Ochutnávání vína a návštěvy sklepů

Porto je město, které dalo světu portské víno a rozhodně se nejedná o žádnou dávno historickou událost, kterou dnes připomíná jen pár muzeí. Pěstování vína je v Portu stále významnou součástí místní ekonomiky a vinné sklepy fungují i nadále. Většina z nich umožňuje prohlídky a především ochutnávky svého tekutého bohatství.

Své kroky nasměřujte do města Vila Nova de Gaia, které je fakticky součástí Porta, jen na druhém břehu řeky Douro, než leží historické centrum. Dostanete se sem snadno metrem (resp. rychlodrážní tramvají) linky D do stanice Jadrim de Morro, odkud se pěšky vydáte křivolakými uličkami dolů k řece. A po cestě budete potkávat vinné sklepy. Spoustu vinných sklepů. Není nic jednoduššího, než do některého z nich zaplout a rozhodnout se, jestli jen ochutnáte a půjdete dál nebo si zaplatíte prohlídku s ochutnávkou anebo zůstanete na celý večer…

Mile vás překvapí ceny. Prohlídky ani ochutnávky rozhodně stojí obvykle spíše jednotky, případně jednu desítku eur, výjimečně do 20 €. Pravda, pokud navštívíte sklepů více za jeden den, peníze se rozkutálí poměrně rychle, nicméně portské víno není pivo, které by se pilo po hektolitrech. Portské se vychutnává, a tudíž pije pomalu.

Vinařských domů je ve Vila Nova de Gaia desítky, včetně těch světoznámých, zde uvádíme jen příklad těch nejlepších:

  • Cálem, Taylor’s, Graham’s, Porto Cruz, Offley, Quevedo, Ferreira, Ramos Pinto…

Vila Nova de Gaia je jich zkrátka plná a na všechny tak či tak jednou narazíte, aniž byste museli dlouho bloudit.

Výlety do údolí řeky Douro

Ochutnávání vín je jedna věc, zážitek jiných rozměrů ale nabídne návštěva vinic. Ty najdete v široké a dlouhé oblasti táhnoucí se východně od Porta v údolí řeky Douro až do vzdálenosti více než 250 km od oceánu. Malebná kopcovitá a velmi členitá krajina s hlubokým zářezem řeky hraje mnoha odstíny zelené barvy, na podzim pak zlatavé a bronzové. Vinice střídají vesničky s čistými bílými domky a kostelíky, vesničky střídají klikaté cesty a klikaté cesty střídají úchvatné výhledy do krajiny.

Zatímco na jaře a v létě je údolí řeky Douro oázou klidu a pohody, zhruba od poloviny září do konce října ožívá sklizní spojenou s mnoha lokálními slavnostmi.

K návštěvě vesniček a vinic bude nezbytné půjčit si v Portu auto (ceny do 900 Kč na den). Veřejná doprava do menších obcí zajíždí často jen jednou denně nebo dokonce vůbec ne.

Gastronomie

V jižní Evropě se obecně jí skvěle a Porto není výjimkou. Zážitkem tu není jen samotné jídlo, ale především prostředí, v němž si dobrot budete užívat. V malých hospůdkách v historickém centru města, které všechny nabídnou zahrádky v klidných dvorcích nebo uličkách, klidně strávíte celý večer jen pro ten klid a pohodu. Ceny nejsou nijak drastické a nevymykají se běžnému portugalskému průměru. Za plnou večeři s i lahví vína zaplatíte kolem 25 € na osobu.

Budete-li trávit večer ve Vila Nova de Gaia, kde je hlavní koncentrace vinařství, nepřijdete zkrátka ani s jídlem. Restaurací a hospůdek najdete mnoho i tady.

