Porto most

Počasí v Portu a kdy sem jet

Počasí v Portu

Porto leží v oblasti vlhkého oceánského klimatu s menšími výkyvy mezi létem a zimou. Díky Atlantskému oceánu je v Portu opravdu málokdy parné horko, stejně tak ale jen málokdy teplota klesá pod 10 °C.

Severní Portugalsko je v zimě výrazně deštivější než jižní část země, během zimních měsíců si určitě přibalte deštník. Naopak v létě je krásně téměř vždy s příjemnými teplotami kolem 24–25 °C.

Porto během roku

Počasí v lednu

Leden patří k měsícům s nejvíce podmračenou oblohou, která může za časté srážky, jež můžou trvat klidně půl dne. Na druhou stranu delší trvání srážek bývá výjimečné, protože počasí je větrné a mračna odvane pryč od města.

Běžné lednové teploty v Portu se pohybují okolo 13 °C.

Počasí v únoru

Únor se řadí ke středně deštivým měsícům. Jen málokdy zaprší každý den, silnější srážky se objeví zhruba každý 4. den a jsou střídány příjemnou polojasnou oblohou a teplotami mezi 12 a 15 °C.

Od moře často fouká silný vítr, ale v klikatých a kopcovitých uličkách centra se rozbije a pohyb po městě nebude nijak ovlivňovat.

Počasí v březnu

V březnu se pomalu začíná objevovat jaro, kdy teploty stoupají až na 17 °C. Srážky jsou poměrně časté a oblečení proti dešti rozhodně užijete, nicméně bývají krátké a v mezičase čím dál častěji vysvitne sluníčko na jasné obloze.

V první polovině března vrcholí období květu mandloní, které se v hojné míře pěstují v údolí řeky Douro v těsném okolí Porta.

Počasí v dubnu

Aprílové počasí je podobné jako ve střední Evropě. Přeháňky s velmi větrným počasím střídá jasná a klidná obloha. Jen teploty jsou výrazně stabilnější a po celý měsíc se pohybují mezi 16 a 18 °C.

Parky a stromy v ulicích září svěží zelenou barvou a ve vzduchu je cítit svěží vzduch jara.

Počasí v květnu

Květnové počasí se pyšní teplotami kolem 20 °C a Porto je stále skrápěno pravidelnými srážkami, které však jen málokdy trvají déle než hodinu.

Vše je svěže zelené a rozkvetlé a ke klasickému eurovíkendu je květen naprosto ideální.

Počasí v červnu

V červnu nastupuje léto, které však na mírném portugalském severu znamená maximální průměrné teploty okolo 25 °C a jen výjimečné extrémní výkyvy.

Během června velmi citelně ubývá srážek, které se stávají vzácností.

I když venkovní počasí a sluníčko můžou zlákat ke koupání v oceánu, vězte, že teplota vody nepřekračuje 18 °C.

Počasí v červenci

Červencové teploty šplhají často až k 26 °C, ale jen málokdy překročí 32 °C a pokud se tak stane, pocitově teplotu zpříjemňuje neustálý vánek od oceánu.

Prší jen velice málo a skoro výhradně jen ve formě krátkých přeháněk.

Teplota vody v moři stěží dosahuje 19 °C.

Počasí v srpnu

Srpen je podle statistik nejteplejší měsíc v roce s teplotami až 26 °C, výjimečně i přes 30 °C. Počasí je však příjemné, neustále vane příjemný vítr od Atlantiku, panuje jasno až polojasno a déšť je spíš raritní jev.

Ani během srpna teplota vody v Atlantiku nepřesahuje 19 °C.

Počasí v září

Září stále patří k parádním letním měsícům s příjemnými teplotami mezi 22 a 25 °C a jen sporadickými krátkými přeháňkami.

Vzduch je čirý a jasný, stejně jako obloha. Voda v oceánu má svých stálých 19 °C...

Počasí v říjnu

Podzim nastupuje zvolna s průměrnými teplotami okolo 20 °C. Přeháňky jsou časté, objevují se i každý druhý den, ale většinou netrvají déle než hodinu a v mezidobí svítí sluníčko.

Paradoxně až v říjnu bývá nejteplejší voda v oceánu. Ani tehdy však nepřesahuje 20 °C.

Přelom října a listopadu je nejhezčí období pro výlety podél toku řeky Douro. Vinice, olivové i jabloňové háje se halí do zlatých, rudých i hnědých podzimních barev a cestování venkovem okolo Porta bude neopakovatelným zážitkem.

Počasí v listopadu

Listopad patří k nejdeštivějším měsícům z celého roku. Často se stane, že prší každý den, méně často se pak stává, že vydrží pršet po celý den. Většinou jsou však přeháňky střídány polojasnem a městskou turistiku nijak zásadně neovlivní.

Běžné denní teploty stoupají na 17 °C.

Počasí v prosinci

Během prosince se citelně zkracují dny, tma je brzy, ale na druhou stranu se prodlužuje období romanticky nasvícených křivolakých uliček historického centra.

Prší často, ale časté jsou také období slunečného počasí mezi přeháňkami, takže městské turistiky se nebojte ani v tomto měsíci. Teploty vzduchu se pohybují okolo 14 °C.

Tabulka teplot během roku

Porto - Nejhezčí počasí bude v létě, městskou turistiku ale neomezí ani zima

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
13 °C
únor
přeháňky
15 °C
březen
přeháňky
17 °C
duben
polojasno
18 °C
květen
polojasno
20 °C
červen
jasno
24 °C
červenec
jasno
25 °C
srpen
jasno
26 °C
září
polojasno
24 °C
říjen
přeháňky
20 °C
listopad
přeháňky
17 °C
prosinec
přeháňky
14 °C

Teplota vody v Atlantiku -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
13 °C
únor
prázdné
13 °C
březen
prázdné
13 °C
duben
prázdné
14 °C
květen
prázdné
15 °C
červen
prázdné
16 °C
červenec
prázdné
18 °C
srpen
prázdné
18 °C
září
prázdné
19 °C
říjen
prázdné
19 °C
listopad
prázdné
16 °C
prosinec
prázdné
14 °C

Kdy jet do Porta

Z předchozích řádků vyplývá, že tím nejlepším obdobím k návštěvě je určitě léto. Skoro jistě nezmoknete, ohřejete se, ale příjemný oceánský vítr vám zároveň nedovolí se přehřát. Pamatujte však, že i v létě je voda v Atlantiku studená a její maximální teplota dosahuje 19 °C.

V zimě relativně často prší, ale víkendovým městským pobytům trochu deště nezabrání.

Nejlepším časem pro návštěvu vinic v údolí řeky Douro je pak období mezi zářím a raným začátkem listopadu, kdy jsou kopce zbarvené krásnými zlatavými podzimními barvami a začne sklizeň. Klidné údolí se rázem promění v živou oblast plnou lidí, zemědělské techniky a lodí svážejících hrozny po řece do Porta.

Preferujete-li spíš klidné období, jeďte na jaře či v létě.

Míříte-li do Porta čistě za městskou turistikou, je v zásadě jedno, ve kterém ročním období vyrazíte. 

Chystáš se do Porta?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 02. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.