Lima

Doprava v Limě

Jak se dostat do Limy

Letecky z Evropy

První kontakt s Limou bude ve většině případů na největším peruánském letišti Jorge Cháveze, kam míří všechny mezinárodní spoje. Cesta z Evropy je dlouhá (většinou přes 20 hodin, započítáme-li i přestupy) a z Česka tím spíše, neboť přímé spoje neexistují. Letenky z Prahy bývají velmi drahé a často vysoce převyšují částku 20.000 Kč, levnější spojení nabízí odlety z Vídně či Mnichova (kolem 17.000 Kč).

Akční letenky do Peru nejsou v našem repertoáru zrovna často, objevují se zhruba 1x za rok. Platí, že jakákoli cena pod 14.000 Kč ze střední Evropy do Limy je velmi dobrá.

Letecky z Peru a okolí

Míříte-li do Limy z okolních zemí, připravte se na pořádné pálky. Mezinárodní letenky po Jižní Americe jsou velmi drahé, například spojení ze sousedního Chile nebo Bolívie levněji než za 6–8.000 Kč seženete jen těžko.

Při letech po Peru si u aerolinií Avianca a LATAM dejte pozor na levnější tarify pro místní, které však nejdou aplikovat pro cizince. Ty se objevují vždy na peruánské mutaci webových stránek daných aerolinek, zvolte tedy mutaci mezinárodní. U ostatních peruánských aerolinek podobné nástrahy nehrozí.

Po zemi

Do Limy se po zemi dostanete pohodlně jen z peruánských destinací. Oblíbené vlakové spojení z Limy do hor je aktuálně nedostupné a spolehnout se tak budete muset na dálkové autobusy. Společností je hned několik, přičemž vozy jsou velmi pohodlné s bohatými rozestupy, klimatizací i toaletou. V Limě neexistuje žádné centrální autobusové nádraží, každá společnost má to svoje, vždy vyznačené na svém webu, případně na jízdence. Příklady autobusových společností:

Jak cestovat po Limě

Taxi, Uber

V 11milionové Limě zatím chybí prakticky jakákoli relevantní MHD až na pár linek autobusů. Jako nejjednodušší a nejefektivnější způsob dopravy použijte taxíky, úplně nejlépe pak Uber, který je v Limě hojně rozšířený. Cenově vychází jak taxíky, tak Uber podobně, u Uberu máte jistotu dané ceny a jistotu, že nemusíte zacházet s hotovostí, u taxíků vše závisí na vašich smlouvacích schopnostech – taxametry tu neexistují.

Budete-li si chtít zastavit taxi, nebojte se mávnout na starší vozy, většinou dostanete lepší cenu. Na letišti zásadně nevyužívejte oficiální taxi před terminálem, ale popojděte na hlavní silnici, kde dostanete vždy lepší cenu.

Příklady cen, které lze usmlouvat:

  • Letiště – historické centrum (Plaza Mayor): 25–35 soles,
  • Letiště – Miraflores: 40 soles,
  • Miraflores – historické centrum: 20 soles.

Pěšky

Lima je obrovská a co vypadá na mapě jako kousek, blízko rozhodně nebude. Počítejte s tím při plánování a nechte si vždy větší rezervu. Pohyb pěšky po Limě je nepříjemný, provoz velmi hustý, prašné ovzduší a kilometrové vzdálenosti od pěší chůze spolehlivě odradí.

Obecně vzato, bez jakéhokoli nadměrného nebezpečí se pěšky můžete pohybovat ve čtvrtích Miraflores, San Isidro, San Miguel nebo Barranco. Pěšky se dá pohybovat i v okolí Plaza Mayor v historickém centru, bezpečnější oblast je zhruba vytyčena ulicemi „Accesso a Jiron Jamaná“ na severu, „Avenida Tacna“ na západě, Praque de la Exposición na jihu a „Avenida Abancay“ na východě. Při pohybu v historickém centru dbejte zvýšené pozornosti, kapesní krádeže jsou tu nejrozšířenější z celého města.

Autobusy Metropolitano

Moderní systém MHD představuje jedna jediná trasa tzv. metrobusů, tj. autobusů s vyhrazenými jízdními pruhy po celé délce své trasy, a tudíž netrpící dopravními zácpami. Protínají město severo-jižním směrem a jezdí výhradně po dálnici. V severní části města jedou po ulici Avenida Tupac Amaru, následně projedou historickým centrem s centrální podzemní stanicí „Estación Central“ pod parkem Juana Alarco de Dammert a dál na jih pokračují po Passeo de la República.

Turista tyto autobusy využije snad jen tehdy, pokud chce vyzkoušet místní dopravu, praktické využití však nemají. Můžete se s nimi svézt tak maximálně z historického centra do stanice Ricardo Palma, odkud budete muset jít ještě minimálně 20 minut pěšky k oceánu v Miraflores.

Jízdenku pořídíte na každé stanici formou znovudobíjecí kartičky, která je sama o sobě zdarma. U okénka řekněte, kolik na kolik jízd chcete kartičku dobít, minimum jsou dvě, nelze dobít na jednu jedinou. Cena za jízdu činí 2,50 soles.

Počítejte s ohromnými davy lidí, často se stane, že musíte čekat klidně půl hodiny, než se do některého z autobusů vejdete.

Metrobusy jezdí sice jen po jediné trase, ale linek mají hned několik. Každá totiž zastavuje v jiných zastávkách, značení na stanicích je však velmi přehledné.

Ostatní autobusy

V Limě se pohybují tisíce dalších autobusů od těch klasických až po malé dodávky. Na boku mají vždy vypsané orientační body trasy, ale nemají nijak označené zastávky a už vůbec ne jízdní řády. Doprava pro neznalého turistu je s nimi téměř vždy na náhodu – nikdy nevíte, kam vlastně dojedete. Jízdné se platí řidiči nebo průvodčímu v autobuse a pohybuje se od 0,50 do 2 soles.

Metro

V Limě sice funguje nadzemní metro, ale jeho trasa vede jen ve východní části města zcela stranou od turistických zajímavostí. Čtvrtě, jimiž prochází, navíc nepatří k nejbezpečnějším, jízdy metrem se tak spíše vyvarujte.

Pokud přesto pojedete, jízdenku koupíte na každé stanici. Nejprve musíte koupit kartičku za 5 soles, na níž si nahrajete určený obnos. Jedna jízda stojí 1,50 soles.

Chystáš se do Limy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.