Kromě tradičních portugalských pokrmů musíte v Portu vyzkoušet místní specialitu Francesinhu. Popravdě, nadšení z ní asi nebudete, pokud bychom měli trochu drze Francesinhu k něčemu přirovnat, byla by to asi slaná zemlbába. Nicméně místní jsou na toto jídlo hrdí a alespoň jednou ochutnat byste rozhodně měli.

Architektura a bloumání úzkými uličkami

Porto nabídne skvělé zážitky pro obdivovatele specifické architektury. Ať už se jedná o mosty v čele s Eiffelovým „Ponte Luís I.“, nebo o tradiční portugalské paláce nebo o interiéry bohatě zdobené kachlíky „Azulejos“…

Ruku v ruce s architektonickými skvosty jde toulání se po klikatých a strmých uličkách historického centra, kde zabijete klidně půl dne. V horkém počasí navíc úzké ulice poskytnou příjemný stín.

Surfování

Portugalsko je evropská surfařská velmoc a ty nejlepší podmínky především pro začátečníky a mírně pokročilé nabídne právě severní pobřeží okolo Porta. Surfařské školy a hostely najdete už přímo v Portu, nejvíce podél pobřežní třídy Avenida do Brasil a dále pak na sever směrem ke španělským hranicím. Až do přímořského městečka Póvoa do Varzim přitom dojedete metrem přímo z centra.

Pláže a koupání

Přímo v Portu najdete krásné dlouhé písečné pláže, kam dojedete snadno metrem (linka A do Matosinhos), anebo autobusy (200, 202, 203, 500) k nejznámějším plážím Praia de Gondarém a Praia de Luz. Koupání v Atlantiku má však svá úskalí, a to celkem výrazná. Kromě velkých vln musíte počítat s tím, že i v nejparnějším létě teplota vody zřídkakdy přesáhne 20 °C. Pláže tak budou ideální především k nachytání bronzu, sluníčko v létě umí hřát pěkně.

Výlety do okolí

Kromě výše zmíněného údolí řeky Douro, kde se pěstuje vinná réva, vyrazte i do jednoho z mnoha okolních měst. Uvidíte část portugalského venkova a především krásná malá městečka takřka bez turistů a s nižšími cenami v restauracích.

Nejsnáze dostupná města jsou Guimaraes a Braga, kam se do 45 minut dostanete vlakem. V obou z nich narazíte na pěkné hrady a pevnosti a malebná centra.

Krásný je také kopcovitý Vila Real a naprosto úžasná atmosféra vládne ve vzdálenější Bragance, kam už to trvá autobusem poměrně dlouho (přes 3 hodiny). Odměnou vám bude pěkné město s hradem, odkud je výhled do širého kraje a ukázka neporušeného portugalského venkova bez jakýchkoli turistických vlivů.

Jízda historickou tramvají

V kopcovitém Portu vás snadno začnou bolet nohy, není ale nic jednoduššího, než si počkat na starou historickou tramvaj a poznávat uličky za jízdy a bez chození. Místní tramvaje sice nejsou tak krásně žluté jako v Lisabonu, ale zážitek z jízdy je podobný.

Ulice Porta brázdí na třech linkách: 1, 18 a 22 zhruba od 8:00 do 20:30. Vždy si musíte koupit speciální jízdenku u řidiče nebo průvodčího za 3 €, neplatí zde celodenní lístky Andante. Především o víkendech a svátcích je jistotou nastoupit na některé z konečných. Snadno se totiž může stát, že během trasy se prostě do malého vozu nevejdete.

Projížďky lodí po řece Douro

Omrzí-li vás pohyb po souši, vydejte se k řece a v jednom z mnoha přístavišť nasedněte na loď a pokochejte se portskými panoramaty rovnou z hladiny Doura. Průměrné ceny za 40–50minutovou plavbu mezi hlavními mosty v Portu se pohybují mezi 15–20 €, v nabídce jsou ale i daleko atraktivnější celodenní vyjížďky do hloubi vnitrozemí a království vinic, tam počítejte s cenou mezi 60 a 80 €.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu