Průvodce státem
Palau
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Palau

Aktuální kurz 1 $ = 23.46 Kč

Americký dolar

Oficiální platidlem na Palau je americký dolar, který se dělí na sto centů. Bankovky se tisknou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Narazit můžete na mince hodnoty 1, 5, 10, 25, 50 centů a 1 dolar.

Směnárny a platba kartou 

Směnáren v zemi moc nenajdete, rozhodně je lepší sem přijet s hotovostí. Bankomatů je však v Kororu dostatek a české karty v nich fungují bez problémů. 

Platit kartou můžete prakticky ve všech obchodech, cestovních agenturách a kancelářích. Na platební terminály často narazíte i na velmi nečekaných místech v malých obchodech uprostřed džungle. 

Je však určitě lepší mít s sebou i nějakou hotovost na platbu taxi, povolení k cestě na Rock Islands nebo platbu v menších bistrech a restauracích. 

Kolik co stojí 

 • Kilometr jízdy taxi: od 35 Kč
 • Litr benzinu: 18 Kč
 • Ubytování v běžném hotelu: od 1.800 Kč/pokoj
 • 1 l balené vody: 30 Kč
 • Pečivo (balení 10 housek): 30 Kč
 • Plechovka piva: 32 Kč
 • Tvrdý alkohol a víno: od 300 Kč výše
 • Teplé jídlo v supermarketu: 75 Kč
 • Jídlo ve stánku: od 100 Kč
 • Jídlo v restauraci: od 300 Kč
 • Poštovní známka do Evropy: 35 Kč
 • Výlet za šnorchlováním (jeden den): od 2.500 Kč
 • Potápění (jeden den): od 3.700 Kč
 • Povolení ke vstupu a aktivitám v oblasti Rock Islands: 50 $/10 dní (vyřídí automaticky agentura, s níž se jedete potápět/šnorchlovat)

Spropitné a smlouvání 

Spropitné se nechává pouze v restauracích, jinak na něj místní nejsou zvyklí a vždy vám vrátí přesnou částku. Ceny jsou pevně dané a smlouvat můžete pouze při jízdě taxíkem. Taxametry zde nefungují a na ceně se tak musíte dohodnout vždy předem.

Jak ušetřit 

Na Palau nejvíce ušetříte na ubytování a jídle. Vyhněte se běžným hotelům a hledejte bydlení přes airbnb, můžete tak ušetřit i několik desítek procent. Na jídlo nechoďte do běžných restaurací, ale stravujte se v místních fast foodech nebo si kupte v supermarketu již hotové teplé jídlo. Za ceny od 2,50 do 4,50 $ dostanete opravdu velkou porci plnohodnotného oběda.

Ušetřit lze samozřejmě také na omezení počtu výletů za potápěním a šnorchlováním, takové šetření však na Palau příliš nedává smysl, protože mnoho jiné zábavy země neskýtá.

Denní rozpočet 

Pro lepší přehlednost uvádíme tři typy denních rozpočtů.

Nízkonákladový cestovatel bude bydlet ve stanu přes airbnb, za noc tak utratí kolem 300 Kč, stravovat se bude pouze v supermarketu, kde denně nechá asi 200 Kč. Bude bydlet v Kororu, aby si nemusel půjčovat auto a všude tak bude chodit pěšky. Za den utratí asi 500 Kč za osobu, nejsou však do této částky započítány výlety za potápěním.

Cestovatel, který zvolí zlatou střední cestu, se ubytuje v běžném pokoji přes Airbnb, při cestě ve dvou tak zaplatí asi 600 Kč na osobu. Stravování řeší kombinací nákupu v supermarketu a jídla v místních fast foodech, denně za něj utratí asi 400 Kč. Aby poznal co nejvíce z ostrova, alespoň na dva dny si půjčí auto. Denní půjčovné začíná asi na 1.200 Kč, po rozpočítání se tak dostane zhruba na cenu 350 Kč na den při délce pobytu 7 dní.

Náš tip: Ubytujte se v Palau Beach Bungalows ve státě Melekeok přímo u pláže (té nejlepší na Babeldaobu). Noc zde stojí 53$ za chatku, ve které se bezesporu vyspí na dvou postelí až 4 lidé. Objednáte telefonicky na +680 6543598. Je to odtud hodinka jízdy do Kororu, proto počítejte s půjčením auta po celou dobu pobytu.

Palau Beach Bungalows

Během dovolené si jednou zajede na ostrov Peleliu, za což zaplatí asi 750 Kč a jednou podnikne výlet za potápěním za 3.200 Kč. Celkem tak denně utratí asi 1.900 Kč za osobu. 

Náročnější cestovatelé zvolí ubytování v jednom z hotelových resortů, kde noc na osobu vyjde asi na 3.000 Kč, výlety budou podnikat každý den a stravovat se budou pouze v restauracích. Na Palau při tomto stylu cestování není sebemenší problém utratit denně i 6.000 Kč za osobu.

Podmořský ráj v Pacifiku

Palau, podle počtu obyvatel 4. nejmenší suverénní stát na světě, se nachází ve východní části Tichého oceánu asi 1.500 km jihovýchodně od Filipín. Formálně se řadí již pod Oceánii a je tak nejzápadnější zemí nejmenšího světového kontinentu. 

Pokud Palau něčím opravdu vyniká, pak jsou to neuvěřitelné možnosti potápění, šnorchlování a výletů mezi pitoreskní malé a neobydlené ostrůvky kompletně porostlé džunglí. Podmořský svět je to, za čím se na Palau jezdí, a i úplného laika naprosto pohltí. Své si zde najdou i milovníci historie, po celém souostroví jsou rozeseté pozůstatky z druhé světové války, kdy Palau sloužilo jako útočiště Japonců.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Pod vodou vám počasí na Palau může být ukradené.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Toto je standardní cena letenky. Akční se téměř neobjevují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu