se říci, že by na Palau byla přímo místní kuchyně, mísí se zde vlivy z celé východní Asie a USA. V Kororu tak narazíte na širokou škálu restaurací od japonských přes čínské, korejské, vietnamské až po malé místní fast foody nabízející hamburgery.

Z čistě místních pokrmů pak můžeme jmenovat například taro (česky Kolokázie jedlá). Jedná se o jedlou rostlinu, z níž se připravují přílohy nebo polévky.

Velmi oblíbené jsou čerstvé ryby připravované vcelku na banánových listech, není problém sehnat dobrou rybu i v běžném supermarketu.

Specialitou je pikantní zeleninová polévka s netopýrem. Například v resturaci Carp Seafood na Kororu ji seženete za 15$ a je určena pro 2–4 lidi.

Netopýří polévka

Jak se stravovat jako místní

Místní milují barbecue párty. Cokoliv se dá ugrilovat, to ugrilují, od ryb přes steaky až po různé druhy zeleniny. Palauané si ve valné většině případů vaří doma sami, do restaurací moc nechodí. Především na venkově se vám však stane, že vás klidně pozvou na oběd nebo večeři nebo nabídnou část své svačiny.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou vyšší a dají se přirovnat k cenám v západní Evropě. V nejlevnějších čínských restauracích nebo u stánků s hamburgery se najíte od 4 $, v běžných restauracích však obvykle za hlavní chod nezaplatíte méně než 10 $, japonské restaurace jsou pak ještě dražší a nenajíte se zde pod 15 $.

Během organizovaných výletů je vždy podáván lehký oběd, ať již na pláži nebo na lodi.

Oběd na výletě

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Potápění, šnorchlování

Jet na Palau a veškerý čas trávit na suchu, je téměř neodpustitelný hřích. To nejzajímavější, co Palau nabízí, se totiž odehrává pod vodou. Neuvěřitelné korálové útesy, stovky a tisíce pestrobarevných ryb všech druhů a velikostí, žraloci, mořské želvy, manty nebo medúzy, to vše najdete na mnoha místech, především mezi Kororem a ostrovem Peleliu. Nenechte se odradit cenou za výlety, opravdu to stojí za to.

Celosvětově proslulé potapěčské spoty na Palau:

 • Blue Corner,
 • German Channel,
 • New Drop Off.

Manta na Palau

V největším městě Koror působí několik agentur pořádající potápěčské kurzy pro začátečníky, výlety pro pokročilé i denní vyjížďky za šnorchlováním. Ceny jsou u všech velmi podobné, některé nabízí slevy pro vybrané ubytovací zařízení, je tedy určitě lepší se dopředu informovat. V případě potápění se doporučuje provést rezervaci dopředu přes e-mail, není však nutností, místo se téměř vždy najde.

Standardní výlet za šnorchlováním trvá zhruba 6–8 hodin, během cesty zastavíte na několika místech. Obvyklá cena se pohybuje mezi 80–120 $ (plus týdenní povolení k návštěvě Rock Islands za 50 $) a obsahuje oběd na pláži i půjčení vybavení.

Šnorchlování na Palau

V případě potápění počítejte s cenou od 130–160 $ za jednodenní výlet (dva až tři ponory), plus týdenní denní povolení ke vstupu na Rock Islands za 50 $. Vždy si ověřte přímo u agentury, zda je v ceně obsaženo i půjčovné vybavení, některé společnosti si účtují poplatek zvlášť (kolem 60 $). V ceně je obvykle započítán i transfer z hotelu na místo vyplutí a oběd.

Jediné dostupné místo, kde lze šnorchlovat zdarma, se nachází poblíž centra Kororu u mostu na ostrov Malakal v Long Island Parku – ihned naproti Maml agentuře. Jezdit kvůli tomu na Palau by byla hloupost, místo je vhodné spíš na krátké zastavení.

Kajaking

Prakticky všechny výše uvedené agentury nabízí organizované výlety na kajaku nebo individuální zapůjčení. Obvyklé ceny se pohybují mezi 65 a 100 $ na jeden den. Pro začátečníky ideální místo pro kajaking je Nikko Bay poblíž Kororu, kde nejsou velké vlny a právě zde začíná panenská oblast Rock Islands. Dejte si však vždy pozor na mořské proudy a nepřeceňte své síly.

Kajaking na Palau

Výlety za historií

Na pevnině i pod hladinou se nachází početné pozůstatky z Druhé světové války, ráj pak naleznou milovníci historie především na ostrově Peleliu, kde probíhala v druhé polovině roku 1944 významná bitva mezi Američany a Japonci o strategické letiště.

Tank v Kororu

Výlety do džungle

Budete-li si chtít odpočinout od podmořského světa, vydejte se poznávat největší ostrov Babeldaob celý porostlý hustou džunglí, kterou střídají malá políčka a louky. Pěších tras sice není mnoho, ale silnice a cesty jsou poměrně kvalitní a autem není problém se dostat i do nejmenších vesnic.

Většina agentur pořádající potápěčské a šnorchlovací výlety vám nabídne i organizované cesty do džungle spojené s rybařením nebo plavbou po řece. Celodenní výlet vyjde zhruba na 100 $, chcete-li rybařit, nevyhnete se poplatku 20 $ za povolení, které agentury vyřídí.

Vlak v pralese

Cesty na odlehlé ostrovy

Milovníci romantiky a oproštění se od všedního života ocení možnosti cestovat na opravdu odlehlé ostrůvky a atoly, kde žije maximálně několik desítek obyvatel. Nejjednodušší cesta povede na atol Kayangel asi 200 km severně od ostrova Babeladaob, kam se dostanete i běžným trajektem.

Vybrané agentury, například Antelope, nabízí odvoz na neobydlený ostrůvek v oblasti Rock Islands, kde strávíte celý den, večer si vás pak loď znovu vyzvedne a odveze do přístavu. Cena se pohybuje kolem 80 $ (plus 50 $ povolení ke vstupu na Rock Islands).

Nejčastěji navštěvovaným ostrovem s krásnými plážemi je Carp Island. Cenu i objednávku si vyřídíte v Kororu v restauraci Carp Seafood Restaurant, kde si můžete i vychutnat netopýří polévku.

Carp Island - molo s pláží

Pláže

I když se Palau může jevit jako tropický ráj se vším všudy, pláží se zde opravdu mnoho neužijete. Veškeré pláže v Kororu jsou pouze u hotelových resortů a vstup na ně je zpoplatněný. Nejlepší pláž se nachází u hotelového komplexu Palau Pacific Resort, pro nehotelové hosty činí denní poplatek 99 $, součástí je voucher v hodnotě 34 $ na využití sportovního vybavení hotelu nebo restaurace.

Další pláže se nachází na severním cípu ostrova Babeladob, pravý tropický ráj bez poplatku, bez turistů, jen s místními za zády, kteří vám nabídnou svoji svačinu nebo oběd, pak naleznete ve městečku Galap ve státě Ngaraard zhruba na souřadnicích 7.6282, 134.6447. Nutno však podotknout, že příliš šnorchlování, ani plavání si zde neužijete, mělčina se táhne stovky metrů daleko.

Pláž v Melekeoku

Využít můžete i nabídky agentur pořádajících jednodenní výlety na opuštěné pláže v oblasti Rock Islands, připravte si však minimálně 80 $.

Lepší situace je pak na jižních ostrovech Angaur a Peleliu a na severním atolu Kayangel, kde si pláží, kokosových palem, sluníčka a minima dalších turistů užijete do sytosti.

Vyhlídkové lety

Chcete-li se pokochat pohledem na kouzelné zelené kopečky Rock Islands i z ptačí perspektivy, určitě nepohrdnete vyhlídkovými lety společností Palau Mission Aviation nebo Smile Air. Vyhlídkový let je také jediný způsob, jak spatřit unikátní ekosystém Seventy Islands, kam je přístup striktně omezen pouze pro vědce.

Let trvá zhruba 30–40 minut a za letenku zaplatíte od 180 $. Veškeré informace vám budou podány přímo na letišti od 7:00 do 16:00 hodin ve všední dny

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Ačkoli se Palau nachází v tropické oblasti, žádný významný výskyt nebezpečných nemocí zde nebyl zaznamenán. Zdravotní péče odpovídá velikosti země, na ostrově Ngerekebesang poblíž největšího města Koror se nachází jediná velká nemocnice v zemi, která je plně vybavená a splňuje všechny standardy.

Doporučuje se nepít vodu z vodovodu a ovoce/zeleninu důkladně omýt. Nezapomeňte si zřídit kvalitní cestovní pojištění, v případě vážnějšího úrazu můžete platit i tisícové částky (v dolarech).

Dejte si, prosím, pozor na velmi silné podmořské proudy a nechoďte šnorchlovat bez ploutví, ideálně pak rovnou s plovací vestou a nikdy ne sami. Neopatrnost se v tomto případě skutečně nevyplácí.

Kriminalita

Palau je bezpečná země, vzhledem k nízkému počtu obyvatel je kriminalita na poměrně nízké úrovni. Zločinnost se omezuje spíše na drobné kapesní krádeže, případně na sousedské spory. Většina případů se rychle vyřeší, protože s trochou nadsázky se v zemi každý zná s každým.

Turista se do problémů dostane jen svoji vlastní neopatrností, a to pokud nechá například v autě na viditelném místě peněženku a jiné cennosti.

Riziko katastrof

Souostroví se nachází v oblasti tropických bouří. Tajfuny však obvykle na Palau nepáchají větší škody, přináší však velké množství dlouhotrvajícího deště, které může způsobovat případné sesuvy půdy a výpadky elektřiny.

Energetické služby nebo silničáři však na Palau fungují spolehlivě a nonstop, výpadky proudu nebo zavalené silnice jsou tak většinou obnoveny maximálně v rámci hodin.

Tropické bouře se vyskytují především koncem léta a začátkem podzimu.

V případě zemětřesení v oblasti jihovýchodní nebo východní Asie může hrozit nebezpečí tsunami, v historii však zatím nenapáchalo významnější škody.

Internet, telefony a elektřina

Internet je obecně na Palau velmi slabý a ukrutně pomalý. Wifi však nabízí většina hotelů a ubytovacích zařízení, stejně jako některé restaurace v Kororu. Na běžné brouzdání po internetu, vyřízení mailů a návštěvu facebooku internet obvykle dostačuje, na jiné sofistikovanější úkony však nikoli.

Čeští a slovenští telefonní operátoři na Palau neposkytují roaming. Hotely i soukromá ubytování však nabízejí místní simkarty.

Zásuvky jsou identické jako v USA, stejně jako napětí v nich (110 V až 120 V).

Důležité kontakty

Telefonní číslo nouze (záchranná služba, hasiči a policie) je stejné jako v USA: 911.

Mezinárodní předvolba Palau je pak +680.

Palau spadá pod působnost českého velvyslanectví v Manile.

Aktuálně působí v Kororu honorární konzulka paní Sandra Pierantozzi, bývalá viceprezidentka země.

 • E-mail: koror@honorary.mzv.cz
 • Telefon: +680 488 2954
 • Adresa: Lebuu Street, Dngeronger Hamlet, 96940 Koror
  P. O. Box 761

Republika Palau nemá žádné oficiální zastoupení v Evropě, nejbližší zastupitelský úřad se nachází ve Washingtonu D. C., USA.

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Občané Česka ani Slovenska nepotřebují pro turistické cesty do 90 dní vízum, stačí pas platný 6 měsíců po ukončení cesty.

Často bývá mylně rozšiřováno, že za vízum se platí na letišti poplatek 50 $, což není pravda, razítko s povolením ke vstupu dostanete zdarma.

Při odletu však musíte zaplatit odletovou taxu ve výši 20 $ a ekologický poplatek 30 $. Platba je možná hotově i kreditní kartou.

Očkování

Není povinné žádné očkování. Vzhledem k tropické oblasti se však doporučuje cestovatelský základ, tedy očkování proti žloutence A+B, eventuálně proti břišnímu tyfu. Exotické nemoci se zde však nevyskytují.

Ačkoli se po celém Palau pohybuje velké množství volně pobíhajících psů, vzteklina nebyla za několik posledních desetiletí zaznamenána, očkování tedy není nutné.

Celní předpisy

Na Palau můžete bezcelně dovézt jednu lahev alkoholu (pouze osoby starší 21 let), 200 cigaret a 454 g tabáku.

Vyvážet se nesmí mušle a jakékoliv přírodní artefakty, pokud by byl v zavazadle odhalen nepovolený materiál, hrozí vysoké pokuty.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku na Palau.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu na Palau.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou na Palau s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky na Palau

Byl jsi na Palau?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili