Gdaňsk
Gdaňsk

15 míst co vidět v Gdaňsku

Westerplatte

Westerplatte

Poloostrov Westerplatte najdete na severu Gdaňsku poblíž moderního přístavu. Písčitý pás pevniny porostlý zelení sehrál důležitou roli v polských dějinách. Právě Westerplatte bylo jedním z dějišť počátku Druhé světové války.

Westerplatte dodnes slouží jako jedno z nejdůležitějších pietních míst, kde si Poláci připomínají začátek i konec Druhé světové války.

Bitva o Westerplatte

Po První světové válce měl Gdaňsk sice připadnout Polsku, ale na přání Německa zde bylo kvůli většinovému německému obyvatelstvu vytvořené Svobodné město s vlastní vládou. Přístav tak sloužil polským i německým lodím, Poláci si však u vjezdu do něj, tedy právě na Westerplatte směli vybudovat překladiště vojenského materiálu.

A právě ono překladiště se dne 1. září 1939 stalo dějištěm jednoho z prvních útoků Druhé světové války. Malou polskou posádku napadly německé lodě s obrovskou přesilou, avšak polští vojáci vydrželi o Westerplatte bojovat sedm dní.

Houževnost a hrdinství polské posádky na Westerplatte se stalo a dodnes je symbolem odhodlání polského národa bránit svoji vlast.

Památník na Westerplatte

V roce 1966 byl na poloostrově odhalen 25 metrů vysoký pomník sestavený z 240 žulových bloků. U pomníku se často schází vysocí polští představitelé k připomínkám významných událostí II. světové války.

V okolí najdete i další vojenské pozůstatky jako jsou zbytky bunkrů nebo tank T-34.

Doprava na Westerplatte

Poloostrov se nachází daleko od centra u moře a budete tak muset využít autobusy MHD. Z centra od hlavního nádraží (Dworzec Glowny) jezdí až na Westerplatte bez přestupu autobusové linky 106 a 138, v souhrnu však jen 1-2x za hodinu. Cesta od hlavního nádraží zabere asi 30 minut.

Chystáš se do Gdaňsku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 19. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.