Průvodce státem
Palau
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost na Palau

Zdraví 

Ačkoli se Palau nachází v tropické oblasti, žádný významný výskyt nebezpečných nemocí zde nebyl zaznamenán. Zdravotní péče odpovídá velikosti země, na ostrově Ngerekebesang poblíž největšího města Koror se nachází jediná velká nemocnice v zemi, která je plně vybavená a splňuje všechny standardy. 

Doporučuje se nepít vodu z vodovodu a ovoce/zeleninu důkladně omýt. Nezapomeňte si zřídit kvalitní cestovní pojištění, v případě vážnějšího úrazu můžete platit i tisícové částky (v dolarech).

Dejte si, prosím, pozor na velmi silné podmořské proudy a nechoďte šnorchlovat bez ploutví, ideálně pak rovnou s plovací vestou a nikdy ne sami. Neopatrnost se v tomto případě skutečně nevyplácí.

Kriminalita

Palau je bezpečná země, vzhledem k nízkému počtu obyvatel je kriminalita na poměrně nízké úrovni. Zločinnost se omezuje spíše na drobné kapesní krádeže, případně na sousedské spory. Většina případů se rychle vyřeší, protože s trochou nadsázky se v zemi každý zná s každým. 

Turista se do problémů dostane jen svoji vlastní neopatrností, a to pokud nechá například v autě na viditelném místě peněženku a jiné cennosti.

Riziko katastrof 

Souostroví se nachází v oblasti tropických bouří. Tajfuny však obvykle na Palau nepáchají větší škody, přináší však velké množství dlouhotrvajícího deště, které může způsobovat případné sesuvy půdy a výpadky elektřiny. 

Energetické služby nebo silničáři však na Palau fungují spolehlivě a nonstop, výpadky proudu nebo zavalené silnice jsou tak většinou obnoveny maximálně v rámci hodin. 

Tropické bouře se vyskytují především koncem léta a začátkem podzimu.

V případě zemětřesení v oblasti jihovýchodní nebo východní Asie může hrozit nebezpečí tsunami, v historii však zatím nenapáchalo významnější škody.

Internet, telefony a elektřina

Internet je obecně na Palau velmi slabý a ukrutně pomalý. Wifi však nabízí většina hotelů a ubytovacích zařízení, stejně jako některé restaurace v Kororu. Na běžné brouzdání po internetu, vyřízení mailů a návštěvu facebooku internet obvykle dostačuje, na jiné sofistikovanější úkony však nikoli. 

Čeští a slovenští telefonní operátoři na Palau neposkytují roaming. Hotely i soukromá ubytování však nabízejí místní simkarty. 

Zásuvky jsou identické jako v USA, stejně jako napětí v nich (110 V až 120 V).

Důležité kontakty 

Telefonní číslo nouze (záchranná služba, hasiči a policie) je stejné jako v USA: 911.

Mezinárodní předvolba Palau je pak +680.

Palau spadá pod působnost českého velvyslanectví v Manile. 

Aktuálně působí v Kororu honorární konzulka paní Sandra Pierantozzi, bývalá viceprezidentka země. 

  • E-mail: koror@honorary.mzv.cz
  • Telefon: +680 488 2954
  • Adresa: Lebuu Street, Dngeronger Hamlet, 96940 Koror
    P. O. Box 761

Republika Palau nemá žádné oficiální zastoupení v Evropě, nejbližší zastupitelský úřad se nachází ve Washingtonu D. C., USA.

Podmořský ráj v Pacifiku

Palau, podle počtu obyvatel 4. nejmenší suverénní stát na světě, se nachází ve východní části Tichého oceánu asi 1.500 km jihovýchodně od Filipín. Formálně se řadí již pod Oceánii a je tak nejzápadnější zemí nejmenšího světového kontinentu. 

Pokud Palau něčím opravdu vyniká, pak jsou to neuvěřitelné možnosti potápění, šnorchlování a výletů mezi pitoreskní malé a neobydlené ostrůvky kompletně porostlé džunglí. Podmořský svět je to, za čím se na Palau jezdí, a i úplného laika naprosto pohltí. Své si zde najdou i milovníci historie, po celém souostroví jsou rozeseté pozůstatky z druhé světové války, kdy Palau sloužilo jako útočiště Japonců.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Pod vodou vám počasí na Palau může být ukradené.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Toto je standardní cena letenky. Akční se téměř neobjevují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu