Průvodce městem

Městská džungle Lima

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Hlavní město Peru možná není vyhledávanou turistickou destinací, ale jako téměř jediný vstupní bod do země poslouží vždy. Protože mezi dlouhým letem z Evropy a další cestou dál do peruánských hor budete pravděpodobně vždy mít celý jeden den, do Limy určitě zavítáte.

První dojem z města bude jasný. Obrovitánská a zmatečná městská džungle táhnoucí se téměř 100 km podél Pacifiku a 40 km do vnitrozemí. Však počet obyvatel Limy převyšuje o milion obyvatelstvo celého Česka. Druhý dojem už může být pozitivní. Zachovalé památky z dob španělského conquistadora Francisca Pizzara, který v 15. století moderní Limu založil, střídají moderní budovy luxusní čtvrti Miraflores a ty zase střídají strmé útesy padající k pacifickým plážím. Jako aklimatizační zastávka mezi příletem z Evropy a cestou dál bude zkrátka Lima ideálním místem.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1-2 dny
Zdržovat se déle by bylo spíše zbytečné a unavující.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Přímořské podnebí Peru je stálé a suché po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Letenky z Prahy jsou drahé, mírně levnější budou z Vídně či Mnichova.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Plaza Mayor

Nejstarší náměstí Limy Plaza Mayor známá též jako Plaza de Armas je přirozeným centrem historické části města. Náměstí vzniklo v roce 1535 spolu s vystavěním města Limy a dodnes se tu odehrávají nejvýznamnější akce.

Okolo krásně upraveného centrálního prostoru s mnoha lavičkami a fontánou najdete významné budovy státní správy postavené v klasickém malebném koloniálním stylu, dominantou náměstí je pak limská katedrála nebo vládní palác.

Zavřít boční panel

Convento San Francisco

Monumentální klášter sv. Františka v koloniálním stylu najdete jen pár desítek metrů od Plaza Mayor. Součástí rozlehlého barokního areálu jsou i katakomby obsahující ostatky více než 25.000 lidí – až do roku 1808 místo totiž sloužilo jako pohřebiště.

Vstup pro veřejnost je povolen denně od 9:30 do 17:30 a je zpoplatněn částkou 15 soles.

Zavřít boční panel

Huaca Pucllana

Přímo v srdci moderního distriktu Miraflores vás přepraví jediná opravdu zachovalá památka ještě z předkolonizačních dob. Huaca Pucllana jsou ruiny pyramidy a obětního oltáře kultury Warri, odhaduje se, že pocházejí zhruba z roku 500 př. n. l.

Otevřeno je denně kromě úterý od 9:00 do 17:00, za vstup zaplatíte 12 soles.

Zavřít boční panel

Muzeum archeologie a antropologie

Historie Peru sahá hluboko do let před naším letopočtem, na území se nachází stovky archeologických nalezišť a památek a všechno pod jednou střechou shrnuje nejstarší peruánské muzeum archeologie, antropologie a historie v Limě. Věnuje se především předkolumbovskému období, době Inků a Warriů i starším historickým obdobím.

Otevřeno je denně od 8:45 do 17:00, vstup činí 10 soles, s průvodcem 20 soles, viz oficiální web muzea.

Zavřít boční panel

Parque de la Reserva

Krásně upravený park asi 2 km jižně od historického centra je nejen oázou klidu v městské džungli, ale především oblíbenou večerní atrakcí. V centrální části parku je zajímavá fontána, z níž je vytvořen tunýlek pro pěší a která během noci září všemi barvami.

Zavřít boční panel

Palacio Torre Tagle

Krásný barokní dům pár bloků východně od Plaza Mayor je jednou z nejvýznamnějších barokních památek v Jižní Americe. Bohatě zdobená fasáda s dřevěnými balkony a velkým erbem markýze José Tagle láká milovníky architektury z celého světa. Interiér je bohužel nepřístupný, neboť v paláci sídlí peruánské ministerstvo zahraničí.

Zavřít boční panel

Barranco

Romantická bohémská čtvrť postavená jako luxusní místo k bydlení pro kolonizátory na konci 16. století je v současnosti oblíbeným místem pro všechny turisty i místní. Uvolněná atmosféra se spoustou kavárniček, uměleckých barů a různých alternativních podniků je vítanou změnou oproti hektickému životu v centrální Limě.

Čtvrť Barranco najdete na samém jižním okraji Limy, dojet sem můžete i metrobusem do stanice Plaza de Flores.

Zavřít boční panel

Parque J. F. Kennedy

Srdcem oblíbené čtvrti Miraflores a tím pádem i celé moderní Limy je menší parčík pojmenovaný po Johnu F. Kennedym. Přes den si tu odpočinete na lavičkách, vyřídíte korespondenci, protože tu chytnete městskou wifi zdarma a v noci blízké okolí ožívá desítkami barů a restaurací.

Zavřít boční panel

Faro La Marina

Podél celého pobřeží čtvrti Miraflores na vrcholku útesu se táhne dlouhý zelený pás, pěší zóna a parky. Ideální místo pro odpočinek za šumění Tichého oceánu hluboko pod vámi, případně ke sportovním aktivitám.

Centrem promenády je starý maják Faro La Marina, na jižním konci pak navštívíte Park lásky (Parque del Amor) s velkou skulpturou dvou milenců.

Mirafloreská promenáda nad oceánem je jedním ze symbolů Limy a nejoblíbenějším místem k odpočinku pro místní.

Zavřít boční panel

Parque de la Exposición

Jeden z největších parků v Limě leží mezi historickým centrem a národním fotbalovým stadionem. Jeho součástí je několik neorenesančních pavilonů postavených v roce 1870 k příležitosti Mezinárodní výstavy v Limě, která se konala roku 1872. V současnosti jsou pavilony i celý park nově zrekonstruovány a slouží k odpočinku pro veřejnost.

Ve dvou pavilonech najdete Muzeum moderního umění a Muzeum italského umění.

Počasí a sezóny v Limě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Lima
Teploty během roku

26 °C

26 °C

26 °C

24 °C

22 °C

20 °C

19 °C

18 °C

19 °C

20 °C

22 °C

25 °C

Počasí

Peruánské pobřeží se pyšní celoročně stálým podnebím s minimem srážek. Abyste v Limě zmokli, musela by to být vyloženě smůla. Suché podnebí působí časté nepříjemné smogové situace. Teploty jsou nejvyšší během naší zimy, tj. od listopadu do března, kdy běžně dosahují hodnot přes 27 °C, naopak během července a srpna padají pod 20 °C. Při pobřeží se objevují často velmi husté mlhy, a to především v lednu až březnu.

Sezóny a kdy vyrazit

Samotná Lima a obecně peruánské pobřeží vybízí k návštěvě po celý rok. Slunce, příjemné teploty a velké sucho tu panují napříč celým rokem. Svoji cestu tak plánujte dle dalších záměrů v Peru či Jižní Americe. O počasí v jiných částech země více napoví náš průvodce po Peru.

Skvělé akce do Limy

ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 30%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 25%
Akce starší 2 týdnů
10 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu